B. V. G. I TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. INGEZONDEN. nen, enfin, 't was van alles een mooie verzameling. We gingen ook naar de machines kijken. Wlat een geronk! 't Nieuwste voor den landbouw was daar te zien. Aan alle dingen komt echter een eind; we moesten van het terrein af en met de bus naar Goes, waar de hallve tentoonstelling wel leek te zijn, zoo vol was '<t op de markt. Gelukkig zagen we een gezellig zitje op het balcon van Hotel Cen traal. Wij er naar toe. We hebben nog lekker Perl gedronken en tot onze spijt was het toen tijd om huiswaarts te keeren. Om ongeveer 10 uur stapten we in Terneuizen aan wal. We zien met genoegen terug op het prettige dagje dat de Z. L. M. ons bezorgd heeft. Lang leve de Z. L. M.! Eenige leerlingen van de Landbouwhuislhoudschool Terneuzen. HET 25-JARIG BESTAAN VAN ONZEN PROV. BOND. 22 Juli komt steeds dichterbij! Als we ons niet vergissen gelet op de actie in somimige afdeelingen dan is er wel animo voor om bij de viering present te zijn. Hoe zou het ook anders kunnen! Temeer, omfdat onder de Zeeuwen de vierdagen zoo in tel zijn en groote waardeering mogen hebben. 'En het menu is aanlokkelijk, een der bestuurs leden zal in 't kort een historisch overzicht geven, terwijl niemand minder dan Mr. P. Dieleman de feestrede zal ten beste geven, over: „De jonge boer in de branding des tijds" Gewis een onderwerp met rijken inhoud en tevens actueel. Ir. Wibbens uit Den 'Haag zal verder films laten zden over de Nederl. veehouderij en -fokkerij. Dit is ook Ir. Wibbens wel toevertrouwd, vooral omdat hij weet, wat in onze1 provincie past en ge vraagd1 wordt. Dok kan nu reedis officieel medegedeeld worden, dat de bondsatfdeeling te Serooskerke den Bond een vlag zal aanbieden, gemaakt naar een ontwerp door het bondsbestuur, kort geleden ontworpen. Een mooiie attentie! En dan de kwestie van het Bondslied. Op een feest zijn zeker redenen om te zingen en wat zal dan beter de opbruischingen van ons hart kunnen vertolken dan ons eigen lied. Het is dan ook wel te verwachten, dat de wanden van ons feest gebouw de klanken van ons eigen lied' weerkaatsen zullen. (En ook voor de verfrdssehing en versterking van het lichaam hoopt het bestuur maatregelen te treffen en wel op degelijke en goedkoope manier. (Voor 1,50 kunnen de bezoekers aan alles deel nemen en natuurlijk wie ter feestvergadering komt, dioet dat, de gezelligheid wordt er door verhoogd. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. U ontvangt voor een grootere waarde dan U be talen moet; het Bestuur besloot een toeslag te geven, omdat niemand om financieele redenen zou moeten nalaten deel te nemen. Een eenvoudig, doch degelijk souper zal er voor opgediend worden en een koffietafel of enkel koffie of thee, of... neen, voor ieder naar smaak en be hoefte. Maar laten alle deelnemers zich op tijd" opgeven, met opgave van de namen, dan kunnen kaarten toegezonden en ook de plaatsschikking geregeld worden. Wie zich niet zal opgegeven hebben, zal ndet kunnen deelnemen aan het souper en dan zal men veel missen! (Uit somimige afdeel ingen komt men gezamenlijk per autobus. Er kan uit verschillende afdeelingen een extra autobus vol met bezoekers komen, vooral omdat vele vrouwen en meisjes ook het feest zullen willen meemaken. iöp de eilanden is er al ritseling naar we ver nemen. West Zeeuwsch-Vlaanderen (de grootste afdeeling van den Bond) zal niet achterblijven om massaal op te komen; de voorzitter man van initiatief is daar te paraat voor. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er zeker leden, die zich met de organisatie voor het bezoeken van het festijn zullen willen belasten. Namen zullen wij niet noemen, maar in het land van Axel1, van Zaam- slag en van Terneuzen is men niet gewoon lauw en langzaam te zijn. \B. V. G.'ers, een mooie dag wacht U zoo God wil en wij leven. Het zilver mag, neen moet glimmen, glanzen, schitteren; werkt allen daaraan mee, U zal er een goede zaak mee dienen. Geef U er daarom voor met warmte en met geest drift, met voortvarendheid1 en vasten wil. Op 22 Juli geen wolken en geen donkerheid, maar frissche blauwe lucht, met heerlijke, verkwikkende zonneschijn over en in onze gelederen! Met dank aan God, met opgewektheid hopen wij te herdenken. Namens het Bondsbestuur, Meliskerke. W. DE BUCK, Voorzitter. OVERZICHT VEILINGEN. De oogstverwachtingen voor het fruit luiden over het algemeen zeer ongunstig; wel zijn er plaatselijk groote verschillen, maar gemiddeld mag men nog niet een halve oogst verwachten. Het vroege voor jaar is den fruitkweeker noodlottig geworden. De bloem kwam iets vroeger dan normaal open en door het koude' weer bleven de bijen dicht bij den stal. Er zijn plaatsen waar duidelijk de invloed; van de bijen merkbaar is; vooral bij kersen en pruimen valt dit hier en daar op. De boomen in de omgeving van den stal zijn beter bevrucht dan verder weg. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat vele fruifckwee- kers de beteekenis van de bijen onderschatten of zelfs beweren, dat bijen in den boomgaard geen nut doen. Temeer klemt dit, nu gebleken is, dat het bijeenplanten van 2 gelijktijdig bloeiende variëteiten alleen niet voldoende is voor een voldoende bestui ving. En dat geldt niet alleen voor de steenvruch ten, maar ook voor peren en vermoedelijk evenzeer voor appels. Zoo is bw. gebleken, dat bij bestuiving van Bonne Luise met Clapps 71 pet. der bloemen vrucht vormlde. Bij bestudving met Beurré Diel was dit 118 pet. en met Bon Chretien Williójms 27 pet. Nu we in de nieuwe bijenkast van Dr. Minder- houd een goedkoop en eenvoudig middel hebben om in eigen behoefte aan bijen te voorzien, mogen deze in geen enkelen boomgaard meer ontbreken. (Ofschoon het koude weer en het uitblijven van bijenbezoek in Zeeland schade gedaan heeft, zou toch de oogst vrij zeker bevredigend geweest zijn, wlanneer niet de vorst van 8 op 9 Mei veel vernie tigd haid. En deze vernietiging betrof niet alleen geopende en ook ongeopende bloemen, maar ook jonge vruchten. Bij pruimen kwam het voor, dat de geheele vrucht bruin gevroren was. Bij appels blijkt thans, nu de vruchten grooter worden, een rand rondom de kelk geheel ruw te zijn, veel erger dan in de gevallen welke men aan spuitbeschadiging toeschrijft. En tenslotte hebben droogte en wind de rest ge daan. Droge grond en droge lucht hebben den groei tegengehouden en jonge vruchten, welke anders een goede ontwikkelingskans gehad zouden hebben, vielen nu nog af. Door den wind zijn in de minder beschutte boom gaarden sommige variëteiten sterk geteisterd. Vooral Louise bonne is reeds vroeg „zwart" ge waaid, maar de laatste weken vooral ook nog Jonathan. Deze schade moet men niet onderschat ten. De vruchten zijn vaak beschadigd. Bij kersen is een belangrijk percentage afgewaaid en het beschadigde blad is gevoelig" voor bespuiting en doet zijn werk slechts ten halve, zoodat deze schade tot in het volgende jaar doorwerkt. Dit alles in aanmerking nemend, mag men ech ter in