LANDBOUW-CRISISMEDEDEEUNGEN ZEELAND. Houdt 13 Mei vrij. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. Brieven uut Zuud-Beveland. Schilthuis en Co en wij. Engeland" te Hulst. Spreker de heer Ir. C. Stevens, Inspecteur van den Landbouw te 's-Gravenhage. Onderwerp: Steun kleine boerenbedrijven, n.m. 2 uur (w. t.) precies: Rijtoer door het gebied -van den Kring Hulst der Z. L. M.. Secretaris der Rijtoercommissie is ide heer W. van Waes- berghe te Hulst, bij wien kaarten verkrijgbaar zijn tot 20 Mei 1939. n.m. 7 uur (<w. t.): Gemeenschappelijke maaltijd in het café „De Koning van Engeland" te Hulst, waarvoor tot 20 Mei 1939 kaarten verkrijg baar zijn tegen nader vast te stellen prijs en een nader op te geven adres. Donderdag! 8 Juni 1939, v.m. 10 uur (w. t.)mm. 6 uur (w. t.) Fokveedag te Koosterzande van paarden, rundvee, klein vee. Inzending van landbouwwerktuigen en diversen. DENATURATIEREGELING CONSUMPTIE- EN POOT AARD APPELEN. Aan belanghebbenden wordt het volgende mede gedeeld In antwoord op de vele vragen, welke bij de in stanties, belast met de uitvoering van de denatura- tieregeling voor consumptie- en goedgekeurde poot- aardappelen, binnenkomen, volgt hierbij een korte uiteenzetting van de regeling, zooals die thans geldt. a. consumptieaardappelen. Niet gedenatureerd worden de consumptieaard appelen van den kleigrond van de z.g. rubriek A, waartoe o.m. de rassen Eigenheimer, Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Bevelander en Roode Star be- (hooren. b. Goedgekeurde pootaardappélen. De denaturatie van goedgekeurde pootaardappe- len van den kleigrond van de rubriek I (de con sumptierassen) is beëindigd. Dit geldt niet voor de goedgekeurde pootaardappelen van de rassen Eigenheimer, Bevelander en Roode Star, voorzoo ver die niet voldoen aan de eisdhen, gesteld aan de onder a genoemde rubriek A en niet voor de goed gekeurde pootaardappelen van de sorteering 28/35 mm of tusschenmaten, ongeacht het ras. OPGAVE VAN EIGENHEIMERS, GETEELD OP TUINBOUWTEELTVERGUNNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat die telers, die op hun tuinbouw- teeltvergunning vervroegde Eigenheimers telen, vóór 11 Juni 1939 aan hun veiling opgave moeten doen van de oppervlakte, die zij met deze Eigen heimers betelen, onder vertoon van hun vergunning. Deze opgave is vereischt om deze Eigenheimers in aanmerking te doen komen voor de minimum- en vergoedingsprijzen, voor vroege aardappelen te stellen. Telers, die in het bezit zijn van een tuinbouw teeltvergunning met opdruk „pootaardappelbedrijf", komen voor deze regeling niet in aanmerking. INLEVERINGSDATUM TARWE OOGST 1938. De Stichting „Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland" brengit onder de aandacht van de bij de Stichting georganiseerden, dat alle door hen ge teelde tarwe van den oogst 1938 uiterlijk op 8 Juli a.s. bij de G. T. Z. moet zijn ingeleverd. Ten behoeve van die georganiseerden, die tarwe van oogst 1938 willen bestemmen voor den zaai van den teelt 1940, is evenwel een speciale rege ling getroffen. Volgens deze regeling wordt tarwe, voorzoover deze bestemd is om in het eerstvolgende oogstjaar te worden uitgezaaid, van inlevering vrijgesteld. Niettemin blijft gedurende het tijdvak 8 Juli t/m 31 December 1939 de mogelijkheid van inlevering van overgebleven partijtjes zaaitarwe bestaan tegen den op het tijdstip van inlevering geldenden prijs van tarwe oogst 