TUINBOUW. INGEZONDEN. Moeder 311/12 j- 5001 ,kg 3.43 305 d. V. Moeder 4 j. 5970 kg 3.77 290 d. Koeion. De volgende dieren kregen 80 of meer punten: lste kalf. Mina, van E. Knijpers. 81.2 p. Oudere koeien, t Marie, van Ed. Kuijpers. 83 p. Lies, van J. F. van Waterschoot. 80.2 p. ZWAGERMAN. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE KAFELLE. Van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen te Kapelle, ontvingen wij het programma van de op 22, 23 en 24 September te houden tuinbouwtentoonstelling. Gaarne wekken wij' onze lezers op tot een bezoek. Ongetwijfeld] zal het er niet alleen leerzaam, doch ook gezellig zijn. Red. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Naar aanleiding van het schrijven van het Da- gelijfcsch Bestuur van den N. A. K., zou ik als teler iets willen opmerken. Toen de N. A. K. zijn tegenwoordige werkwijze is begonnen, dachten wij, dat alles wat met dezen dienst in verband staat, algemeen en uniform was geworden. De tijd heeft geleerd, dat dit wel iets verschilt. Wij zien b.v. hoe in Friesland de A-klasse mag uitgroeien, in Zeeland en de andere provincies de B-klasse, ter wijl in N.-Brabant zelfs de C-klasse nog vroeg ge rooid moet worden. Het komt mij voor, dat er een doodelijke belangenstrijd is ontketend, tusschen de provincies onderling, waar tenslotte de kooper van profiteert en wij alls telers het slachtoffer van worden. De meerdere zorg enz. aan pootaardappelen be steed, wordt niet vergoed. De vorige week heb ik met genoegen gelezen het hoofdartikel van Ir. Dorst. Ik ben het geheel met den schrijver eens, dat er wat gedaan moet wor den. Mijns inziens ligt dit op den weg van den N. A. K. Als de telers het zelf moeten doen, komt er niets van terecht. Het moet ons opgelegd wor den. Op de een of andere wijze moet er meer orde ning komen in de teelt en voornamelijk de handel en wat daarmede in verband staat, bijv. verplicht veilen! Het is maar een gedachte, die voor ver betering vatbaar is. Blijft de toestand bestaan zoo als nu, dan is het zoo Als het eene jaar goed gaat met pootgoed, dan wordt de teelt het volgende jaar zoo uitgebreid, dat het aanbod de vraag over treft, zooals nu het geval is. Ik teel liever 15 ha aardappelen tegen een loonenden prijs, dan 20 ha aan afbraakprijzen. Het staat niet direct in verband met het schrij ven van het Dagelijksch Bestuur, maar is toch een levenskwestie voor het bestaan van de pootaard appelen telers. Het komt miji voor, dat deze punten door het Dag. Bestuur ernstig dienen te worden bezien. Met dank voor de plaatsing. Uw dw., S. de J. Onderschrift. De schrijver brengt o.i. twee kwesties naar voren, die met het artikel van het Dagelijksch Be stuur van den N. A. K. in het laatste nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad, in inderdaad slechts ver verwijderd veriband staan. In tegenstelling met den heer de J. meenen wij, dat door het tot stand komen van den N. A. K. de uniformiteit in de keuring van aardappelen over geheel Nederland ten zeerste is toegenomen en de kwaliteit van het goedgekeurde product aanzien lijk is opgevoefd. Een uniforme keuring wil niet zeggen, dat er in alle provincies al dan geen rooidata moeten wor den vastgesteld en evenmin, dat deze rooidata voor de verschillende provincies en aardappelras sen gelijk moeten zijn. Uniformiteit in de keuring wil o.i. zeggen, dat de nateelt van een bepaalde klasse gemiddeld ongeveer hetzelfde resultaat geeft, wat den gezondheidstoestand betreft. Het is in de praktijk voldoende bekend, dat het dikwijls verstandiger is de aardappelen, die voor de keu ring werden aangegeven, op eeij gegeven moment maar te rooien, inplaats van de risico te loopen, dat