Redactioneel Gedeelte AKKERBOUW. PAARDENFOKKERIJ. VEEHOUDERIJ. Tevens verdient het aanbeveling, dat zich in Zee land meer onderwijzers aanmelden voor de oplei ding voo? de land- of tuinbouwacte. Uit een kortgeleden door den Inspecteur van het Landbouwonderwijs te 's Gravenhage ingesteld onderzoek is gebleken, 'dat alleen in de provincie Zeeland een te gering aantal landibouwonderwijzers is om in de behoefte aan dit onderwijs geheel te voorzien. Model-pachtcontract. Het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau heeft een model-pachtcontract samengesteld, dat voor be langhebbenden binnen korten tijd tegen kostenden prijs verkrijgbaar zal zijn aan het Landbouwhuis te Goes. Belastingvoorstellen aan de Regeering. Het Dagelijksch Bestuur heeft de Belastingcom missie der Z.L.M. verzocht advies uit. te brengen over de (belastingvoorstellen, welke de Regeering aanhangig heeft gemaakt bij, de Staten-Generaal. Versperring wegen. Het Dagelijksch Bestuur heeft den Militairen Commandant in Zeeland verzocht zooveel mogelijk rekening te willen houden met de bezwaren, welke de landbouw ondervindt van de versperringen welke voor militaire doeleinden in 'Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aangebracht. Bericht werd ontvangen, dat aan deze bezwaren zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Denatpratie aardappelen. Het Dagelijksch Bestuur heeft zijn bevreemding uitgesproken over de stopzetting der denaturatie van consumptie-aardappelen behoorende tot de A- rubriek. Inmiddels ds deze stopzetting dpgeheven, oehalve voor de soorten Zeeuwsche Blauwe en Zeeuwsche Bonte. Het Dagelijksch Bestuur acht deze regeling on billijk, daar de verbouwers van deze aardappelen dezelfde teeltheffing hebben betaald als de telers van andere aardappelrassen. Daar de aardappelprij zen onbevredigend zijn en er voor consumptie aardappelen, waaronder ook de Zeeuiwsche Blauwe en Bonte, een zeer slechte markt is, heeft het Dagelijksch Bestuur aan het Landbouw-Comité verzocht, pogingen in het werk te stellen, dat de gelegenheid tot denaturatie van alle aardappelras- sen onverwijld wordt opengesteld.Hierbij it* tevens verzocht den denaturatietoesla>g met tenminste 0,50 per 100 kg te verhoogen, teneinde de aardappelen op een eenigszins loonenden prijs te brengen. Opening en sluiting der jacht. Jh verband *.met de sclujle, vrelke blijkens de ondervinding door eenden wordt aangericht aan de gewasseri, heeft het Dagelijksch Bestuur het Land- ibouw-Oomité verzocht stappen te doen, opdat de jacht op eenden voor het seizoen 1930/40 wordt opengesteld op 1 Juli 1939. Fruitteeltraad. De Nederlandsche Pomologische Vereeniging 'heeft een schrijven tot de 3 C.L.O. gericht, waarin de meidewerking wordt gevraagd voor de instelling van een Fruitteeltraad. Het Dagelijksch Bestuur heeft dit verzoek doorgezonden aan de afdeeling Tuinbouw der Z.L.M., aan welke advies is ge vraagd. (Wordt vervolgd.) FOTO'S RIJTOER Z. L. M. De heer R. Elzinga, Fotohandel, Noordstraat 14 te Terneuzen, deelt ons mede, dat hij een aantal foto's heeft gemaakt van den rijtoer der Z. L. M. in het Land van Hulst. Deze foto's zijn bij genoemden fotograaf ver krijgbaar tegen den volgenden prijs: kleine foto's 10 ct., briefkaartenformaat 20 cent en formaat 131X18 25 cent. EEN MOZAÏEKZIEKTE IN DE ZAADUIEN. De Nederlandsche Uien-Federatie, heeft ons op merkzaam