NOORD-BRABANTSCHE MIJ VAN LANDBOUW LEDEN VAN DE AFDEELINGEN Spreker: Ir. J. S. KEIJSER. ONZE A.S. ALGEMEENE VERGADERING. van den Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen, van de Afdeelingen der Maatschappij en van de Vereenigingen van jonge Landbouwers I Herinnert LT zich nog den oproep voor de Algemeene Vergadering van den Ring „Biesbosch, Land van Altena en Langstraat" Vergeet U toch vooral niet, deze prettige en belangrijke vergadering bij te wonen. U zoudt er later spijt van hebben, dat U er niet was geweest. Deze ver gadering, uitgaande van den Ring van Jonge Landbouwers, biedt voor iedereen, die op boerderij of platteland woont, iets goeds. De spreker, Ir. KEIJSER, is als secretaris der Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, ten volle bekend met de nooden en behoeften van het platteland. Door zijn ruime ontwikkeling en ervaring, heeft hij een goeden kijk op alles wat voor het platteland van beteekenis is. Een vergadering in den zomer breekt weer eens de sleur van het drukke leven van alledag. Zij geeft stof tot vrucht dragende gedachten. U bent er eens een avond uit, en tegelijk verruimt ge Uw blik. Wij hebben van vele kanten al gehoord, dat er belangstelling voor deze zomervergadering zal bestaan. Zorgt daarom, dat U een goede plaats krijgt. De zaal is wel groot, maar men zit toch liever niet te ver achterin. Voor wie het nog niet mocht weten, herhalen wij nog eens datum en plaats van vergadering: DINSDAG 27 JUNI, 's avonds zeven uur (off. tijd) in het gebouw „REHOBOTH" te RAAMSDONKSVEER. Goede wijn behoeft geen krans. Evenzoo een vergadering als deze met een buitengewoon goeden spreker. Bewoners van den Biesbosch, het land van Altena en Langstraat, wij rekenen op Uw aanwezigheidU komt töch zeker ook En natuurlijk brengt U vrienden en kennissen mee. Deze avond is bedoeld voor ieder die er belang in stelt. De toegang is vanzelfsprekend vrij. Wij verwachten een schitterend ge vulde zaal, U komt natuurlijk ook. Tot Dinsdagavond dus. De datum onzer jaarlijksche Algemeene Verga dering is vastgesteld op 11 Juli a.s. Onze leden kunnen hiermede reeds rekening houden. Hij zal worden gehouden te Dinteloord in hotel van de Merbel. De volgende week hopen wij de agenda te publi- ceeren. Naast de gewone punten is het belangrijk ste punt der agenda een inleiding van den heer Ir. T. P. Huisman, directeur der Landbouw-Crisis- Organisatie voor Zuid-Holland (voorheen secre taris der Hollandsche Maatschappij van Land bouw) over het pas ingediende ontwerp van Wet tot: „Het verbindend en onverbindend verklaren van Bedrijfsregelingen in den Landbouw". Aan de hand dezer wet zal de landbouw zelf de tegen woordige crisismaatregelen als blijvende maat regelen kunnen gaan uitvoeren. De heer Ir. Huisman was rapporteur der Com missie, welke in 1938 \yx>r het Kon. Ned. Land- bouw-Comité het rapport „Ordening en Landbouw" saamstelde en had ook zitting in de Commissie uit het College van Regeeringscommissarissen en de drie Centrale Landbouw-Orgaiiisaties, welke rap porteerde betreffende de overneming der Land- bouw-Crisismaatregelen door de Bedrijfsgenooten. Hij is dus terdege met deze zaken op de hoogte en bij uitstek geschikt om over dit onderwerp te spreken. o Na dé vergadering zal een koffietafel worden gebruikt a 1,25 per persoon, waarvoor men zich kan opgeven bij het Secretariaat te Almkerk of het Bureau der Maatschapnij te Zevenbergen. Daarna wordt een excursie gemaakt naar het suikerbietenVariëteitsproefveld der firma Kühn, de coöp. vlasfabriek „Dinteloord" en het aardappel- contröleveld van den keuringsdienst Noord-Bra bant. De beide proefvelden en de vlasfabriek zijn alle gelegen aan den weg van Dinteloord naar Steenbergen en dus