LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. NOTULEN Voor niet-genoemde rassen zal de datum recht streeks aan de deelnemers worden medegedeeld door de keuringscommissie. De A-velden zullen niet door een afzonderlijke commissie worden beoordeeld, doch de keuring van deze perceelen zal door de plaatselijke commissies geschieden in overleg met den hoofdkeurmeester. Wordt een A-perceel of deel ervan niet vóór den vastgesteldeh datum gerooid, dan zal het perceel na den rooidatum opnieuw door de plaatselijke keurings commissie worden gekeurd, tegelijk met de B- en C-velden. Een A-perceel, dat niet vóór den rooidatum is gerooid, kan dan hoogstens in klasse B worden ge plaatst, kan echter ook in klasse C worden terug gebracht of eventueel worden afgkeurd, indien primaire besmetting in het perceel blijkt te zijn op getreden. Het verdient aanbeveling alle perceelen aard appelen en in het bijzonder de A-velden, welke voor- loopig zijn goedgekeurd, zoolang mogelijk te selec- teeren tot het gewas moet worden gerooid. Indien een A-perceel vroeg, d.w.z. vóór den daar voor vastgestelden datum wordt gerooid, moet de betrokken deelnemer aan het iSecretariaat van den Keuringsdienst Zeeland, Landbouwhuis te Goes mededeelen, welk perceel of welk deel ervan vóór dezen datum is gerooid. Vanwege het Bestuur van den Keuringsdienst Zeeland zal worden gecontroleerd of het vroeg rooien der A-perceelen tijdig is geschied. Tevens brengen wij den deelnemers aan de keu ring in herinnering, dat afmaaien of doodsproeien van het loof van èen tevelde voorloopig goedgekeurd perceel slechts geoorloofd is na voorafgaande mede- deeling aan de keuringscommissie. Heeft men zonder voorkennis van de keurings commissie het loof afgemaaid of doodgesproeid, dan kan de commissie het betreffende perceel in een lagere klasse plaatsen eventueel afkeuren. Aan dit voorschrift zal streng de hand worden gehouden. MEDEDEELING. Telers van aardappelen, die minder aardappelen verbouwen dan waarvoor zij teeltvergunning hebben aangevraagd, zijn nog tot 1 Juli aanstaande in de gelegenheid een verzoek voor restitutie resp.: ont heffing bij de L. C. O. v. Zeeland in te dienen. For mulieren hiervoor zijn verkrijgbaar bij de L. C. O. voornoemd en bij de Districtssecretarissen. Opzending van de formulieren moet rechtstreeks aan de L ft O. v. Zeeland te Goes geschieden, terwijl aanvrager tegelijkertijd een bedrag van 2,50 dient te storten op haar postrekening No. 239230. In geval van .een gunstige beslissing wordt dit bedrag terug betaald. Alleen in bepaalde gevallen wordt een restitutie-aanvraag toegewezen; wegens wijziging van het zaaiplan b.v. niet. Restitutie-aanvragen wegens misoogst (opbrengst beneden 5000 kg veldgewas per ha) moeten minstens 14 dagen vóór het rooien worden ingediend. In zoo'n geval kan de aanvraag uiteraard ook nog na 30 Juni worden ingediend. OOGSTVERGUNNING GROENE LANDBOUWERWTEN. Zij, die hun landbouwerwten in groenen toestand willen oogsten, moeten daarvoor in het bezit zijn van een vergunning. Deze vergunning kan worden aangevraagd bij de Afdeeling Tuinbouw der L. C. O. te Goes. De mogelijkheid bestaat, dat aan telers van erwten een tijdelijke oogstvergunning gegeven wordt. Alleen de blauwe oogstvergunningen met het jaartal 193® zijn ook nog geldig voor 1939. 14—21 Juni. Elk tijdsbestek in den landbouw brengt zoo zijn werkzaamheden mee. Na de grondige inspectie van de aardappelvelden vragen onze graanvelden weer onze aandacht. Nu zij in volle arentooi staan moeten de selecteurs uitzien, zoo vroeg mogelijk, eer zij nog kwaad kunnen stichten, naar de gevreesde stuif - brandaren. Wat steken van 't jaar de met warm water behandelde zaaizaadperceelen gunstig af tegen de onbehandelde. In de eerste sporadisch of geen en in de laatste nogal wat. In de laatste jaren zagen we in Zuid-iBeveland weinig stuifbrand en elk jaar gaandeweg minder. Nu bij erge aantasting kun je heel wat schade hebben van die looze aren. 