NOORD-BRABANTSCHE MIJ VAN LANDBOUW i LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. Uit de Afdeelingen. JAARREDE ALGEMEENE VERGADERING der Noord-Brabants Che Maatschappij van Land bouw op Dinsdag 12 Juli 1938, 's voorm. 10 uur (zomertijd), in hotel „Het Wapen van Amsterdam" te Heusden. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen der Algem. Vergadering van 14 Dec. 1937. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Jaaroverzicht door den Voorzitter. 5. Aanbieding jaarverslag 1937/1938. 6. Onderwerp: „De gevaren van kartel- en trustvorming voor den Landbouw" inleider de heer Dr. H. J. Frietema, Directeur van den Nationalen Coöp. Raad te Rotterdam. 7. Behandeling van vraagpunten door de Af- deelingen ingediend. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. !P. M. SNEEJP, Voorzitter. P.S. Na de vergadering wordt in hetzelfde hotel een Brabantsche koffietafel gebruikt. Daarna wordt een excursie gemaakt naar de Kaliproefvelden te Hedel en de Miaasverbeteringswerken te Lith. Zij, die van de Brabantsche koffietafel gebruik willen maken, moeten hiervan uiterlijk 8 Juli a.s. bericht zenden aan den Secretaris der Maatschappij te Almkerk. De prijs bedraagt 1,35 per persoon. Beleefd worden allen, die aan de excursie per auto zullen deelnemen, verzocht dit op te geven. De tocht kan dan beter worden geregeld. Zij, die aan den rijtoer willen deelnemen en niet in het bezit zijn van een auto, moeten dit ook uiter lijk 8 Juli a.s. opgeven aan hetzelfde adres. Degenen, die per auto deelnemen en nog plaats ruimte over hebben, worden verzocht de nog beschikbare plaatsen eveneens te willen opgeven. Mogen wij er bij allen op aandringen om toch op tijd op te geven? Steeds zijn er nakomers, welke de regeling moeilijker maken. Mogen wij hopen, dat dit jaar alles op tijd binnenkomt? Onze Algemeene Vergadering op Dinsdag 12 Juli a.s. te Heusden. Het aanvangsuur der vergadering is vastgesteld op 10 uur voorm., zomertijd. Burgemeester en Wet houders van Heusden stellen er prijs op, onze ver gadering vooraf te 9.30 uur ten gemeentehuize te ontvangen. Aan deze vriendelijke uitnoodiging zal gevolg worden gegeven. En worden allen, die onze vergadering zullen bezoeken, beleefd verzocht, reeds te 9.20 uur in het Hotel „Het Wapen van Amsterdam" te Heusden aanwezig te zijn. Zorgt dus allen op tijd te zijn. INLEVERING TARWE VAN OOGST 1937. Den tarwetelers wordt bericht, dat na 16 Juli 1938 geen tarwe meer door de G. T. O. zal worden ontvangen. Dit in afwijking met het vroeger mee gedeelde, dat die ontvangst na 9 Juli zou worden stopgezet. De prijs van de in de week van 1016 NOTULEN HOOFDBESTUURSVERGADERING. (Vervolg van pag. 2.) In dit verband deelt de VOORZITTER mede, van mej. I. Cammaert te Hulst het verzoek te hebben ontvangen, haar wegens haar a.s. huwelijk eervol ontslag te verleenen als leerares bij het landbouw- hruishoudonderwijs. Hoewel spr. dit verzoek alles zins begrijpelijk acht en zich verheugt over de redenen, die daartoe aanleiding hebben gegeven, betreurt spr. het niettemin, dat het landbouwhuis- houdonderwijs een zoo uitnemende kracht als mej. Cammaert zal moeten missen. Spr. stelt voor aan mej. Cammaert met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag als leerares bij het landbouwhuis- houdondenwijs te verleenen. De vergadering hecht hieraan hare goedkeuring. Rondvraag. De heer J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN te Goes zegt dank voor de vriendelijke woorden van welkom, welke de Voorzitter tot het College van Gedeputeerde Staten en den Griffier der Staten heeft gesproken. De vraag kan rijzen of dit Col- S, dat niet zijn vergaderingen houdt in het agra rische centrum Goes, wel voldoende de landbouw belangen behartigt. Spr. toont aan de hand van 2«ta>Kn'da voor de eerstkomenlde Statenzitting aan, dt wel het geval is. Op deze agenda staat het voorsta vermeld om een belangrijke subsidie te ver leenen Voor de tuberculosebestrijding onder het rundvee. Verder wijst spr. op de voorstellen inzake ae leruare wegen, verbetering van wegen, steun aan poido-e en waterschappen, enz. Spr. hoopt Juli 1938 te leveren tarwe blijft echter gelijk aan den prijs van dien in de week van 310 Juli, t. w. ƒ10,82 voor A-kwaliteit, ƒ10,47 voor B-kwali teit en 10,12 voor C-kwaliteit. DE BRABANTSCHE FOKDAGEN. 17 Augustus: Negende N.-Br. Schapenfokdag, Overdekte Veemarkthallen, 's-Hertogenbosch. 29 Augustus: Fokveedag Fokcentrale (Zwart bont) te Roosendaal. '29 Augustus: Varkensfokdag te Roosendaal. 9 September: Bondsfokveedag (Roodbont) te Oss. 12 September: Veedag (Zwartbont) Land- en Tuinbouwtentoonstelling Dongen. 15 September: Bondsfokveedag te Veghel (Rood bont). 20 September: Bondsfokveedag te Den Bosch (Roodbont) 122 (September: Bondsfokveedag te Breda (Zwart bont), Veemarktterrein, (Belcrumpolder. 29 September: Bondsfokveedag te Ouvk (Rood bont) 13 October: Centrale Fokveedag (Roodbont) te Den Bosch. 