Mededeelingen landbouwproefbedrijf Zeeland. sy2 sy2 sya VEEHOUDERIJ. Landen van bestemming: Engeland Duitschland België Ierland West-Indië Gibraltar Noorwegen Zwitserland Afrika Finland 4.3:18.752 kg 2.012.275 1.141.011 143.675 7.675 5.000 8.750 2.400 1.100 1.000 Totaal 7.636.638 kg Bewaringsproef Jmet ïiien op het Landbouwproefbedryf Zeeland 1938. Van verschillende uienproef velden in de provincie Zeeland werden monsters van 45 kg uien bewaard in een ren, die door gaas in kleine hokjes was ver deeld. Voorts werd ook nog een proef genomen met het bewaren in kisten, die 45 kg uien konden bevatten. Gedurende de strenge vorst werd de ren zoo goed mogelijk afgedekt, doch het was niet mogelijk te voortkomen, dat de uien gedeeltelijk bevroren. Dit is ongetwijfeld van invloed geweest op het percentage leverbare uien. Omstreeks Februari werden ze beoordeeld. Rassenproefveld, op het proefbedrijf MZ 334. Leverbare uien in procenten van het Cijfer voor hardheid oorspronkelijke (1—10) Ras gewicht. Bakker 23.3 71/2 Bola 42.2 8 de Bruin 51.1 7% Favoriet 64.4 8 Mijs 41.1 v. Nieuwenhuijzen 43.3 7 Perijka 48.4 71/2 Peeman 17,8 5 Produka 48.8 71/2 Ras 7.8 4 Voogd 49.5 7 van der Werf 30.7 7 van Ziels t 45.5 7 In de selectie Ras was 3.8 kg uitgeloopen, bij van der Werf en Peeman 1.5 kg. Bij, de andere selecties kwamen uitloopers sporadisch voor. Op ddt proef veld gaven Favoriet, de Bruin, Voogd, Produka en Perijka de beste resultaten. Rasséhproefveld bij A. Dees )te Waarde MZ 328. Bola 54.4 8 Favoriet 41.1 7 Mijs 44.4 van Nieuwenhuijzen 34.4 7' Perijka 41.4 7 Produka 46.7 7 Voogd 40.0 7 Bola, Produka en Mijs staan bovenaan. In selectie Voogd was 1 kg uitgeloopen, bij de andere selecties kwam dit sporadisch voor. Rassenproefveld by SP. Scheele te Biezelinge MZ 327. Bola 61.1 Favoriet 52.2 van Nieuwenhuijzen 44.4 Voogd 53.3 Bola staat bovenaan. 8y2 7 7 7 Rassenproefveld 'bij P. J. v. ld,. ISlikke te St. Maartensdijk OZ 72. Bola 71.5 de Bruin 61.1 Favoriet 43.3 Mijs 66.7 van Nieuwenhuijzen 54. Perijka 72.2 Produka 63.3 Ras 13.3 Voogd 47.1 van Zielst 53.3 7 7 8i/2 7 7 7 4 7 7 Bovenaan staan: Perijka, Bola, Mijs en Produka. Met uitzondering van selectie Ras, waar 5.5 kg was uitgeloopen, kwamen uitloopers slechts sporadisch voor. Rassenproefveld by A. Schoof te Oosterland OZ 73. Bakker 67.8 7 Bola 62.2 8 Favoriet 63.3 7 Mijs 81.6 8% van Nieuwenhuijzen 55.5 7 Perijika 56.7 7 Peeman 41.1 7 Produka 66.7 7 Voogd 60.4 7 v. d. Werf 64.- 7 Wanneer men de uitkomsten van de proefvelden bijeen neemt, bijken de rassen Bola, Mijs, Produka en Perijka zich bij de bewaring het beste gehouden te hebben. De bewaringsproef in kisten, die in een schuur geplaatst waren, werd genomen met Perijka van het Landbouwproefbedrijf. Het percentage leverbare uien bedroeg 49,1, terwijl van dezelfde partij bij bewaren in de ren 48,4 leverbaar was. Bij het openen der kisten bleek, dat de uien aan de kanten er goed uitzagen, doch dat vooral in het midden de niet leverbare voorkwamen. Odik vond men daar de meeste uitgeloopen exemplaren. Bij deze proef waren de resultaten van het bewa ren in kisten niet beter dan bij het bewaren in de ren. De Rij kslandbou wconsulent C. J. DROOGENDIJK. Lees het in dit blad voorkomende artikel van ons Bureau en stel U met ons in verbinding door het invullen en opzenden van inge sloten kaart. BOBKHOUDBUREAU Z. L. M. RUNDVEEKEURINGEN IN ZEELAND. Bovenaan staan: Mijs, Bakker, Produka en v. d. Werf. Bij selectie Peeman was 1,2 kg uitgeloopen, bij de andere selecties kwamen uitloopers slechts sporadisch voor. Maandag 24 April j.l. namen onder storm en regen de keuringen van Rijkswege tot verbetering van het rundvee in Zeeland een aanvang. Maar na regen kwam zonneschijn en zoo hadden in West- Zeeuwsch-:Vlaanderen de keuringen een vlot ver loop. Met het stierenmateriaal in West-Zeeuwsch- Vlaanderen staat men er in enkele plaatsen goed voor. De koeien, die getoond werden, waren zware stukkige dieren, vele met beste uiers. Met Oostburg werden de keuringen geopend, deze plaats blijft met het voorbrengen der stieren de belangrijkste. In West-Zeeuiwsch-Vlaanderen wer den 21 stieren en 109 koeien voorgebracht. 