Zaterdag 30 Juli 1938 No. 1893 30e Jaargang WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche. Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen* ZITDAGEN Vrijwillige en verplichte loonarbitrage op Zuid-Beveland. De uitspraak van dezen arbiter is er o.m. op gericht om te bevorderen, dat de arbeiders zooveel mogelijk het geheele jaar door op het bedrijf worden gehouden en de bedrijf- uitkomsten een loonsverhooging uiterst moeilijk laten dragen. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,25 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. 5,per jaar. REDACTEUR Ir J. D. DORST, Secretaris Z. L. M. Landbouwhuis Goes, Telef. 150. ADVERTENTIETARIEF: 15 regels ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. MIDDELBURG: Donderdag 4 Augustus, in Café „De Eendracht". ZIEREKZiEE: Donderdag 4 Augustus, in Hotel ,;Huis «van Nassau". De bepaling van het loon der landarbeiders vond, vóór het in werking treden van regeerings- maatregelen ten behoeve van den landbouw, in Zeeland nagenoeg uitsluitend plaats door mondeling overleg van werkgever en werk nemer. Deze wij'ze van loonbepaling heeft ech ter in de crisisjaren hoe langer hoe meer plaats moeten imaken voor een systeem, waarbij het loon wordt vastgesteld door de'vakorganisatie der landarbeiders eenerzij-cis en vereenigingen of groepen van werkgevers anderzijds, zooals reeds in vele bedrijven buiten den landbouw veel wordt toegepast. De landarbeider, althans de vakorganisatie der landarbeiders, is op dit terrein in Zeeland krachtig werkzaam -geweest en, gelet op het aantal looncontracten, dat in de laatste jaren in Zeeland is afgesloten, niet zon der resultaat. De landarbeidersbonden hebben bij hun actie op dit terrein een krachtigen steun ondervonden, eerst, zij het dan ook gelukkig, door de Tarwewet 1931 en later op grond van de bepalingen van de Landbouwcrisiswet 1933, waarbij de Minister de georganiseerden van een landbouwcrisisorganisatie tot arbitrage kan ver plichten. Vast staat dan ook, dat de actie der landarbeidersbonden voor looncontracten door de bedoelde bepalingen zeer is bevorderd en dat zonder htulp der overheid op (dit gebied veel minder zou zijn bereikt. Voor deze Verplichte arbitrage, die op grond van de Landbouwcrisiswet 1933 den werkgevers in den landbouw wordt opgelegd, hebben wij weinig bewondering, terwijl het o.i. nog zeer de vraag is of ook de belangen van de land arbeiders hierbij zoo zijn gediend als vaak wordt voorgewend. Verplichtingen van bovenaf opge legd, brengen nu eenmaal met zich mede, dat hiertegen van werkgeverszijde een zeker ver zet ontstaat, hetgeen nog in de hand wordt gewerkt, omdat niet met de eigenlijke land arbeiders, doch met de z.g. vrijgestelden wordt onderhandeld. Actie geeft nu eenmaal reactie. Het verzet der werkgevers komt o.m. tot uiting in een afnemend aantal arbeiders op de bedrij ven, vooral in perioden dat er weinig werk is. De feiten hebben in Zeeland geleerd, dat het aantal vaste arbeiders op de bedrijven in de laatste jaren beduidend is afgenomen en dat wij langzaam maar zeker in onze provincie arbeidsverhoudingen zien ontstaan, welke aan die in vele deelen van de provincie Groningen herinneren, hetgeen o.i. ten zeerste is te betreuren. Het dag- of uurloon van de landarbeiders moge in Zeeland lager zijn, het is voor ons nog zeer de vraag of door verhoudingen zoo men die in Groningen kent, de belangen van boer en arbeider uiteindelijk zijn gediend. Het gaat hier o.i. bovendien niet alleen om het dag- of uur loon, doch veel meer om het jaarloon dat op de bedrijven wordt verdiend. Een beroep op arbeidstoestanden, zoo die vroeger wel waren, heeft o.i. weinig belang, de verhoudingen zijn in dit opzicht te veel gewij zigd, dat een vergelijking mogelijk is. Men heeft er thans rekening mede te houden, dat de landbouwers niet ongenegen zouden zijn een hooger loon te betalen, indien de financieele uitkomsten van het bedrijf dit ook mogelijk zouden maken. Deze bedrijfsresultaten laten echter nog zeer veel te wensóhen over. De uit komsten over het afgeloopen jaar zijn in Zee land teleurstellend en het oogstjaar 1938 laat zich evenmin gunstig aanzien, getuige de huidige prijzen van b.v. tarwe, gerst en aard appelen. Het georganiseerd overleg tusschen werk gevers en werknemers in den landbouw hebben wij onder de gegeven omstandigheden te aan vaarden, en wij dienen er van te maken wat er van te maken is. Wij voor ons geven bij z.g. loanconflicten in het landbouwbedrijf en deze zijn tegenwoordig aan de orde van den dag aan vrijwillige arbitrage de