PAARDENFOKKERIJ. ïingen ook de kleinste bijzonderheden niet verwaar loosd worden. In de eerste plaats wordt gebruik gemaakt van de beste chemische ontsmettings middelen en de juiste hoeveelheden, terwijl de apparaten en thermometers ook prima in orde dienen te zijn. Na de ontsmetting moet er voor gezorgd worden, dat geen herbesmetting kan plaats hebben, door b.v. het zaad weer in zakken te doen, diie niet vooraf ontsmet zijn, of het zaad uit te storten op een dorscbvloer of andere plaatsen, waar het zaald opnieuw besmet kan worden. Ook de zaagmachine dient voor het gebruik goed schoongemaakt te zijn, door er b.v. een flinke hoe veelheid zand of enkele hectoliters van een andere graansoort doorheen te laten loopen, waaraan zich de eventueel aanwezige schimmelsporen zullen vast hechten. Al deze kleinigheden, die zoo gemakkelijk over het hoofd worden gezien, kunnen er toe bij>- dragen, dat de granen het volgend seizoen met een hooger cijfer worden gekeurd. Kortom, men dient dus, wil men bij de keuring de hoogste cijfers krijgen, zeer precies en nauwgezet te werken. Nu kan men bij het ontsmetten van granen vol gens verschillende methoden te werk gaan. De een voudigste methode is wel, om stuif- en steenbrand gelijktijdig te behandelen. Voor de bestrijding van stuifbrand wordt de warmwaterbehandeling voor geschreven. De warmwaterbehandeling bestaat uit 3 bewerkingen, n.l. het voorweeken van het graan, de onderdompeling in warm water en het nadrogen. Voor bestrijding van steenbrand wordt gebruik gemaakt van chemische middelen. Deze chemische middelen nu, kunnen aan het water worden toe gevoegd, dat gebruikt wordt voor het voorweeken. Het is echter gebleken, dat de sterkte der oplossing, wanneer hierin meerdere partijen worden behan deld, sterk terugloopt, zoodat dus in dergelijke ge vallen onbewust niet steeds de juiste hoeveelheid chemische stof gebruikt is. Dit zelfde is ook het geval, wanneer de ontsmettingsstof aan het warme water wordt toegevoegd. Ik geef toe, dat een derge lijke werkwijze wel het eenvoudigst is, maar het doel van hét ontsmetten is toch in de eerste plaats, om steen- en stuifbrand afdoende te bestrijden, terwijl een eenvoudige werkwijze pas in de tweede plaats komt. Om het grootst mogelijke succes te verkrijgen, zullen dus de warmwaterbehandeling en de behandeling met een chemische stof afzonder lijk uitgevoerd moeten worden. Aan de warmwatenbehandeMnig gaat het voor weeken vooraf. Hierbij dient ook de juiste werk wijze gevolgd te worden. De zakken, waarin het graan wordt voorgeweekt, worden slechts voor de helft met graan gevuld en plat in den bak met water gelegd. Opdat het water gemakkelijk alle korrels kan bereiken, worden er weinig zakken op eikaar gelegtd en dienen de zakken van tijd tot tijd omgedraaid te worden. Deze behandeling- duurt iy2 uur en daarna wordt 4% uur nageweekt. H!et ver dient aanbeveling het graan voor te wecken in water van pl.m. 15° C. Nadat het graan hieruit is gehaald, wordt het op een beschutte plaats weg gelegd, om het 4Vo uur te laten naweeken. Voor dit naweeken wordt het graan liefst .met zeilen be dekt, om te groote afkoeling en verdrogen tegen te gaan. Na het voorweeken volgt de warmwater- behandeling, waarhij ook zeer precies te werk moet worden gegaan en waarbij