LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. r WEEKOVERZICHT. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. AFLEVERING VAN VLAS. iDe Landbouw-Grisis-Organisatie voor Zeeland vestigt er de aandacht van de vlasteders op, dat zij 3 dagen vóór de aflevering van vlas, bij den Dis trictssecretaris een afleveringsbewys moeten aan vragen. Dit aifleveringsbe wij s komt in de plaats van het vroegere herkomstbewrjs. Van dit af leve ringsbewjjs. ontvangt ook de teler een exemplaar. Hij mag dit echter niet aan zijn kooper doorgeven met het herkomstbewrjs was dit wèl het geval doch hij dient dit bewijs, door hem afgeteekend, binnen 5 dagen nü de aflevering aan den Districtssecretaris op te zenden. ADRESWIJZIGING. Met ingang van 1 September 1938 zal het kantoor van den Districtssecretaris voor Schouwen en Duiveland, de heer F. C. Hanse, van Eikerzee worden verplaatst naar Zierikzee, Nieuwe Haven D 201. TER SCHETSING AANRIEDEN VAN KALVEREN. Wij vestigen er nogmaals de aandacht der vee houders op, dat de onderste gewichtsgrens zoowel voor vaars- als stierkalveren voor het tijdvak van 1 Maart t/m 31 Oct. 1938 óp 100 kg is vastgesteld. Dit wil dus zeggen, dat de kalveren ter schetsing opgegeven moeten zijn vóórdat zij een gewicht van 100 kg hebben bereikt. Veehouders aan wie een toewijzing van 1 of meer ossen is verleend, kunnen op deze toewijlzing 1 of meer stierkalveren met een gewicht beneden de 250 kg ongeschetst aanhouden. Zoodra deze stierkalveren dit gewicht hebben be reikt, moeten zij ofwel zijn opgeruimd', ofwel gecastreerd ter schetsing zijn opgegeven. Verder wijzen wij er op, dat -vóór 1 Januari 1939 alle toegewezen kalveren en ossen ter schetsing opgegeven moeten zijn. Aangezien er voor de periode 1938 nog betrekkelijk veel kalveren en ossen geschetst moeten worden, verzoeken wijl de vee houders hun schetsaanvragen tijdig in te zenden. BEWAREN DER IDENTITEITSBEWIJZEN. Het komt nog al eens voor, dat de aan de vee houders uitgereikte identiteitsbewijzen zoek ge raken. In verband hiermede sporen wij: de veehouders nogmaals aan, de identiteitsbewijzen van hun kalve ren steeds zorgvuldig te bewaren, aangezien dupli caten van deze identiteitsbewijzen slechts worden uitgereikt tegen een bedrag van 0,75 per stuk en voorts slechts in die gevallen, waarbij als vast staand kan worden aangenomen, dat het zoekraken niet aan de schuld van den befcreffenden veehouder te wijten is. Met ingang van 21 Augustus j.l. zijn de monopolielieffingen op mais, tarwe, gerst, rogge, haver en de met deze in concurrentie tredende granen met 0,50 per 100 kg verhoogd. Aanleiding daartoe is geweest de voortgaande daling van de graanprijizen op de wereldmarkt sedert de verhooging der heffingen op 31 Juli j.l. Zooals men zich zal herinneren, werden met ingang van dien datum de graanrechten voor gerst en rogge verhoogd met 1,50, die voor de overige gra nen met 0,50 per 100 kg. De werking van dezen maatregel werd evenwel weer voor een aanzienlijk deel gecompenseerd door het terugloopen der prij zen op de wereldmarkt, zoodat de binnenlandsche noteeringen voor gerst en rogge veelal beneden den toegezegden richtprijs bleven. De Regeering heeft echter de mogelijkheid van dit resultaat voorzien, met het oog waarop zij tevens de toezegging heeft gedaan, nadere maatregelen te zullen treffen voor het geval het gewenschte doel niet mocht worden bereikt. In verband hiermee heeft zij, zooals we in den aanhef reeds vermeldden, besloten de graanheffingen opnieuw te verhoogen. Evenmin als dit op 31 Juli j.l. is geschied, is ook thans geen wijziging gebracht in de heffing op