de ziektekiemen dood en. De vloeistof moet dus goed in den grond dringen. Om dit te bereiken dient de grond van boven los te zijn. Spitten is niet gewenseht, daar de ziektekiemen dan naar beneden worden gewerkt. Om de dampen zoolang mogelijk vast te houden, doet men goed den grond af te dekken met kleefden of zakken en daarna de r aan en op de bakk en. Voor onize provincie beeft formaline voor het ont smetten van ramen en van grond voor de sla of plantencultuur de meeste beteekenis. In andere provincies wordt formaline ook wel ge bruikt voor de bestrijding van het wortelaaltje of van kurkwortel en Verticillium. Voor de aaltjes- best rijding kan men echter beter den grond stoomen of zwavelkoolstof aanwenden. Daar in de kom- komanerbakken naast het Verticillium ook meestal Pusarium voorkomt en formaline de bacteriën van het Fusarium niet doodt, is een goede vruchtwis seling voor hen, die over voldoende ruimte beschik ken, het beste voorbehoedmiddel. Grondóntametten is niet goedkoop. Wanneer U veel last hebt van smeul in Uw sla-'bakken, probeert U het dan eens. Ramen ontsmetten is goedkoop, niemand verzuime dit dus. Tenslotte nog enkele waarschuwingen. iGrond, die met formaline is ontsmet, moet eerst een week of 6 blijven liggen, eer men er in mag planten of zaaien. Bij het afmeten der formaline moet men oppassen voor de ontwijkende dampen, die schadelijk kunnen zijn ,voor de oogen. Hoe men pootgoed moet ontsmetten zal in een volgend artikeltje worden beschreven. W. te G. ATTRACTIE. Het is een witzadige kropslavariëteit, met een aantrekkelijke lichtgroene kleur, het blad is eenigs- zins getand en ze vormt een mooie groote gesloten krop. Onder platglas gezaaid half October 1937, sneed ik 18 Maart 1938 al 500 kroppen met een kg-gewicht van 10 kg per 100 krop en einde Maart was ze geruimd, waarbij het kg-gewicht tot =t 20 kg opge- loopen was. Goed uitgegroeid wordt ze wel wat zwaarder dan de variëteit „Meikoningin", maar is eenige dagen later klaar. Haar grootste voordeel is wel, dat ze veel minder „.randt" dan de „Meikoningin" en andere variëteiten. Hiermee wordt bedoeld, rand, veroorzaakt door hooge zoutconcentratie lin den bodem of- geringe betrekke lijke luchtvochtigheid. Een nadeel is, dat ze erg vatbaar is voor „valsche meeldauiw"', dus ruim planten en veel luchten is aan bevolen. Gelich,te sla, daarvoor leent ze zich uitstekend, omdat ze tamelijk hard is en niet roodrandt. Dit voorjaar veilde ik de „gelichte sla" steeds als „kassla", een teeken, dat ze erg mooi bleef. Ruim planten of zaaien is een vereischte, daar hier ook vlug valsche meeldauw optreedt. Als Potsla en gewone „weeuwenplantsla", wordt ze wel zwaarder dan de „Meikoningin", maar valt eenige dagen later, ze randt bij deze cultuurmethode ook niet gauw. Dit is ook het geval bij de Zaaisla in het voorjaar en in den zomer. Volgens eigen ervaring schiet ze later door dan de andere zomervariëteiten, maar hier kan de grondsoort ook wel een rol in spelen. Voor lat© sla in 't najaar onder glas,, zou ik ze liever niet gebruiken, in dezen donkeren tijdl treedt valsche meeldauw in de Attractie, vlugger op dan in andere variëteiten. Voor iedereen die deze variëteit eens wilde beproe ven, zou ik als grootste voordeelen noemen: le. Haar grootste bestandheid tegen randen. 2e. De aantrekkelijke lichtgroene kleur en 3e. Ze vormt een groote gesloten krop. De nadeelen zijn voor de teelt onder glas: 1. Ze is erg vatbaar voor valsche meeldauw. 