Zeeland niet ontevreden zijn. Er is althans nog fruit en voor sommige variëteiten zijn de ver wachtingen zelfs nog gunstig. Kersen hangen er op verschillende plaatsen vol doende en zelfs plaatselijk ruim voldoende. Door de afwezigheid van kersen in andere centra zijn de prijzen goed'. Appels beloven zeer verschillend, naar gelang van de variëteit. Goed zijn de verwachtingen voor Jonathan, Sterappel en Groninger Kroon; iets min der goed .voor Penziikroode zomerappel, Early Vic toria. Danes Prince Albert en slecht voor Yellow Transparent, Transparente de Croncels en Erm- gaard. Bij Bellefleur ziet men op verschillende plaat sen. dat de bloemen, welke gezet zijn, ook vruchten opleveren. De verwachting hiervoor is dan ook matig. Voor de pruimen zijn de verwachtingen aanzien lijk minder. Tamelijk goed zijn ze voor Ozar; slecht voor de overige variëteiten. Zeer slecht zijn in het algemeen de verwachtingen voor de peren. Voor enkele variëteiten is dit iets beter, zooals voor Précose de Trévoux, Beurré Alex. Lucas, Conférence en Beurré Hardy. 'De vruchtzettinig der aardbeien is meegevallen niettegenstaande de nachtvorst-beschadiging. De zeer rijke bloei van dit jaar heeft een gunstigen uitslag bevorderd, maar de droogte heeft zeer veel bedorven. Mad. Moutot is weer aanzienlijk gevoeliger ge bleken voor nachtvorst dan Deutsch Evem en Jucunda. De bessen zijn wel niet overmatig met vrucht (be iaden. maar zij zijn, dooreen genomen, niet slecht te noemen en voor de kruisbessen heeft de prijs veel goed gemaakt, terwijl de prijs, welke voor de eerste zwarte bessen gemaakt is (tot 65 ct per kg), een gunstig verloop doet verwachten. Bij de zwarte bessen komt echter veel „brandnetelblad" of „peter- selieblad" voor, waardoor de opbrengst sterk ge drukt wordt. Door invoer van nieuwe, meest En gelsche, variëteiten, probeert men een zwarte bes te vinden, die voor deze ziekte minder gevoelig is en tevens zoo mogelijk gemakkelijker plukt dan de Goliath. Baldwon en Davison Eight ziet men hoe langer hoe meer aangeplant. Voor de roode bessen houdt men zich, noodgedwon gen, nog aan de Duitsche Zure en Fay's Prolific. Omtrent Erstling aus Virlanden zijn de meeningen nog niet onverdeeld gunstig. De prijzen der producten waren op de aangegeven data, als volgt: 1 Juni 7 Juni 18 Juni 27 Juni 5 Juli Kruisbes 21-22 13.90-15.80 17.30-18.- 14.50 Mad. Moutot 15.90 20.25 19.- Jucunda 17.10-17.40 23.40 21.- Zwarte bes 50.- 65.50 30 Juni Op de veiling te Goes was de prijs van de roode bessen en kersen als volgt: Fay's New Prolific 20.2528,10 per 100 kg; Hollanders 3ö42 per 100 kg; Vroege v. Werden 4041 per 100 kg; M'arkiezen 2040 per 100 kg; Zoete Morellen 23—29 per 100 kg. DE RIJKSTUINBOUWCONSULENT VOOR ZEELAND EN W.-N.-BRABANT? Vraag 1. BESTRIJDING BREMRAAP. Ik heb een 2e snede paardeklaver waar veel bremraap in voorkomt. Wat is hiervan de oorzaak en hoe zijn deze te bestrijden? M. te S. Antwoord. De thans aanwezige bremraap-planten zijn gegroeid uit zaadjes, die reeds in den bodem aanwezig waren. Een directe bestrijdings-wijze bestaat niet; het eenige middel is, niet te veel klaver zaaien. Indien de aantasting zoodanig is, dat van de 2e snede weinig terecht zal komen, lijkt het mij het beste dat U de klavers omploegt. Desgewenscht zou U op dit land nog mergkool kunnen zaaien om voer te winnen. Bij gunstigen aanslag kan dit een best gewas geven. O. Vraag 2. LUIS OP BIETEN. Ik heb een partij bieten waarin zich luizen bevinden, dezelfde welke op paardeboonen voor