gemaakt op het voorkomen van een virus-ziekte in de zaaduien, die zich op de volgende wijze voordoet. De pijpen(bladeren) van de zaaduien staan niet overeind, maar hangen slap neer en zijn eenigszins grauwachtig geel van tint; zij zijn daarenboven een weinig gegolfd. ■Doordat de geelgestreepte, soms eenigszins gekromde zaadstengels klein van stuk blijven, krijgt de geheele plant een dwergachtig voorkomen. De ziekte wordt veroorzaakt door een onzichtbare smetstof (virus), die in het plantensap aanwezig is en die door verschillende soorten bladluizen van zieke naar gezonde planten kan worden overge bracht. Hierdoor is het begrijpelijk, dat dergelijke virusziekten zich snel kunnen uitbreiden, hetgeen zooals bekend is, ook het geval is met "de zooge naamde degeneratie-ziekten van aardappels. Zieke zaaduien vormen derhalve een besmettings bron voor het eenjarige uiengewas, dat in de nabij heid van een perceel zieke zaaduien gelegen is. Eigenaardig is het, dat de ziekteverschijnselen bij een besmette éénjarige uienplant niet spoedig tot uiting komen. Gewoonlijk kan men in den herfst in het éénjarige gewas wel een aantal planten vinden met slappe, geelgestreepte bladeren, maar het wer kelijk aantal besmette planten zal pas blijken, wan neer de uien in het volgend voorjaar zijn uitgeplant voor zaadwinning. In Amerika is men daarom er toe gekomen, om monsters van verschillende uienperceelen, die voor eventueele zaadwinning worden aangehouden, 's winters in kassen uit te planten met de bedoeling het percentage viruszieke planten vast te stellen. Alleen de meest gezonde partijen worden dan in het volgende voorjaar voor het winnen van zaad uit gezet. Aangezien de zaadopbrengst van dergelijke virus- zieke planten veel kleiner is dan van gezonde plan ten, is het voor de zaadtelers van belang hun aan plant zooveel mogelijk vrij te houden van deze ziekte. Wij raden den uienzaadtelers aan hun zaaduien op de aanwezigheid van viruszieke planten te onder zoeken en alle zieke planten te verwijderen en te verbranden, of diep te begraven. Men houde er in 't vervolg rekening mede, dat uienperceelen, die dicht bij. zaaduien staan, de meeste kans hebben om besmet te worden en dat de uien van dergelijke per- ceelen dus het minst geschikt zijn om gebruikt te worden als zaadüien voor het volgende jaar. Men kieze dus bij voorkeur elk jaar de uienplanten, die voor zaadwinning aangehouden zullen worden, uit perceelen, die ver verwijderd liggen van perceelen, waar dan de zaaddragende uienplanten groeien. Mochten in een perceel zaaduien bladluizen optre den, dan zal het ongetwijfeld zijn nut hebben deze luizen zoo spoedig mogelijk te bestrijden; dit kan geschieden met een nicotine-oplossing (1 deel nico tine op 1000 deelen water), waaraan liefst een uit vloeien is toegevoegd. Het ziekteverwekkend virus is niet aanwezig in het zaad. Nadere bijzonderheden omtrent voorkomen en bestrijding van deze ziekte worden gaarne gegeven door Ir. C. W. C. van OBeekom, landbouwkundig inge nieur bij de Nederlandsche Uienfederatie te Middel- harnis en door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. UITVOER VAN KOUDBLOEDPAARDEN NAAR DUITSCHLAND. De Commissie voor den uitvoer van koudbloed- paarden naar Duitschland deelt ons mede, dat afname van koudbloedpaarden naar Duitschland voor het 3e kwartaal zal plaats hebben in de week van 10—15 