gemakkelijk te bereiken. Zooals mjen ziet is het prog^mma rijk voorzien en belooft het een leerzame dag te werden. Houdt hem dus allen vrij! PACHTBUREAU VOOR NOORD-BRABANT. De Secretaris van hdë Patfhtbureau voor Noord- Brabant zal voor belanghebbenden zitting houden tot het geven van adviezen in pachtzaken en het verstrekken van model-pachtovereenkomsten: te Roosendaal in het hotel Neerlandia (bij het station) op Maandag 26 Juni 1939, des namiddags van 25 uur; te Helmond in het café P. van Stiphout, Noord Koninginnewal 9, op Dinsdag 27 Juni 1939, des namiddags van 25 uur; te Tilburg in het Hoofdkantoor van den N. C. B., Spoorlaan 50, aldaar, op Vrijdag 30 Juni 1939, des namiddags van 26 uur. DENKT A AN DE DEMONSTRATIE IN DRAI- NEEREN OP DINSDAG EN WOENSDAG A.S. Verleden week hebben wij reeds medegedeeld, dat een demonstratie zal worden gegeven in draineeren volgens de Groninger methode. Onze Commissie heeft reeds verscheidene keeren de kwestie van drainage besproken, en steeds kwam daarbij naar boven de verschillende werk methoden in ons land. Het is wel eigenaardig, dat hier in het Zuiden overwegend kraagbuizen worden gelegd, terwijl men in het Noorden, b.v. in Gro ningen steeds buizen zonder kraag gebruikt. Tenslotte is besloten, de Groninger methode ook hier beter bekend te maken, omdat onze Commissie meent, dat deze methode voordeeliger is, en min stens even goed. Zoo zal er dus op Dinsdag en Woensdag a.s. gede monstreerd worden. Daartoe hebben wij twee Groninger arbeiders over laten komen, die met het uitvoeren van het werk in Groningen volkomen vertrouwd zijn. Gewerkt zal worden op een perceel weiland. Het eigenaardige van de Gronings ohê manier is wel, dat er voor het leggen der kraaglooze buizen maar een heel smalle sleuf wordt gegraven. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van een smalle, lange spade of boor. In twee steken heeft men de sleuf op de gewenschte diepte. Met ander, speciaal daarvoor gemakt gereedschap, wordt de 'bodem van de sleuf glad gemaakt, terwijl tenslotte de buizen worden gelegd. Zooals op de demonstratie duidelijk zal zijn te zien -wordt veel minder grond verzet, terwijl het werk vlot verloopt. Het gereedschap is zoodanig, dat de arbeiders in het geheel niet op de bodem van de sleuf behoeven te loopen. Zij blijven steeds op de vaste kant staan. De demonstratie wordt gehouden op een perceel weiland van den heer J. Crezeo, gelegen aan de Nieuwendijk, tussohen Roodevaart en Klundert, dicht bij de boerderij van Dekkers. Door een bordje zal de plaats duidelijk worden aangegeven. De belangstellenden hebben toegang tot het ter rein in den namiddag van Dinsdag en Woensdag den geheelen dag. Wij zijn er zeker van, dat velen dit werk zullen komen bezichtigen. Het gaat er toch om, of niet een goedkoopere werkwijze voor het toch altijd dure draineeren kan worden toegepast. Alle landbouwers zijn welkom. Doch niet alleen zij, maar ook lijkt het ons van belang, dat de land bouwers hun arbeider, die de leiding bij het drai neeren op hun bedrijf heeft, meebrengen. De prac- tijk moet hier een oordeel geven. Is de methode goed, wat wij wel meenen te mogen aannemen, dan zullen onze arbeiders dit werk toch ook moeten leeren. Dat kan zooveel te beter, wanneer zij het werk zelf al eens hebben gezien. De kosten, aan deze demonstratie verbonden, zijn zeer aanzienlijk. Materiaal moest worden aange schaft, arbeiders moesten speciaal daarvoor hier heen komen, kortom voor onze Commissie is deze demonstratie duur. Ter bestrijding van die kosten zal een entrée-geld woeien geheven van 0,35 per persoon, waarvoor toegangsbewijs zal worden ver strekt. Leden der Maatschappij en /erdere belangstellen den, houdt Dinsdag en Woensdag a.s. (2728 