Redactioneel Gedeelte KORTE BERICHTEN. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. ECONOMIE. BUREAU VOOR VLASTEELT EN VLASBEWERKING. LANDBOUWONDERWIJS. AKKERBOUW. Het Internationale Landbouwcongres wordt dit jaar van 612 Juni a.s. te Dresden gehouden. Laat Uw boekhouding thans behandelen door het Boekhoudbureau der Z. L. M. Dit Bureau telt thans ongeveer 600 deelnemers. Slakken kunnen worden bestreden met metal- dehyde en zemels in een verhouding van 1 op 60. Dit middel geeft zeer goede resultaten. Kenia, Saxonia, Mansh. 2 rijige zomergerst en Spratt Archer zijn goede brouwgerstrassen. U-virus is een soort stippelstreepvirus, dat al naar het aardappelras mozaiek, krinkel of stippel- streepacihtige verschijnselen veroorzaakt. Dit virus kan zeer gemakkelijk van zieke op gezonde planten worden overgebracht. Weet U, dat een aardworm zich niet door""den grond graaft, maar zich door den grond eet? De gemeenteraad van Gorinchem heeft besloten tot instelling van een commissie om de mogelijk heid te onderzoeken tot stichting van een z.g. gras drogerij. Op eenige bedrijven in ons land wordt het aard appelras Katahdin beproefd. Dit ras is in 1923 ge kweekt door het Amerikaansche departement van Landbouw. Het is een middenlate, witvleezige aard appel, met gladde, ronde, vtlakoogige knollen. Het ras is goed bestand tegen warmte en droogte. Van Rijkswege zal ook dit jaar gratis lood- arsenaat voor de bespuiting van alle aardappelper- ceelen, ter bestrijding van den Coloradokever, be schikbaar worden gesteld. Het NaOoBrouw wijst erop, dat zomergerst direct na den oogst niet kiemrijp is en als regel 6 8 weken in het stroo moet blijven zitten vóór het dorschen. Is het weer tijdens de rijpingsperiode en in den oogsttijd droog en zonnig, dan kan direct van het veld worden gedorscht. De Zwitsersche regeering heeft in het geheele land in iedere woning een brochure uitgedeeld, waarin zij uiteenzet, waarom het tijdig opslaan van een levensmiddelenvoorraad voor twee maanden noodzakelijk is, en aangeeft, welke en hoeveel levensmiddelen zouden moeten worden gekocht en hoe zij het beste bewaard kunnen worden. Verwijder de zieke planten in Uw voor de keu ring aangegeven perceel aardappelen zoo vroeg mogelijk. Blijft de zieke plant staan, dan kan de smetstof op de omgevende plant worden overgebracht. Aardwormen bevorderen in den bodem de humus- vorming. Ghloorbleekloog is een uitstekend middel voor het schoonmaken en ontsmetten van zuivelgereed- schap. CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. De Dag. Besturen der drie Centrale Landbouw organisaties, te weten de Christ. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, de Kath. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Koninklijk Neder- landsch Landbouw-Comité, vergaderden Woensdag 26 April 1939 te 's Gravenhage en namen de vol gende besluiten. Overleg tusschen de drie Centrale Landbouw organisaties en de drie landarbeidersbonden. Besloten werd om aan de Groninger Werkgevers bonden mede te deelen, dat de drie Centrale Land bouw Organisaties bereid zijn om steeds wanneer zich concrete punten voordoen, welke zich voor be spreking met de Landarbeidersorganisaties leenen, met deze organisaties in overleg te treden. Omge keerd zouden de Landarbeidersorganisaties ten aan zien van de 3 C. L. O.'s hetzelfde kunnen doen. Beschikbaarstelling van een veel grooter aantal lagere land- en tuinbouwscholen. Aan den Minister van Economische Zaken zal een schrijven worden gericht waarin zal Worden aan gedrongen op het subsidieeren van vijftig nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen ineens. Er bestaat groote behoefte aan dit onderwijs, terwijl de ver deeling van een kleiner aantal elk jaar groote moeilijkheden biedt. Invoerrecht voor landbouwtrekkers. Besloten werd aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal te adresseeren, teneinde te verzoeken er toe te willen medewerken, dat het invoerrecht voor landbouwtrekkers wordt verlaagd van 15 op 6 Dit sluit geheel aan bij den geest van