Redactioneel Gedeelte KORTE BERICHTEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. VEREENIGINGSWEZEN. ECONOMIE. gepubliceerd. Niet ieder zal zich. deze bedragen nog precies weten te herinneren. Ten gerieve van hen laten wij hieronder de richtprijzen voor de voornaamste akkerbouwproducten volgen. Voor tarwe van gemiddelde kwaliteit, geleverd ter plaatse van normale aflevering op omstreeks 1 Februari 1939, wordt een prijs van 10 per 100 kg gegarandeerd. Zooals we boven reeds opmerkten, zullen de prij zen voor gerst en rogge wisselen tusschen 7,25 en 8,25 per 100 kg. Wlat de groene erwten betreft, zal de prijs 9,25 per 100 kg bedragen, welk bedrag na 1 September 1938 tot 1 Juni 1939 maandelijks met 0,10 zal worden verhoogd. In afwijking met de regeling van het vorige jaar zal dit jaar de richtprijs niet meer gelden voor erwten van superieure kwaliteit, maar voor erwten van gemiddelde kwaliteit. Ten aanzien van de veldboonen kan op een gemid delden prijs van 9,25 per 100 kg worden gerekend. Voor garantiebieten is evenals het vorige jaar een prijs van 10,25 per 1000 kg in uitzicht gesteld, terwijl de richtprijs voor koolzaad van dezen oogst is bepaald op 14,50 per 100 kg. Het ligt in de bedoeling voor den koolzaadoogst 1939 zoodanige maatregelen te treffen, dat de telers kunnen reke nen op een richtprijs van 15 per 100 kg boeren- schoon zaad. RED. In antwoord op vragen, gesteld in het Hooger- huis, heeft de Engelsche Regeering geantwoord, dat de Britsche bevolking voor 70 van de tarwe, 49 van het rundvleesch, 90 van de boter en 56 van het schapenvleesch afhankelijk is van den invoer. In 1937 is de aantasting van de tarwe door de tarwegalmiug vrij ernstig geweest. De tarwegalmuglarve steekt den korrel aan. De aantasting geeft, door het ontstaan van schrompel- korrels, groote oogstverliezen. Bij de vaststelling van de grootte van een te bouwen gierkelder kan gerekend worden met 2 k 2'm-i voor een volwassen koe bij normale strooiing en voeding. Het afdekken van aardappelbuilen met loof, ook al is dit afgestorven, moet sterk worden afgeraden. Goed' schoon melkgereedschap is een eerste ver- eischte voor het winnen van goed houdbare melk. Blijkens mededeeling van Dr. Sevenster, Rijks- landbouwconsulent te Parijs in „Economische Voor lichting", beslaan in Frankrijk de aardappelen dit jaar een iets grootere oppervlakte dan verleden jaar, n.l. 1.419.880 ha, tegen 1.400.110 ha in 1937. Bij in vollen bloei staande^ frultboomen, voorname lijk bij de steenvruchten, "komt het herhaaldelijk voor, dat plotseling een groot gedeelte van de bloe sems bruin wordt en verdort. Vooral bij kersen en pruimen komt dit verdorren van de bloesem voor, hetgeen zijn oorzaak vindt in een aantasting door Monilia. Naar schatting is in Nederland in 1937 500 ha korrelmais verbouwd, het meest in het zuidelijke zandgebied op de gemengde bedrijven. Het bewaren van melk op een frissche stofvrije plaats, waar geen slechte reuk heerscht, is nood zakelijk. Denkt aan het verwijderen van eventueel voor komende stippelstreepzieke planten in Uw velden Industrie, welke voor de keuring zijn aangegeven. De pad is een nuttig dier, die slakken en andere dieren eet en die zich niet met plantenstoffen voedt. Bij verbouw van korrelmais mag de hoeveelheid stikstof wat hooger genomen worden dan noodig is om een zwaar graangewas te krijgen. De nationale vee- en paardententoonstelling en con cour. s-hippiqrue, zal 8 iSeptember a.s. te Utrecht worden gehoud'en. Om melk goed te houden, giete men nooit warme en koude melk bij elkander. Roode