1939. Verrekening op basis van den prijs van tarwe oogst 1938 zal alleen dan kunnen plaats vinden, indien aan het kantoor der G. T. Z. te Goes vóór 20 Mei a.s. zal zijn kennisgegeven van het voor nemen om bedoelde tarwe tot zaaitarwe te bestem men, onder vermelding van de grootte der betref fende partij. Bij toepassing van bovenvermelde wijze van ver-' rekening wordt echter geen hooger bewaarloon- vergoeding verleend dan het bedrag, dat op 8 Juli a.s. uit dien hoofde ingevolge de Crisis-Steun- beschikking 1938 Tarwe Oogst 1938 zal zijn ver schuldigd. Na 31 December 1939 is inlevering van restanten zaaitarwe van den oogst 1938 niet meer mogelijk. Tenslotte zij er op gewezen, dat bovenomschre ven regeling uitsluitend geldt voor zaaitarwe oogst 1938. KOOLZAAD. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat telers van koolzaad, die voor een eventueelen steun, in aanmerking wenschen te komen, vóór 13 Mei aanstaande aan de L.C.O. v. Z. te Goes schriftelijk opgave moeten doen van hun beteeldë oppervlakte (zaaiensveld) Zij, die reeds eerder een opgave hebben gedaan, hetzij mondeling of schriftelijk, worden verzocht dit nogmaals schriftelijk te herhalen. Formulieren ter invulling worden dit jaar eerst né. ontvangen opgave verstrekt. VLAS. Telers van vlas ontvangen een formulier ter invul ling, voor zoover zij in 1938 als vlasteler bekend stonden. Zij, die op 5 Mei nog geen formulier hebben ont vangen, kunnen dit op aanvraag verkrijgen bij den Districtssecretaris of bij de L.C.O. De formulieren moeten uiterlijk 13 Mei in het bezit zijn van de L.C.O. Nog een laatste opwekking aan de lezers van het Zeeuwscih Landbouwblad en andere belangstellen den om den Ontwikkelingsdag te Goes op Zaterdag 13 Mei a.s. te bezoeken. Het programma is reeds in ons blad van 15 April geplaatst, terwijl wij door het rondzenden van programma's voor verdere bekendmaking hebben gezorgd. Het programma van den Ontwikkelingsdag is dit jaar iets bijzon ders, omdat op 13 Mei de tiende Ontwikkelingsdag in Zeeland wordt gehouden. Bij een tienjarig bestaan van een instelling, die van jaar tot jaar in beteekenis toeneemt, past een eenigszins feestelijk programma. Wij rekenen er op, dat honderden en nog eens honderden den Ontwikkelingsdag in de groote, van een luidspreker voorziene, zaal van den heer Krijger, aan de Beestenmarkt te Goes, zullen medemaken. U zijt allen hartelijk welkom, ouderen en jonge ren, man of vrouw, meisje of jongen. Uit de groote opkomst van het Zeeuwsche platteland naar den Ontwikkelingsdag moet o.i. blijken, dat ook de Zeeuw belang stelt in cultureele en andere vraag stukken. Daarom Zaterdag 13 Mei de bezem of welk ander instrument ook, aan kant en allen naar Goes. De Ontwikkelingsdag roept. 26 April3 Mei. Gisteren was het Mei-Dinsdag. Meiweer was het nog lang niet, ik heb geen mensch „boven in 't boezeloen" zien loopen. Maar vandaag is de zonneschijn toch na den regen gekomen en door den wind is 't veel opgedroogd. De laatste dagen is ons werk op den akker veel opgehouden en nu hebben we alles noodig om de hak- en de wiedmachine voor de bieten de gewassen te laten passeeren. Alles zal zoo'n beetje na elkaar komen. Vroeger namen de boeren met Mei-Dinsdag wel eens bij een vroeg voorjaar groene klaver mee naar Goes, dat zou van 't jaar niet gegaan hebben. De klaver is ten eerste te kort en de boeren rijden niet meer met het rijtuig, doch met de auto of de fiets naar