Zaterdag 16 Julf 1938 IVo. 1591 30e Jaargan WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen1 ZITDAGEN Een en ander over de teelt van pootaardappelen in Zeeland. Keuringsdienst ZEELAND. VROEG ROOIEN VAN POOTAARDAPPELEN. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,25 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. 5,per jaar. REDACTEUR Ir J. D. DORST, Secretaris Z. L. M. Landbouwhuis Goes, Telef. 150. elke ADVERTENTIETARIEF: 1—5 regels ƒ1,- regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzei., of aan het Landbouwhuis te Goes. Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. TERNEUZEN: Woensdag 20 Juli a.s. in „Hotel des Pays-Bas". MIDDELBURGDonderdag 21 Juli a.s. in Café „De Eendracht". Geen ander landbouwgewas heeft in Neder land zoo sterk de aandacht getrokken, zoowel van de praktijk als van de landbouwweten schap, als juist de aardappel. Het bezoek, dat wij in de afgeloopen week aan den 7en aard appeldag te Wageningen hebben gebracht, heeft ons hiervan opnieuw overtuigd. Dat de aardappel voor onze provincie een uitermate belangrijk gewas is, behoeft niet nader te worden aangetoond. Niet alleen dat in Zeeland ongeveer 12.000 ha aardappelen worden verbouwd, doch tevens is de teelt van belang door de intensiviteit, waarmede zij wordt gedreven, zoowel wat betreft de aanwending van kapitaal als van arbeid. De Zeeuwsche aardappel heeft nog steeds» den naam, dat zij in de allereerste plaats is een aardappel bestemd voor het buiten land. Hoe belangrijk deze teelt op zichzelf ook moge zijn, men handelt o.i. onjuist om hierop thans nog teveel den nadruk te leggen. In Zeeuwsch-Vlaanderen worden b.v. vrijwel uit sluitend aardappelen voor export verbouwd en op de eilanden is dit op verschillende plaatsen in imeerdere of mindere mate eveneens het geval. De teelt van pootaardappelen wordt in Zeeland van jaar tot jaar belangrijker. Ondanks het feit, dat men reeds enkele jaren achtereen de meening hoort verkondigen, dat men deze teelt zal moeten inkrimpen, omdat naburige landen zelf de selectie ter hand nemen en in verband met de zeer hooge onkosten, die de verbouw van pootaardappelen met zich brengt, en andere redenen, is de oppervlakte aard appelen, die in Zeeland ter 'keuring wordt aan gegeven, van jaar tot jaar toegenomen. De verbouwers moeten dus financieel van de teelt van pootgoed wel beter zijn geworden, anders zou de oppervlakte, die voor de keuring wordt aangegeven, ongetwijfeld zijn ingekrom pen. De groote beteekenis van de teelt van poot aardappelen in Zeeland, moge o.m. hieruit blijken, dat meer dan een derde van de opper vlakte aardappelen, die in onze provincie wordt verbouwd, voor de keuring wordt aangegeven. Wij zijn in Zeeland nog niet zoover als b.v. dé kleibouwstreek van Friesland, waar nage noeg veld aan veld wordt gekeurd, doch voor onze provincie waar de verbouw van consump tie-aardappelen van oudsher zoo belangrijk is, is het feit. dat een naar verhouding zoo groote oppervlakte wordt gekeurd, een feit dat ver melding alleszins waard is. Hierbij moge tevens worden opgemerkt, dat de teelt van pootaard appelen indirect ook voor de consumptie- verbouwers van belang is. Er is namelijk op de binnenlandsche markt slechts plaats voor een beperkte hoeveelheid aardappelen. Het zou er o.i. met de teelt van consumptie-aardappelen niet best voorstaan, indien de kleistreken, die zich thans geheel op de teelt van goedgekeurd pootgoed hebben geworpen, weer eens nood gedwongen of door andere oorzaken, op de teelt voor aardappelen voor het binnenland zouden overgaan. De vraag of de teelt van pootgoed in onze provincie mogelijk is en economisch uitvoerbaar, behoeft o.i. geen beantwoording. Het is al jarenlang bewezen, dat dit zeer goed mogelijk is. Veel hangt hier echter af van den Zeeuw- schen boer zelve, of deze de noodige kennis heeft van de aardappelziekten en omstandig heden, die voor de pootgoedteelt van belang zijn, en bovenal liefde heeft voor het selectie- werk. Juist dit laatste is o.i. noodig om werkelijk goede gewassen te kweeken. Telers met liefde voor de aardappelen en die over de noodige kennis beschikken, kent onze provincie in toe nemende 'mate, al is het aantal, in verhouding met de streken die op pootaardappelgebied naam hebben, o.i. nog te gering. Vele telers dénken er niet meer aan om b.v. hun pootgoed, dat als uitgangsmateriaal moet dienen, van elders te betrekken, in de meening, dat alles wat van uit den vreemde komt beter is dan van hun eigen bedrijf. Onze provincie kent echter ook andere verbouwers, n.l. die vrijwel elk jaar duur pootgoecLaankoopen met de bedoeling dit voor de keuring aan te geven en toch