komen. Zouden deze ook te bestrijden zijn met derris-poeder of een nicotine-oplossing Misschien zal het niet gemakkelijk zijn daar de meeste luizen zich in de hartjes dér bieten bevinden. R. te Z. Antwoord. Of een volkomen afdoende bestrijding mogelijk is betwijfel ik wel eenigszins, aangezien veel luizen zich aan den onderkant van de bladeren bevinden en deze moeilijk zijn te bereiken. Voor zoover de luizen aan de hart-bladeren zitten, zal waarschijnlijk met een van deze middelen wel wat effect kunnen worden bereikt. O. Vraag 3. STEUNVERLEENING KLEINE BOEREN. In mijn gemeente is in beginsel besloten mede te werken aan den steun kleine boeren, indien daartoe aanvragen binnen zouden komen. Nu zijn er in den afgeloopen winter aanvragen binnengekomen die zijn afgewezen, waarvoor als reden werd opgegeven, dat men niet meedeed met andere steunregelingen en nu ook de kleine-boeren-regeling niet kon wor den ingevoerd. Staan deze regelingen niet los van elkaar? B. te G. Antwoord. De regelingen tot steun aan werk- looze landarbeiders en kleine boeren sluiten wel bij elkaar aan, maar zijn niet onverbrekelijk met elkaar verbonden. Om de steunregeling voor kleine boeren in te voeren, is in de eerste plaats noodig een besluit van den Raad der Gemeente, dat men aan de regeling deelneemt. Vervolgens worden de kleine boeren in de gelegenheid gesteld zich op de Gemeente-Secre tarie op de daarvoor bestemde formulieren aan te melden, terwijl ten slotte in de Gemeentelijke Com missie, in samenwerking met de vertegenwoordigers van de Departementen van Sociale Zaken en Econo mische Zaken, deze aanvragen worden besproken en daarover beslissingen worden genomen. Voor zoover mij bekend, doet echter Uwe gemeente aan de steunregeling kleine boeren niet mee. O. Vraag 4. OPRUIMING KNOTWILGEN. Is het bestuur van een polder (niet calamiteus), veiplicht om goedkeuring aan Gedeputeerde Staten te vragen om knotwilgen te mogen opruimen, welke langs de polderwegen staan, en welke de ingelanden wenschen op te ruimen H. te G. Antwoord. Deze vraag is zeer speciaal en kan na onderzoek der feitelijke omstandigheden .beantwoord worden. Zoo doet zich al dadelijk de vraag voor, of er geen plantrecht bestaat, dat aan derden toebe hoort enz. enz. Met een dergelijke vraag moet men zich wenden tot een deskundige ter plaatse. Mr. Z. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE NADERENDE GEBOORTE VAN HET VEULEN. Onder dezen titel kwam in het Landbouwblad 3) 2 Juli een schrijven voor van den veearts J. Boude- li'ng te 's Heer Arendskerke, waarin besproken wordt de temperatuuropname van het paard ten einde bij de geboorte van het veulen tegenwoordig te zijn. De heer B. komt tot de conclusie, dat de normale i temperatuur van het gecontroleerde paard 37.8 was i en de lage temperatuur 37.2, dus met een verschil van 0.6 gr. Het is door mij wel opgemerkt, dat de T wel 0.2 a 0.3 gr. uiteen kan loopen en zou dus de lage T circa 0.3 beneden de gewone schommeling liggen. Dit is m.i. een te klein verschil om zeker te zijn dat men geen fouten maakt en daardoor een dood veulen, en soms ook nog een dood paard als resultaat krijgt. Met den heer B. ben ik het volkomen eens, dat het waken niet afdoende is. Het is meerdere malen voorgevallen, dat de wakers in diepen slaap werden aangetroffen, dat zij sliepen terwijl het veulen werd geboren. Ook vernam ik eens, dat de waker heer lijk lag te slapen terwijl het paard kans had gezien

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 6