B. V. G. VEEHOUDERIJ. LANDBOUWONDERWIJS. mote voornoemd; 6 Caline 78242, van M. J. Rie- mens te Schoondijke7 Cora 78757, van Joz. Schijve te Zuiidzaride8 Lisette van 't Eiland 81517, van C. v. d. HauweiBurm te IJzendij'ke; 9 Bertha 81222, van R. F. Maenhout te Sluris; 10 Dora van Potjes 80190, vain Joh. de Feijter te Cadzand; 11 Gertrude van Goede Hope 78450, van Aug. P. Calon voor noemd; 12 Martha 78756, van P(h. de Letter te Breskens. 1, 4 en 10 zijn door Barnum; 2 door Mars; 3, 7, 8 en 12 door "Primera; 5 en 11 door Gascon d'Ahea; 6 door Mayeur de Water en 9 door Espoir de la Barrière. Een klasse goede merriën, waarvan de koppaar- dan er wel iets uitloopen. Vierjarig© merriën. Ingeschreven 23, waarvan 20 bekroond, namelijk 11 in de groote maat en 9 in de kleine maat. In de groote maat kwam 1 Zita van 't Kerkje K. 22127, van F. C. Dieleman voornoemd; 2 Comtesse de Lambisoeuiil K. 22221, van A. H. de Milliano voornoemd; 3 Emma K. 22428, van W. de Feijter voornoemd; 4 Isa K. 22149, van P. L. de Meijer te IJzendijfce; 5 El'za van Espoir K. 22223, van Z. C. Salomé te Zuidzande; 6 Hermine van 't Kerkje K. 22126, van W. de Feijter voornoemd; 7 Bellefleur K. 22154, van Stallen de Dobbelaere voornoemd; 8 Blondine K. 22161, van C. v. d. Hauwe-Burm voornoemd; 9 Olara van Zuidzande K. 22213, van Iz. Luteijn-LeenhoutS te Zuidzande; 10 Martha K. 22120, van H. J. Cammaert te 'Hoofd plaat en 11 Margriet Kvan G. J. v. d. VijVer voornoemd. In de kleine maat kwam 1 Mimie d'Ajhea K. 22182, van H. J. Aernaudts voornoemd; 2 Carla K. 22158, van H. van Waes voornoemd; 3 Lady K. 22282, vatf Cl. B'onte-IJsebaert voor noemd; 4 Ast rid du Pavé K. 22196, van Eug. de Badts voornoem*}; 5 Successeuse van Lady K. 22189, van Blond eel voornoemd; 6 Frida van Goede Hope K. 22124, van Calon voornoemd; 7 Edel K. 22121, van H. J. Cammaert voornoemd; 8 Silvaine K. 22246, van J. v. d. Meulen-iRiemens te •Schoon- dijke en 9 Aillbionne K. 22190, van Blondeel voor noemd. De vierjarigen vormen een verzameling goede fokmerriën, waaronder meerdere goede koppaaraen, waarmede tevens 'verklaard is, dat van 28 inge schreven merries niet minder dan 20 konden worden bekroond. Mayeur de Gaesbeek gaf in deze klassen de rangnummers 3, 4 en 6 gr. m.; zijn zoon Mayeur de Water no. 1 gr. en 8 kl. m.; Espoir de la Bar rière no. 5 gr. en 5 kl. m.; Mars no. 7 kl. en 10 gr. m.; Lion d'Or no's 8 en 11 gr. m.; Primera no. 1 kl. m.; Bloc de Gages no. 2 gr. m.; Carlo de l'iHosbée no. g kl. m.; Gascon d'Ahea, Faneur du Molin, Tsjaka en Aivenir de Flandre respectie velijk de rangnummers 3, 4, 6 en 9 der kl. m. en Clairon de la Lys no. 9 der gr. m. (Wordt vervolgd.) A. J. LAKO. MOND- EN KLAUWZEER. Staat van het mond- en klauwzeer in Nederland voorgekomen gedurende de week van 31 Juli7 Augustus 1938. Aantal Provincies Boerderijen. Gemeenten. Groningen 25 8 Friesland 148 15 Drenthe 136 16 Overijssel c* 177 15 Gelderland 201 14 Utrecht 3 3 Noord-Holland 2 2 Zuid-Holland 1 1 Zeeland 1 1 Noord-Brabant 61 21 Limburg 150 27 Totaal 905 123 In de week van 7 tot en met 13 Augustus j.l. is in Zeeland en West-Noord-Brabant mond- en klauwzeer geconstateerd in de navolgende ge meenten: Zeeland Biggekerke 1, Oostkapelle 2, totaal 3 gevallen in 2 gemeenten. Gestorven dieren: Geene. West-Noord-Brabant Chaam 2, Ginneken en Bavel 4, totaal 6 gevallen in 2 gemeenten. Gestorven dieren: Geene. Sterfgevallen in Nederland ten»gevolgervan'~~ het mond- en klauwzeer. Vark. en week van rund. kalv. biggen schapen geit. 31 Juli—6 Aug. '38 18 15 12 2 1 vorig tot. sedert week van 1926 Sept. 1937 3236 4137 3106 250 64 Totaal 3254 4152 3118 252 65 R.K. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE 's-HEERENHOEK. Tot hoofd van de R.K. lagere landbouwschool te s-Heerenhoek is benoemd den heer J. A. Duijve- sterjn, hoofd der RjK. school te Heinkenszand. HET ZILVEREN FEEST VAN DEN B. V. G. 22 Juli 1.1. kwam deze Bond in ,,De Prins van Oranje" te Goes (bijeen, voor de herdenking van het 25-jarig bestaan. gezongen. De onbekende auteur van dit lied heeft den Bond een grooten dienst bewezen. De feestrede werd nu uitgesproken door Mr. P. Dieleman, getiteld: ,,(De jonge boer in den storm des levens". Onze tijd kenmerkt zich door oppervlakkigheid', tot rustige 'bezinning komt men niet en dit is toch noodig, want 'de tijden zijn ernstig, er heeft een overgang plaats. iDe groote zaal was stemmig ingericht, bloemen en doeken verhoogden het aspect. Bloemenmanden werden aangeboden door de Z. L. M., door den Boerinnenlbond en door de Vereen, van Oudleerl. der landiboujwhuishoudcursussen. De Commissaris der Koningin had telegrafisch bericht van verhindering gezonden. Ook konden niet tegenwoordig zijn die landbouw- leeraren Ir. Ovinge, L. van Dijk, A. Hofstra, de Bond van Landbouwonderwijzers en meerdere anderen. De Voorzitter, de heer W. de Buck te Meliskerke, verwelkomt de talrijke opgekomenen, in 't (bijzonder Mr. P. Dieleman, Ir. Dorst, Ir. Droogendijk, den heer Zwagerman, de vertegenwoordigers van andere bon den, zooals Vereen, van Oudleerl. R. L. W. S., Bond van Boerinnen, enz. Iln een dankbaar gestemd openingswoord, vooral jegens 'God, die zooveel zegen gaf, opent de Voor zitter deze feestelijke bijeenkomst. Hierop geeft hiji een historisch overzicht. Door wijlen I. J. G. Kakebeeke, destijds landbouwconsu- lent, die inzag dat de landbouw een achterstand had in te halen, kwamen .er in verschillende plaatsen 30 en 40 jaren geledten, landbouwcursussen, de oud leerlingen zochten in plaatselijke organisaties de opgedane kennis te repeteeren en uit te breiden, wat de behoefte deed ontstaan om provinciaal samen te werken, zoodat 14 Juni 1913 de B.V.G. onder leiding van I. G. J. Kakebeeke, werd opgericht. Verscheidene vereenlgingen traden dadelijk toe. De doelstelling was breed en die grondslag was algemeen christelijk, boven kerkelijke en politieke verschillen en gedeeldheid. Tegen eenzijdigheid waakte men, men wilde nuttig zijn als een onderdeel van het geheel. Geen brood en spelen, geen jagen om jool en jolijt, om materie en stof. Hoogere waarden waren het doel, geen broodjagerij en broodroof, maar in rustig Godsver trouwen werd kracht gezocht. Reedis 20 jaar is de B. V. G. bij' de Z. L. M. aan gesloten, veel actie is gevoerd voor Ontwikkelings- dagen en yoor diverse cursussen, veel lezingen zijn gehouden, tal van vraagpunten zijn behandeld. De B. V. G. heeft goed werk gedaan deze 25 jaar, ook federatief in samenwerking met anderen. Het ledental is ongeveer 700, over de geheele provincie verspreid, voor verderen uitbouw is er alle reden en hoop. Terwijl de leiding wordt overgedragen aan den 2en Voorzitter, den heer Le Clercq, biedt de heer W. de Buck als Voorzitter van Afd. Serooskerke, namens die Afdeeling, den Bond een nieuwe vlag aan in de kleuren groen-wit-groen, waarop