Juni) vrij voor deze belangrijke demonstratie. De Werktuigencommissie der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. NOTULEN HOOFDBESTUURSVERGADERING. (Vervolg van pag. 2.) De VOORZITTER opent vèrvolgens de Hoofd bestuursvergadering en beet de aanwezigen wel kom. In bet bijzonder roept spreker een woord van welkom toe aan de heeren Ir. C. Stevens, als vertegenwoordiger van Zijne Excellentie den Minis ter van Economische Zaken, Mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van Hontenisse, H. F. van Leeuwe, secretaris van Hontenisse, G. Vogelvanger en H. A. Hanken eereleden der Z. L. M., H. A. A. Baron Collot d'Escury, voorzitter van den Kring Hulst, benevens de leden van bet Bestuur van den Kring Hulst, C. Zwagerman, Ir. C. J. Droogendijk, Ir. M. de Vink en Mr. H. C. J. Zaaijer, adviseerende ieden der Z. L. M., W. Sietema, ass. Rij'ksveeteeltconsu- lent, W. Baron Collot d'Escury, de leden van het Hoofdbestuur, Kringsecretarissen en de pers. Wij waardeeren bet buitengewoon, aldus spreker, dat de pers ook bier weer tegenwoordig is, wij werken gaarne met de pers samen om het alge meen belang te dienen. Spreker richt vervolgens een speciaal woord van welkom tot een vertegenwoordiger der pers, den heer J. P. Ph. Doorenbos, die reeds zoovele jaren telkens op de verschillende vergaderingen is aan wezig geweest en met wien de Z. L. M. steeds contact heeft gehad. In het bijzonder feliciteerde de Voorzitter hem met bet onlangs door den beer Doorenbos herdachte feit, dat hij 25 jaar aan de Middelburgsche Courant is verbonden geweest. Namens de Z. L. M. wenschte de Voorzitter hem hiermede van harte -geluk en sprak de hoop uit, dat hij nog tal van jaren in goede gezondheid werk zaam zal mogen zijn. Spreker bood hem als blijvende berinnering een geschenk aan. Spreker deelt voorts mede dat een gelukwensch aan de Z. L. M. in dichtvorm is ingekomen van den heer C. van Dixhoorn te Oostburg, waarin deze blijkt geeft van zijn medeleven met de Z. L. M. Spreker zegt den inzender daarvoor dank. Vervolgens geeft de VOORZITTER bet woord aan den heer Collot d'Escury, voorzitter van den Kring Hulst. De heer H. A. A. Baron COLLOT D'ESCURY zegt, dat bet de Z. L. M. bijzonder verheugt den Algemeen Voorzitter Mr. P. Dieleman weer geheel hersteld in haar midden te zien. Spreker hoopt dat het Mr. Dieleman gegeven moge zijn nog vele jaren voorzitter der Z. L. M. te zijn en wenscht hem namens de Z. L. M. van harte geluk met zijn herstel en gezondheid'. (Applaus.) De VOORZITTER zegt dank voor deze vriende lijke woorden. Presentielijst. De presentielijst van het Hoofdbestuur wordt als volgt samengesteld: Voorzitter: Mr. P. Dieleman. Secretaris: Ir. J. D. Dorst. 2e Secretaris: Ir. J. Versteeg. Kring Schouwen en Duiveland: H. C. v. d. Zande, S. J. Gast, A. C. de -Oude en C. J. M. Klompe. Kring Tholen en St. Philipsland: J. L. Groene- wege, LJ. v. Nieuwenhuijzen en W. L. Klompe. Kring Noord-Beveland: J. S. dé Regt en A. Hartog. Kring Oost Zuid-Beveland: P. Scheelede Putter en A. Dees. Kring West Zuid-Beveland: «L. Kranenburg, C. Zandee Azn en Jb Klompe. Kring Walcheren: G. Franse, Z. Maljaars, P. Geschiere en P. van Nieuwenhuijzen. Kring Oostburg: A. I. Leenhouts en J. B. Becu— de Hullu. Kring Axel: Abr. Haaik en J. den Hamer— Jansen. Kring Hulst: H. A. A. Baron Collof d'Escury. Bond van Vereenigingen van Oud-leerlingen der Landbouwwintercursussen in Zeeland (B.V.G.)W. de Buck. Verecniging van Oud-leerlingen der Rijksland- bouwwinterschool Goes: C. O. J. Hendrikse. Namens de Coöperatieve Aankoopvereenigingen L. Th. Vogelaar. Kringsecretarissen: F. C. Hanse, J.'M. Klompe M. Kleinepier, P. -Dees Gzn en P. de Koster.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 3