door primaire besmetting het perceel in een lagere klasse wordt geplaatst of zelfs wordt afge keurd. Of de ordening als door schrijver bedoeld van den N. A. K. als zoodanig kan uitgaan is o.i. twijfel achtig, veel meer ligt hier een taak voor de land bouworganisaties. Red. In Uw blad van verleden week lazen wij het artikel van het Dag. Bestuufvan den N.A.K. Ver moedelijk is dit artikel verschenen als reactie op het artikel: Keuring van en certificaten voor Origi- neele zaden, dat door den Bond van Zaadtelers aan alle landbouwbladen is toegezonden, maar jammer genoeg niet door allen is opgenomen. Was zulks wel het geval geweest, dan zou de lezer een groot verschil opmerken. Het .bewuste artikel is zoo algemeen mogelijk gesteld, terwijl het artikel van den N.A.K. een sterk persoonlijken aanval in houdt. Dit lijkt ons niet te pleiten voor de kracht van haar argumenten en de lezer wordt zeer een zijdig ingelicht. Inderdaad is er een meeningsverschil ontstaan tusschen de vertegenwoordigers van vele buiten- landsche kweekers, in den beginne gesteund door alle binnenlandsche, doch het is de N.A.K. zelf, die dit ontketend heeft, omdat ze op vrij willekeurige manier de kweekers in hun teelt heeft willen beper ken. Deze aanval op het eigendomsrecht van den kweeker heeft zeer veel beroering gewekt en heeft in de landen om ons heen, een actie van de kweekers ontwikkeld, waaraan wij als goed vertegenwoordiger genoodzaakt worden gevolg te geven. Het is dan ook geenszins juist, dat ondergeteekende den strijd met de N.A.K. zou aangebonden hebben. De zaak is, dat de buitenlandsche kweekers daartoe gedwon gen werden door de houding van den N.A.K. Vooral toen. de N.A.K. onder het mom van keu- ringseischen met maatregelen dreigde, waarbij het rassenbezit van den kweeker niet meer voldoende gerespecteerd werd. Reeds tijdens het Internationale Landbouwcongres in Den Haag kwam dit naar voren en is in een resolutie de wenschelijkheid van een betere bescherming van den kweekerseigendom vastgelegd. Wij hebben nadien in opdracht van de kweekers alles geprobeerd en zouden niets liever gewild hebben dan samenwerking op redelijke basis. Alleen het vertrouwen in den N.AjK. is weg, vooral bij de buitenlandsche kweekers, en daarom is het volkomen logisch, dat zij niet langer hun origineele teelten onder toezicht wenschten te stellen van een lichaam, dat zich niet tot keuring beperkte, doch een ver ingrijpenden 'aanval op hun rechten had gedaan. Trouwens indertijd hebben wij ons vrijwil lig onder haar toezicht geschaard, doch niet, om later geheel haar voogdij te moeten laten wel gevallen. Wanneer men bedenkt, dat bijv. Svalöf reeds be stond en prima zaad leverde, niet alleen in Nederland maar ook in vele andere landen, toen er nog van geen keuringsdienst sprake was, dan is het zeker het goed recht van dergelijke kweekers, om hun eigen weg aan te geven, nu en in de toekomst. In het begin van haar betoog zegt de N.A.K., dat wij belangrijke buitenlandsche kweekers vertegen woordigen en dat de N.A.K. deze strijd niet in het belang van den Ned. Landbouw acht. Volkomen terecht, maar het feit is, dat de N.A.K. niets gedaan heeft ondanks onze herhaalde waarschuwingen, om de buitenlandsche kweekers rechtvaardig te behan delen, doch star vastgehouden heeft aan haar ideeën waarbij de goede naam van Nederland op het spel gezet is. Eerst voor ongeveer vier weken heeft het Dag. Bestuur voor de eerste maal sedert de 3-jarige wrij ving met ons gesproken. Ons voorstel, waarvan de N.A.K. melding maakt, was dan ook niets anders dan een poging tot bemiddeling op ruime basis, die door verdere besprekingen nader uitgewerkt kon worden. Doch zelfs op deze