Zaterdag 3 September 1938. No. 1598. Geachte Lezers RUBRIEK TUINBOUW In dit nummer van ons blad is een groote plaats ingeruimd, aan hetgeen rechtstreeks of zijdelings betrokken is bij de organisatie van de Vereeniging van Oud)-Leerlingen der Tuinbouw-Cursussen. Niet tegenstaande ons blad in hoofdzaak bedoelt, de technische izaken betreffende den tuinbouw te behan delen, meenen wij in den geest van een groote groep onzer lezers te handelen, door dezen keer eens iets meer van dezen .regel af te wijken. Velen onzer abonné's zijn betrokken bij de orga nisatie der te houden tentoonstellingen te Kapelle en Ziérikzee. Wij hopen, dat beidie zullen slagen, hetgeen velen voldoening zal schenken en ongetwij feld ook den Zeeuwschen Tuinbouw ten goede zal komen. In het begin October verschijnende nummer, zul len wij in een artikel enkele indrukken over beide tentoonstellingen weergeven. Het zou ons een genoegen zijn, te mogen consta- teeren, dat hetgeen in nummer 8 van den jaargang 1937 is geschreven, voor de opstellers een leiddraad is geweest. Red. TUINBOUW-ONDER WIJ S. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertenties betreffende te houden cursussen. Indien er vereenigingen zijn die een cursus willen organiseeren in ziektebestrijding, dan gelieven zij zich met het Secretariaat van de Afd. Tuinbouw der Z. L. M. in verbinding te stellen. Red. OOGST GEREEDSCHAPPEN. Tegenwoordig kunnen we waarnemen dat, ook ten opzichte van de oogstgereedschappen, verschillende verbeteringen ingevoerd zijn, en veel meer zorgen besteed worden, om het fruit, zonder butsen, en zoo gaaf mogelijk den handel aan te bieden. Velen zullen zich nog herinneren, dat in hun jaren het fruit veelal geplukt werd in een soort linnen zak, die met banden over de schouders gehangen werd. Met zoo'n plukzak uitgerust werd de ladder bestegen, en deze zak werd zóó volgeplukt als maar eenigszins mogelijk was. De kunst en) de kracht, om op die manier zoo veel appels of peren, als maar mogelijk was, ,,op den grond te brengen", kwalificeerde den plukker. Dat een en ander niet bevorderlijk was voor het fruit laat zich begrijpen, en kwam zeer zeker de toonbaarheid en in de voornaamste plaats de houd baarheid, niet ten goede. Gelukkig is daarin verandering gekomen en is men overgegaan tot het gebruik van de plukmanden en de meer moderne plukemmers. Nu zijn er ver schillende modellen die ieder voor zich voordeelen hebben. Laten we beginnen met het plukken van struik- vormen. Wanneer struikvormen geplukt moeten worden, dan zijn er vanaf den grond, dus zonder dat men gebruik maakt van een trap of ladder, heel wat vruchten te plukken. Niets is eenvoudiger dan dat men het fruit direct plukt in het materiaal, waarin men wenscht te ver voeren naar het sorteer- en pakstation, of naar de plaats waar men het zelf wenscht klaar te maken. In vele gevallen zal dit de veilingkist zijn, of een kist van ongeveer dezelfde afmetingen, thuis- hoorend op het bedrijf. Wanneer nu ook nog bij het plukken, direct in de kist een cartonnen rand en bodem gedaan wordt, dan lijkt dit mij de meest ideale manier, om het fruit met zoo weinig mogelijk beschadigingen te plukken en te vervoeren. Wanneer we gebruik moeten maken van een trap of ladder, dan gaat dat niet meer en moeten we gebruik maken van plukmanden of plukemmers. Meerdere modellen zijn in den handel verkrijgbaar. De plukmanden vervaardigd van Spaansch riet, zijn licht in gebruik en worden door middel van een haak aan een der sporten van de trap of ladder opgehangen. Een nadeel van deze gevlochten manden is, dat het fruit nog dikwijls kneust, vooral wanneer de mand wat vol geraakt en dan door haar gewicht samengetrokken wordt. De nieuwste sedert eenige jaren in den handel gebrachte plukemmer, is vervaardigd van gegalva niseerd ijzer en bekleed met vilt. Deze wordt niet meer aan een haak opgehangen, maar met een breeden riem over den schouder gedragen. De bodem bestaat uit een lap zeer zwaar linnen, welke met twee koorden in haken opgehangen wordt. Is de plukemmer vol, dan wordt deze boven de kist gehouden, zóó dat de zak even den bodem raakt en dan los gehaakt, en voorzichtig laat men den plukemmer leegzakken. Aan dezen plukemmer zijn veel voordeelen ver bonden, die het werken daarmee makkelijker en beter maken. Ten eerste hangt de emmer steeds voor de borst, dus in de onmiddellijke nabijheid, en men kan met beide handen plukken en het fruit er inleggen. Ten tweede wordt ze vanwege haar constructie niet samengeknepen door haar