Voor BEMESTING van AARDBEIEN: N.V. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK - Maliebaan 81 - UTRECHT Als regel geeft men het overjarige gewas dadelijk na den ooqst 250 a 300 Kg. per H.A. en 4 a 6 weken later dezelfde hoeveelheid. Inlichtingen omtrent A.S.F. KC^RRjELS bij Uw leverancier en bij de fabrikante °/o 0- A.S.F. KORRELS 12x10x18 10- -0 zochte monsters is dit gehalte ruim 2 Dit is laag. Meer gewensch zou zijn 'n gehalte van 34 De humus houdt plantenvoedende bestanddeelen vast, maar is nog belangrijker in zijn eigenschap om water vast te houden, dus zijn wateroapaciteit. Dit is vooral voor de Zeeuwsche gronden van veel beteekenis, zoowel voor de groenteteelt als voor de fruitteelt. Op vele Zeeuwsohe gronden ligt het grondwater in den zomer 1% meter beneden het maaiveld, soms 2 meter en meer. Verder bestaat ae ondergrond vrijwel steeds uit zand. Zand zuigt het water slechts op; wel snel, maar niet hoog. Het gevolg daarvan is, dat de plant in het algemeen niet over het grondwater kan beschikken. Het moet het dus stellen met het regenwater, dat zich in de bovenlaag verzamelt. 'Hoewel deze neerslag vrij regelmatig over het jaar verdeeld is, zijn er toch perioden waarin de toevoer uit den regen geringer is dan het verbruik door de plant; er treedt een tekort op. Bij een gering tekort zal dat aan het uiterlijk der gewassen misschien slechts in geringe mate zichtbaar worden, maar het gebrek is er en zal zich uiten in minder kwaliteit of in een gerin ger kwantum aan geoogste producten. En .dit ge brek komt in onze gronden veel meer voor dan men vermoedt. Dit verhelpt men door verhooging van het humusgehalte. En een verhooging met 1 geeft reeds een zeer gunstige verbetering te zien. Ook voor de fruitteelt is dit van groot belang. Maar behalve het waterhoudend vermogen heeft humus de eigenschap de oplosbaarheid van verschil lende voedingsstoffen te bevorderen. Wanneer men op zijn formulier dus een gering humusgehalte vindt, zal men moeten overwegen op welke wijze dit verhoogd kan worden, b.v. met stalmest, stroo, groenbemesting enz. Denk er echter aan, dat men bij het onderwerken van het stroo tevens voldoende stikstof geeft. 3. De kalkbehoefte. Uit het onderzoek der thans onderzochte monsters is gebleken, dat vele gron den een tekort aan kalk hebben. De meest ge- wenschte toestand' is een pH van ongeveer 7 en een verzadigingsgraad (V) van 1Ö0. Bij verschillende van de onderzochte gronden is dit niet het geval. Bij de onderzochte gronden was de verdeeling naar den verzadigingsgraad als in onderstaande tabel aangegeven. V 100 99-90 89-80 79-70 Beneden 70 Aant. gevallen in v. h. totaal 32 22 25 11 10 Némen we niet 100 maar 90 als onderste grens aan, dan ziet men toch nog, dat in 46 der gevallen een tekort aan kalk aanwezig is; we zullen zien, dat dit vooral gronden zijn uit de oude kernen der eilanden. De toevoeging van kalk zal tengevolge hebben, dat de structuur van den bodem verbetert, daardoor ook de luchttoevoer. Tengevolge van den verhoog den luchttoevoer verbetert de bacteriewerking en daardoor ook de toestand van den voedselvoorraad. Bovendien wordt het waterhoudend vermogen er door vergroot, wat aan den groei van het gewas ten goede komt. 4. Het onderzoek naar den voorraad aan fosfor zuur en kali. Ook dit onderzoek heeft gebreken aan het licht gebracht; vaak werd een tekort ge vonden, soms ook een'zeer .groote overmaat. Wan neer we een P-getal van 10 als grens aannemen (overigens een eenigszins willekeurige grens) dan vinden we voor fosforzuur de volgende verdeeling over de verschillende perceelen: P getal 0-5 5—10 Boven 10 In