Star wordt weinig aangetast door aaltjes ziekte. Op die perceelen, waarop aaltjesziekte voor komt, tele men dus bij voorkeur dit ras. Vooral in dezen tijd van het jaar is het noodig de melk te koelen. Hoe dieper men koelt, des te beter blijft de melk. 27 Juli—3 Aug. Wij schrijven vandaag weer al Augustus, Oogst maand. De oogst heeft reeds een aanvang genomen. De zichten en sikkels snijden reeds, door nijvere han den gedreven, de mooi gedreven gerst en de lange zwaar geladen haver. Men hoort reeds een enkelen zelfbinder het lied van den arbeid zingen in den tarwe-akker. Allerwege is men druk bezig met het bin nenhalen van het vlas en de erwten, die fijn op den ruiter door de gouden zon zijn ingedroogd en ter bewaring in onze schuren worden gereden. Wan neer er ooit iemand een pluim op zijn hoed zou ver dienen voor bewezen diensten, dan zou de uitvinder van de ruiters hiervoor zeker in aanmerking komen. We kunnen deze nuttige dingen niet meer missen. Vooral in Zeeland is het gebruik meerder dan in andere provincies. Voor ons hooi, vlas en erwten zijn ze onmisbaar geworden. Men kan de gewassen vroeger opzetten, ze drogen beter, weer vroeger binnenhalen en vooral de ondervrucht, als klaver, lijdt er hoegenaamd niet onder. Op den Slikhoek is ook hoogspanning ontstaan. De karwij is gedorscht, net voor den oogst. Dat is een groot gemak, want vele jaren moet ze over blijven staan tot na den oogst. De opbrengst is nog meegevallen, er was n.l. met den wind van 4 weken terug veel uitgewaaid. Maar windschade valt nogal eens mee, want eer er 100 kg per gemet uitgewaaid is, kan er heel wat liggen en bij onzen buurman is bijna altijd minder uitgewaaid. Het eigen ik zit ons nogal eens dwars. En wat dom toch, wij; kleine nietige menschjes, die toch maar een oogenblik in de wereld vertoeven als vliegen van een dag, wat kunnen we onze medemenschen toch tot een last zijn. Wat meer medeleven, verdraagzaamheid, hulp vaardigheid, vriendelijkheid tegenover onze mede menschen, zou ons leven toch tot een lust, inplaats van een last maken. Ja, elk jaar opnieuw, op 1 Jan., beloof ik mezelf die beterschap, maar 2 Jan. loopt het al verkeerd. Dat zijn de kleine vossen, die den wijngaard verderven. Ik was aan "t filosofeeren gegaan, maar ikeeren we weer naar den oogst terug. We zijn hier bezig met het maaien der Fransche tarwe. Van 't jaar is het mis met de Joncquois. Wat steekt ze nu toch af naast onze mooie gevulde stoere Juliana-tarwe. Mager, bruin en vaal, door roest geteisterd, kan zij nu geen sieraad onzer landbouwers genoemd worden. Het koude voorjaar heeft bij haar groote schade ge daan. Ik hoop, dat er spoedig een betere, sterkere soort kome uit het mooie Frankrijk, maar deze soort kan ons niet meer bekoren. Veel moois is er nog niet uit Frankrijk gekomen. Vilmorin, Joncquois en den Coloradokever, nu, niet veel fraais kan ik zeggen. Geef mij: maar onze mooie Juliana, Wilhel- mina en Imperial, die zullen wel eens een jaar wat minder opbrengen, maar gemiddeld per 5 jaar zeker meer. De vacantiegasten zijn ook al in den Slikhoek aangekomen. Op zoo'n boerderij, vacantie te houden, is voor stadskinderen een waar feest. Van de week kwamen nog een paar groooot-e dames uit de stad voorbijgefietst en nu kunnen we gerust de toekomst in, hoor. Eén zei tegen haar tochtgenoot, toen ze onze kinderen daar zoo zag spelen/: Zag, wat lieve kinderen, zag, heelemaal geen domme gezichten en totaal niet boersch ge kleed, hé. Doch dit deed ons toch genoegen, het platteland ontwaakt, maar we gaan vooruit, niet ziende wat achter