gewicht, wanneer ze vol gaat worden. Ten derde, het leeg laten zakken gaat vlugger en men behoeft het fruit niet meer in de hand te nemen, met alle risico van te hard neerleggen of laten vallen. Een nadeel is echter,' dat ze practisch niet te gebruiken zijn, wanneer hooge boomen geplukt moeten worden, dikwijls moet de plukker veel rek ken om de vruchten te plukken. Het vol worden van den plukemmer, die aan zijn lichaam hangt, maakt dit dan vrijwel onmogelijk, zoodat dan de plukmand, die aan de ladder gehangen wordt, weer 'beter voldoet. Op den grond en op een driepootige trap is het gebruik van den metalen plukemmer met linnen bodem aan te bevelen, het werkt economischer en de vruchten lijden minder. De hierboven besproken metalen plukemmer is een verbetering van een geïmporteerd model uit Amerika, wat ook van iSpaansch riet vervaardigd was, en het bezwaar had de vruchten te kneuzen, evenals dit bij. het gebruik van de plukmanden het geval is. Veel verschil kon men vroeger waarnemen in het laddermateriaal, ook hierin komt meer eenheid. De sedert enkele jaren meer en meer in gebruik gekomen driepootladder blijkt uitstekend te voldoen, wanneer niet al te hooge boomen geplukt moeten worden, voor struiken en jonge hoog of halfstam- men is ze echter onmisbaar en zeer zeker aan te bevelen. Echter is er een grens aan de lengte, hooger dan 20 sporten, dit is plus minus 4 meter, kan men zeker niet gaan, want men moet toch zorgen dat het niet al te wankel wordt. Juist doordat men met een driepootladder niet tegen takken hoeft te staan, voorkomt dit ten eerste takbreuk, en ten tweecrë onnoodig afstooten van vruchten,, en ten derde kunnen uithangende dunne takken, dikwijls met dit soort ladder heel gemakkelijk geplukt worden, zonder de risico van ze te breken, door ze naar zich toe te moeten halen, wat dikwijls noodig is wanneer men gebruik maakt van een gewonen ladder. De voordeelen van het gebruik van. een driepoot- ladder komen dan pas naar voren, wanneer men er even mede werkt, alhoewel het wel wat meer oplet ten is ibij het neerzetten, want nu moet de ladder op zich zelf staan, terwijl een gewone ladder tegen een stevigen tak, of in een gaffel geplaatst wordt en, wanneer goed geplaatst, inderdaad dikwijls makkelijker staat. Voor het aanschaffen van laddermateriaal zoeke men een vertrouwd adres op. Een groote fout wordt gemaakt, wanneer bij de aanschaffing van laddermateriaal op enkele guldens wordt gezien. Goed materiaal, vooral op bedreven met hoog- stammen, is een vereischte. Tijdens den pluk is er dikwijls veel personeel in dienst en men kan niet steeds overal zijn om te zien of er met de ladders goed omgegaan wordt. Ten slotte staan er menschenlevens op het spel, en als werkgever is men verplicht om alle risico's te vermijden van mogelijke ladderbreuken met alle narighedien nadien. Momenteel brengt een handelaar ladders uit stalen buizen vervaardigd in den handel, met belangstelling zien wij, tegemoet of ze zullen voldoen. Juist omdat het zoo heel moeilijk is goede sparren te koopen, geschikt om ladders uit te maken, kan dit materieel mogelijk uitkomst brengen. Van veel belang bij het plukken van fruit is het zetten van de ladders. Heeft de plukker een mooi plaatsje gevonden, dan wordt dikwijls van daaruit getracht zooveel mogelijk vruchten te plukken, dik wijls ziet men hem zich met één hand vasthouden en met de andere plukken. 'Dit is niet economisch, en brengt risico mee van takbreuk en breuk van ladder en dergelijke. Dm gemakkelijk, prettig en vlug te werken, moet men steeds trachten met beide handen de vruchten te plukken, zoo weinig mogelijk takken naar zich toehalen enz. Beter is het indien mogelijk, een keer meer den ladder of trap te verplaatsen, en zal het werk onge twijfeld meer en meer tot een genoegen maken. Het vervoer van de geplukte vruchten naar de bergplaatsen of veiling of koelhuis, is zeer zeker ook van groot belang en van grooten invloed op de toonbaarheid en wel in de voornaamste plaats op de houdbaarheid van de vruchten, maar in een volgend artikel komen we daar nader op terug. Goes. van W. OOGSTVOGRUITZIOHTEN IN DE FRUITTEELT OP SCHOUWEN-DUIVELAND. De oogstvooruitzichten in de Fruitteelt op Schou- wen-Duiveland' kunnen thans vrijwel met zekerheid worden vastgesteld. We zien over de geheele linie een minimum opbrengst van peren. Precose is hier en daar matig tot voldoende aanwezig. Met de appels is het vrij belangrijk beter gesteld, al is het over verschillende aanplantingen zeer ver schillend