't Zal van 't najaar wel een puzzle worden om mooie zaai- tarwe vast te krijgen, misschien was het nog zoo dom niet om van den ouden oogst goede bekende zaaitarwe over. te houden, want de van 't voorjaar gezaaide wintertarwe komt mijns inziens niet zoo schitterend voor den dag met z'n heele kleine aren en zie nog geen mooie volle korrels geven, het kan natuurlijk anders loopen maar veel hoop heb ik er niet op. De zomertarwe heeft op 't oogenblik meer troeven als de wintertarwe. Hier staan mooie lange forsche aren op die meer verwachting bieden. Doch de tijd zal 't leeren, dat schreef een landbouwer op zijn ,,ofdam" en z'n buurman schreef een eind ver der op ztjn hek, „en als de tijd niet alles leert, dan is mijn buurmans bord verkeerd". Een van beiden krijgt alzoo gelijk. De eerste oogst is binnen, de eerste snee luzerne kwam geurig in de schuur zonder geleden te heb ben door regen of wind. De opbrengst was goed, niet zoo heel groot maar de kwaliteit best. Ze was vroeg gemaaid en bij laat maaien krijg je wel meer kilo's maar de verteerbaarheid gaat hard achteruit. In een proefveldverslag las ik, dat bij 10 dagen later maaien de verteerbaarheid met achteruitgaat, dat is nogal belangrijk in plaats van 2 kg voeren moeten er 3 kg gegeven worden om aan evenveel voedingswaarde te komen. De 2e snede loopt al aardig uit met dat beetje regen, toch kan luzerne goed tegen droogte, nog beter dan tegen de nattig heid. Van de week eerste veulen gespeend, 't Is met de fokkerij van deze treurig gesteld. Ook in België hooren we van heel lage prijzen. De veulens zijn bijna onverkoopbaar en brengen hun onkosten niet meer op. Gevolg natuurlijk weinig dekken. De uit voer staat zoo goed als stil, dus veel aanbod, weinig vraag, lage prijzen, 't Is maar. jammer dat op 't oogenblik de fokkerij slecht gaat, want de volgen de week wordt het 50ste lustrum gevierd van het Trekpaarden [Stamboek met een groote tentoon stelling in 's Hertogenbosch. Dat zal voor den paardenliefhebbers een mooi aantrekkelijk schouw spel zijn, die mooiel glanzende paarden in 't beste pak uitgedost, te zien flaneeren voor jury en publiek. We zullen straks de rivalen den vreedzamen strijd zien aanbinden om het bekende „oranje rozet", de hoogste onderscheiding in elke klasse. van de vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche' Landbouw Maatschappij, gehouden op Dinsdag 6 Juni 1939, des namiddags 17 uur, in de Raadzaal van het Gemeentehuis te Hontenisse. Ontvangst ten stadhuize. Te 16.30 uur verzamelde zich het Dagelijksch Bestuur en Hoofdbestuur der Z.L.M. en genoodig- den voor het gemeentehuis te Kloosterzande, aliwaar de officieele ontvangst door het gemeente bestuur van Hontenisse in de raadszaal plaats vond. De burgemeester van Hontenisse, de heer Mr. R. J. J. Lambooy, achtte het een groot genoegen dat dit jaar vanwege de Z. L. M. een zoo groote fokdag in Kloosterzande georganiseerd wordt. Spr. waardeerde het werk der Z. L. M. ten zeerste, aan gezien dit indirect verband houdt met de verschil lende gemeenten, waar bijna uitsluitend de land bouw het hoofdbestaan is. Hij is er ten volle van overtuigd, dat het niet de taak van de menschheid is om maar stil af te wachten, wat er mogelijk eens zou gebeuren. Wij moete^ actieve menschen ten zeerste voor hun werk waardeeren. De voor komende vraagstukken moeten worden bestudeerd, om hierdoor tot «en goede oplossing te kunfcen komen. Spr. meent, dat het aan de Z. L. M. ook wel bekend zal zijn, dat de regeering voor den land bouw en de veeteelt doet wat zij het beste oordeelt. De meeste der genomien maatregelen rusten op den steun en de inlichtingen die de regeering van de verschillende organisaties krijgt. Hierdoor is de taak die de Z. L. M. ten opzichte hiervan heeft, een zeer mooie. Voor de organisaties, als de kern van de ordende maatschappijen, is een zeer