Juli. Het aantal paarden is «ngeveer evengroot als vorige maal en de definitieve ré^ëling, welke vrijwel met de overige zal overeenkomen, zal neg nader worden 'aangegeven. DE TREKPAARDENTENTOONSTELLING TE 's-HERTOGENBOSCH. Op 29 en 30 Juni zal de gemeente Den Bosch in haar prachtige veehallen de Nederlandsche trek paarden herbergen. De fokkers hebben hun beste beentje voorgezet, want het aantal inschrijvingen is, boven verwachting, tot 450 gestegen. Uit alle provinciën zijn vertegenwoordigers van het zware ras uitgezocht om in Den Bosch te laten zien, dat de zware edele viervoeters nog aan beteekenis heb ben gewonnen. Want het zou ongepast zijn te den ken, dat de mechanische krachtbronnen alleen maar meer waarde hadden. Een kijkje in Den Bosch zal doen zien, dat er nog vele enkelvoudige P.K.'s in ons landje aanwezig zijn, die niet met geronk en benzinedampen tot arbeid zijn te brengen, doch in staat zijn tot groote krachtsontwikkeling met eigen levende spierkracht. Daarbij wordt zelfs dé vraag ontlokt of het niet gewenscht is deze levende kracht bron in nog hooger mate, als reeds het geval is, op den voorgrond te brengen. Want het staat toch onomstootelijk vast, dat elk land een belangrijk deel van zijn bodem moet laten bewerken en exploiteeren en dat het paard daarbij een belangrijke en voor- deelige rol spelen kan, omdat het op eigen bodem gefokt wordt en van eigen bodem gemaakte pro ducten kan onderhouden worden. Daarom is het zien en bestudeeren van deze trekpaarden alleszins de moeite waard. Er wordt in dat ras nog wel niet gesproken van stroomlijnen, maar toch wordt de waarde van het paard naast de kracht ook afge meten naar elegance. In dit opzicht heeft men in den loop der jaren leeren begrijpen, dat vlotheid van beweging en kracht moeten samengaan met har monie in (bouw. Er mag verwacht worden, dat de keureollectie van de Nederlandsche trekpaarden, welke in Den Bosch vertoond zullen worden, aan de hoogste eischen zal voldoen. Het geheel is ingedeeld in 25 categorieën, vanaf 2 jaar tot 9 jaar en ouder. Deze zullen door de beste paardenkenners aan een onderzoek op exte rieur worden onderworpen. Er blijven voor het kennersoog altijd nog verschillen, al schijnen ze voor den leek alle even goed en gelijkvormig. En het is immers goed, dat de verschillen worden kenbaar gemaakt, opdat de fokkerij in haar opbouw niet op een dwaalspoor zal geleid worden. Naast deze keuringen zal deze grootsche show ook dienstig gemaakt worden om ons trekpaarden ras meer bekendheid te geven naar buiten. In ver schillende ons omringende landen heeft het reeds een goeden naam, welke zoo mogelijk versterkt worden moet. Hiertoe zal de gelegenheid warden geboderi, omdat Duitschland, Zweden, Frankrijk, Italië, Let land vertegenwoordigers naar Den Bosch hebben afgevaardigd, waarvan plannen voor aankoop van fokmateriaal vroeg of laat het gevolg kunnen zijn. Ook ons Vorstelijk Huis deed de jubileerenden ver eeniging het genoegen van Haar" hooge belangstel ling blijk te geven. Hare Majesteit de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en IZ. K. H. Prins Bernhard boden medailles aan ter aanmoediging en onder steuning van het moeilijke streven der fokkefS.' MOND- EN KLAUWZEER. ■Staat van het mond- en klauwzeer, in Nederlapd voorgekomen gedurende de week van 411 Juni 1939: Provincies. Aantal Boerderijen. Gemeenten. Groningen 