de stad. De lucerne, die nog wat uitgeloopen was, staat op vele plaatsen er maar ziek bij en de bruine klaver, die blijven liggen is (een klein gedeelte, dat niet bevroren is), staat over 't algemeen ook niet schitterend. De 'hooikooplui koopen op speculatie het nog aanwezige hooi op tegen fabelachtige prij zen. In de wei was het gras ook vlug aan 't dunnen. De zode heeft veel geleden en met het natte weer doen de paardehoeven veel schade hieraan. De wintertarwe groeit best en groeit tegen weer en wind in. De groenbemestingklaver (als hopperups en roode klaver) vindt in den vochtigen grond een prachtig kiembed. Verleden jaar gaf de hopperups door de droogte nu niet zoo'n groote snede, maar het wortelgestel is uitgebreider dan van de roode klaver. Men heeft per ha van 12 tot 15 kg noodig en voor Zeeland is de beproeving van dit gewas zeer zeker de moeite waard. Men heeft ook het voordeel, dat men telkens terug kan komen, wat met roode klaver vlug ziekte, als klaverkanker, meebrengt. Een goed gewas hopperups houdt ook het stoppelonkruid tegen en proeven op vuil land deden wonderen. De gedachte was, dat het onkruid de hopperups zou doen verdwijnen, maar 't kwam anders uit, het zomeronkruid bleef er onder en had geen kans (distels en hoefblad (dokken) trekken zich natuurlijk van de laag hopperups niets aan). Vrijdag is 't met de rede van ons bevriend staats hoofd nog al losgeloopen. 't Is net als met de schoonmaak, die zoowat op de helft is. Je denkt: jongen, jongen, wat moet daarvan terecht komen. Wanneer je wat uit je bureau moet hebben, breek je haast de beenen over al het „spinnegoed". Maar 't loopt nadien nog al los. Alles keert weer tot zijn vorige rust weder. De manufacturenhandel leeft in z'n oogsttijd. Hier een nieuw kleedje, daar een zeiltje, een nieuw glasgordijntje enz. enz. Ja, die lui maken op 't oogenblik goede zaken. Maar enfin, 't geld moet rollen. Zoo denkt de Regeering er ook over. Gisteren bracht de post weer de bekende enveloppe met inhoud. „Hoe is je naam en voor naam". Mijn neef zei, „ik denk, dat 't elk jaar een nieuwe ontvanger is, want hij leert de namen nooit en vraagt elk jaar opnieuw. We zullen met moed en volharding de zaak, die de Regeering ons in dit biljet vraag, aanpakken en probeeren tot een goed einde te brengen. Volgende week Zaterdag is het de 10e Ontwikkelingsdag te Goes, in de groote zaal van Krijger, 't Is een kroonjaar en op een kroon jaar komt altijd heel de Zeeuwsche familie en dus ook heel de Z.L.M.-familie. Nu, 't lijkt een mooie dag te worden, er is voor elk wat wils. Ik heb m'n vrouw gevraagd om mijn schoenen eens flink te smeren, je kunt nooit weten waar 't goed voor is. XXVII. 4 Mei 1939. Vlieweke èn 'k gen tied oad, ma noe is 't \yerk in den band, temissen dan 't pearewerk. 'k Docht zó, Pier noe ko je wi wè es een brief schrieven vo 't Landbouwblad. Nea dat tet noe zon leat voor- jear ewist is, is 't zoaien toch nog a gouw ebeurd groeie doe tet dirom niks stea zo ma een bitje te verkleuren, 't meanzead steat zo rood as een slootel in somimigste percèèlen geeste ok. De zeumerterve stea neaverposje beter as de winter- terve. Wat mot toch oares in een korten tied groeie, eenigste jearen trug dan zag je mit St. Jan de Vlaskóopers a verschiene, in dat duurt gin twi meanden mi. Een jear of vuuftiene trug verkocht ek men Vlas vo een dikke gullen de roe, dan was 't net in de bollen, in dan oefde 'k der varder