2e. En is eenige dagen later dan die „Meikonin gin". D. D. te St. A. i i Onderschrift. Van meerdere telers ontvingen wij mededeelingen over hun ervaring met de kropslavariëteit „Attrac tie". Deze ervaringen komen overeen met hetgeen de heer D. ons in bovenstaand stukje mededeelt. Wij hopen, dat zij, die besluiten ook deze sla te gaan telen, dezelfde gunstige ervaring zullen hebben. Velen hebben last met het randen, zoodat een variëteit, die daar sterk tegen is, zeker geteeld zal worden. Red. ROOMEN OP EIGEN WORTEL. Om een goeden indruk te krijgen van 'die betee kenis van bovengenoemden titel, mag ter inleiding van dit onderwerp, zeker één en ander gezegd wor den over de onderstammen waarop de vruchtboomen vermenigvuldigd worden. Het mag zeker geacht worden, dat die meeste lezers bekend zijn met het feit, dat de vruchtboomen niet langs generatieven weg dus door middel van zaad worden ge kweekt. Indien dit het geval- was, dan was het onnoodig om over dit onderwerp één en ander te schrijven. Dat men gebruik maakt van onderstammen, zal den lezers vrij algemeen .bekend zijn. Nog velen onderscheidden de onderstammen onzer appels in drie groepen n.l. de paradijs, doucin en zaailing, waaraan men dan vastknoopt de wetenschap, dat de paradijs een zwakke, de dloucin een matige en de zaailing een sterke groeikracht bezit. Voor peren kennen velen de zaailing en de kwee onderstam. Eerstgenoemde als sterke, laatst genoemde als zwakke groeier. Betreffende de vruchtbaarheid merkt men dan op, dat zwakke groei, vruchtbaarheid beteekent, matige groei iets minder maar ruim voldoende, ter wijl sterke groei met vruchtbaarheid haast niet in te denken is. Het is echter gebleken, dat het niet voldoende is om de genoemde groepen van onderstammen te handhaven, vanwege de sterke variatie die hierin voorkomt. Uit onderzoekingen is gebleken, dat men d'e groepen voor de appels kan splitsen in een groot aantal exemplaren, dat onderlinge verschillen toon de in vorm, groeikracht en later in vruchtbaarheid. Deze heeft men nu genummerd. Een 16-tal zijn op het oogenblik al aardig bekend. Wel maakt men ook hier een indeeling in zeer sterk, sterk, matig en zwak gróeiende. Bij de peren is dit niet zoo ver doorgevoerd en heeft men in de kwee-onderstammen drie groepen, n.l. a, b en c. Hiernaast vanzelf de zaailing. Ook hier de sterke en zwakke groei. Bij het veredelen en later uitplanten van een boom is het nu de bedoeling, om de eigenschappen van den onderstam te .benutten en uit te buiten. Om dit doel te bereiken is het natuurlijk noodig, dat men kennis heeft van de verschillende eigenschappen der groepen. Het is niet de bedoeling in dit onderwerp hierover meer te schrijven, daar anders het opschrift mis plaatst zou zijn. Wel moet de volle aandacht geschonken worden aan het feit, dat hij die b.v. een boom plant die veredeld is op een zwakken onder stam. dus ook moet krijgen een zwakken groei en dat die boom nimmer een sterken groei mag ver- toonen, juist- dloor de keuze van dien bepaalden onderstam. Hij die een boom plant op een onder stam met matijgen groei, moet ook weten, dat straks als redelijken eisch gesteld wordt: matige groei. Het blijkt echter in de practijk heel dikwijls, dat men de eerste jaren na het planten werkelijk krijgt datgene waarop gerekend- werd. Na eenige jaren gebeurt het echter heel vaak, dat men in betrekkelijk korten tijd', een geheel andlere groei wijze in den boom ziet optreden. Vooral bij peren kan men dit vreemd verschijnsel nog al waarnemen en wel bij sommige variëteiten en boomen die ver edeld zijn op kwee. Zulke boomen beginnen plotse ling, na aanvankelijk zwakken tot matigen groei een sterke groeikracht te vertoonen en veelal een verminderde vruchtbaarheid. Als men de oorzaak van. dit veelvuldig voor