Notulen. Dé notulen van de Hoofdbestuursvergadering van 15 November 1908 gehouden te Goes worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen van den Voorzitter. De VOORZITTER doet daarna de volgende mededeelingen no Uitvoering van de Pachtwet. Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd tesamen met de andere landbouworganisaties in Zeeland en de Vereeniging „Het Grondbezit" een aanbeveling opgemaakt voor de leden en plaatsver vangende leden van de Pachtkamer bij de Kanton gerechten in de provincie Zeeland en kantongerecht te Bergen op Zoom. 'Het Dagelijksch Bestuur sprak verder de wen- sdhelijkhedld uit, dat de 3 C.L.O. zich in verbinding zouden stellen met den Minister van Economische Zaken om te bevorderen, dat ook in de toekomst bij de voorziening in voorkomende vacatures bij de Padhtkamers, het advies van den georganiseerden landbouw zou worden gevraagd. De pogingen om in gezamenlijk overleg tusschen alle Zeeuwsche landbouworganisaties en „Het Grondbezit" te komen tot een pachtbureau voor de provincie Zeeland zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. iDoor den heer Directeur-Generaal van den Land bouw worden thans pogingen aangewend om in dezen bemiddelend op te treden, zoodat tenslotte ook in. Zeeland een pachtbureau kan worden ge sticht. Roggeprijs en mengvoeders. De afzet van rogge leverde in het afgeloopen jaar vooral kort na den oogst zeer groote moeilijkheden op. De werking van de verhooging der mono- poliieheffingen en de wederinvoering van den denatu- ratietoeslag bleek onvoldoende te zijn om den vast- gestelden richtprijs te bereiken. iHet Dagelijksch Bestuur zag, evenals het K.N.L.C. in de vervanging van mais door rogge in de meng voeders een mogelijkheid om het afzetgebied van rogge belangrijk te vergrooten. Arbitrage en loongeschillen. Het Dagelijksch Bestuur heeft de aandacht van het LandboiuwGomité gevestigd op den gang van zaken bij de arbitrage dn loongeschillen, zooals deze door de Overheid op grond der Landbouwcrisiswet aan>de landbouwers kan worden opgelegd. De regeerinigsarbliters houden bij hun uitspraak geen of onvoldoende rekening met het vrijwel con stante prijsniveau der landbouwproducten. Als gevolg van de verplichte arbitrage stijgen de landarbeidersloonen. Wanneer de Minister van oor deel is, dat de loonen te laag zijn en dat deze moe ten worden verhoogd, dan dienen, volgens de meening van het Dagelijksch Bestuur, de productie- prezen eveneens verhoogd te worden. Levenspeil der stedelijke en plattelandsbevolking. riet Dagelijksch Bestuur heeft uitvoerig bespro ken het rapport van een door de Geldersch-Over- ijsselsche Mij van Landbouw ingestelde Commissie tot 'bestudeering van de vraag, welke maatregelen er te treffen zouden zijn om het levenspeil der stedelijke en plattelandsbevolking nader tot elkaar te brengen. Tevens heeft het Dagelijksch Bestuur bij het Landibouw-Comité aangedrongen op het samenstel len van een werkprogram, waarin de groote lijnen van de te volgen landbouwpolitiek zijn aangegeven. Dit program zal van jaar tot jaar dienen te worden herzien. Prijzen der varkens. Het Dagelijksch Bestuur heeft het Landbouw- Comité er op gewezen, dat zoo spoedig mogelijk tot het uit de markt nemen van varkens zal moeten worden overgegaan, wil men de prijzen op een voor den boer loonend peil houden, daar de teeltregeling alleen niet in staat is gebleken een loonenden prijs te handhaven. Turksch kanariezaad. De Groninger Maatschappij van Landbouw heeft de aandacht van het Landbouw-Comité gevestigd op de omstandigheid, dat de invoer van kanariezaad in ons land