verdeeld. Er zijn boomgaarden die een zeer behoorlijke hoeveelheid appels dragen, terwijl daarnaast boomgaarden zijn, die zeer weinig zullen opleveren. Vroege appelen als: Godlin Keswick. Early Vic toria e.a. zijn voldoende aanwezig. Goudreinetten vertoonen over het algemeen een matigen tot vrij goeden stand. Late appels als Bellefleurs en late zoete, voor zoover deze soorten nog in Ide boom gaarden voorkomen, zrjn slecht. Pruimen zijn op een enkele uitzondering na zeer weinig gezet. Reine Victoria en Reine Claude d'Oullin hebben over het algemeen zoodanig geruid, dat geen of een zeer slecht gewas over bleef. Naar mijn meening zal 60 appels geoogst worden van normaal, 10 peren en 10 pruimen. Voor zoo ver zwarte bessen nog in de boomgaar den voorkomen, gaf dit gewas door de hooge prijzen, tot 93 per 100 kg, een goede geldelijke opbrengst. Met de kruisbessen was het ook belang rijk beter Idan vorige jaren, doch deze teelten zijn zoodanig ingekrompen, dat zij een zeer onder geschikte rol spelen in het (bedrijf. H. T- FORMALINE. Dit is een als water zoo heldere vloeistof, die tegenwoordig in den tuinbouw steeds meer gebruikt wórdt, niet door fruittelers maar door de groente- kweekers. In deze vloeistof dient minstens 40 formalde hyde aanwezig te zijn. Men kan dit zelf niet con stateer en. Het koopen is dus een zaak van ver trouwen. Het gaat er niet oan waar men het goed koopste terecht kan, doch waar men krijgt hetgeen gevraagd wordt. Formaline wordt gebruikt voor het ontsmetten van de materialen, die gebruikt worden bij de glas cultuur, als ramen, kistjes, potten enz. Doch niet alleen 'de materialen, ook de grond dient in vele gevallen ontsmet; te worden. Met de onzichtbare stof in de formaline moeten onzichtbare vijanden bestreden worden. Dit zijn de zwammen, bacteriën, sporen, enz. Het is algemeen bekend, dat in een vochtige lucht, schimmel gemakkelijk optreedt. Zoo tieren in alle bakken en kassen waar steeds een vochtige, warme temperatuur heerscht, vele schadelijke bac teriën zeer welig. Gm nu een nieuwe cultuur niet te beginnen met grond of ramen, waarop vele ziektekiemen voor komen, moet men ontsmetten. De meeste echte glastuinders doen dit al lang. In onze provincie, waar zoovelen slechts een klein aantal ramen hebben en waar het glas schijnbaar van een ondergeschikte beteekenis is voor het bedrijf, kötmt men er niet zoo gemakkelijk toe. Toch is deze zaak ook voor hen van groot belang. Het kleine aantal ramen wordt meestal gebruikt om een groot aantal planten te overwinteren. Deze planten zullen een groot deel van het bedrijf be nutten. Of deze planten gezond of ziek zijn, is dus van groot belang. Het is werkelijk zoo moeilijk niet. Bij eiken handelaar in bestrijdingsmiddelen kan .men formaline koopen. Neem 5 liter formaline en voeg deze bij 95 liter water, zoodat U 100 'liter 5 formaline-oplossing hebt. Met deze hoeveel heid kunt U al heel' wat bereiken. Allereerst moeten de ramen schoongemaakt wor den. Men kan dit op verschillende manieren doen. Het beste werkt men door de ramen geheel onder te dompelen in een ibak met deze vloeistof. Hierdoor worden de ramen ook keurig gereinigd van alle korstmossen |eniz. Zet ze daarna enkele weken op stapel. Men kan ook met een rugspuit of met een gieter de ramen met de vloeistof bespuiten. Eerst de ramen omgekeerd op den bak leggen, om de onder zijde te bespuiten en daarna omkeeren om ook de bovenzijde te doen. U zult nu misschien vragen, is het dan niet slecht als dat spul in mijn grond komt. Dt is juist goed. Het verdient zelfs aanbeveling, om den grond met dé formaline-oplossing goed nat te sproeien en daarna de ramen er op te leggen. Hierdoor zal men een beteren groei verkrijgen, op die gronden welke reeds langer onder glas liggen. Dit verklaart men, dOor aan te nemen dat de for maline de bacteriën doodt, die de moeheid van den grond voor een bepaald gewas veroorzaken. Men moet niet meenen, dat door den grond met formaline te ontsmetten, het randen der sla voor komen kan worden, want dit wordt niet door bac teriën veroorzaakt. Wel kan men met formaline de zwam bestrijden, die de smeul in sla veroorzaakt, dus het wegval len der planten. Op elke vier ramen moet dan min stens 20 liter formaline-oplossing van 5 gegoten Worden. Wlat gelbeurt er nu in den grond? In het begin hebben wij opgemerkt, dat in de formaline een an dere stof is opgelost, n.l. formaldehyde. Deze stof vervluchtigt, vergast. Het zijn deze dampen, die

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 9