31 stuks jongvee werden aan het oordeel der commissie onderworpen. Oostburg. Hier werden 14 stieren en 4 koeien voorgebracht. Graaf 15776, van de Stierenvereeniging te Groede, stond er uitstekend voor (iets minder vet is ge- wenscht). Deze 3-jarige stier toonde een 12-tal afstammelingen, die de toekomst van zijn fok met vertrouwen tegemoet zien. Hij kreeg 84.9 p. Prins H, eigenaar Stierenvereeniging te St. Kruis, vertoonde in de achterbeenen veel sleet. Dries Kuilsburg, eig. Stierenvereeniging te Cad- zand, werd in topconditie voorgebracht. Deze vast- gebouwde stier is een lieve verschijning, waar, ook gezien zijn afstamming, veel verwachting van is. In zijn kruisbouw zagen wij hem nog liever, wat vlakker en de beenen iets matiger. Een stier van (hooge klasse, gezien de beste koeien die hij te dek ken kreeg, zien wij zijn afstammelingen met belang stelling tegemoet. Hij kreeg 83.3 p. Dagobert Kuilsburg, eig. Stierenvereeniging te Schoondijke, kwam zich veel verbeterd presen teeren. Deze stier is evenredig gebouwd, kreeg niet die bijtelling als de beide vorige, maar is bezig zijn achterstand in te halen, moet wat zakken. Maar gezien zijn afstamming hebben wij goede hoop. 80.9 p. Rudolf, eig. Stierenvereeniging te Aardenburg, stond er goed voor, toch niet het type als zijn drie voorgangers, in zijn voorhand is hij verbeterd. 80.6 p. Henk, van Cl. Bonte te St. Kruis, is gefokt uit de ruime koeien van Mulaert, is ziek geweest, maar is vast in elkaar gebleven. Een goed fokproduct uit de streek. 78.4 p. Piet, van de Stierenvereeniging te Oostburg. Deze ingevoerde Fries is wat klein voor zijn leeftijd, zit vast in elkaar, met een ruim uitgebroken kruis. Zijn beste afstamming geeft hoop op goeden fok. 81.5 p. Anna's Graaf, van de Stierenvereeniging te Sluis, deze jonge Graaf uit de beste Anna van Risseeuw, van Cadzand, is een goede aankoop van de jonge vereeniging te Sluis. Een stier met beste lenden. 78.5 p. Moge deze nieuwe stierenvereeniging de vruchten plukken van dezen aankoop en de Sluizenaar een goed gebruik van hem maken. Koen, van M. de Bruijne te Cadzand, is een vast in elkander zittende stier, schouder kon wat vaster aangesloten'zijn en staartstuk wat fijner, ook is de beenstand matig sterk. 76.5 p. Prins II, van I. Risseeuw-Haartsen te Zuidzande, wordt geen vaderdier, is te fyn van bouw. Met beste productie. 74 p. Celsius, vacn C. Vercraye te Aardenburg, is een lief maar klein stiertje. 74 p. Ook werden 4 beste koeien voorgebracht. De jaarlijksche schouw brengt de koeien bij elkander op de Oostburgscihe tentoonstelling. Is dit de reden dat er weinig komen? Biervliet. Te Biervliet was als altijd veel belangstelling, zoo werd ook hier weer bewezen, wat enkelen, die er zich voorspannen, kunnen bereiken. 20 koeien en 21 stuks jongvee werd aan het oordeel der com missie onderworpen. ƒ41,50 was aan prijzen beschikbaar. 