de juiste temperatuur van het allergrootste belang is. Is de temperatuur iets te laag, dan is de bestrijding onvoldoende en is de temperatuur iets te hoog, dan zal meer öf mindere ernstige beschadiging van het zaad het gevolg zijn. Deze warmwaterbehandeling duurt 10 minuten. Gedurende dezen tijd moeten alle korrels aan de geiwenschte temperatuur zijn blootgesteld, hetgeen bereikt wordt door de ronddraaiende be weging- van den trommel, waarin het graan zich bevindt. Na de behandeling wordt het zaad direct dun uitgespreid, opdat het zeer spoedig kan afkoelen en opdrogen. Bij voorkeur spreidt men dit zaad uit op schoone kleed en, liefst op een zonnige, eenigszins winderige plaats, waar het spoedig droogt. Van tijd tot tijd wordt het zaad omgewerkt. Zooals reeds eerder werd aangegeven, kunnen de chemische middelen voor het voorweeken, tijdens het voorweeken, tijdens de warmwaterbehandeling, of daarna worden gebruikt. Gebleken is, dat er bij deze 4 methoden nog verschil in uitwerking is. De le en de 4e methode gaven gewoonlijk de beste uitkomsten, terwijl vooral de 4e methode de meeste aanbeveling verdient, dus het gebruik van chemi sche middelen na de warmwaterbehandeling. Deze nabehandeling met chemische stoffen mag echter niet te lang worden uitgesteld en moet uitgevoerd worfden één dag na de warmiwaterbehandeiing en moet zéker binnen 2 dagen gedaan zijn, daar anders de kiemkradht van het zaad sterk achteruit gaat. Het zaad moet echter voldoende teruggedroogd zijn. De nabehandeling der granen kan zoowel met goede natontsmetters als met goede droogontsmetters geschieden. De ibenooidigde hoeveelheid diroogont- smetter wordt bepaald naar het gewicht van het zaad, vóórdat dit de warmwaterbehandeling onder gaat. 'WjOrldt h;et graan vóór de warmwaterbehandeling met chemische middelen ontsmet, dan dient dit een paar dagen voor de warmwaterbehanideling te geschieden. Bij deze volgorde van ontsmetten wordt de omschepmetholde toegepast, dus het graan wordt omgeschept, waarbij per hl graan 2y> a 3 liter water wordt gebruikt, waarin 50 gram van een goede natontsmetter is opgelost. Droogontsmetters kunnien 'bij deze voorbehandeling vanzelf niet ge bruikt worden, daar het poeder bij de warmwater- behandelimig van de graankorrels zal afspoelen. 'Hoewel vooral de vierde methode, dus de na behandeling, in verband met het grootere succes aanbeveling verdient, kunnen ook de andere metho den worden toegepast, maar men behandelt zijn zaden voor een afdoen/de bestrijding dei- schimmel ziekten en dan mag m.i. het meerdere werk niet de oorzaak zijn van een gemakkelijker werkwijze, waarvan de resultaten iets minder kunnen zijn. Reeds eerder is in dit blad geschreven over de verschillende ontsmettingsmiddelen en over de warmwaterbehandeling. Dit korte artikel is slechts bedoeld, om de verschillende verbouwers en loon- ontsmetters te wijzen op eenige bijzonderheden van de werkwijze bij het ontsmetten. P. FOKPAARDENDAG TE IJZENDIJKE. Prachtig zomerweer, bijna 400 inschrijvingen, goed fokmateriaal, voldoende belangstelling van het publiek en zeer gewaardeerde belangstelling der autoriteiten, ziedaar even zoovele factoren om een fokdag te doen slagen. En men mag zeggen, de West iZeeuwschWlaamsche fokpaardendag is ge slaagd! Gezien den zeer