vee koeken. De Regeering is n.3. van oordeel, dat de bestaande verhoudingen dit niet dringend noodzake lijk maken. Na de laatste verhooging bedragen dus de mono polie heffingen voor gerst en rogge 3,50 en voor de overige granen 2,50 per 100 kg. Het valt op, dat voor* mais eenzelfde verhooging :s toegepast als ten aanzien van de gerst en de rogge. Immers is niet alleen de landbouw, maar ook graanhandel van meening, dat thans de onder- r.ge prijsverhouding tusschen deze drie producten is verstoord1. Door de heffing van een hooger recht op mais zou wellicht een betere verhouding kunnen worden verkregen. De vraag is, hoe de binnenlandsche graanprijzen op de jongste verhooging der monopolieheffingen zullen reageeren. De Groninger graanbeurs ver toonde deze week een teleurstellend beeld. Verge leken bij de prijzen van de vorige week noteerden Dinsdag j.l. rogge en zomergerst slechts ƒ0,10, wintergerst 0,15 per 100 kg hooger. De meeste partijen bleven beneden 7,25, dus benedien de mi nimumgrens van den voor gerst en rogge vastge- stelden richtprijs. Wanneer de prijzen van buiten- landsoh graan nog verder mochten dalen, zal niet met de getroffen maatregelen kunnen worden vol staan. [Blijkens het in de dagbladen verschenen pers bericht, sluit ook de Regeering de mogelijkheid niet uit, dat in de toekomst nadere voorzieningen ter bereiking van het voor de graanverbouwers noodzakelijke prijspeil noodig zullen zijn. Ook omtrent den aard van de te nemen maat regelen worden eenige mededeelingen gedaan. Het betreffende persbericht vermeldt n.l., dat het niet vaststaat, dat een verdere daling der graanprijzen door een overeenkomstige verhooging der monopo lieheffingen zal worden opgevangen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan, welke maatregel het meest in aanmer king komt. Volgens genoemd persbericht kan hierbij mede gedacht worden aan denaturatiever- goeding of directen bijslag op den oogst, zooals ook in het verleden heeft plaats gehad. Er bestaat dus een vrij groote kans, dat metter tijd weer een dorschtoeslag of een denaturatiever- goeding voor gerst en rogge zal worden verleend. Inmiddels hebben de regeeringsbesluiten van 31 Juli en 21 Augustus j.l., tot verhooging van de monopolieheffingen, in kringen van den graan handel groote beroering verwekt. Zooals men weet, wordt reeds jarenlang door belanghebbenden bij den graanhandel tegen de monopolieheffingen geageerd. Talrijk zijn de pogin gen, die in het verleden zijn ondernomen, om de Heffingen verlaagd, zoo mogelijk afgeschaft, te krijgen. Daarbij bekommerde men zich al heel wei nig om de vraag, op welke wijze den akkerbouwer dan zijn noodzakelijke productiekosten moesten worden vergoed en hoe men zou moeten komen aan de noodige middelen om de prijsregelingen ten be hoeve van de_ veehouderij en den tuinbouw te kun nen financieren. Ook nu weer heeft de graanhandel heftige pro testen laten hooren. Adressen zijn aan de Regee- r^ng gezonden; in lange artikelen en ingezonden stukken in de dagbladen gaven 'belanghebbenden lucht aan hun verontwaardiging over de door de Regeering genomen maatregelen. En toen, ondanks dit alles, de monopolieheffingen op 21 Augustus j.l. nogmaals werden verhoogd, besloten de graanhan delaren tot en met Woensdag j.l. de graanbeurzen niet meer te bezoeken. Zonder te willen ontkennen, dat de graanhandel tengevolge van de plaatsgevonden wijzigingen der graanheffingen schade heeft geleden, hebben wij toch den indruk, dat dit nadeel niet zoo groot is als het geschrijf en de alarmeerende protesten van belanghebbenden ons jsoudén willen doen gelooven. Destijds werden