waarin opgenomen he, NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Zaterdag 27 Augustus 1938 No. 1597 30e Jaargang Officieel Orgaan van de ZeeuwscheLandbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen ZITDAGEN Bo ekhoudbur e au en Accountantsdienst Z. lu. M. Uitkomsten der inventarisatie van land- en tuinbouw 1938. Keuringsdienst ZEELAND. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,25 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. 5,per jaar. REDACTEUR Ir J. D. DORST, Secretaris Z. L. M. Landbouwhuis Goes, Telef. 150. ADVERTENTIETARIEF: 1—5 regels ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. LET OP U SAECK MIIDODELBURG: Donderdag 1 September a.s., in Café ,,De Bendracht". ZIERIKZEE: Donderdag 1 September a.s., in Hotel „Huis van Nassau". Zooals belkend mag worden verondersteld, wordt gedurende de laatste jaren in de maand Mei een inventarisatie van den land- en tuin bouw gehouden vanwege het Landbouw- Crisis^Bureau. De door deze instelling verzamelde en gerangschikte cijfers geven een overzichtelijk beeld van de oppervlakte der verschillende gewassen, welke in ons land worden verbouwd, benevens van de grootte van den veestapel. De uitkomsten van de inventarisatie, verricht in 1938 en provinciegewijs gerangschikt, zijn kortgeleden gepubliceerd en geven ons, .voor wat de cijfers van de akkerbouwgewassen betreft, aanleiding tot de volgende beschou wingen. De totale oppervlakte beteeld met akker bouwgewassen bedroeg in ons land in 1938 929.894 ha, d.i. ruim 7000 ha meer dan in 1937. Het overeenkomstige cijfer bedroeg voor Zeeland in 1938 106.502 ha of wel 635 ha minder dan in 1937. Deze vermindering moet gedeeltelijk worden toegeschreven aan een om zetting van laaggelegen gronden in grasland, daar de oppervlakte blijvend grasland in onze provincie in 1938 met 223 ha is toegenomen tegenover het voorafgaande jaar. Voorts valt het op, dat bet cijfer voor kwel ders en schorren in Zeeland in het laatste jaar een vermindering vertoont van iets minder dan 400 ha. Wat de onderscheidene akkerbouwgewassen betreft, valt te vermelden, dat dit jaar de tarwe- verbouw in Zeeland terugliep met 1740 ha d.i. met 7 tegenover 1937. Vooral de verbouw van roode tarwe liep in Zeeland sterk terug. De voortdurende verlaging van den richtprijs van de tarwe en de onbevredigende opbreng sten zullen hieraan wel niet vreemd zijn, terwijl ook het behoud van een goede structuur van den grond den verbouw van andere gewassen zal hebben gestimuleerd. De verbouw van wintergerst nam in Zeeland in het afgeloopen jaar met 300 ha toe, die van zomergerst liep met dezelfde oppervlakte terug. De teelt van haver verminderde even eens. zoodat uiteindelijk de geheele graan- verbouw in Zeeland terugliep. Daarentegen is de verbouw van schokker- erwten, witte boonen, vlas, uien en blauwmaan- zaad aanmerkelijk uitgebreid. Eensdeels is deze vermeerdering van den verbouw van laatstgenoemde gewassen toe te schrijven aan den wensch om in de vruchtwis seling meer gewassen op te nemen, die een goeden stoppel achterlaten, anderzijds heeft ook de verwachting van een beteren prijs dezer producten tegenover andere een rol gespeeld. In het algemeen kon in 1938 een vermeer dering van den uitzaai van meer speculatieve gewassen worden geconstateerd. De prijs van sommige dezer producten was in het afgeloopen jaar iets beter geweest en doorgaans ziet men dan veelal een uitbreiding van de teelt van deze gewassen. Dit geldt voor 1938 wel in het bijzonder voor den verbouw van 'blauwmaanzaad en uien. De beteelde oppervlakte blauwmaanzaad werd in onze provincie tegenover 1937 van 208 tot 1296 ha uitgebreid, een vermeerdering van niet minder dan 500 De uienverbouw nam toe van 1193 ha in 1937 tot 2003 ha in 1938, of'wel een vermeerdering van 810 ha, d.i. circa 67 Ook de teelt van schokkererwten werd in Zeeland aanzienlijk uitgebreid n.l. van 3071 ha tot 4123 ha, d.i. een vermeerdering van 1052 ha of 34 Behalve het bevredigen. prijsverloop in het voorafgaande jaar zullen ook de maatregelen, welke van Overheidswege zijn genomen voor de voedererwten, hun prijsverhoogende werking op de schokkererwten niet hebben gemist en de uitbreiding van de teelt van dit gewas in de hand hebben gewerkt. De vlasteelt heeft, dank zij de meerdere vraag naar onbewerkt vlas, uit het buitenland en tevens door de genomen Regeeringsmaat- regelen, in de laatste jaren een aanmerkelijke uitbreiding gekregen. In de jaren 1935, 1936, 1937 en 1938 bedroeg de verbouw van vlas in Zeeland resp. 