tegemoetkomende houding is de N.A.K. niet verder ingegaan, zoodat voor ons geen terugweg meer mogelijk was. Wij hebben ons ertoe beperkt, de eerste twee alinea's uit het artikel van den N.A.K. te weerleg gen. Het zou ons gemakkelijk vallen ook de verdere grondig te weerleggen, maar dit zou zeker te veel ruimte vorderen. Van bevoegde zijde is indertijd uitgerekend, dat de kweekersarbeid" onzen vaderlandschen landbouw jaarlijks in staat stelt voor 20 tot 25 millioen gul dens méér te produceeren. Dat omgekeerd dan ook de kweekers de waardeering en steun verdienen van den landbouw is zeker. Wanneer him arbeid loo- nend is, kunnen zij zich beter outilleeren en kan de lanc'bcuw zelve in de eerste plaats profiteeren van de daardoor sneller en regelmatiger naar voren komende nieuwe en betere rassen. Is het dan wonder, dat verschillende kweekers wenschen, dat ook met hun belangen en inzichten rekening gehouden moet worden, iets wat tot nu toe bij de eenzijdige uit nabouw-menschen samengestelde N.A.K. niet het geval was. Ofschoon wij ons voorloopig bij ons verweer tot de eerste twee alinea's beperken, zullen we toch even moeten ingaan op den scherpen aanval van den N.AIC., waar het zelfs in het laatste een verdacht making van onze producten betreft, in verband met den door hem zelf verkondigden voorkeur voor eigen certificaat. Het komt er o.i. voor den Ned. land bouw op aan, te weten, dat het Origineele zaad inderdaad van de beste kwaliteit is en door bevoegde menschen is beoordeeld. Welnu, de meeste onzer vermeerderingsvelden zijn door den Svalöf-Directeur 'Prof. Ackerman of een zijner assistenten zelf gekeurd. Wij veronderstellen, dat deze vakmenschen met een wereldreputatie minstens zoo goed de raseigenschappen en raszuiver- heid van hun eigen rassen, die zij .jarenlang gevolgd hebben, vóórdat ze in den handel kwamen, kunnen beoordeelen, dan de N.A.K. zelf en als zoodanig een minstens even grooten waarborg kunnen geven. Bovendien staat hierachter een instantie, die ver antwoordelijk is en deze verantwoordelijkheid aan vaardt, terwijl de N.AjK. geen enkele verantwoor delijkheid voor haar keuringen draagt. In dit verband kan het nuttig zijn, de uitspraak van den Directeur-Generaal van den Landbouw bij zijn rede ter gelegenheid van de opening van het N.A.K.-gebouw aan te halen: „Door de juiste opvatting van haar functie, krijgt het wetenschappelijk instituut de intellectueele lei ding doch nooit mag het raken aan de hiërarchische leiding'1', en verder: „Het Rijkstoezicht blijvevbeperkt tot het streng noodzakelijk ambtelijke toezicht. Nimmer grijpe het naar de leiding". Wij laten het gaarne aan de objectieve beoor deelaars over, uit te maken of de N.A.K. in dit opzicht al dan niet haar functie op juiste wijze heeft opgevat. :s N.V. LANDBOUWBUREAU M. WIERSUM. Onderschrift. Het artikel van den Bond van Zaadtelers (bedoeld wordt den Bond van Vereenigingen van zaadhande laren en zaadtelershandelaren) mogen volgens de N.V. Landbouwbureau M. Wiersum zoo algemeen mogelijk zijn gesteld, in wezen is het niet anders dan een verdediging van de belangen van een bepaalde groep die zich met de vermeerdering en den verkoop van origineele en dan speciaal buiten landsche granen bezighoudt, o.a. de N.V. Wiersum. Dit is o.m. de reden, dat wij niet tot opname in ons blad overgingen. Wij nemen er goede nota van, dat het meenings verschil, waarop de N.V. Landbouwbureau M. Wier sum doelt, ontstaan is tusschen de vertegenwoor digers van buitenlandsche kweekers, dus niet van deze kweekers zelve, en dat deze actie in dpn. begin ne door alle binnenlandsche kweekers werd gesteund. Er moet wel een reden zijn, waarom de binnenland sche kweekers