Keuringsdienst ZEELAND. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. WEEKOVERZICHT. KORTE BERICHTEN. Nu men van geen crisis meer ikan spreken, dqch veel meer een blijvende toestand, ook voor dfn landbouw, is ingetreden, kan een doel bewuste graanpolitiek waaraan èn de graan handel èn ihet Ned. Verbond van Werkgevers èn de N. R. C. zullen moeten wennen, niet worden gemist. D. BELANGRIJKE WIJZIGING VAN DE VOORSCHRIFTEN BETREFFENDE DE MONSTERNEMING EN PLOMBEERING VAN PARTIJEN GOEDGEKEURD ZAAIZAAD. Met ingang- van 'het oogstjaar 1938 is een nieuwe regeling getroffen voor de monsterneming en plombeering van geschoonde partijen zaaizaad. Deze regeling wijkt dn zooverre af van de vroegere, dat voortaan de monsters der geschoonde partijen niet meer door den verbouwer of handelaar mogen worden ingezonden, doch dat deze moeten worden genomen door den controleur van den Keuringsdienst Zeeland uit de voor aflevering gereed staande partij. Teneinde een vlotten gang van zaken zooveel mogelijk te bevorderen, waarschuwe men derhalve den controleur zoo spoedig mogelijk, nadat de partij geschoond' is. iDe régeling voor de afgifte van labels blijft dezelfde. «Een i<*ier, die een partij ongeschoond zaaizaad naar een erkende schooningsinrichting wil verzegen, vrage vooraf labels aan' onder ver melding van grootte der partij, ras,* partijnummer en naar welke schooningsinrichtinJg wordt ver zonden. (Het vervoer van partijen goedgekeurd zaaizaad me:t label is slechts toegestaan wanneer de partijen niet over een veer*worden verzonden. Het verdient aanbeveling een monster der opge schoonde partij aan het Secretariaat*van d<m Keuringsdienst Zeeland, Landbouwhuis te Goes te zenden, opdat het onderzoek #p de kiemkraCht der partij reeds vóór de schooning kan plaats vinden. Dit monster, dat dan door den verbouwer of han delaar wordt ingezonden, geldt echter uitsluitend ter oriënteering. Tijdige inzending van een voorloopig monster der ongeschoonde partij verdient echter dringend aan beveling, daar de plombeering en aflevering der partij er ten zeerste door kan worden bespoedigd. Een ieder werke in zijn eigen belang mede om de nieuwe regeling een zoo vlot mogelijk verloop te doen hebben. De keuring van monsters zaaizaad vindt plaats des Dinsdags aan het Secretariaat van den Keuringsdienst Zeeland, Landbouwhuis te Goes. Men zorge er voor, dat de controleur de monsters der geschoonde partijen zooveel mogelijk tijdig kan nemen. AFLEVERIN GSBEWIJ S. De Landbouw-Orisis-Organisatie voor Zeeland vesbi#t er de aandikt van de vlastelers op, dat zij 3 dagen vóór d,e aflevering van vlas. bij den Districtssecretaris een afleveringsbewijs moeten aanvragen. Dit afleveringsbewijs komt in de plaats van het vroegere herkomstbewijs. Van dit afleveriingsbewijs ontvangt ook de teler een exemplaar. Hij mag dit echter niet aan zijn kooper doorgeven met het herkomstbewijs was dit wèl het geval doch hij dient dit bewijs, door hem afgeteekend, binnen 5 dagen nk de afievering aan den Ddstnictsseoretaris op te zenden. Het binnenhalen van den oogst, dat tot voor kort, dank zij het bestendige, zonnige weer. een vlot verloop heeft gehad, wordt thans eenigszins geremd door regenbuien. Toch is er in de laatste dagen nog druk gemend en zal straks een groot deel van den oogst reeds geborgen zijn. De praktijk leert echter, dat in een periode van buiig weer het koren te velde vaak te vroeg en dientengevolge onvoldoende droog