zij, die het risico van wijziging der monopolieheffingen wenschten uit te sluiten, in de gelegenheid' gesteld, met de Akkerbouw- of Meelcentrale een z.g. voorraadovereenkomst aan te gaan. Volgens deze overeenkomst wordt bij hef fingsverlaging de over de voorraad te veel betaalde monopolieheffing gerestitueerd, terwijl bij verhoo ging de over den voorraad te weinig betaalde mono- poliehefïing moet worden bijgepast. Dit laatste is thans het geval. Het verlies bestaat nu hierin, dat het prijspeil in het binnenland minder stijgt dan de verhooging der monopolieheffingen bedraagt, b.v. doordat de wereldmarkt blijft dalen. O.i. behoort deze daling tot de gewone risico's, die aan den handel in granen verbonden zijn, zoodat de Regeering ten aanzien van dezen gang van zaken bezwaarlijk een verwijt kan treffen. a Een ander bezwaar van den graanhandel betreft den achteruitgang van den import van buitenlandsch veevoer. Dit geluid is reeds vaker gehoord. 'Het Comité van Graanhandelaren t^ Rot terdam heeft hierop al gewezen in zijn adressen van 5 en 10 October 1936, waarin op verlaging van de monopolieheffingen werd aangedrongen. In zijn antwoord hierop merkte de toenmalige Minister van landbouw en visscherij op, dat wel iswaar. tengevolge van de vermindering van afzet mogelijkheden voor agrarische producten, een uit breiding o.m. van de teelt van granen en voeder gewassen in ons land heeft plaats gehad, doch dat deze toch niet een dusdanigen omvang heeft aangenomen, dat daardoor de graanhandel zich ern stig bedreigd zou kunnen voelen. Eerder kan men zeggen, aldus de Minister, dat, indien niet van overheidswege op zoo krachtige wijze de land- bouwexport ware gesteund, de import van voeder middelen, dus ook van granen, een met den tegen- woordigen niet te vergelijken achteruitgang zou hebben doorgemaakt, indien er al van dezen import nog iets ware overgebleven. Deze uitspraak, waarmee wij ons geheel kunnen vereenigen, heeft ook thans nog niets van haar gel digheid verloren, daar sedert November 1936 de in voer van voederartikelen nog is toegenomen. Wij meenen dan ook, dat voor de pessimistische ver wachtingen, die de graanhandel ten opzichte van den veevoederimport koestert, weinig grond be staat. De economische toestand in den tuinbouw blijft' onbevredigend. De voornaamste oorzaak van de moeilijkheden moet worden gezocht in het terug loopen van den uitvoer van tuinbouwproducten, welke export, nu de betalingscontingenten voor Duitschland in het dórde kwartaal weer sterk zijn verlaagd, opnieuw is getroffen. In verband hiermee is reeds geruimen tijd een actie gevoerd tot het verkrijgen van een. hooger steunbedrag voor den tuinbouw. Naar de N. R. Crt. verneemt, overweegt de Re geering ernstig, het voor den tuinbouw beschikbare bedrag met 2 millioen gulden te verhoogen en te brengen op een totaal van 12 millioen. 'Eenige weken geleden heeft het Dagelijksch Re- stuur der Z. L. M. aan de Directie van den Land bouw een schrijven gericht betreffende den uitvoer van goedgekeurd pootgoed uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit geschiedde naar aan leiding van de regeling, welke de Belgische Regee ring voor het oogstjaar 1938 had getroffen voor den invoer in België van Nederlandsche aardappelen, welke per vrachtauto worden aangevoerd. Volgens de aanvankelijk geldende regeling was voor Z. Vlaanderen als grenspost, waarlangs aardappelen per vrachtauto kunnen worden ingevoerd, uitslui tend aangewezen het douanekantoor te Kapelle- brug, zulks in tegenstelling met 't vorige jaar, toen de invoer langs verscheidene andere kantoren kon plaats vinden. Met