1 i Friesland 4 4 Drenthe 1 1 Overijssel 59 15 Gelderland 3>1 12 Utrecht 1 l Noord-Holland 4 2 Zuid-Holland 3 3 Zeeland 1 i Noord-Brabant 10 4 Limburg 4 3 Totaal 119 47 In de week van 11 tot en met 17 Juni j.l. is in Zeeland en West Noord-Brabant mond- en klauw zeer voorgekomen in de navolgende gemeente: Zeeland: 1 geval te iSt. Jansteen. Geen sterfgevallen. West Noord-Brabant: Geen. Sterfgevallen in Nederland tengevolge van het mond- en klauwzeer. Vark. en Rund. Kalv. Biggen Schapen Geiten week van 4 t/m 10 Juni '39 4 2 1 RUNDVEEKEURINGEN IN WALCHEREN. Walcheren, Zeelands tuin, omzoomd door dijk en duin en bosschen en daar binnen in de afwisseling van bouw- en weiland, het weiland gesierd met de mooie Meidoorn en onze zwartbonte koeien. Wat doen de zwartbonten het goed in zoo een omgeving. En de laatste hebben de belangstelling in Walcheren. Moesten enkele voormannen het jaren terug alleen aanpakken, thans is dat anders geworden. 11 contróle-, 6 stieren- en 2 fokvereenigingen werken aan de verbetering van den Walcherschen veestapel. 54 stieren, ruim 400 koeien en 115 stuks jongvee werden op de keuringen voorgebracht. Hieronder waren 11 stieren van 'boven de 80y2 punt, 5 tusschen 78 en 80 en 10 tusschen 75 en 78 punten. Het kan niet anders of (binnen korten tijd zal men hier de vruchten van kunnen plukken. Zoutelande. Het was de eerste maal, dat hier een keuring werd gehouden. De jonge controle vereeniging met de landbouwvereeniging bereidde deze voor. Veel belangstelling en goede aanvoer. De kwaliteit der voorgebrachte stieren was matig. Beste melk koeien waren er onder. '5 stieren, 36 koeien en 9 stuks jongvee werden voorgebracht. 3 koeien kwamen boven de 80 p. Het was een mooi begin. Aagtek;erke. In en rondom Aagtekerke is een goede kern van zware en goede gebruiksdieren aanwezig. 6 stieren, 26 koeien en 2 vaarzen werden ter keu ring aangeboden. Stieren: Wilfried, van Jac. de Visser. Deze 3-jarige heeft zich best gehouden. Wat losse voorhand, en rug kon sterker zijn, 78.5 p. Bontje's Jan kon sterker in de 'bovenlijn, 76.3 p. Gerard, goed jong ding, wat vlak in de voorste ribben en matig beenwerk, 76.5 p. De o^rige waren van matige kwaliteit. Een eerste klasse stier zou hier uitstekend passen, gezien het vrouwelijk mate riaal. 10 koeien kregen 80 tot 83 y2 p. Serooskerke. Hier is het stierenmateriaal beter dan op de 2 vorige keuringsplaatsen. 5 stieren, 34 koeien, 3 vaarzen en 2 kalveren stonden aan de lijn. Stieren: Egbert Booy 15817 S., van H. J. Allaart, blijft zich steeds verbeteren, stond er best voor. Deze diepe ruime stier belooft, gezien zijn afkomst (zijn vader Egbert is ook een van de beste stieren) goed te fokken. Hij kreeg 83.5 p. De leden der fokvereeniging kunnen dankbaar zijn, dat zij deze beste stieren ter beschikking hebben. Want ook Bertus Atleet 15979 iS., van de N.V. Cul tuur Mij Loverendale mag er zijn, met zijn 81.5 p. Diepe, evenredig gebouwde stier, stond er best voor. Pietje Atleet 15830 S., van A.-Langebeeke, heeft zich ook best gehouden, kon wat rustiger zijn, 80.5 p. Deze wordt nu vervangen door een Jonge Koren gaster 44, gefokt bij J. Bikker W.Azn. te Noordeloos. Ook een goede aankoop, vast evenredig gebouwd, ietsje vluchtige horens, wist met 78.5 p. beslag té leggen op een lsten pr. -Dit is voor de omgeving

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 5