wordt ingehaald. Wij hebben reeds 'herhaaldelijk in dit blad gewezen op den nadeeligen invloed van deze handelwijze op de kwaliteit van den korrel. Het nut van het plaatsen der schooven in Duitsche stuken komt dit jaar weer duidelijk aan het licht. Steeds meer komt deze wij|ze van hokken in* zwang. Zij, die dit jaar deze methode hebben toegepast, zullen dit zeker niet betreuren. Tot nu toe zijn nog te weinig perceelen graan gedorscht om hieruit gevolgtrekkingen te kunnen maken ten aanzien van den oogst in Zeeland. Naar wij vernamen, valt evenwel de opbrengst in door snee niet tégen. De factor, die op het financieele resultaat een overwegende invloed uitoefent, is echter de prijs. Hiermee wil het nog niet goed vlotten. De ver- hooging van de monopolieheffingen op granen heeft tot dusver nog niet het gevolg gehad, dat men er van verwachtte. Hiervoor zijn verschillende oor zaken aan te wijzen. In venband met de gunstige oogstvooruitzichten hebben de graanprijzen op de wereldmarkt, in het bijzonder- die van gerst en mais, een verdere daling ondergaan. Voorts wordt op steeds grooter schaal.het goed koop ere mais, waarvan de heffing, in tegenstelling met die op de rogge en de gerst, slechts met 0,50 per 100 kg werd verhoogd, -voor veevoer aangewend. In hoever ieder van deze factoren afzonderlijk invloed uitoefent, valt moeilijk na te gaan. Wel is duidelijk gebleken, dat de werking van de jong ste verhooging der graanheffingen onvoldoende is geweest. Zoo noteerde deze week op de markt te Goes de gerst 7 tot 7,50 per 100 kg. Hoewel uiteraard bezwaarlijk kan worden voor speld hoe de graanmarkt zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen, vreezen wij, dat zonder verdere maatregelen voor gerst en rogge een richtprijs, wis selend tusschen 7,25 en 8,25, dus gemiddeld 7,75 per 100 kg, niet zal worden bereikt. In dit verband herinneren we aan de toezegging, gedaan in het persbericht van 31 Juli j.l. Hierin is vermeid, dat wanneer de verhooging der mono polieheffingen niet tot het gewenschte doel mocht voeren, nadere maatregelen zullen worden getrof fen. Deze maatregelen zullen volgens het pers bericht er op gericht zijn een zoo sterke daling van de prijzen der geïmporteerde granen, als in het verleden het geval is geweest, te voorkomen. Met het oog hierop heeft de Groninger Mij' van Land bouw reeds de vorige week een telegram aan den Minister van Economische Zaken gezonden, waarin werd gewezen op de huidige lage marktnoteeringen voor rogge en gerst en voorts werd aangedrongen op het treffen van afdoende maatregelen. De uitkomsten van de algemeene landbouwinventarisati© 1938, welke eenige maanden geleden werd gehouden, zijn één dezer dagen gepubliceerd. In vergelijking tot het vorige jaar is de opper vlakte bouwland, beteeld met akkerbouwgewassen, met 7000 ha, die van blijvend grasland met ruim 1.2.000 ha toegenomen. 'Een merkwaardig beeld vertoont de oppervlakte gescheurd grasland. Deze verminderde in 1935/36 van 40.349 tot 22.919 ha. In 1937 bedroeg deze oppervlakte nog slechts 10.094 ha, terwijl dit jaar het gescheurde grasland wederom blijkt te zijn geslonken tot 7951 ha. Hieruit valt dus af te leiden, dat over het algemeen de veehouderij in de laatste jaren meer loonend is geweest dan de akker bouw. (Van de akkerbouwgewassen is in ons land' de tarweteelt, in tegenstelling met de aanvankelijke verwachtingen, met 7000 ha uitgebreid. De groot ste vermeerdering vond plaats