NOORD-BMBANTSGHEITON LANDBOUW Keuringsdienst NOORD-BRABANT. LANDBOUW-CRiSISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. Z. L. M.-Landbouw/dagen. AANGIFTE VOORJAARSGEWASSEN. Aangifte van voorjaarsgewassen voor de keuring te velde in 1939 moet geschieden vóór 15 Mei 1939. Bij de aangifte moeten de certificaten van her komst worden ingezonden. Ook dit jaar moet voor ieder perceel een aangifte-formulier worden inge vuld en opgezonden. Dus niet alleen voor ieder gejwas, doch ook voor ieder perceel afzonderlijk. Aan hen, die in 1938 gewassen ter keuring opga ven, zijn een of meer (blanco formulieren toege- zonden. Degenen, die er geen of te weinig ontvangen hebben, kunnen deze aanvragen bij de heeren J. A. Dirven, Tramsingel 39 te Breda en C. G. de Jong te Aknkerk, aan wien ook de aangifte-formulieren moeten worden teruggezonden. Voor wintergewassen, welke zijn uitgevroren, be hoeft geen inleggeld te worden betaald. Dit zal met de zomergewassen worden verrekend of worden terugbetaald. Het Bestuur van den Keuringsdienst, (R. W. JANSEN, Voorzitter. C. G. DE JONG, Secretaris. EMIGRATIE? Wij schreven in een vorig artikel, dat van officieele zijde, den laatsten tijd wél wat meer aandacht wordt besteed aan het onderzoeken van de mogelijkheid van emigratie naar verschillende landen. Zoo is eenigen tijd geleden, Jr. R. P. Dojes naar Britsch- CoJumhia geweest, om voor de Stichting Landver huizing Nederland, een semi-officieele instelling, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden, welke daar aan een emigrant worden geboden. Ook is door deze Stichting een bevoegd persoon uitge zonden naar Australië, om daar de mogelijkheden voor emigratie van Hollanders na te gaan. Verder mogen wij dan nog wijzen op het verslag van het onderzoek naar de ontwikkeling van den Canadee- schen landbouw, welk onderzoek werd ingesteld door Prof. Minderhoud te Wageningen, die daarvoor een studiereis naar Canada maakte. Zoo zien wij dan, dat er den laatsten tij'd wel wat meer kan worden gezegd over de mogelijkheden en kansen voor den emigrant. Uiteraard ligt het buiten het kader van dit artikeltje, een uitvoerig overzicht te geven over de mogelijkheden, welke er op dit terrein voor de jonge boeren in ons land zijn te vin den. Daarvoor hebben wij ook niet de noodige bevoegdheid en kennis van zaken. Wel willen wij in het algemeen enkele punten aanduiden die van belang zdjn meer algemeen bekend te worden gemaakt. Voor emigratie zouden in den tegen woo rdigen tijd in aanmerking komen Canada, Zuid-Amerika, Zuid- Afrika en Australië (hiervan is echter nog niet veel met zekerheid te zeggen). Willen wij dichter bij huis Mijven, dan zal Frankrijk misschien voor een aantal landbouwers ook nog vooruitzichten kunnen bieden. In het algemeen kan worden gezegd, dat Zuid- Afrika, Australië en Frankrijk slechts goede kansen kunnen bieden aan personen, die over een flink kapitaal 'kunnen beschikken. De omstandigheden zijn in die landen zoodanig, dat men nagenoeg even veel kapitaal moet hebben, om daar een flink bedrijf te kunnen opzetten, als men hier noodig heeft. Hoe wel in Australië en Zuid-Afrika de grondprijzen natuurlijk belangrijk lager zijn dan 'hier te lande, ja in verhouding zelfs zeer laag, moet men daar