korten tijd van voorbereiding mag de regeling bevredigend genoemd worden. Dat een Drukker zijn kunnen aanmerkelijk heeft over schat, dat door vrachtwagenpech een inzender aan merkelijk vertraging veroorzaakte, terwijl niet alle juryleden de veröischte besluitvaardigheid hebben getoond, zijn niet te ontkennen feiten, doch het zou onbillijk zijn, deze kleine teleurstellingen geheel op het debet van de Oommissie van voorbereiding te willen plaatsen. Niet om te vitten zelf waren wij trouwens lid van genoemde Commissie stippen wij hier een en ander nog eens aan, doch uitsluitend om het tegen den volgenden fokdag nog eens helder in het geheugen te kunnen roepen, om de thans ge constateerde foutjes alsdan te trachten te vermij den. Alles bijeengenomen gaf de fokdag een mooie gelegenheid tot leering en bestudeening onzer paar denfokkerij en zij, die dit met ernst hebben betracht, zullen hier zeker hun voordeel mee doen. Merrie veulens, geb. na 20-4-'38. 24 inschrijvingen. 1 Olga van 't Kerkje 93522 en 2a Ceresia van 't Kerkje 94646, beide van F. C. Dielemande Feij- ter te Waterlandkerkje; 2b Hermine van Stella 95185, van Er. Deveneijns te IJzendijke; 3a Micky van Rozenhof 95359, van A. J. v. d. Meulen—Becu te IJzendijke; 3b Gonny 94267, van Adr. J. Quaak te IJzendijke; 2c Corrie 93528, van Rich. Lannoije te Aardenburg; 3d Francisca van 't Kerkje 93521, van F. C. Dielemande Feijter voornoemd; 4a Agricole van Zeedijk 92742, van P. J. de Ridder te Retranchement; 4b Mimie van Aardenburg 93914, van A. de Bruijne te Aardenburg; 4c Irma 92760, van Ph. P. 'Haverbeke te IJzendijke en 4d Erna van 't Kerkje 94647, van F. G. Dielemande Feijter voornoemd. Volgens de juryleden is dit een vrij goede klasse veulens, welk oordeel wij onderschrijven. Het is ons een voldoening, dat Lion van 't Kerkje K. 1724 in deze klasse zoo ferm voor den dag is gkomen met zijn dochters. Van de 11 bekroonden zijn niet minder dan 5 dóchters van hem, die 1, 2a, 3b, 3d en 4d wer den geplaatst, wel een mooie prestatie dus, óók voor zijn eigenaar, die zelf vier prijzen inpikte, namelijk de le, 2a, 3d en 4d prijs! De fraaie lijnen, de zware arm en dito schenkel, de lange en breede voor.knie en het buitengewoon fraai en krachtig gebouwde sprenggewricht met besten overgang in de pijp, kunnen hier als voorbeeld worden gesteld. Lion zelf heeft enkele tekortkomingen van zijn vader, maar gelukkig heeft hij de macht" van zijn moeder, onze nationale kampioene Leonora de Water, geërfd, die een dochter is van den bekenden fokhengst Mayeur de Gaesbeek. Het is opvallend, hoe sterk de veulens van Lion van 't Kerkje bijna allen de haarkleur en lijnen van hun grootvader, Mayeur de Gaesbeek, demonstreeren. Moge' deze aanwijzing onze fokkerij ten zegen zijn. Mignon du Fosteau neemt in deze klasse de tweede plaats in met drié bekroonde veu lens, namelijk 3c, 4a en 4b, welke veulens wij nog onlangs hebben gezien en die zich buitengewoon goed blijven ontwikkelen. Eten dochter van Mercure du Fosteau behaalde den 2b prijs, een dochter van Barnum de Pincemaille den 3a prijs en een Tsjaka- dochter den 4c prijs. Merrieveulens, geb. voor 21-4-'38. 