niks mi an te doen, a je dan es ni tegeswoordige tied kiekt, noe ka je 't zeis èèrst leaten trokke, binde, schelve in somstemet nog es overschelve, in a je dan goeie eit, ka je 't zo van 't land bie de kilo kwiet, ma ergo, meer uutgeaven as vroeger, in mit minder spiekers in je zak thuuskommen. De Vlas kóopers èn 't dirom ma goed bekeken, die gooie netjes oal de riseco op den boer zen nikke, geef ze es ongliek, ma ons bin dirom toch de dupe wi ma. Noe 'k et toch over 't Vlas èn, strakjes ku men et gean sproeie ok vo de trips, 'k dienke da 'k et ma doe za mit Derris, dat ei 't vliejeare nog a goed ewerkt, 't is net een bitje lastig mit die groene zèèpe, ma dan geat et beschien wè mit uutvloeier. op sommigste plekken èn ze noe a an 't sproeien ewist ma dat ze dan wè vo de springers ewist èn, wan die onweersbèèsjes zu der noe nog wè nie wezen, 't zie der buuten temissen nie erg onweers- achtig uut. 'k Èn vandeweke men teeltvergunning ma es wisten eale vo men petoatjes, 't was dirom ma een zweare gangk oor, wan zonder klèèdschoo- ren kwam jer wi nie an of, een boer oor noe net van oalle kanten an zen jasje etrokke 't is vrèèt, ja, in a je dan nog ma een bitje grantie oa op een löonende pries, ma dat ei ok oaltie nog ma te wen sen overeleate. Ik kan tet temissen de centroale Landbouworgenesoatis nie kwealik neme, dat ze et vertikke om de regelinge van de crisesmeatregels over te nemen, 't werk der an doe, in di tet eigelik om geat niks in te zeggen èn, 'k zou er ok vo passé, 'k zie tet dirom nog nie da ze zeggenschap krien in de priesregelinge, ka je begriepe, de con- sement in de gróote stad die zou de eigelike wearde es motten beteale vo onze preducjes, 't gea zo vees te goed. 'k Za di ma es over op ouwen, wan 'k zitte men eige oares zachjesan ma dikke te meaken vo niks, 'k èn nog wat oares op men geweten, den 13 Mei a.s. èn men wi een Zeeuwsen ontwikkelings dag, dir èn 'k zowat ilk jear nog ni toe ewist in 'k èn der nooit gin spiet van oad, noe gean 'k er mit buurman Joap wi ni toe, in de vrouwen gean ok mee, dus noe oal der ni toe kommen, inkel nie uut Zuud-Beveland, nèè, uut èèl Zèèland, de drukte is noe over, in de vrouwen èn de schöonmeak toch varre an de kant zeker, 't Programma èn 'k a ezie, das nog a te moeite. In dan wit ma tot een vol gende keer. PIER VAN DE GOSVAZZE. Naar aanleiding van het hoofdartikel in het Zeeuwsch Landbouwblad van 22 April, ontvingen wij van Schilthuis en Co een brief, waaruit wel blijkt, dat deze vennootschap over het artikel niet bijster te spreken is. Hoe kan het ook anders. Tegen den inhoud wenscht men niet in te gaan, omdat, aldus Schilthuis en Co, men in onze kringen de bezwaren, die daarbuiten tegen de landbouw crisis- politiek der regeering naar voren worden gebracht, niet wenscht te begrijpen. Schilthuis en Co noemt den titel boven ons artikel een ophitserij van onze lezers, doch hoe moeten wij de methode van de commanditaire vennootschap Schilthuis en Co, graanimporteur te Rotterdam, dan wel betitelen, die van de radioredevoeringen van den Minister van Economische Zaken gebruik maakt om pamfletjes, als door ons gesignaleerd, op de beurs te Rotterdam te verspreiden? Wij vinden dit achterbaksche gedoe bepaald minder waardig. Met Tijl Uilenspiegel kan Schilthuis en Co aan den landbouw zeggen: „Ze mogen mij niet, maar ik heb het er naar gemaakt". Redactie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 4