in belangrijke mate wordt beïnvloed door compensatie-transacties, waarin momenteel de Philipsfabnieken een belangrijke rol spelen. Het gevolg hiervan is, dat het Turksch kanariezaad in ons land wordt aangeboden voor 6,75, hoewel de prijs van Turksch kanariezaad 8,75 per 100 kg cif. Rotterdam bedraagt. De Philipsfabrieken, die in belangrijke mate steun genieten door de contangenteering brengen Turksch kanariezaad op de markt voor een prijs, waarvan van te voren reeds vaststaat, dat verlies wordt geleden. Bij de Regeering is er op aangedrongen, dat op eenige wijze deze invoer van kanariezaad aan rege len wordt onderworpen, die' een dergelijke dum ping uitsluiten. Postbestelling ten plattelande. De postbestelling ten plattelande heeft herhaal delijk een punt van bespreking pjtgemaakt in de vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur der Maatschappij. Naar aanleiding van een verzoek van de 3 C.L.O. heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek doen instellen naar de postbestelling ten plattelande. In verband met den uitslag van dit onderzoek is aanleiding gevonden de normen voor het invoeren van een tweede buiitenbestelling en van de buslich tingen in de buitenwijken te herzien in een voor het publiek gunstigen zin. Vaststelling richtprijzen. Het Dagelijksch Bestuur heeft bij het Landbouw- Comité opnieuw aangedrongen alles in het werk te stellen om de richtprijzen verhoogd te krijgen. Steun schapenhouderij. Het Dagelijksch Bestuur heeft met het oog op de uiterst slechte financieele uitkomsten der schapenhouderij, het Landbouw-Comité verzocht bij de Regeering aan te dringen op het uit de markt nemen van schapen of lammeren en deze in te blik ken. Dit wordt de eenige mogelijkheid geacht om tot een bevredigenden toestand in de schapenhouderij te komen. Eventueel ware een toeslag te geven per schaap, zooals ook vroeger wel heeft plaats gehad; een dergelijk stelsel mist echter het voordeel, dat de markt wordt gesaneerd. Aankoop groote complexen grond. Het Dagelijksch Bestuur heeft de aandacht van het Landbouw-Comité gevestigd op het feit, dat de aankoop van grond door vreemdelingen (o.a. in Zeeuwsch-Vlaanderen) en groote lichamen in de laatste jaren beduidend toeneemt. Aankoop op groote schaal van grond of hofsteden door buitenlanders kan op den duur de belangen van ons land in den weg staan. Door het Landbouw-Comité is naar aanleiding van rapporten inzake grondeigendom opgesteld, door een commissie uit de Groninger Mij van Land bouw en een Commissie van Beraad ingesteld door de Geld. Ov. Mij van Landbouw, waarbij ook den aankoop van gronden als hierboven bedoeld, nader zal worden onderzocht. Door het Dagelijksch Be stuur is den heer A. I. Leenhouts te Retranche- ment verzocht in de commissie zitting te nemen. Invoer van varkens uit Lithauen. Het Dagelijksch Bestuur heeft kennis genomen van den invoer van budtenlandsche varkens, die in entrepot worden verwerkt tot vleeschwaren in de Unoxfabrieken te Steenwijk en te Oss, waarna zij als Nederlandsch product worden geëxporteerd, waardoor de indruk wordt gevestigd, dat de inhoud ervan afkomstig is van Nederlandsche varkens. Het Dagelijksch Bestuur acht het onjuist, nu de export van var'kensvleesch en -conserven met groote moeite en kosten gaande wordt gehouden, met een product dat uit het buitenland afkomstig is, den export van het Nederlandsche product moei lijkheden in den weg worden gelegd. Vlasstudieeomlmissie. Als vertegenwoordiger van de Z.L.M. in de Vlas studiecommissie is aangewezen de heer J. de Waaij te Dreischor. Oversch rijving suikerbietengarantie. Het