telken- jare, door ongezonde zorg of kennis, hun gewassen zien afgekeurd of in een lagere klasse geplaatst. Dit lijkt ons echter een vrij kostbare methode. Onder de andere factoren, die in verband met de teelt van gezond pootgoed van belang zijn, mag de beteekenis van het vroeg rooien niet te laag worden aangeslagen. Dit wordt telken- jare op het cor.tröleveld van den Keuringsdienst Zeeland weer bévestigd en ook zeer vele telers zijn hiervan overtuigd, hetgeen moge blijken dat velen hun eigen pootgoed reeds vóór den rooidatum, dien de Keuringsdienst voor de A- perceelen heeft vastgesteld, in de pootaard- appelbewaarplaafcs hebben staan. Ook in de provincies waar tot voor kort het vroeg rooien weinig toepassing vond, wordt voor de rassen, die gemakkelijk degenereeren, het vroeg rooien steeds meer toegepast. Zij, die in de afgeloopen week door hun aardappelvelden liepen en primaire besmetting hebben zien optreden, moeten o.i. van de beteekenis van het vroeg rooien wel overtuigd worden. Dat het vroeg rooien voor de praktijk vele bezwaren met zich medebrengt, is algemeen bekend. In dit ver band moge dan ook worden opgemerkt, dat wij, ook met het oog op de aardappelziekte, behoefte hebben aan een goed en goedkoop middel om de aardappelen dood te sproeien. Dit doodsproeien is op het oogeriblik nog niet mogelijk op een wijze, dat het geheel op één lijn°kan werden gesteld met het vroeg rooien. Een andere factor, die voor de teelt van poot goed de aandacht verdient, is, dat wordt zorg gedragen, dat de perceelen aardappelen, die voor de keuring worden aangegeven, zoover mogelijk verwijderd zijn van z.g. zieke gewas sen of van aardappelrassen, die besmettings gevaar opleveren. De, funeste invloed, die de nabijheid van Zeeuwsche Bonte en Blauwe oplevert voor de Eersteling, met het oog op de stippelstreepziekte, is thans bij de selecteurs voldoende bekend. De afstand van 50 m, die de algemeen e keuringsvoorschriften bier als minimum stellen, is, naar ons meermalen is gebleken, te gering om besmetting te voor komen. Aan den invloed van andere aard- appelperceelen, die besmettingsgevaar opleve ren, wordt, naar ons 'hoe langer hoe meer blijkt, nog steeds te weinig aandacht besteed. Dit besmettingsgevaar is veel grooter dan veelal wordt aangenomen. Degene, die de entproeven in Wageningen en de entproeven die op het Proefbedrijf te Wilhelminadorp door den Keu ringsdienst Zeeland op kleinere schaal zijn uitgevoerd, heeft gezien, moet hiervan wel over tuigd worden. Ons advies is dan ook: leg de perceelen aardappelen, die voor de keuring zijn aan gegeven, zoo ver mogelijk verwijderd van andere perceelen of perceeltjes aardappelen die besmettingsgevaar op kunnen leveren. Of ook in de komende jaren de teelt van pootaardappelen op dezelfde schaal kan worden uitgeoefend als thans het geval nog is, is een open vraag. Wij weten allen, dat de afzet van pootaardappelen, evenals trouwens van de meeste van onze belangrijkste land- en tuin- bouwvoortbrengselen, in hooge mate afhanke lijk is van de exportmogelijkheden. Voor den pootaardappel is de afzetmogelijkheid naar bepaalde landen, met name naar Frankrijk en België, van het grootste belang. Er zijn helaas thansl weer aanwijzingen, dat de invoerbeper kingen voor pootaardappelen in Frankrijk weer grooter zullen worden. Welke parten de Colo radokever ons bij de afzetmogelijkheden van pootgoed nog kan spelen, moet nog worden afgewacht, doch de krachtige wijze, waarop de bestrijding van dit insect in Nederland, onder leiding van den Plantenziektenkundigen Dienst, is ter hand genomen, wettigt de verwachting, dat de nadeelen in dezen voor de pootgoed- telers niet zóó groot zullen zijn. Het blijft echter zaak om ook voor de pootaardappelen naar afzetgebieden elders in de wereld, uit te zien. Onze provincie heeft zich als pootgoed- leverancier een plaats van beteekenis in Neder land veroverd en zij zal hare positie in dezen nog kunnen opvoeren indien, evenals de laatste jaren het geval is, zoowel de telers als de Keuringsdienst Zeeland zich inspannen om de kwaliteit van het goedgekeurde Zeeuwsche product nog verder op te voeren. D. Zooals bekend is bet vroeg rooien van aardappelen vóór 1 Augustus in het algemeen niet toegestaan, indien daarvoor geen vergunning door of vanwege de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale is verstrekt. Voor het rooien van goedgekeurde pootaardappelen is een regeling getroffen met genoemde centrale. Elke deelnemer aan de keuring, die zijn pootaard appelen vroeg wil rooien, dient hiervan kennis te geven aan het Secretariaat van den Keuringsdienst

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 1