procenten der onderzochte perceelen 58 o/0 29 0/o 13 o/o Ook hier dus een tekort, een groot aantal (87 der gevallen. Wanneer het P-getal laag is, behoeft er echter nog geen aanzienlijk tekort te zijn. Daar om wordt tevens het P-citr. getal bepaald, dus de voorraad fosforzuur in 1 citroenzuur oplosbaar. Wanneer dit getal voldoende hoog is, b.v. boven 40, dan is in het algemeen de aanvoer van fosforzuur nóg voldoende, niettegenstaande een laag P-getal, mits dit P-getal niet al te laag is, b.v. kleiner dan 5. Zijn echter zoowel P-getal als P-citr. laag, dan is een ruime fosforgift noodig, b.v. 700800 kg per ha. En tenslotte de kali-voorraad. Ook hier vertoont zich vaak een tekort. Het kali-gehalte wordt aan gegeven in Op grond van ervaring mag men aannemen, dat een kaligehalte van 0.030 noodig is om een voldoenden voorraad van kali in den bodem te hebben. Overzien we de uitkomsten van het onderzoek, dan zien we de volgende verdeeling over de mon sters Kali o/0 0.010-0.020, °/o 0.020-0.030 0.030-0.040 O-O •35- a S O S In 0/0 d. onder zochte monsters 28 o/o 26 o/0 28 o/o 180/o Hieruit blijkt, dat in meer dan 50 der gevallen de bodem een tekort aan kali bevat. Voor deze gronden is het noodig, gedurende enkele jaren een zware kali-bemesting te geven, van b.v. 10001500 kg patenkali per ha. De onderzochte grondmonsters zijn in hoofdzaak tot een diepte van 25 cm genomen. Onderzoek van den ondergrond is in het algemeen niet geschied. Ook is dit onderzoek niet van zooveel beteekenis als voor den bovengrond; toch is het wenschelijk om op een bedrijf, hetzij één of enkele monsters van den ondergrond te nemen. Vaak is dit zandgrond en men zou hier kunnen volstaan met een eenvoudiger onderzoek, b.v. een onderzoek naar het gehalte aan koolzure kalk, eventueel pH en het P-getal en het K-getal. DE TAAK DER TUINBOUWVEREENIGINGEN BIJ HET GRONDONDERZOEK. Teneinde de kosten van onderzoek zoo laag mo gelijk te houden en de uitvoering zoo goed mogelijk te doen zijn, is de bemiddeling der Tuinbouwver- eenigingen van het grootste belang. Het is ons bekend, dat meerdere personen zich belangeloos geheel beschikbaar hebben gesteld en zich veel moeite hebben getroost in het algemeen belang. Ongetwijfeld zal dit gewaardeerd worden door hen, die hun grond hebben laten onderzoeken. Nu wij thans weer voor een nieuwe campagne staan, doen wij wederom gaarne een beroep op de tuLnbouwvereenigingen, die van zoo groot belang kunnen zijn bij de ontwikkeling van den tuinbouw. Vragenlijsten. Ook nu moeten weer vragenlijsten worden inge vuld. Op verzoek zenden wij deze ten spoedigste toe. Misschien is het mogelijk, dat de telers na inzage van de lijst bij de invulling geholpen worden. Opzending. Nadat een zoodanig aantal monsters opgegeven is, dat het de moeite loont deze te gaan steken, of als men meent, dat in eenzelfde wijk of weg zich geen meerdere personen zullen opgeven, dient men de ingevulde vragenlijsten aan ons kantoor toe te zenden. Door ons wordt dan de officieele vragenlijst in gevuld en een monsterzak in orde gemaakt en deze met een grondboor naar den persoon, die belast is met de uitvoering van het monster-steken, toe gezonden. Monsters. De gestoken grondmonsters moeten ten spoedig ste naai' ons kantoor worden gezonden. Het is ge- wenscht, 'zoolang men de monsters nog in het bezit heeft, de zakken open op een droge plaats te zetten. Propaganda. Gaarne zullen wij op verzoek circulaires zenden, waarin omtrent het regionaal grond-onderzoek een uiteenzetting wordt gegeven. Ook stellen wij gratis exemplaren van dit nummer van ons blad beschik baar. Wanneer. Wij stellen ons voor, tweemaal