de Tariefwet 1934. Paardenvordering. Voorts werd besloten om aan den Minister van Defensie te verzoeken, te willen bevorderen, dat bij de paardenvorderingen, indien het oogenblikkelijke landsbelang daardoor niet wordt geschaadt, a. een aantal der beste fokpaarden in het belang van den Ned. paardenstapel en de paardenfokkerij worden vrijgesteld van de paardenvordering, even als dit in België geschiedt en waartoe de erkende Nederlandsche paardenstamboeken de noodige aan wijzingen kunnen geven; b. de paardenvordering zooveel mogelijk in ver schillende gemeenten te doen plaats vinden, waar door wordt voorkomen, dat alle op een bedrijf aan wezige paarden worden gevorderd, waardoor de belangen van een dergelijk bedrijf in hooge mate worden geschaad. Vrijstelling van veilingsgebouwen in de perso- neele belasting. Aan den Minister van Financiën zal een verzoek worden gericht om ook veilingsgebouwen te bren gen onder de vrijstellingen genoemd in de Wet op de Personeele belasting. Prijs voor de zware varkens. De vergadering nam met teleurstelling kennis van het feit, dat de prijs voor de zware varkens een nog verder dalende tendenz vertoont. Besloten werd er bij het College van Regeeringscommissarissen nogmaals sterk op aan te dringen nog eenige wekeh door te gaan met het uit de markt nemen van zware varkens. Denaturatie van aardappelen. Besloten werd aan het College van Regeerings commissarissen te verzoeken om, indien de denatu- ratieregeling weer zou moeten worden ingesteld voor die soorten, waarvoor thans de denaturatie is stopgezet, den denaturatietoeslag hooger te stellen, aangezien de veevoederwaarde dan sterk is ver minderd. Indien deze maatregel thans reeds gepubliceerd zou worden, zal er thans in de markt reeds een bodem worden gelegd. De Rijkslandibouwconsulent voor Vlasteelt en Vlas bewerking Ir. L. J. A. de Jonge, deelt ons mede, dat zijn bureau vanaf 1 Mei 1939 gevestigd is te Wage- ningen, Duivendaal no. 10. Het Vlas-voorlichtingsbureau, tevens secretariaat der Vlas-Sbudie-Commissie (giro 30410), is telefo nisch te bereiken onder no. 2716. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. Sinds eenigen tijd waren er plannen beraamd om te komen tot een verbouwing en uitbreiding der school. Thans zijn deze plannen in een zoodanig stadium, dat binnen zeer kort deze verbouw zal worden aanbesteed en met de werkzaamheden wordt aangevangen. Het uiterlijk der school zal hierdoor totaal gewij zigd worden. Over de geheele oppervlakte der schoollocaliteiten zal een verdieping worden opge trokken, waardoor meer ruimte disponibel zal komen èn voor de onderwijs- èn voor de voorlichtingsdoel einden. De toestand wordt dan zoodanig, dat indien noodig, beide klassen kunnen worden gesplitst, iets wat nu tot de onmogelijkheden behoort! Er zal dus alle gelegenheid zijn om leerlingen te ontvangen. Deze uitbreiding was beslist noodig, want hoe langer hoe meer dringt het toch tot de belangheb benden door, dat landbouwonderwijs in den tegen- woordlgen tijd onmisbaar is. Dit verschijnsel open baart zich over het geheele land en Zeeland als land bouwende provincie bij uitnemendheid kan en mag in dit opzicht niet achterblijven. Al te vaak onder vinden we hoe groot het te kort aan elementaire landbouwkundige kennis nog wel is. Onthoudt daar om Uw kinderen niet wat ge zelf wellicht hebt moeten ontberen, doch geeft ze in him leven dat gene mee, wat nimmer kan worden verwoest: kennis. Zendt daarvoor uw jongens naar de Rijkslandbouw- winterschool te Goes en doe daarvan nu reeds aan gifte. De Directeur der R. L. W. S., C. J. DROOGENDIJK. RECTIFICATIE. Bestriding van kwade koppen in vlas. In het Bericht van den Rijkslandbouwconsulent voor de Vlasteelt en de Vlasbewerking en vah den Plantenziektenkundigen Dienst, getiteld: Bestrij ding van kwade koppen in vlas, in het nummer van Zaterdag 22 April j.l., komt een drukfout voor, die aanleiding zou kunnen zijn tot verkeerde bereiding van de sproeivloeistof. In de alinea: „Van de uit- vloeiers wordt doorgaans genomen 500 gram per 