een zeer veel grootere oppervlakte in exploitatie hebben, om een redelijk bestaan te kunnen vinden. In Frank rijk zijn de prijzen voor de goede gronden ook nog niet zoo laag, terwijl ook daar geldt, dat een bedrijf grooter móet zijn dan hier te lande, om goede bestaansmogelijkheden te bieden. Behoudens het feit, dat men zich natuurlijk ter dege op de hoogte moet stellen van de mogelijkheden voor de toekomst, moet men er dus voor emigratie naar die drie landen rekening mede houden, dat een flink kapitaal, van zoo mogelijk 20.000 vereischt is, om geed aan den slag te komen. Hierdoor wordt natuurlijk het aantal personen, dat voor emigratie naar die landen in aanmerking komt, belangrijk verkleind. Voor Canada en Zuid-Amerika, met name Argen tinië en Chili, b.v. kan met een kleiner kapitaal worden volstaan. Nu geldt voor Zuid-Amerika wel het bezwaar, dat de levensstandaard op het platte land aldaar zeer laag is, en men zich dus wel heel sterk zal' moeten kunnen aanpassen aan andere om standigheden, dan men hier gewend is. Ten aanzien van Canada geldt dat lang niet in zoo sterke mate. Natuurlijk kan men niet veronderstellen, eenzelfde omgeving te treffen, als men hier in zijn eigen plaats gewend is, doch de overgang is niet zoo heel groot. Men zal zich daar gemakkelijker thuis gaan voelen, terwijl in sommige streken het type van bedrijf wel eenige overeenkomst vertoont mét het onze. Wel wordt extensievere exploitatie gevoerd. Voor emigratie naar Canada is vereischt, dat men bij aankomst aldaar de beschikking heeft over een bedrag van minstens 1000 dollar, ,wat ongeveer 1900 is. Met een dergelijk bedrag is het mogelijk daar een 'bedrijf te beginnen. Natuurlijk kan men dan niet een in volle exploitatie zijnde boerderij koopen, doch wel een gedeeltelijk ontgonnen bedrijf. Een klein deel van de koopsom wordt dan contant •betaald, terwijl het resteerend bedrag in termijnen kan worden voldaan. Uiteraard' is het beter, als men over wat meer geld kan beschikken. Men heeft dan meer keus (bij' den aankoop van een bedrijf. Met een bedrag van 5000 echter zal men al heel wat kunnen bereiken. De lage grondprijzen maken de exploitatie daar te lande heel iwat goedkooper dan in ons land. Het voordeel, dat men bij emigratie b.v. naar Canada heeft is wel dit, dat het bedrijf daar te lande, veel spoediger op eigen beenen kan staan, dan in ons land mogelijk is. Wanneer men nagaat, dat de tarweverfbouw in Canada zeker loonend is. wanneer die tarwe kan worde*v verkocht tegen prijzen, welke overeenkomen met prijzen van ruim 7 geleverd op de Europeesche markt, dan zal men begrijpen, dat de tarweteelt in Canada heel spoedig zal profiteeren van een kleine opleving in de prijzen, terwijl men het dan hier nog lang niet zonder steun zal kunnen redden. Ook diverse andere producten zuilen daar te lande belangrijk goedkooper kunnen worden geproduceerd, dan bij ons. Zoo zal er in emigratie, voor personen, die weten aan te pakken en zich kunnen aanpassen aan gewij zigde omstandigheden en gewoonten, nog wel iets goeds zijn te vinden. Bij het groote overschot van gegadigden voor bedrijven in ons land, zal het zeker gewensöht zijn, dat men zich rekenschap geeft van de toekomstmogelijkheden, die het .buitenland kan