voorkeur boven de verplichte door den Minister opge legd. De laatste brengt o.m. met zich mede, dat arbiters kunnen worden aangewezen, die met de landbouwtoestanden ter plaatse onvoldoende bekend zijn om in een zoo moeilijke materie een juiste beslissing te nemen, terwijl wij het tevens onjuist achten, dat veelal arbiters worden benoemd, die met alle waardeering overigens voor hun persoon op politiek terrein een rol van beteekenis vervullen. Dit voorjaar was er op Zuid-Beveland een loongesohil, hetgeen ertoe heeft geleid, dat de partijen, neen aantal werkgevers uit 9 ge meenten op Zuid-Beveland en de drie land arbeidersbonden, overeenkwamen, het geschil aan vrijwillige arbitrage te onderwerpen, waar bij de heer Prof. Gerbrandy als arbiter werd uitgenoodigd, die deze benoeming ook aannam. Deze arbiter stelde de volgende loonregeling vast. Een uurloon voor gewoon werk van 24 cent, met een minimum vanaf 1 Juni31 Augustus van 2,25, van 1 Sept.30 November van 2,15, en van 1 December28 Februari van 2,-— per dag. Het uurloon voor zwaar werk werd vastgesteld op 27 cent, met een minimum van 2,50 per dag, en voor overwerk op 30 cent. Deze uitspraak komt hierop neer, dat een arbeider, die 9% uur per dag werkt, zooals in de betrokken gemeenten het minimum is, 2,28 per dag verdient. Deze loonen zijn zelfs eenigs- zins hooger dan de eischen, die de landarbei- der^bonden voor de gemeenten Rilland en Kloetinge hadden gevraagd, n.l. een verhooging tot 2,25 per dag voor de zomermaanden bij den bestaanden arbeidsdag d.i. de tien-urigen arbeidsdag. Alzoo de uitspraak van den arbiter, waarbij partijen zich hebben neer te leggen. Dooh het loongeschil op Zuid-Beveland behoorde hier mede niet tot het verleden, want voor de overige werkgevers op Zuid-Beveland, waar het evenmin onmogelijk bleek tot overeenstem ming te komen, werd door den Minister ver plichte arbitrage opgelegd, waarbij als arbiter werd aangewezen de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die de volgende uitspraak deed: Het geheele jaar door voor een arbeider, die gedurende het geheele jaar wordt te werk gesteld een loon van twee gulden per dag; voor zwaar werk 2,50, en voor losse arbeiders in het tijdvak 1 Mei1 October 2,25 per dag. Door deze uitspraak is er op Zuid-Beveland op arbeidsgebied een geschil ontstaan o.i. in wezen nog veel grooter dan de geschillen die door vrijwillige en door verplichte arbitrage z.g. werden opgelost. Op een en hetzelfde eiland en voor soortgelijke bedrijven is de uitspraak van twee arbiters, die het geschil zouden beslechten, verschillend en de argumentatie, die tot deze beslissingen hebben geleid, evenzoo. Wij hebben thans op Zuid-Beveland zelfs het merkwaardige feit, dat in een en dezelfde gemeente een werkgever, die aan het vrijwillige overleg heeft medegewerkt 2,28 per dag en per arbeider betaalt en een werkgever, die van vrijwillige arbitrage niets wilde weten, 2 per dag en per arbeider, al is hij dan ook verplicht den betrokken arbeider het geheele jaar door werk te geven. Voor ons staat vast, dat na deze uitspraken in de toekomst voor de vrijwillige arbitrage op Zuid-Beveland en daarmede ongetwijfeld ook elders in Zeeland, weinig meer zal worden gevoeld. Het moge dan al waar zijn, dat, als men niet aan het touw rukt waarmede men gebonden is, men gelooft vrij te zijn, doch de echte vrijheid die op 1 Maart 1939 komt, zal er o.i. toe leiden, dat de werkgevers zich niet meer vrijwillig zullen binden. D. HET DÉFILÉ VOOR H.M. DE KONINGIN. Zooals reeds eerder in ons blad werd mede gedeeld, zal op 6 'September a.s., ter gelegenheid! van het 40jarig regeeringsjufoileum van H.M. Ko ningin Wilheimina, voor het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam een groot défilé worden gehouden voor de Koninklijke Familie. !Het is ten zeerste gewenscht, dat ook de Zeeuw sche land!- en tuinbouwende bevolking zooveel mogelijk in het Zeeuwsche costuum, daarbij op waardige wijze vertegenwoordigd is. De opstelling van de Zeeuwsche groep, te midden van de andere provincies, is zeer gunstig, zoodat de deelneemsters en deelnemers van een behoorlijke plaats in 'het défilé verzekerd zijn. Deelneemsters of deelnemers, die zich voor dit défilé willen opgeven, worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis te Goes. De kosten van de reis naar Amsterdam, die ge zamenlijk wordt 'gemaakt, komen voor rekening der deelnemers, doch hierin zal door de Z. L. M. voor een klein deel kunnjen worden bijgedragen. Spoedige opgave is dringend gewenscht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 1