1000 liter water, van groene zeep 1 kg", gelieve men de opgave van 1 kg te veranderen in 10 kg. De aangegeven hoeveelheden worden dus: voor de uitvloeiers 500 gram (0.05 per 1000 liter water en voor de zeep 10 kg (1 per 1000 liter water. VESTINGWERKEN DIE GESLOOPT WORDEN. Hieraan dachten wij, toen wij eenigen tijd geleden in gezelschap van den Rijksinspecteur voor de Werk verschaffing een bezoek brachten aan verschillende grondverbeteringswerken, die in onze provincie in werkverschaffing werden uitgevoerd. De oude toestand, zeer ongelijke perceelen met hoogten en laagten voor oorlogvoering zeer geschikt, doch min der geëigend voor het doel waarvoor de grond thans gebruikt wordt. De nieuwe toestand, vol komen vlakke perceelen, die rationeel behandeld kunnen worden. Het weiland, want daar gaat het hier om, was geëgaliseerd, waaronder niet moet worden verstaan, dat maar zonder meer de hoogten in de laagten zijn gebracht, geenszins. Neen, een dergelijke egalisatie zou meer kwaad dan goed doen. Met zorg is de grond van mindere kwaliteit wegge sleept en de betere kwaliteit bovenop gebracht. Vroeger, d.w.z. toen de praktijk geheel voor eigen rekening wel eéns egaliseerde of slooten dicht maakte, is dit wel eens anders gebeurd. De resul taten met vroegere egalisatie verkregen, mogen o.i. dan ook niet vergeleken worden met het werk dat thans onder deskundige leiding en toezicht wordt verricht. Het is ons bekend, dat de praktijk bezwaren heeft tegen het scheuren en opnieuw inzaaien van gras land. Dit bezwaar is bij een dunne teeltlaag en ook op de zwaardere gronden met het oog op sukkel jaren alleszins begrijpelijk. Wanneer echter, zooals vaak voorkomt op de hoogten een dikke laag goede grond zit en in de laagte alle „erf" vrijwel ont breekt, is egalisatie o.i. alleszins het overwegen waard. Wij zagen een perceel waar men met zeer goed resultaat de oude zode iiad verzet. De indruk, dien wij van de egalisatie van gronden in werkver schaffing hebben gekregen, is alleszins gunstig. Hier geschiedt o.i. werk, dat blijvend van veel waarde moet worden geacht. Aanvankelijk moge het voor den boer een beetje vreemd aandoen, dat het per ceel, dat hem zoo vertrouwd is, geheel overhoop wordt gehaald, doch wanneer alles weer op zijn plaats is gezet, zal hij met evenveel genoegen op het werk terugzien als een huisvrouw, die biji den schoonmaak den rommelzolder een goede beurt heeft gegeven. De egalisatie kost .geld, al betaalt het Rijk het leeuwenaandeel, maar wij voor ons zijn overtuigd, dat de waardevermeerdering, die de gronden door het egaliseeren krijgen, de kosten overtreft. Er is op het gebied van egalisatie in Zeeland nog veel te doen. Er zijn gedeelten van onze provincie, gelukkig liggen zij wat achteraf, waar wij als Zeeuwen ons voor moesten schamen. De grond verbetering in werkverschaffing kan hierin verbete ring brengen, waardoor het geheele aanzien van een bepaalde streek ten goede wordt veranderd'. Het aantal werken dat wordt uitgevoerd, neemt gelukkig van jaar tot jaar toe. Het is o.i. echter noodig, dat de boeren zelf groote belangstelling krijgen voor dit soort werk. Om dit te bereiken zouden wij het volgende aan de hand willen doen: le. dat vanwege de Inspectie van de Werkverschaf fing te Middelburg eens een uitvoerige enquête wordt gehouden onder de grondeigenaren en gebruikers die hun gronden in werkverschaffing lieten verbeteren, speciaal of men over het werk tevreden is. 2e. dat eens een of meerdere excursies met belang hebbenden worden gehouden naar perceelen, die in werkverschaffing verbeterd zijn. Want wil men het werk naar waarde schatten, dan is zelf zien een eerste vereisohte. d. BESTRIJDING VAN KWADE KOP IN VLAS. In ons artikeltje van vorige week werd onzen lezers aangeraden het vlas te spuiten met Derris- oplossing tegen thripsaantasting. Wij wezen er op dat van begin Mei tot half Mei moet worden be spoten. Enkele lezers vroegen ons, of na 15 Mei°de bespuiting niet meer behoefde plaats te vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 5