ons is, we hebben veel te veel werk, om aan zulke kleinigheden te denken. CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. De vergadering der Dag. Besturen van de drie Centrale Landbouworganisaties (C.B.T.B., K.N.B.T. en K.N.L.C.) op 27 Juli 1938 te 's-Gravenhage gehouden, nam de volgende besluiten. Studietentoonstelling voor wetenschappelijke orga nisatie" van bedrijven, diensten en instellingen (t© Amsterdam. Besloten wordt aan het Bestuur van de Studie tentoonstelling voor wetenschappelijke organisatie van bedrijven, diensten en instellingen, welke einde 1939 te Amsterdam zal worden gehouden, mede te deelen, dat 'de 3 C.L.O. bereid zijn vertegenwoor digers in de tentoonstellingscommissie voor land- bouwbedrijfsorgandsatie, waarvan het voorzitter schap wordt bekleed door den heer Ir. C. P. G. Stevens, Inspecteur van den Landbouw, aan te wijzen en wel de heeren Mr. W. Rip, secretaris van den C.B.T.B., Mr. H. van Haastert, secretaris van den K.N.B.T.B. en Dr. H. Molhuysen, secretaris van het K.N.LjC. Ontginningsbedrijven. Besloten wordt met den Directeur-Generaal van den Landbouw van gedachten te wisselen over het vaak voorkomende verschijnsel, dat op de met over heidssteun ontgonnen gronden groote bedrijven wor den gesticht, welke dan aan geldbeleggers worden verkocht. Bovendien komt het meermalen voor, dat gronden, welke voor de cultuur geschikt zijn, wor den gebruikt voor den aanplant van bosch. Gezien het feit, dat er hier te lande groote behoefte bestaat aan betrekkelijk kleine landbouwbedrijven van pl.m. 10us ha, is het zeer ongewenscht, dat de bestem ming van groote complexen ontgonnen gronden zoodanig is, als hierboven is uiteengezet. Bewerkingspremie voor vlas. Besloten wordt bij het College van Regeerings- commissarissen de wenschelijkheid van het instellen van een bewerkingspremie voor vlas te bepleiten en wel om de navolgende redenen: a. als gevolg van de bewerkingspremie kunnen de Ned. vlassers meer voor het inlandsche vlas betalen, waardoor ook de Belgen een hoogeren prijs zullen moeten bieden. Het gevolg zal zijn, dat uit het L. C.-fonds een minder hooge uitkeering aan de vlastelers zal behoeven te worden verleend en derhalve de meerdere kos ten van het instellen van de vlasbewerkings premie geheel of gedeeltelijk zullen worden gecompenseerd b. hier te lande meer vlas zal worden bewerkt, hetgeen een aanzienlijke werkverruiming zal beteekenen, wat in dezen tijd van werkloosheid van groote beteekenis is; c. deze maatregel de tendenz heeft de vlascultuur in beteekenis te stimuleeren, hetgeen geheel overeenkomt met de bedoeling van de regeering, blijkende uit het instellen van de officieele vlas studiecommissie, welker doel is de vlasteelt aan te moedigen. „BLIJVEND-CONTACT". Vorige week Zaterdagmiddag ondernam dê vereeniging van oud-landbouw-cursisten „Blijvend-contact" een excursie naar de proefvelden van de vereeniging en het Centraal Kaliproefveld te Ouwerkerk. De samenkomst vond plaats op het aardappelproefveld van den heer Adr. Schoof te Oosterland. Óp dit proef veld wordt het pootgoed van 4 verschillende selectie- bedrijven, n.l. van de heeren M. Klompe te Bruinisse, v. d. Stolpe en J. L. Kuijper te Ouwerkerk en J. J. G. Brouwer te Oosterland (Zeeuwsche Bonte) Vergeleken zoowel wat opbrengst als wat het voorkomen van planten ziekten betreft. Er waren prachtige verschillen waar te nemen. Daar dit proefveld is aangelegd in drievoud, belooft dit een waardevolle uitslag te zullen geven. Hierna werd een bezoek gebracht aan het Centraal Kaliproefveld, bij den