per maand, te be ginnen op 1 September, grondmonsters op te zenden. Indien de groote vereenigingen ons maandelijks 20 monsters, dus 2 maal 10, en de kleinere ons maandelijks 10, dus 2 maal 5 monsters toezenden, dan zullen wij aan 't eind van het jaar een flink aantal hebben ingezonden. Dit is noodig, daar onze prijs is berekend naar 500 monsters per jaar. Wie helpt mede, hetzij door propaganda, invul len van vragenlijsten of monster steken? Natuurlijk wil een ieder dit doen. AjFD. TUINBOUW Z. L. M. AAN HEN DIE ZICH REEDS OPGAVEN. Om meerdere reden hebben wij dit voorjaar het steken der grond-monsters gestaakt. 1. Het gevaar bestond, dat men pas kunstmest had gezaaid en dat zeer kort daarop een monster werd gestoken. 2. Het onderzoeken van een monster grond vergt nogal finaneieele offers. Om nu eenige zekerheid te hebben, dat deze uitgaven gerechtvaardigd waren en niet, zooals sommige pessimisten beweerden, onnoodig gedaan werden, is de uitslag afgewacht van een groot aantal reeds ingezonden monsters uit verschillende deelen onzer provincie. 3. In sommige streken, waar geen tuinbouw- vereeniging is, gaven zich slechts enkele personen op. Om deze monsters te gaan steken, hadden wij niet de beschikking over de noodige krachten. 4. Uitstel is geen afstel. Het lag in onze bedoe ling, dezen zomer het grondonderzoek op ruime schaal te propageeren. Zij die zich reeds opgaven, behoeven dit niet op nieuw weer te doen. Indien zij meenen zich te moeten terugtrekken, dan dienen zij dit ten spoedigste te doen, anders zal hun, omtrent den groei der gewassen in dit jaar nadere inlichtingen gevraagd worden, ten dienste van de reeds ingevulde vragenlijsten. AFD. TUINBOUW Z. L. M. WAT KOST HET ONDERZOEK VAN EEN GROND-MONSTER Door het genoemd laboratorium kan men een monster grond op het navolgende laten onder zoeken. 1. Op klei- en zandgehalte, humusgehalte, kalk- gehalte, zuurgraad en verzadigingsgraad. Dit noemt men een volledig klei-onderzoek. Men moet op al deze factoren laten onderzoeken, mede in verband met de waarde van het onderzoek voor den betrokkene en voor de mogelijkheid om iets te kunnen adviseeren aangaande de bemesting. Hier kan geen factor worden uitgeschakeld. 2. Op kaligehalte. Door het onderzoek nummer 1 verkrijgt men geen inzicht omtrent den rijkdom of behoefte van den grond aan kali. Wil men daar omtrent iets weten, dan moet men ook op het kali- getal laten onderzoeken. 3. Op fosforzuurgehalte. «Om iets te weten be treffende de hoeveelheid fosforzuur, die in den bodem aanwezig is, moet hiernaar een afzonderlijk onderzoek worden ingesteld. Wij hebben dus 3 groepen genoemd, waarop men zijn grond kan laten onderzoeken. Het is echter niet mogelijk b.v. te zeggen, ik laat alleen maar op 2 of 3 of op beide onderzoeken, steeds moet men groep 1 er bij nemen. De prijs voor het onderzoek, genoemd onder groep 1, bedraagt 2. Hierin zijn alle kosten begre pen van verpakking, verzending, uitslag en advies enz. De prijs voor groep 1 en 2 in totaal 2,80, voor groep 1 en 3 in totaal ook 2,80 en voor groep 1, 2 en 3 in totaal ƒ3,60. Door gezamenlijke opzending der grond-monsters is het slechts mogelijk om voor bovengenoemden prijs een monster grond te laten onderzoeken. Het is dan echter nog noodzakelijk, dat minstens 500 monsters worden ingezonden. Indien men twijfelt of een onderzoek van den grond in de streek waar men woont, wel het ge- wenschte resultaat zal geven, wendt U dan tot den Rijkstuinbouwconsulent Ir. B. Bosma te Goes, welke U gaarne zoo mogelijk nader zal adviseeren. AFD. TUINBOUW DER Z.L.M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 11