de letters B. V. G. Spreker hoopt, dat onder deze nieuwe vaan, geestdrift, bezieling en toewijding ten hoogste zul len wordlen opgevoerd en dat tot in lengte van tijd. Onder daverend applaus wordt de vlag ontrold, die een sieraad voor den B. V. G. is. De heer Le Clercq dankt Afd. Serooskerke har telijk en prijst deze actieve afdeeling Wederom kwam er een spontaan applaus toen de Voorzitter voorstelde het nieuwe Bondslied te accep teeren, dte coupletten werden voorgelezen en daarna De goede oude tijd komt niet meer terug; maar deze had vele schrille sociale tegenstellingen. Een onbeperkt individualisme leidt tot verkeerde toe standen. Een krachtig, gezond, gemeenschapsleven is onmisbaar. Er moet komen een betere maatschappij-inrich ting langs vaste lijnen en op hechte basis. De jongeren moeten daarvan doordrongen worden. Nieuwe politieke en sociale vormen zijn op komst. Nieuwe vormen van organisatie teekenen zich af. Bedrijfsorganisatie. Werkgever en werknemer hebben beid'e belang bij het bedrijf, samenwerking van de bedrijfsgenooten is van belang. Van belang moet ook geacht worden herziening van het grondgebied, verder de planmatige orde ning van de productie der goederen en de distribu tie van dezelve. Het nut van de gemeenschap staat voorop. Samenwerking is noodig, meer dan ooit, het individueele standpunt zal zich niet kunnen handhaven. Gemeenschapszin, eenheid, federatieve samenwerking ook met andere bevolkingsgroepen. Maar de landbouw moet de plaats innemen die hem toekomt, in den landbouw schuilt een groot stuk volkskracht, is de wortel er van. De boer werkt met den iSchepper mee in afhan kelijkheid. Ook die opvoeding is van groot belang, we hebben personen noodig met kennis en recht vaardigheidsgevoel. Een krachtig cultuurleven moet aangekweekt, technische kennis alleen is niet voldoende. Historie en letterkunde moeten bestudeerd wor den. Een boer is niet een minderwaardig mens oh, hoe meer de storm desi tijds loeit, hoe vaster hij beide voeten op dien grond zal planten, in het geloof op God ziende moet hij zoeken het goede voor de zijnen, zijn stand en zijn volk. Met groote stilte was deze rede aangehoord. In aansluiting op de rede werd gezongen het 3e couplet van het Bondslied: Als jonge Cereszonen enz. Vervolgens kwamen aan de orde die films van het Ned. Rundveestamboek, op duidelijke wijze werden de verschillende veeslagen getoond, o.a. van ten toonstellingen gehouden te Meppel, Groningen, Kloosterzande, Middelburg en Goes 1938, verder een kleurenfilm van een tentoonstelling in het Land van Maas en Waal gehouden en ook een vee-expositie te Rome. Deze films vielen bijzonder in den smaak en waren ook leerzaam door de gegeven toelichtingen. De animo om ook zelf een goeden stal vee te hebben is er zeer zeker door aangewakkerd. Ir. Droogendijk feliciteert den Bond namens de andere consulenten tevens, met dezen mooien dag en met dit jubileum. Spreker wijst op het belang van de cursussen. Een Bond als deze zorgt er voor, dat het geleerde op de lesuren niet verloren gaat. Vooral het behandelen van vraagpunten acht spre ker belangrijk. De heer A. C. Zandee, Voorzitter Bond van Oud leerlingen R. L. W. S., brengt ook beste wenschen uit en wijst op de goede verstandhouding die er altijd geweest is bij beide Bonden. Het landbouw onderwijs heeft reeds veel goeds gedaan, ook voor

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 6