in Groningen, waar de met tarwe beteelde oppervlakte in vergelijking tot het vorige jaar met ruim 20 toenam. In de meeste andere provincies onderging de met tarwe beteelde oppervlakte geen wijziging van beteekenis. Opvallend is het daarom, dat in Zeeland de teelt met 7 achteruitging. (Wlat de rogge betreft is de teelt hiervan voor het geheele land met ongeveer 5 toegenomen; daaren tegen is de verbouw van gerst met 11 gedaald, waarbij een vrij. aanzienlijke verschuiving van de teelt van zomergerst naar die van wintergerst plaats vond. Voor ons gewest bleef de met gerst bebouwde oppervlakte vrijwel ongewijzigd. Van de peulvruchten vertoonde de teelt van schokkers en bruine boonen de grootste wijzigingen. De oppervlakte schokkers, welk product voor verre weg het grootste deel in Zeeland wordt geteeld, nam voor het geheele land toe van 3844 tot 5233 ha in 1938 of met 36 De lage prijs voor bruine boonen wordt weer spiegeld in een vermindering der oppervlakte van 5921 ha in 1937 tot 3625 ha in dit jaar. lEen aanzienlijke vermeerdering vertoont de ver bouw van vlas. De oppervlakte hiervan nam ver geleken bij die van het vorige jaar toe van 18.141 tot 20.691 ha of met 14 Voor onze provincie bedroeg .de vermeerdering 9 De teelt van consumptie-aardappelen op klei grond bleef nagenoeg stationnair; daarentegen liep de aardappelverbouw op zand- of veengrond van 412.498 tot 40:246 ha of met 2252 ha terug. In no. 2 van de reeks Verslagen en Mededeelin- gen van de Directie van den Landbouw 1938, het welk één dezer dagen is verschenen, troffen we enkele mededeelingen aan over het verloop van de koop- en pachtprijzen van boerderijen. Hit een vergelijking tusschen de landprijzen in 1936 en die in 1937 blijkt, dat een belangrijke stij ging van de prijfzen van boerderijen heeft plaats gehad. Voor zeeklei met akkerbouw en gemengd bedrijf bedroeg de gemiddelde prijs per ha ƒ1777 in 1936 en 2090 in 1937, zijnde een stijging van 313 per ha; voor weidestreken ƒ1549 in 1936 en ƒ1877 in 1937, dus gestegen met 328 per ha, en voor zand gronden ƒ1276 in 1936 en ƒ1653 in 1937, hetgeen een stijging beteekent van 377 per ha. Deze was dus voor de zandgronden het grootst. Met betrekking tot de hoogte der pacht in het boekjaar 1936/37 is een overzicht samengesteld, waarin de bedrijven gesplitst zijn naar de grootte. Op deze wijize werd de pacht berekend voor bedrij ven van 110, 10'20, 2050 en 50 ha en meer. 'In vele gevallen blijkt, dat de pacht, in de kleine bedrijven betaald, per ha omgerekend hooger, soms aanzienlijk veel hooger is dan in de grootere bedrij ven. Zoo bedraagt b.v. de pacht in de Friesche kleibouwistreek in de bedrijven van 1—10 ha 106 per ha en in de bedrijven van 50 ha en meer 64 per ha, een verschil dus van 42 per ha. Voor de Zuid-Ho 11 andsche eilanden zijn deze cijfers 94 en 54, zijnde een verschil van ƒ40 per ha. In.Zeeland is het verschil tusschen de uiterste klassen gerin ger, n.l. f 97 voor de kleine bedrijven van 110 ha en 78 voor bedrijven van 50 ha en meer, dus een verschil van 19 per ha. lElvenals in voorgaande jaren wordt ook thans met de afkondiging van de aardappeldenaturatieregeling 1938 weinig spoed getracht. Blijkbaar wenscht men eerst de resultaten van den aardappeloogst af te wachten. Weliswaar is in het teeltplan akkerbouw 1938 mee gedeeld, dat de regeling voor aardappelen', uitge zonderd een verhooging van de teeltheffing van 30 tot 50 per ha, in groote lijnen