40 inschrijvin gen. 1 Sarolea 91778, van J. v. d. Meulen—Rie- mens te Schoondijke; 2a Mirza 91951, van C. A. Saloméde Hullu te Groede; 2b Belle Fleur 90724, van Aug. Buijsse te IJzendijke; 3a Lady van Mig non 92012, van M. I. de Blaeij te IJzendijke; 3b Jo van Goede Hope, van Aug. P. Galon te Hoofdplaat; 3c Julit'te d'Amice 90788, van A. J. E. Temmerman - Daelman te IJzendijke; 3d Bella 93141, van Iz. M. de HulluCornelis te Zuidzande; 4a Elza van Aar denburg, van wed. P. J. Lannoije te Aardenburg; 4b Gaine van 't Eiland 92393, van Cam. v. d. 'Hauwe Burm te IJzendijke; 4c Klara 92761, van Ph. P. Haverbeke te IJzendijke; 4d Olga 91439, van P. J. Boerjan—Mullaert te Biervliet; 4e Jacqueline d'Amice 90982, van A. J. E. Temmerman voor noemd; 4f Enivolé 92762, van Ph. P. Haverbeke voor noemd. Eervolle vermelding: Mina 92391, van M. Rodts te Eede en Metha 91784, van P. J. de Backere te St. Kruis. Góede klasse veulens, waarvan het kopnummer, een zwaar gebeend en goed geblokt veulen, alweder een dochter is van Lion van 't Kerkje; een extra gelijnd en best geblokt veulen van Albion K. 1730 kwam no. 2a; een zeer oud en zwaar veulen door Dragon d'iHondzocht kwam no. 2b te staan; daarop volgt Mignon du Fosteau met dochters op 3a, 3d, 4a, 4b, terwijl ook de twee eervol vermelde veulens door Mignon zijn, die bjj de merrieveulens, als vader, mèt Lion van 't Kerkje, dus wel een goede beurt heeft gemaakt. Verder kwam een veulen door Gas con d'Ahea 3b; twee veulens door Bayard de Hoves 3c en 4e; twee veulens door Tsjaka 4c en 4f,. terwijl een dochter van Cesar van Mars 4d werd geplaatst. De groote verdienste dezer klasse zit hem niet in de buitengewone kwaliteit der bekroonden, doch in het feit, dat zij zoo goed als zeker geen mislukke lingen zal brengen. Eenjarige merriën. 32 inschrijvingen. 1 Flora van Primera 86129, van D. LuteijnLuteijn. te Zuid zande; 2 Tamina 87227, van C. B. Maenhout te Sluis; 3 Dora 86087, van Stallen De Dobbelaere te IJzendijke; 4 Erna van Welgelegen 86346, van J. J. van Hoeve te Schoondijke; 5 Mina van Primera 86711, van H. J. Aernaudts te Sluis; 6 Minerva d'Ahea 86672, van A. X. Aernaudts te Sluis; 7 Del- fine 87912, van Stallen de Dobbelaere voornoemd; 8 Babila 86699, van Em. de Badts te Sluis; 9 Rosa de Corte, van L. J. M. Blondeel te Aardenburg; 10 Grisette van Primera 87802, van FY. 'HaakiLeen- houts te St. Kruis; 11 Dalia van 't Eiland 86125, van Cam. v. d. HauweBurm te IJzendijke; 12 Emma 90096, van A. Manneke te Breskens; 13 Freule van Potjes 89862, van Joh. de Feijter te Cad- zand en 14 Ivresse d'Aimice 89902, van A. J. E. Temmerman voornoemd. Zelden hebben wij de eenjarige merriën zóó goed gezien, als IJzendijke ze ons thans te zien heeft ge geven. Wanneer een klasse niet minder dan 14 bekroonden telt, waarvan de staart nog uit goede tot zeer goede merries bestaat, dan moet men hier over niet min denken. Voora1 het kopnummer is een ffaaigelijnde, zware en solide merrie. Onze bezig heden veroorloofden ons niet, alle bekroonden dezer klasse té noteeren, doch nos. 2 en 8 noteerden wij als twee zeer goede merries, met fraai, breed been- werk. De nos. 1, 5, 6, 10 en 11 zijn door Primera; 2 en 8 40or Gauilois; 3 en 14 door Bayard de Hoves; 4 en 12 door Albion; 7 en 13 door Barnum en 9 door Bloc du Pa cé. 0 Tweejarige merriën, kleine maat. In totaal wer den 36 tweejarige merriën ingeschreven, waarvan 22 werden bekroond, namelijk 