Dagelijksch Bestuur heeft het Landbouw- Comité verzocht pogingen in het werk te stellen dat de suikerbietengarantde, welke in 1938 en even tueel volgende jaren onbenut zou blijven op een vclgenden oogst wordt overgeschreven. Een dergelijke regeling kan alleszins billijk wor den geacht, daar tengevolge van een geringeren bie- tenoogst een belangrijke hoeveelheid suiker van elders, met name uit Nederlandsch-Indië, zal wor den ingevoerd. Dientengevolge zullen de voordeelen van een geringen oogst geheel ten goede komen aan den invoer van suiker, hetgeen voor een pro duct als suiker, dat jaren houdbaar is, niet te ver dedigen is. Tevens pleit vóór het overschrijven van de onge bruikte garantie op een volgend jaar, dat de ver werkingskosten der fabrieken gebaseerd zijn op een hoeveelheid bieten van 1575 millioen kg, zoodat deze naar verhouding dit jaar hooger zullen worden. Op 25 April j.l. werd een afwijzend antwoord van het College van Regeeringscommissarissen ontvangen, omdat o.m. het primaire doel der steun regeling voor de suikerbieten niet is het voortbren gen van een bepaalde vooruit vastgestelde hoeveel heid bietsuiker, doch dat een zekere oppervlakte met suikerbieten zal worden beteeld. Het Dagelijksch Bestuur heeft dit antwoord zeer teleurgesteld, waarbij er bij het K.N.L.C. uitdrukke lijk op is gewezen, dat het primaire doel van den bietensteun niet is het in stand houden van een bepaalde oppervlakte inet suikerbieten, doch van de suikerproductie in haar geheel zoowel van de sui kerbietenteelt als van de suikerindustrie in Neder land. Aardappelteeltregeling. Met betrekking tot het verkrijgen van een loo- nende teelt van aardappelen, heeft het Dagelijksch Bestuur zijn standpunt aan het Landbouw-Comité als volgt bekend gemaakt: Indien de aardappelteelt zichzelf moet bedruipen, zooals de Minister wenscht en slechts een vergoe ding uit het Landibouwcrisasfonds wordt toegekend, gelijk aan de teeltheffing van de hiervan vrij gestelde oppervlakte, zal moeten worden over gegaan tot: 1. Een beperking van het met aardappelen be- teelde areaal. 2. De denaturatietoeslagen zullen uitsluitend prijsregelend moeten worden beschouwd, dus aard appelen, die ongeschikt zijn voor consumptie of export, zullen niet voor denaturatietoeslag in aan merking moeten komen. 3. de denaturatietoeslagen voor klei- en zand- aardappelen zullen verschillend moeten worden ge steld, terwijl methet opbrengend vermogen der verschillende rassen speciaal op de kleigronden rekening moet worden gehouden. 4. Zoonoodig zal een hoogere teeltheffing voor klei-aardappeden dan voor zandaardappelen moeten worden ingesteld. Teeltplan 1939. Het Dagelijksch Bestuur heeft aangedrongen op tijdige bekendmaking van het teeltplan 1939, opdat de verbouwers rekening kunnen houden met de te dien aanzien getroffen regelingen en richtprijzen ter vaststelling van hun zaaiplan. Thoolsche brug. Besprekingen zijn gevoerd door een daartoe in gestelde commissie van den Kring Tholen en St. Fhilipsiand met het College van Gedeputeerde Staten inzake het verkrijgen van tolvrijdom vcor de Thoolsche brug. De plannen voor deze commissie wier rapport in het Zeeuwsch Landbouwblad werd gepubliceerd, zijn door het College van Gedeputeerde Staten niet ongunstig ontvangen. Uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar België. Het Dagelijtóch Bestuur heeft onder de aandacht van de Directie v^h den Landbouw, afd. Buiten- landsche Voorlichtingsdienst gebracht, dat de invoer van land- en tuinbouwproducten in België per vrachtauto uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen uitslui tend kan plaaÊs vinden via Kapellebrug. Zoo mogen b.v. de tuinbouwproducten, die de veiling van Terneuzen verkoopt naar Gent, niet worden uitgevoerd over Sas van Gent, doch uit sluitend oyer Kapellebrug. Verzocht is met de Bel gische instanties overleg te plegen, opdat langs meer douanekantoren deze invoer kan plaats vinden. Bestrijding van den Coloradokever. Het Dagelijksch Besjaur heeft via het Landbouw- Comité verzocht ook dit jaar van Regeeringswege loodarsenaat gratis beschikbaar te stellen voor het bespuiten der aardappelpereeelen. Tevens werd verzocht in de kosten der bespuiting van Overheidswege tegemoet te komen, daar het bestrijden van den Coloradokever niet een specifiek belang voor het Zuiden des lands is, doch voor het geheele land. <1,r Uit het antwoord van den Minister op de vragen van het Kamerlid Droesen is gebleken, dat de Re geering deze kosten wel voor een belangrijk deel voor haar rekening neemt, doch dat daarnaast ook door de belanghebbenden in de kosten der bestrij ding moet worden bijgedragen. c* Tarwerichtprijs. In verband met het uitwinteren van vrijwel alle tarwe dn Zeeland en de hoogere productiekosten voor den verbouw van zomertarwe, heeft het Dage lijksch Bestuur tot het Landbouw-Comité het ver zoek gericht het verhoogen van den richtprijs voor tarwe bij de Regeering te bepleiten. Dit verzoek is inmiddels door de Regeering af gewezen. De 3 C.L.O. hebben aanleiding gevonden om zich op grond van het abnormaal groot risico van het uitwinteren der tarwe, opnieuw tot den Minister te wenden met het verzoek den richtprijs met 1 per 100 kg te verhoogen. Plan-Westhof£. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich vereenigd met de voorstellen welke in het plan-Westhoff zijn uitgewerkt, tot bestrijding van de werkloosheid. Tevens werd onder de aandacht van de Regeering gebracht, dat bij invoering van genoemd plan een bestemming van de producten, welke op de ont gonnen gronden zullen worden verbouwd, zal wor den gewaarborgd. In -verband hiermede kan worden herinnerd aan de verklaring van den Minister, dat de bestaande bedrijven niet de dupe zullen worden van de bedrij ven, gesticht op de nieuw ontgonnen gronden. Pootaardappelteelt. 'De Friesche Maatschappij van Landbouw heeft een uitvoerig schrijven gezonden aan het Land bouw-Comité, waarin wordt aangedrongen stappen te doen ten gunste van: 1. Het handhaven van den maatregel, volgens welke de verbouwers van exportsoorten reeds met ingang van 1 October potersteun kunnen ont vangen. 2. Het tijdig bekend maken van het steun bedrag voor oogst 1939. 3. Het uitsluitend ten goede doen komen van den potersteun aan degenen, die poters verbouwen met de bedoeling deze voor den verkoop als goedgekeurd pootgoed te bestemmen, m.a.w. die in 1938 of even tueel in 1937 of 1938 reeds aan de aardappelkeu ring hebben deelgenomen» Het Dagelijksch Bestuur heeft de voorstellen van Friesland gesteund. De Keuringsdienst Zeeland heeft in verband met de wenschelijkheid van het beperken der pootgoed- teelt voorgesteld om het aangiftegeld voor de keu ring van aardappelen te verhoogen tot ƒ15 per ha en het plomibegeld dienovereenkomstig te verlagen. 'Dit voorstel kon geen goedkeuring van alle Keuringsdiensten verkrijgen, zoodat hieraan geen gevolg is gegeven. Landbouwonderwijs. Het Dagelijksch Bestuur acht het gewenscht, dat bij benoeming van onderwijzers aan de lagere scho len op de dorpen aan bezitters van land- of tuin- bouwacte de voorkeur wordt gegeven. Bij benoe mingen wordt hierop veelal te weinig gelet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 4