dezelfde zal zijn als die, welke voor den oogst 1937 is getroffen, dit neemt niet weg, dat deze redactie ruimte laat voor verrassingen. Dientengevolge schept het uitblijiven der denatu- ratieregelmg eenige onzekerheid, welke o.i. op de aardappelmarkt een prijsclrukkende werking kan uitoefenen. De prijzen der aardappelen zijn thans aanzienlijk lager dan eenige maanden geleden. Het indexcijfer voor dit product, vastgesteld op basis 1 Juli 192480 Juni 1929, daalde van 120 in Juni tot 86 in Juli j.l. Het lijkt ons dan ook ten zeerste gewensdht, dat spoedig weer de gelegenheid wordt geopend om aardappelen ter denaturatie aan te bieden. RED. Het Internationaal Landbouw-Instituut te Rome schat de tarweproductie in Europa voor 1938 8 hooger dan de opbrengst van verleden jaar, terwijl in vergelijking met het gemiddelde van de jaren 1932 t/m 1.936 een vermeerdering van 6 valt waar te nemen. iVolgens opgave van den rentmeester der Staats domeinen te Zwolle hebben zich voor de thans door den Staat iin pacht uit te geven 12 boerderijen, waarvan 4 zullen worden gebouwd in het „Land van Vollenhove" en 8 in de provincie Friesland, in totaal 112 gegadigden aangemeld. De geweldige opkomst van de margarinefabricage is voor den Europeeschen landbouwer een gevaar, waaraan niet genoeg aandacht kan worden besteed, aldus lezén wij in het Off. orgaan der F. N. Z. Wij kunnen ons met deze 'Uitspraak geheel ver eenigen. De meükveecontróle is in Duitschland in de laatste jaren een voorwerp van staatszorg. 'Het per centage van alle onder controle gestelde koeien was van 1933—d 937 resp. 10.6, 11.2, 14.3 en 20 In 1937 was het 51:3 en in Juni van dit jaar reeds 61 toen stonden 1 y2 millioen bedrijven onder Controle. Ontsmetting van Uw zaaitarwe tegen stuif- en/of steenbrand is noodzakelijk in elk bedrijf, dat met zijn tijd meegaat. Men leze het betreffende artikel elders in dit blad. Verwijdert de primair zieke planten in Uw voor de keuring aangegeven perceel aardappelen. Vooiral in de Industrie zijn ze thans duidelijk te herkennen. lOmi mooie buitendruiven te oogsten, moet men den wingerld goed verzorgen, d.w.z. de scheuten dun nen en de overtollige trossen wegknippen. Aan elke scheut mag slechts één tros blijven hangen. Als muizenverdelgers staan de kleine wezels bovenaan, daar zij niet slechts in het warmere jaar getijde, als de veldmuizen in groot aantal aanwezig zijn, onder deze schadelijke tknagers duchtig oprui ming houden, doch deze dieren ook in den winter verdelgen. Dit jaar schijnen er zeer veel krekeltjes te zijn. Doeken zijn onmogelijk goed schoon te maken. Gebruik daarom nooit doekien om de melk te zeven. De melk wordt er slecht van. [Prof. Quanjer heeft aangetoond, dat aaltjes, in verschillende plantensoorten levende, waaronder ook onkruiden, in den aardappel kunnen overgaan. De Madstand van boonen wordt door een bemes ting van den grond met stalmest en kali zeer gunstig beïnvloed. Om sterke bijenvolken te hebben in het voorjaar, moet men nu reeds wat bijvoeren. Voor men fruit gaat plukken, dient men eerst de ladders te controleeren, of er geen breuk is. Hebt U reeds aan ons advies gevolg gegeven, om de afgedragen scheuten der frambozen weg te knippen Oorwormen, die de knoppen en bloemen van dahlia's beschadigen, kan men vangen, door tus schen en dn de struiken bloempotten met vochtig hooi te hangen, of een ineengerolde vochtige doek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2