belangrijke taak weggelegd. Men hoort te zorgen voof de materieele welvaart, voor het landbouwonderwijs, afzetgebied e.d. Men moet het belang van de algemeene welvaart in het oog houden, daar met de welvaart van een bepaalde bevolkingsgroep, ook die van een andere samenhangt. Als hoofd van de gemeente Hontenisse meende spreker wel te mogen zeggen, dat juist dit het criterium voor de welvaart is, want gaat het den landbouw goed, dan gaat het ook een landbouwgemeente goed. Zich persoonlijk tot den voorzitter der Z. L. M. Mr. P. Dieleman richtende, zeide spr. dat het hem een groot genoegen was, na de aanvankelijk minder gunstige berichten betreffende een ernstige onge steldheid, hem weer als de Voorzitter der Z. L. M. hier te mogen ontmoeten. Het zal in 1943 het jaar worden waarin de Z. L. M. haar 100-jarig bestaan zal herdenken. Spreker drukt den wensch uit, dat Mr. P. Dieleman, dien wij steeds hebben gekend als een taaien en onvermoeiden voorzitter, ook dón nog op die belangrijke vergadering het voorzitter schap zal mogen voeren. Tenslotte heette spreker alle verdere aanwezigen en diegenen die a.s. Donderdag den fokveedag met een bezoek zullen vereeren, hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat allen met voldoening op de landbouwdagen der Z. L. M. in den Kring Hulst zullen mogen terugzien. De Algemeene Voorzitter dër Z. L. M., de heer Mr. P. Dieleman dankte voor deze hartelijke ont vangst met de volgende woorden: Bijzonderen dank brengt dë Z. L. M. U, Mijnheer de Burgemeester en het Gemeentebestuur van Hon tenisse, voor de gulle gastvrijheid, waarmede Gij ons tegemoet komt. De Zeeuwsche Landbouwdagen geven telkenjare een groot genoegen aan zeer velen, die uit alle oorden der provincie haar bezoeken. Dikwijls wor den, bijzonderlijk op de algemeene vergaderingen der Z. L. M. ook dan belangrijke ondeiwerpen behandeld, zooals nu staat te gebeuren, o.a. betreffende het klein landbouwbedrijf, in te leiden door den bekwa men, in Zeeland zoo bekenden en geliefden Ir. Stevens. Maar ook de Hoofdbestuursvergadering behandelt zeer belangrijke, concrete vraagstukken, voor den ganschen landbouw van ibeteekeniis. Het verheugt ons zeer, dat wiji die mogen houden in Uw sch#one raadzaal. Wij herinneren ons nog levendig de vorige maai Uw groote sympathieke gulheid en daarom trokken wij met goede verwachting naar hier, om èn in Kloosterzande èn in Hulst te vergaderen en te Kloosterzande tevens deel te nemen aan den onder auspiciën van onzen' Kring Hulst te houden fokveedag. Het land van Hulst is zoo'n heerlijk, vruchtbaar land. Het getuigt van der vaderen opofferenden noesten arbeid. Eerst de werkzame monnikken van verschillende orden, later de ingezetenen zelve, her schiepen schor en slik in vruchtbare akkers en gras rijke weilanden. Wat een rijke historie heeft ook op den bodem Uwer gemeente zich afgespeeld. Hoe blijde was Nederland toen Hulst met Huister Am bacht in 1645 de sluitsteen vormde dn het hecht ge bouw der vereenigde provinciën. Hoe heeft sedert dien echte vaderlandsliefde, liefde voor 'dien Neder- dietsc'hen stam, 'liefde voor het Huis van Oranje en zijn vele vorsten en vorstinnen, het hart in de kloeke borst der opeenvolgende bewoners dezer streek snel ler doen kloppen. En hoe woont hier nog een noeste ■bevolking, wars van revolutiohair bedrijf, waardoor wat onder behoort, t>oven komt en omgekeerd. Een rustig volk, dat door lief&è tot izijn bodem en zijn volk uitmunt, jdat vooruit wil en steeds meer is gaan begrijpen, dat de middelen van den modernen tijd daartoe dienen, als eleotriciteit en drinkwaterleiding. Langzaam aan wordt ook het oude land van Hulst vergroot door zeer veel nieuwe polders, met de beste kleigronden, zelfs voor den stedeling bewoonbaar. Het wegennet is verbeterd1 en maakt het gemakke lijk te komen in andere deel'en van Z.