komend verschijnsel wil gaan opsporen, dan doet men goed door rond den stam den grond te verwijde ren. Doet men dit, dan zal men zien, -dat even onder de oppervlakte van den grond en boven de ver- edelingsplaats één of meerdere wortels gevormd zijn die zeer sterk groeien en zich snel uitbreiden. Dit verschijnsel noemt inen het op eigen wortel komen der boomen. De aandachtige lezer zal reeds begrepen hebben, dat in diergelijke gevallen de invloed van den onder stam geheel verloren is gegaan en dat wij een boom hebben gekregen die geheel andere levens omstandigheden en levensvoorwaarden heeft. (Wordt vervolgd.) B. te O. DE SPAANSCHE WIJNPEER. Op verzoek zal ik mijn ervaringen over de Spaansche wijnpeer trachten hier neer te schrijven. De Spaansche wijnpeer is een variëteit, die bij de meeste fruitkweekers weinig of niet bekend is, hoe wel het mijns inziens een variëteit is, die toch wel eens onder de aandacht van de fruitkweekers kan worden gebracht. Deze variëteit is door mij al vele jaren gekweekt en voldoet bij mij uitstekend. De boomen staan op zaailing, want ze zijn 35 jaar oud en toen in dien tijd werd er niets anders gebruikt, naar ik vermoed, dan zaailingen. De boom -groeit erg steil met iets afhangende vruchttakken, heeft kort vruchthout en is regel matig vruchtbaar. Was bij ons op wild reeds vroeg vruchtbaar, droeg op 5 a 6-jarigen leeftijd behoorlijk vrucht. De groei van den boom is goed en ik heb er struikjes van staan op 3-jarigën leeftijd, veredeld op kwee en deze hebben op dezen onderstam1 ook een goeden groei en zullen spoedig vruchten dragen. De kwaliteit der vrucht is goed, zeer sappig en lekker van smaak en wordt daarom door de koop lieden die -hem kennen, steeds gekocht voor een goeden prijs. De plantafstand voor deze soort behoeft niet groot te zijn, kan op 4 a 5 meter geplant worden, daar hij recht naar boven gaat en dus geen groote ruimte vraagt. De vrucht is gevoelig voor schurft, maar met een behoorlijke bespuiting kan hij schurftvrij aan de veiling worden gebracht. De vrucht is middelmatig van grootte, iets grauw van kleur, maar als hij enkele keeren wordt be spoten bijna blank. De tijd van plukken is half Sept. en kan dan nog wel een poosje bewaard blijven, zeker tot half October. Op de tentoonstelling in Goes is deze peer ook nog gedemonstreerd en toen hebben de vruchten 3 weken in 't koelhuis gestaan en hielden zich daar uitstekend. Omtrent de herkomst van mijn hoornen, kan ik alleen mededeelen, dat ze 35 jaar geleden door de firma D. v. d. Have van' Kapelle geleverd zijn, meer weet ik niet. Als deze variëteit eens in onderzoek werd gebracht, misschien kreeg hij wel een plaatsje in ons Zeeuwsch sortiment. PRACTICUS. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE KAPELLE. De Tuinbouwtentoonstelling te Kapelle belooft goed te zullen slagen. Naast flinke inzendingen fruit en bloemen, zal de voorlichtingsdienst ook goed vertegenwoordigd zijn. We noteerden o.a. reeds één stand van 200 kisten fruit en 50 m2 voor één stand bloemen. Er zullen mooie standen te Zien zijn. De veilings gehouwen zullen geheel gevuld worden, als de inzendingen zoo blijven komen als tot nu toe. Voor de jonge fruitkweekers zal het vooral de afd. voorlichting zijn, welke aantrekkingskracht beizit. Vormt gezelschappen en noteert 22, 23 of 24 Sept. om dit tuinhouwfeest bij te wonen. W. G. TUINBOUW-STREEKTENTOONSTELLING TE ZIERIKZEE. 28, 29 en 30 September. Den 3en September 1938 herdacht de Vereeniging van Oud-leerlingen in intiemen kring haar derde lustrum. 