de actie van de vertegenwoordigers van de buitenlandsche kweekers vaarwel hebben gezegd. Wat echter de reden hiervan is, vermeldt de N.V. Wiersüm niet. De N.V. Wiersum is boven dien geen kweeker, de actie, als door haar in het leven geroepen, wordt door de binnenlandsche kwee kers van granen en peulvruchten blijkbaar slechts gesteund door den kweeker Hylkemavan wiens kweekproducten de N.V. Wiersum verkooper is. Volgens de N.V. Wiersum zouden de vertegen woordigers van de buitenlandsche kweekers gedwon gen zijn tot actie door de houding van den N.A.K. Het artikel van het Dagelijksch Bestuur van den N.A.K., opgenomen in ons vorig nummer, geeft o.i. antwoord in hoeverre dit juist is. De N.V. Wiersum stelt het voor of de N.A.K. eigenlijk tegen een betere bescherming van den kweekerseigendom is. Dit is volkomen onjuist. De N.A.K. heeft door het leggen van een heffing op de telers van nabouw ten behoeve van den kweekers- arbeid, reeds daadwerkelijk getoond, dat het werk van den kweeker wordt gewaardeerd en wie zegt, dat deze steun niet voor uitbreiding' vatbaar is? Ook wij achten den kweekersarbeid voor den land bouw van zeer groot belang, doch over de wijze, waarop deze arbeid beloond moet worden, verschil len wij met de N.V. Wiersum. De laatste verzuimt trouwens in cijfers te vermelden welken steun de buitenlandsche kweekers van het door deze N.V. voorgestelde systeem zullen ondervinden. Het vertrouwen in den N.A.K. vooral bij de buitenlandsche kweekers is weg zegt de N.V. Wier sum. De eigenijke reden waarom dit vertrouwen weg is bij de buitenlandsche kweekers wordt er niet bij verteld. Overigens achten wij het in het geheel geen landbouwbelang om Nederland vol te stoppen met origineele buitenlandsche rassen. Het komt er volgens de N.V. Wiersum voor den Nederlandschen Landbouw op aan te weten, dat het origineele zaad inderdaad is van de beste kwa liteit en door bevoegde menschen is beoordeeld. Zeer zeker is het voor den Nederlandschen Land bouw van belang, dat de kwaliteit van het origineele zaad zoo goed mogelijk is, doch wij zouden er aan toe willen voegen vooral met het oog op den hoogen prijs en de waarde in vergelijking met nabouw. De meeste van onze vermeerderingsvelden aldus de N.V. Wiersum zijn door den Svalöfdirecteur of een zijner assistenten zelf gekeurd. Verward wordt hier het toezicht van den kweeker op zijn kweek- product, dat vanzelfsprekend is, met keuring. Van een eigenlijke keuring kan men o.i. niet spreken als de betrokkene dit zelf doet. Dat de meeste vermeerderingsvelden van de N.V. Wiersum door of namens den kweeker zijn beoor deeld is de gewoonste zaak ter wereld, anders is het verschil tusschen vermeerderings'bedrijf en nabouw- bedrijf o.i. niet duidelijk. Op een vermeerderings- bedrijf berust het toezicht bij den kweeker, op een nabouwbedrijf bij den boer. De aanhaling van de woorden van den Directeur- Generaal van den Landbouw is o.i. niet gelukkig gekozen. Deze sprak over typt Rijkstoezicht. De N. A. K. regelt echter haar zaken zelf, doch staat als semi-officieele instelling onder Rijkstoezicht. Dat dit toezicht niet naar de leiding moet grijpen, daarmede zijn wij' het volkomen eens. De uitspraak van het Dagelijksch Bestuur van den N. A. K. in onp vorig nummer lijkt ons vol komen juist. „Het zou schadelijk en schandelijk zijn voor dein Nederlandschen boerenstand, indien het aan een vertegenwoordiger van buitenlandsche kweekers zou gelukken den Keuringsdienst, die uitsluitend ten behoeve van het algemeen Neder- landsche landbouwbelang, door samenwerking van de Nederlansche boeren en handelaren is op gericht, te verzwakken." Red.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 10