- Vlaanderen Het tertiair wegennet eischt dn dit district nog zeer grondige verbetering, maar ibij: eendrachtigheid der verschillende instanties en eenige financieele opoffe ring zal, met steun van dë groote gemeenschap, ovèreenkomstig dë laats^ aangenomen', heilzame wegenverordening hier binnen afzienbaren tijd, ver betering kunnen komen. Het is van het grootste belang voor den land- en tuinbouw, opdat de producten gemakkelijker zullen kunnen wonden vervoerd en de landerijen en hof steden 'spoediger en beter bereikt kunnen worden, met al die benoodigdiheden, welke noodzakelijk zijn voor intensieve bebouwing en tevens het onderling verkeer verg§makkmijilft, wat tot hooger cultureele vorming der bevolking zal kunnen medewerken. De dikwijls zoo noodlottige verdeeldheid in een streek in tal' van ruin of meer zelfstandige gemeen schapjes, te klein om de economische taak die er op i%st, in dezen modernen, veeleischendën tijd te vervullen, vindt men ifcier <%et in zoo'n sterke mate meer, als elders, ook al is Hulster-Ambacht nog lang niet een gezagsgebied, gelijk het dit vroeger geweet is en behoeft het dit ter behartiging van velerlei belang ook niet in elk opzicht te zijn. Een grootere eenheid op het gebied der suatie van gronden heeft hier reeds veel goedis tot stand gebracht. Dit werk ware te voltooien en uit te breiden, ook door nog meer aan de 'bestaande een heid1 toe toe voegen, terwijl' overwogen moge worden of de welvaartbedangen, waaronder dus die land- en tuinbouw- en handelsbelangen niet beter zouden worden gediend en bevorderd, door ook dë eenheid op ■suatdegebied te doen zorgen voor de wegen, waar bij eenheid in administratie wei niet kan' uitblijven'. Persoonlijk ben ik van meening, dat dit zoo zeker het geval is, idat ik niet kan aannemen, dat ooit onze tertiaire? en vooral hier ook zoo belangrijke quaternaire wegen zullen beantwoorden aan wat snelheid en motorisch verkeer voor handel- en land en tuinbouw in onzen tijd eischt, zonder dat de vele polders en waterschappen de handen ineen slaan, tot een worden en daardoor de geheele streek, zij het in bepaaldë verhouding, medewerkt aan de verbete ring en het onderhoud van het wegennet. Het is een vraagstuk wat in dezen kring wel ernstig mag wor den overwogen. De Z. L. M. zal zeker bereid zijn, publieke besturen hierbij van advies, voorlichting, en raad te dienen. Immers de belangen van den landbouw en de- 'land bouwende bevolking zijn hiermede ten zeerste gemoeid. Hontenisse is zoo'n schoone gemeente. Klooster zande zoo'n prachtig centrum, ook voor vestiging van cursussen op 'allerlei gebied. De landbouw organisaties hebben steeds steun van Uw bestuur ontvangen. Ook de Z. L. M., toen b.v. het huishoud- onderwijs, althans financieel en administratief, nog door haar werd verzorgd. Wij houden ons aanbevo len voor de toekomst, wanneer er opnieuw voor het een of ander een iberoep op U gedaan wordt. Wij vormen hier een kleinen kring, onzen kleinsten kring, maar wij1 verzekeren U, niet de minst krachtige. Wij hebben leden met groote kennis en toewijding. Wij gaan voort om op algemeenen grondslag al die zaken te behartigen, die als liggende in de neutrale zóne, op den steun en de sympathieke medewerking van ieder mogen rekenen1. Wij' vragen daarbij niet. naar iemands politieke of godsdienstige richting, maar schrijven toch, erkennende de noodzakelijkheid van de Christelijke beginselen voor onze samen leving, le Christ avant tout, in ons vaandel. „Nil contre deum, aut bonos mores" en wij' zijn er van overtuigd bijt U en Uw 'bestuur hartelijk instemming daarvan te mogen erlangen. Zoo hopen ook wij te mogen medewerken tot het welwezen en den bloei van Hontenisse en van Hulster-Ambacht. Het ga de gemeente, het ga haar energiek bestuur, het ga haren voortvarenden burgervader in alle opzichte goed'. Vivat, cresoat, floreat Hontenisse! Hierna werd de eerewijn rondgediend. Zie verder pag. 3, 1ste kolom.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 2