bieden. Hoetwel natuurlijk lang niet iedereen geschikt is en er voor voelt, om dn den vreemde zijn bestaan te vinden, zijn wij er toch van overtuigd, dat er onder de jonge boeren zeker wel te vinden zijn, die met goede kans van slagen zouden kunnen trachten een bestaan .in den landbouw in andere landen te vinden. M. TAK WK BEZET MET SOHOT. Het Secretariaat der G. T. N. brengt ter kennis van de tarwetelers in het gebied der G. T. N., dat de tarwe bezet met schot vóór 14 Mei a.s. in de pakhuizen der G. T. N. moet zijn ingenomen. In verband hiermede worden de tarwetelers ver zocht er rekening mede te houden, dat zij. dus tarwe, welke bezet is met schot vóór genoemden datum ter inlevering aanbieden, aangezien na 14 Mei deze tarwe niet meer door de organisatie zal kunnen worden ingenomen, daar de G. T. N. deze tarwe dan niet meer zal kunnen afleveren ais T. C.-tarwe. Dit betreft dus niet alleen de zoogenaamde D.-par- tijen, doch ook de party en welke mogelijk voor een C. of B.-kwaliteit zullen worden geclassificeerd. Verder zijn met ingang van 1 Mei 1939 in de werkzaamheden der verschillende opzichters der G. T. N. wijzigingen aangebracht, welke voor wat betreft de inname van de tarwe voor de tarwetelers van belang zijn. De pakhuizen, welke van opzichter veranderen, zijn hieronder aangegeven, met de aan duiding van den opzichter, die thans de contróle bij de aangegeven pakhuishouders waarneemt. Wanneer bij een der onderstaande pakhuizen tarwe ter inlevering wordt aangeboden, moet een bericht van levering worden opgezonden aan den opzichter, die achter den naam van den pakhuis houder vermeld staat. Pakhuizen: C. H. V., Roosendaal: A. Simons, Ossendrecht, H 22. R.K. Boerenbond, Roosendaal: idem. R.K. Boerenbond, Oud-Gastel: P. van Loon, Steen bergen, E 391. Jac. van Tilburg, Halsteren: idem. N.V. H. van Dis, Fijnaart: P. Korteweg, Dintel- oord, B 5. C. H. V., Zevenb.J. Leeuwenburg, Zevenbergen. Firma E. Buijs, Klundert: idem. Firma Gebr. Knook, Klundert: idem. J. van Gent, Zevenbergen: idem. Firma Gebr. van Drimmelen, Klundert: idem. A. L. van Eek en Zn., Klundert: idem. Firma G. Buijs, Standdaarbuiten: idem. M. de Wijs, Standdaarbuiten: idem. A. L. van Eek en Zn., Moerdijk: J. Punt, Klun dert, A 543. Firma F. v. d. Vaart, Lage-Zwaluweidem. Firma P. Overwater, Wieldrecht: idem. iC. H. V., Geertruidenberg: idem. Firma VerhoevenLips, Geertruidenberg: idem. Firma C. J. de Hleijn, Raamsdonksveer: idem. Verder zijn van enkele pakhuishouders de ont vangdagen iets gewijzigd. Wanneer dit voor de tarwetelers van belang is, zal dit door de betreffen de opzichters worden bekend gemaakt, waarmede dan ,de tarwetelers rekening kunnen houden. De tarwetelers worden verzocht van deze aan gebrachte wijzigingen goede nota te nemen, aan gezien deze wijzigingen deze iweek reeds zijn inge gaan. AFHALEN TEELTVERGUNNINGEN LATE AARDAPPELEN OOGST 1939. Telers, die van onze districtssecretarissen reeds een oproepdngskaart ontvingen, om de voor hen uit geschreven teeltvergunning af te halen, worden in hun eigen belang dringend aangeraden, dit ook ten spoedigste te doen. Zij, die verzuimen aan iden oproep gehoor te geven, kunnen eerstdaags bezoek van een controleur ver wachten met het onaangename gevolg, dat een Tuchtrechtelijke