10 in de groote en 12 in de kleine m^at. In deze klasse kwam aan den kop de best gel ijnjde, diepe Oda d'Ahea 82463, van H. J. Aernaudts voornoemd; 2 Remula 85111, van J. B. Becu- -Verhage te Groede; 3 Martha van 't Kerkje 85376, van W. de Feijter te Waterland- kerkje; 4 Nelly 82687, van Iz. Becuvan Dijke te Groede; 5 Fanny 82626, van Ph. van Hijfte te IJzendijke; 6 Charmante 85109^ van Stallen De Dobbelaere voornoemd; 7 Blondina van Dierken- steen 83512, van A. H. de Milliano te Waterland- kerkje; 8 Si ska 82863, van Ed. Deveneijns voor noemd; 9 Hermine d'Amice 83893, van A. J. E. Temmerman voornoemd; 10 Coquette d'Espoir 85905, van L. J. M. Blondeel voornoemd; 11 Alice van Scho-ondijke 84239, van A. Verhage—Poisson- nier te Schoondijke en 12 Flemica 85642, van G. J. v. d. Vijver te Waterlandkerkje. Bevredigende klasse jonge merriën, waarin van Primera geplaatst werden de nos. 1 en 2; van Bar num 3, 4 en 9; van Espoir de la Barrière 5 en 10; van Bloc de Gages 6; van Oriental de Schelde 7 en van Walter van Dierkensteen 8. Tweejarige merriën, groote maat. 1 Olga d'Ahea 81864, van Aernaudts voornoemd; 2 'Hermine d'Ahea 81868, van A. X. Aernaudts voornoemd; 3 Lisette 83:1*7, van D. LuteijnLuteijn te Zuidzande; 4 Bal- zamine 84240, van Stallen De Dobbelaere voor noemd; 5 Cora 84280, var C. A. Mabesoone, Aar denburg; 6 Fannie 83515, van P. J. de Backere te St. Kruis; 7 Fanny 83237, van M. I. de Blaeij te IJzendijke; 8 Lima 82647,. van H. van Waes te Schoondijke; 9 Honny van Goede Hope 81823, van Aug. P. Calon voornoemd en 10 Civette 84595, van C. A. Mabesoone voornoemd. lEen klasse goede jonge merries, waarvan meer dere, niet alleen als premie-, maar ook als fok- merrie, een mooie toekomst schijnen te hebben. Nos. 1 en 2 zijn door Primera; 3, 4 en 9 door Bar- nuim; 5 en 10 door Espoir de la Barrière; 6 door Bloc de Gages; 7 door Oriental de Schelde en 8 door Walter van Dierkensteen. Driejarige merriën, kleine maat. In totaal wer den 32 driejarige merries ingeschreven, waarvan 12 bekroond werden in de groote maat en 10 in de kleine maat. In deze laatste klasse kwam 1 Gau- loise 81197, van Stallen De Dobbelaere voornoemd; 2 Greta van Qostburg. 8J023, van Adr. P. Risseeuw te Oostburg; 3 Vedette 79637, van Cyr. Buijsse—de Smet te IJzendijke; 4 Germaine van Plakkebord 81240, van El. Termote—.Steijaert te IJzendijke; 5 Olga 80582, van G. Buijsse te Biervliet; 6 Herta 80832, van J. v. d. MeulenRiemens te Schoon dijke; 7 Clara 81524, van A. Risseeuw Pzn te Schoondijke; 8 Lauret II 79045, van Cl. Bonte IJsebaert te St. Kruis; 9 Kriemhild de Malecote B-S. 39/9919, van G. van Hal te St. Kruis en 10 Caro 79316, van A. Ph. J. v. d. Vijver te Sluds. Al zijn er bij de bekroonde meerdere goede mer ries aan te wijzen, als geheel munt deze klasse niet bijzonder uit. Dochters van Barnum kwamen 1, 2 en 8; van Primera 3 en 6; Gascon d'Ahea 4 en 10; Tsjaka 5; Mayeur de Water 7 en van Jadis de Haie- Sainte 9. Driejarige merriën, groote maat. 1 Hermine 80509, van Stallen De Dobbelaere voornoemd; 2 Mellone 78479, van Aug. Buijsse te IJzendijke; 3 Martha 78759, van Aug. de Bruijokere te Aarden burg; 4 Vera 77913, van J. Ramondt te Schoon dijke; 5 Jenny van PlaJkkebord 77871, van El. Ter-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 5