heer J. L. Kuijper te Ouwerkerk. De heer C. O. J. Hendrikse, die met het toezicht over dit proefveld is belast, was in eigen persoon aanwezig om de deelnemers rond te leiden. Hij gaf uitvoerige inlich tingen aangaande dit proefveld, dat hier voor het eerste jaar is aangelegd en hoogst waarschijnlijk minstens 4 a 5 jaar zal blijven liggen. Heel mooi kaligebrek vertoonden nu reeds de bieten, waarvan het onbemeste perceel van verre te herkennen was. Bij de andere gewassen was er nog weinig verschil in stand, hoewel bij nauwkeurige controle toch ook verschillen waren te bespeuren. Nadat de heer Hendrikse, de deelnemers namens de Kali-maat schappij een kleine versnapering had aangeboden, werd van hier weer vertrokken naar het Granumix-proefveld van den heer L. Geluk te Capelle. Op dit proefveld zal worden onderzocht of de Granumix voor onzen landbouw, al dan niet voordeeliger is dan de enkelvoudige meststoffen. Deze proef is aangelegd 2-voudig, zoo dat hiervan ook wel een betrouwbare uitslag te verwachten is. Momen teel is er nog weinig verschil in stand waar te nemen. Tot slot werd nog een bezoek gebracht aan het voeder bietenproefveld van den heer F. Koopman, eveneens te Capelle. Hier worden 4 voederbietenrassen, n.l. de groen kraag „C. B.", de groenkraag „Cerona", de groenkraag „Eureka" en een groenkraag ras van den heer Beije uit Bergen op Zoom vergeleken. Hier waren ook weer prachtige verschillen te bespeuren, de een veel meer zaad bieten dan de andere en ook in den stand onderling was veel verschil. De aard van deze proef is, te onderzoeken welk voederbietenras de hoogste droge stofopbrengst geeft per ha. Ook dit proefveld was in drievoud aangelegd. Hierna moest de excursie weer worden ontbonden, daar het tijd was naar huis te keeren, wat wel velen betreurden daar er nog maar een klein gedeelte van de door de ver eeniging aangelegde proefvelden was bezichtigd. Laten wij hopen, dat „Blijvend-Contact" zal blijven voortgaan op den thans ingeslagen weg en dat de ver eeniging op den zoo noodigén steun en medewerking mag blijven rekenen van de diverse vereenigingen en personen. C. J. K. NEDERLANDSCH LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. Het 90ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, zal op 25 en 26 Augustus a.s. in de Con certzaal „Stern:" te Meppel worden gehouden. De navolgende vraagpunten zullen op dit Congres worden ingeleid: 1. „De natuurbescherming en de landbouw". Inleider: de heer E. D. van Dissel, Oud-Directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht. 2. „Is het ordeningsstreven van de Regeering op het gebied van den landbouw en de aanverwante takken van industrie en handel wenschelijk en practisch te verwezenlijken?" Inleider: Dr. P. Kuin te 's-Gravenhage. 3. „Moet de bestrijding van de sarcoptesschurft bij het rund wettelijk of vrijwillig worden geregeld?" Inleider: de heer R. P. Sybesma, dierenarts te Heerenveen. 4. „Hoe behoudt de plattelandsbevolking haar kracht en welke is in het bijzonder de taak en de paats der plattelandsvrouw?" Inileidster: Mevrouw R. P. van Wageningen— Drewes, presidente van den Ned. Bond van Boerin nen en andere Plattelandsvrouwen te Roden (Dr.) Op 25 Augustus zullen de congressisten met hun dames ten gemeentehuize door het gemeentebestuur van Meppel worden ontvangen. Den volgenden dag bestaat er gelegenheid voor een bezoek aan de Nationale Nijverheids-, Land- en Tuinbouwtentoon stelling „Eigen Land", welke van 22 tot en met 27 Augustus te Meppel wordt gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2