het oog hierop werd verzocht pogingen in het werk te willen stellen, tot uitbrei ding van het aantal grensplaatsen. In antwoord op het verzoek van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. is één dezer dagen een schrij ven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Belgische grenskantoren te Stroobrugge en Mae- seyck toegevoegd zullen worden aan de douane kantoren, welke voor den invoer, o.m. van goedge keurde pootaardappelen uit Nederland zijn open gesteld. Voorts zullen de onderhandelingen over het openen van nog meerdere douanekantoren worden voortgezet. Met groote voldoening hebben wij kennis geno men van de reeds gedeeltelijk geslaagde pogingen om aan de bezwaren van de landbouwpractijk tegemoet te komen. Wij vertrouwen, dat binnenkort nog enkele kantoren voor den invoer van poot- aardappelen zullen worden opengesteld. Red. 20—28 Aug. De oogst 1938 is binnen. Vandaag hebben de laatste wagens hun vracht van den nu kalen akker gelost. Het is afgeloopen. De schuur zit tjokvol, kon zoo maar net den rijken oogst bergen. Wat een mooi gezicht en een rustig gevoel geeft zoo'n volle schuur. We hadden graag wat meer zon gehad, maar 't was niet zoo. Naar omstandigheden is het oogsten goed afgeloopen. Je ziet nu alles kaal en naakt worden in de natuur. Alleen de bieten en aardappels geven onze vel den nog een groene kleur. Hier en daar ziet men reeds de dorschmachine aan het werk. Je hoort zoo van fabelachtige opbrengsten. Ja, ik twijfel niet aan de juistheid hiervan, maar ik geloof niet, dat we den landbouw met dat rondbazuinen van een top- opbrengst dienen. Onze tegenstanders in de groote pers zitten niet stil en zullen die records grif op nemen, misschien zelfs nog aandikken, dat kan nooit in t voordeel van den landbouwer uitvallen. De stad zal al gauw gaan praten van „verminde ring van steun", want die boeren hebben toch zulke hooge opbrengsten, daar kan gerust wel wat af. En één zwaluw maakt nog geen zomer. Een enkel goed stukje is nog geen overvloedigen oogst. En biedt de aardappeloogst zulke goede vooruitzichten? Ik meen van niet. Er zullen goede aardappels zijn, zéker, maar ook veel mindere, die door de droogte te vroeg zijn afgestorven. Nu de oogst weer binnen is, gaan we den volgen den weer al verzorgen. De stalmest moet op de stoppels gereden worden en zoo gauw mogelijk ondergewerkt, om stikstofverlies tegen te gaan, dus niet uitgespreid of aan hoopjes laten liggen met dit warme weer. Moeder Aarde geeft ons veel, maar we moeten ook teruggeven. We gunnen haar geen rust. Vroeger werd om de zeven jaar gebraakt en kon het land uitrusten, maar tegenwoordig probeeren we bijna 2 oogsten op een jaar te krijgen. Dit heb ik eens een keer geprobeerd, uit aardigheid, niet voor 't voordeel. Zeer vroeg gezette aardappels werden 10 Juni ge rooid en hierin goed bewaarde Roode Star gepoot. Laatst October gaven deze een middelmatige op brengst. Alles liep mee, het najaar was prachtig droog. Toch heb ik het niet meer overgedaan, het zou maar leiden tot vergrooting van 't aardappel- overschot en Den Haag zou werk hebben met dena- turatie. 't Is druk vergaderen de laatste dagen. We wil len op ons dorp feest vieren, met het 40jarig jubi leum onzer Vorstin, 's Morgens kinderfeest en 's middags de grooteren een feest bereiden, 't Is in heel onze provincie te doen. Nu, ik geloof, dat we blij kunnen zijn, dat we dit feest mogen vieren, want wanneer we de wereld eens rondkijken en lezen, wat daar te koop is, dan mogen wij blij zijn, Nederlander te zijn en te worden geregeerd door onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2