Verklaring tegen hen zal worden opgemaakt. OPGEBROKEN WEGEN. Verschillende landbouwers in Zeeuwsch-Vlaande- ren ondervinden veel ongerief van de opgebroken wegen, in verband met de getroffen militaire voor zorgsmaatregelen. Hierdoor moet vaak een aan zienlijke omweg worden gemaakt om het land te bereiken. Temeer doet dit verwonderlijk aan, daar de opbreking en de versperring van den weg dikwijls zóó eenvoudig is, dat het, naar ons leeken toeschijnt, toch niet in de bedoeling kan liggen om den toe stand geruimen tijd te bestendigen. Het Dagelijksch Bestuur van de Z. L. M. heeft zich daarom tot den Militairen Commandant voor Zeeland te Vlissingen gewend' met het verzoek de aangebrachte versperringen, zoodra dit maar eenigs- zins mogelijk is, op te ruimen en bij' de wegen die geheel zijn afgesloten een zoodanige verandering aan te brengen, dat verkeer per as o.a. voor de land bouwers, die naar hun landerijen moeten, mogelijk wordt gemaakt. PROV. REGELINGS-COMMISSIE VOOR DE PAARDENFOKKERIJ IN ZEELAND. De merriepremiekeuringen 1939 zijn als volgt vastgesteld Axel, Zaterdag 20 Mei, te 9 uur. Goes, Maandag 22 Mei, te 8.30 uur. Middelburg, Maandag 22 Mei, te 14 uur. Kortgene, Dinsdag 23 Mei, te 8.15 uur. Zierikzee, Dinsdag 23 Mei, te 13.30 uur. St. Philipsland, Woensdag 24 Mei, te 8.30 uur. St. Maartensdijk, Woensdag 24 Mei, te 13.30 uur. Kruiningen, Donderdag 25 Mei, te 8.30 uur. Hulst, Donderdag 25 Mei, te 14 uur. Terneuzen, Vrijdag 26 Mei, te 8 uur. IJzendijke, Vrijdag 26 Mei, te 13 uur. Oostburg, Zaterdag 27 Mei, te 8.30 uur. De Secretaris der Prov. Keurings-Commissie, A. CAPOPON. STIERENKEURINGEN EN KEURINGEN VAN VROUWELIJK FOKVEE IN 1939. De Provinciale Commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland en een In specteur van N. R. S. zullen in 1939 keuringen hou den van Stieren en Vrouwelijk Fokvee op de na volgende plaatsen: Kerkwerve, Maandag 8 Mei, 10,30 uur. Burgh, Maandag 8 Mei, 2 uur. Noordwelle, Dinsdag 9 Mei, 8,30 uur. OoG-terland, Dinsdag 9 Mei, 10,30 uur. Noordgouwe, Dinsdag 9 Mei, 2 uur. Zierikzee, Woensdag 10 Mei, 8 uur. St. Annaland, Woensdag 10 Mei, 2 uur. Poortvliet, Donderdag 11 Mei, 9,30 uur. Stavenisse, Donderdag 11 Mei, 3 uur. Biggekerke, Vrijdag 12 Mei, 8 uur. Gapinge, Vrijdag 12 Mei, 1,30 uur. De Land-bouwdagen der Z. L. M. zullen dit jaar worden gehouden in den Kring Hulst op Dinsdag 6 en Woensdag 7 Juni d.a.v. De Kring Hulst der Z. L. M. zal in samenwerking met de paardenfokvereenigingen „Door Eendracht Sterk" te Hulst „Zeeuwsche Fokkers" te Axel en de Vereeniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland afd. Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen, op Donder dag 8 Juni a.s. een fokveedag te Kloosterzande houden. Het programma der Landbouwdagen luidt als volgt'. Dinsdag 6 Juni 1939 n.m. 4,30 uur (w. t.)Officieele ontvangst van het Hoofdbestuur der Z. L. M. door het Gemeen tebestuur van Kloosterzande op het Gemeen tehuis. n.m. 5 uur (w. t.): Vergadering van het Hoofd bestuur der Z. L. M. op een nader te bepalen plaats te Kloosterzande. Woensdag 7 Juni 1938, v.m. 10 uur (w. t.): Algemeene Vergadering der t Z. L. M. in de zaal van „De Koning van

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1939 | | pagina 3