18 van de 20 koeien kregen 77 of meer punten. Celina, van P. J. Mullaert, spande de kroon met 84 punten. Daar deze vorig kampioen was, werd nu aangewezen Nelly, van W. A. Verplanke. De groepen vormden een mooi slot van deze keuring. St. Kruis. Deze keuringsplaats heeft weinig levensvatbaar heid. Slechts 5 koeien werden getoond. Zij waren van beste kwaliteit. De 12-jarige Elza, van F. Haak, houdt zich best, zij verkreeg 83 punten. Eede. Te Eede was ook belangstelling en aanvoer matig. Hier is groote behoefte aan een stierenvereeniging. De vele koeien onder Eede zijn een groote bron van inkomsten voor deze zandboeren. 10 koeien wer den voorgebracht, 6 hiervan behaalden 77 of meer punten. Mannen van Eede, de handen in elkaar geslagen, om eendrachtig uw veestapel op hooger peil te brengen. Aardenburg. Hier werden 11 koeien van zeer beste kwaliteit voorgebracht. De 3e kalfs- en oudere koeien be haalden alle 81 of meer punten. Moge de -Stierenvereeniging met Rudolf, van beste afstamming en zeer beste productie, den veestapel op nog hooger peil brengen. 'Ook bracht de heer E. Scheele een goede vaars voor. Wat meer voorbereiding voor deze keuringen is hier gewenscht. Schoondyke. Hier was het met het getal inzendingen matig. Toch was het een lust om de 7 zeer beste dieren te zien rondwandelen, pracht-dieren met beste uiers. Dagobert Kuilsburg heeft met deze beste dieren en er zijn er meer onder Schoondijke een mooie kans om in het vervolg goede afstammelin gen te laten zien. Zuidzande. Hier was het als altijd met het exterieur best in orde, dieren met massa en beenwerk en toch edele melkkoeien. Van de 17 koeien waren er 13 dieren boven 80.5 p., twee kregen 79 en 79% p. en één 78 p. Hier kwam weer duidelijk naar voren, wat door gebruik te maken van beste stieren bereikt kan worden. Voorts werden nog 3 beste vaarsjes getoond. De heer D. Luteijn-Cijsouw liet een moeder met drie afstammelingen zien, de twee jonge Graven beloven goed te blijven. Cadzand. Hier was het niet minder gesteld. Jammer toch, dat voor zoo een beste collectie vee niet meer belangstelling was. 'Zware diepe uitgebroken koeien, met veel edels, werden hier getoond. 23 dieren behaalden van 79 tot 86 punten. Wat hier door stieren- en controlevereenigingen bereikt is, kan allen tot voorbeeld gesteld worden. Van zulke dieren, gepaard met Dries Kuilsburg of Graaf, is veel te verwachten. Wij zien dan ook met belangstelling de afstammeling van Dries tegemoet. Uzendyke. Door de goede zorgen der nieuwe commissie, die met steun der gemeente is tot stand gekomen, was deze keuring goed voorbereid. Daar op 13 Juni het 10-jarig bestaan der Coöp. Roomboterfabriek gevierd wordt en hieraan een RundVeefokdag is verbonden, was er nu niet veel aanvoer. 7 stieren, 10 koeien en 4 vaarzen werden aan het oordeel der commissie onderworpen. Augustinus 15777 S, van de Stierenvereeniging te IJzendijke, had nog al geleden van klauwzeer; toch een vaderdier, robust gebouwd, met beste beenen, kop kon iets fraaier, diepe borst, schouder iets los, beste ribben en flanken en beste dijen en schenkels, staartstuk wat grof. Hij kreeg 82 p. Moge hij geheel hersteld den-fokdag luister bijzetten. Ino 15861 S, van de Stierenvereeniging te Bier vliet, is niet zoo machtig, kon meer diepte hebben, ook zijn de beenen te fijn. Biervliet heeft behoefte, gezien zijn koeien, aan een besten stier. Adolf, van de Stierenvereeniging te Waterland kerkje. Deze jonge Korengaster is laag bij den grond, maar wat te grof en niet edel genoeg. Zijn grove beharing deed dit nog te meer uitkomen; wordt een zware stier. Horens wat vluchtig, diepe borst en hals, schouder kon vaster, met beste ribben en flanken, goed kruis en beste dijen. De melkteekens waren niet te best ontwikkeld. 80.3 p. Antoon van Nelly, van P. J. Mullaert te Bier-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 7