4698 ha, 7273 ha, 8531 ha en 9327 ha. Vlas is een uitnemend gewas in de vrucht opvolging en heeft zich bij goede prijsverhou dingen steeds in een groote belangstelling mogen verheugen. De verbouw van bruine boonen werd belang rijk ingekrompen en wel met ruim 1800 ha of 40 Dit was een gevolg van den slechten prijs van* dit product in het voorafgaande jaar. De teelt van consumptie-aardappelen nam in 'het afgeloopen jaar iets af n.l. van 13150 ha iti 1937 tót 12695 ha in 1938, dus een betrek kelijk kleine achteruitgang. In verband met de geldende regeling voor de suikerbieten bleef de verbouw hiervan station- nair en bedraagt in dit jaar 14257 ha. oog worden verloren, dat juist de oppervlakte van die gewassen, welke een meer speculatief karakter dragen en waarvoor geen bepaalde maatregelen zijn genomen, zooals blauwmaan zaad en uien, sterk is vermeerderd. In boeverre de verschuiving van de verschil lende teelten zich de volgende jaren zal hand haven, valt vooralsnog moeilijk te beoordeelen. Samenvattend blijkt uit deze cijfers van de inventarisatie duidelijk, dat het bedrijf in Zeeland zooveel mogelijk rekening houdt met de prijzen, 'die in het afgeloopen jaar voor de producten konden worden gemaakt, terwijl ook de vruchtopvolging een rol speelt. Ook de maatregelen, welke de Overheid heeft getroffen, bepalen voor sommige producten de grootte van den uitzaai. In het algemeen kan in Zeeland een vermin dering van den graanverbouw en een uitbrei ding van den verbouw van andere gewassen worden geconstateerd. Toch mag niet uit het KEURINGSLIJST 1938 VAN DEN KEURINGSDIENST ZEELAND. (Het eerste gedeelte van de lijst van goed gekeurde gewassen oogstjaar 1038 van den Keu ringsdienst (Zeeland, is deze week aan alle deel nemers aan de gewassenkeuring toegezonden. Dit eerste deel bevat den uitslag der goed gekeurde perceelen origineele gewassen, benevens de granen, de peulvruchten, het vlas en de in klasse A gekeurde perceelen aardappelen. Het tweede gedeelte van de keuringslijst, waarin de overige aard appelperceelen en de stamboonen zijn opgenomen, zal over ca. 3 weken warden toe gezonden. Wij verzoeken de deelnemers aan de keuring, deze keuringslijst goed te bewaren en bij de aanvrage van certificaten de lijst te raadplegen. Be benoodigde certificaten gelieve men tijdig aan te vragen, daarbij het partijnummer op te geven en voor aardappelen de maat te vermelden, waarin de partij is gesorteerd. De deelnemers aan de keuring worden verzocht hij ontvangst van dé keuringslijst te willen nagaan, of hun goedgekeurde perceelen op juiste wijze in de lijst staan vermeld. Uit ervaring is ons bekend', dat zelfs de meest nauwgezette correctie niet geheel kan voorkomen, dat fouten in de lijst blijven staan. Mocht de opgenomen uitslag van Uw goedgekeurde perceeil>(en) niet overeenkomen met die, welke U van de keuringscommissie heeft ontvangen, dan gelieve U ons hiermede zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen. -Bventueele correcties op de uitslagen kunnen dan Worden opgenomen in de vervolglijst. KEURING UIENZAAD. Hiermede brengen wij onder de aandacht van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat uienzaad bij den N.A.K. te doen keuren. Voorloopig wordt gelegenheid gegeven om zoowel selecties als land- ras bij den N.A.K. voor de keuring aan te geven. De keuring zal bestaan uit bezichtiging van het te gebruiken pootmateriaal en later van het zaad gewas te velde. Na den oogst wordt het zaad zelf door onderzoek aan het Rijksproefstation voor Zaadcontróle gekeurd. Voor hen' die slechts uienzaad telen voor eigen gebruik, is het eveneens van belang him perceel voor de keuring aan te geven, daar hierdoor het verkrijgen van uniformiteit van het product ten zeerste zal worden verhoogd. De aangifte Voor de keuring van het gewas, waaruit de uien 'zullen worden geselecteerd, die in 1939 voor zaadwinning zullen worden gebruikt, dient zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk Donderdag 1 September a.s., te geschieden bij het Secretariaat van den Keuringsdienst Zeeland, Landbouwhuis te Goes. Ook kan men gewassen, die thans zaad dragen, voor de keuring aangeven. Voor elk perceel vermelde men behalve de opper vlakte van het perceel, de herkomst dus b.v. van ouds eigen selectie, of nabouw Peryka, nabouw selectie Voogd, etc. Het tarief voor de aangifte bedraagt 5 per ha, met een minimum van '2,50. Zij die reeds hun perceel hebben opgegeven, behoe ven dit niet weer opnieuw te doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 1