15 jaar bestond toen deze actieve ver eeniging, welke haar ontstaan te danken heeft aan den gegeven cursus „Praktische fruitteelt", onder leiding van den heer H. Balk Wlzn, destijds assistent van den Rijkstuinbouwoonsulent in Zee land, )en den heer J. Adema, controleur van. den Plantenziektenkundiigen Dient te Goes. Na af loop der laatste praktische les werd ge noemde vereeniging op initiatief van den heer Balk te Renesse opgericht, met als hoofd doel, dat de leden op bepaalde tijden bijeen zouden komen om hun praktische ervaringen en eventueele moeilijkheden betreffende den tuinbouw aan elkan der uit te wisselen en alzoo elkander te steunen in den strijd om het bestaan. Als naahi werd aange nomen „Vereeniging van Oud-leerlingen van den Tuinbouwiwintercursus te Zierikzee", kortweg V. O. T. W. C. lOndergeteekende heeft het voorrecht gehad, van af de oprichting lid te zijn geweest van deze ver eeniging, i'k vermeld expres het voorrecht, want nog nooit heb ik een vereeniging aangetroffen waar de vriendschapsband zóó hecht aaneengesnoerd was alls hier. Men voelt dat .men met collega's te doen heeft, menschen met liefde voor den tuinbouw. Men weet zich één, -het gaat hier imimers om het „vak", dit is steeds het hoofddoel geweest en daardoor is er in den loop der jaren zo'o'n onmiskenbare kracht van onze vereeniging uitgegaan. Nu wij. ons 3de lustrum ook naar buiten wilden toonen, meenden wij dit niét beter te kunnen doen, dan een groote tentoonstelling te organiseeren. Het is onder de stuwende kracht van onzen tegenwoor- digen voorzitter, den heer A. D. Oonstandse, dat wij het aangedurfd hebben om deze groote streek- tentoonstelling te organiseeren. Met recht mogen we spreken van „Streek"-tentoonstelling, want het doel is om te demonstreeren waartoe de tuinbouw op het eiland Schouwen- en Duiveland in staat is. Niet alleen krijgen we inzendingen van eigen leden, maar we hébben het aangedurfd om alle „erkende" telers op het eiland woonachtig, in de gelegenheid te stellen om met hun eigen geteelde producten te wedijveren. Ja, we zullen ook ongetwijfeld schitte rende collectieve inzendingen kunnen bewonderen, want de drie zifstenvereenigingen op het eiland ge vestigd, zullen ook in de rubriek collectieve inzen dingen mededingen, te weten: Tuinbouwvereeniging „Oosterland en Omstreken"; Tüinbouwvereeni'ging „Noord-Westelijk Schou wen"' en Ver. van Oud1-! eer lin gen „Pomona" te Haam stede. 'Wat zal men kunnen komen zien: Een keur van bloemen in alle variëteiten, daar vrijwel alle bloem en rozenkweekers uit Zierikzee met een stand zullen komen, doch -dat niet alleen, het middenvak van de enorm groote tent (20 X 48 m) zal één groot bloe- menpark worden; dit wordt verzorgd door al de leden-bloemisten onzer vereeniging en wordt groot (28 X 10 m). Fruit zal er ongetwijfeld in zeldzaam mooie kwali teit zijn. Het is nu eenmaal geen fruitjaar wordt er beweerd, doch wanneer ieder z'n best doet, dan is er toch nog wel voldoende te vinden en als er niet veel aan den boom hangen, is de kwaliteit des te beter. Verder moet men niet vergeten, dat de groot ste fruitaanplantingen hier op Schouwen en Duive land betrekkelijk* van jongen datum zijn. Ik ver moed, dat de collectieve inzendingen uit de duin streek elkaar hevig zullen bekampen, want daar vindt men zeldzaam mooi fruit en menschen uit de praktijk zullen met bewondering moeten getuigen, hoe is 't mogelijk, dat men zoo'n schoon product op zandgrond kan telen!! Op het gebied van groenten zal getoond worden, dat men ook op ons eiland een keur van gewassen in de beste kwaliteit kan kweeken. Ook de voorlichtingsdienst, in samenwerking met

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 10