14 October: Bondsfokveedag (Zwartbont) te Breda, (Veemarkt Belcrumpolder). EXCURSIE JONGE LAND- EN TUINBOUWERS TE WERKENDAM. Zaterdag 2 Juli 1938, maakten de leerlingen van de landbouwwintercursus te Werkendam en ver schalende leden der Jonge Land- en Tuinb. vereen, aldaar, in totaal ruim 20 personen, onder leiding van het hoofd van den cursus, den heer Wijnands een excursie naar het Centraal kaliproefveld té Raamsdonk. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat men besloot per auto te gaan, daar een fietstocht minder aangenaam zou zijn geweest wegens de af èn toe neervallende stortbuien. Geluk kig was het droog tijdens het bezoek aan het proef veld zelve, waar we rondgeleid werden door Ir. Roijackers. Deze rondgang was hoogst interessant en leerzaam, niet het minst ook door de aangename en prettige wijze, waarop Ir. Roijackers ons bezig hield. Duidelijk kon men hier het kaligebrek zien op gronden, die in geen jaren kalimeststoffen ont vingen, in welken vorm dan ook. Vooral de aard- aardappelen, suikerbieten en ook de duivenboonen vertoonden sterk het kaligebrek. Ook het perceel tje, waar verschillende klaverrassen wor,den ver geleken, was de moeite waard om te bezien. De heer Wijnands dankte na afloop Ir. Roijackers voor deze mooie leerzame middag en hoopte dat de leer lingen nog zouden profiteeren van wat ze hier hadden gezien. Ir. Roijackers bood ons hierna namens de Kalimaatschappij nog een gratis con sumptie aan, die door ons allen natuurlijk zeer op prijs werd gesteld en waarvoor wij hem hartelijk danken. Nadat we nog even gezellig bijeen 'zaten, keerden we allen in goede orde en met verrijkte kennis huiswaarts. D. C. HAKKERS, Secr. Ver. van Jonge Land- en Tuinb. Werkendam. sche Mij van Landbouw zich hebben uitgesproken voor de afschaffing der teeltregeling. Spr. zal de vraag of de kalverteeltbeperking al dan niet dient te worden afgeschaft, niet willen vastkoppelen aan den invoer van buitenlandsch vleesch. Weliswaar grijpt de teeltregeling diep in in het bedrijf van den boer, maar daartegenover staat, dat de prijs van het vleesch tengevolge van de beperking is gestegen. Schaft men de regeling af, dan krijgt men ze nooit meer terug. Spr. maant hen, die voor afschaffing pleiten, aan tot voorzichtig heid. Spr. verklaart zich voorstander van een belangrijke uitbreiding van het aantal kalveren, zulks mede op grond van het feit, dat de schade, aangericht door het mond- en klauwzeer, veel grooter blijkt te zijn dan men aanvankelijk dacht. De heer STEHOUWER meent, dat de melkprijs thans 1 cent hooger is dan het vorige jaar. Spr. ziet hierin een aanwijzing, dat de teeltregeling ook voor de melkveehouderij goed heeft gewerkt. De SECRETARIS is van oordeel, dat de rundvee- teeltregeling voor wat de beperking van den melk stroom betreft, is mislukt. Ten aanzien van de vleeschmarkt heeft zij echter een gunstige werking, uitgeoefend. Spr. legt er den nadruk op, dat de afschaffing van crissiregelingen den boer nog geen enkel voordeel heeft gebracht. Spr. zou daarom willen houden wat men heeft, doch zou in de bestaande regelingen verbeteringen willen brengen. De heer J. KLOMPE te Wolfaartsdijk, zou het advies van de Landbouwconsulenten willen opvol gen om uit den bodem te halen wat er uit te halen is. De huidige teeltregeling laat echter niet toe, dat de weiden volledig worden benut. Ook is het omzetten van weiland in bouwland niet rendabel. Z.i. zou de Regeering moeten trachten handels- tractaten af te sluiten met het buitenland, opdat vleesch kan worden geëxporteerd in ruil voor granen. De SECRETARIS antwoordt, dat het voor den boer vooral van belang is, wat hij voor zijn produc ten krijgt. Met het oog op het groote belang, dat de vraag of de teeltregeling al dan niet dient te worden afge schaft voor de veehouders heeft, geeft de heer W. DE BUCK te Meliskerke in overweging deze aangelegenheid nog eens onder de oogen te zien, alvorens hierover een uitspraak te doen. De VOORZITTER zegt toe de kwestie inzake de intrekking der rundveeteeltregeling te zullen bespre ken met den heer Ir. Louwes, Regeeringscommis- saris voor den Akkerbouw en de Veehouderij, welke morgen op de Algemeene Vergadering een inleiding zal houden. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de VOORZITTER onder dankzegging aan de aan wezigen voor de gehouden besprekingen de ver gadering. Het Hoofdbestuur gaat vervolgens in besloten vergadering. Na afloop van de vergadering vereenigde men zich te 8 uur in „De Prins van Oranje" tot aanzitten aan een door den Kring Westelijk Zuid-Beveland aan geboden diner. Hierbij werden verschillende speeches gehouden en dronken ingesteld, in de eerste plaats op het Koninklijk Huis en voorts op het Bestuur van genoemden Kring enz. Dit uitstekend verzorgde diner verliep onder een allergenoeglijkste stemming. De eerste dag van de Z. L. M.-dagen was hiermede ten einde en uitstekend geslaagd. hiermede de .overtuiging te hebben gegeven, dat Gedeputeerde Staten steeds doordrongen zijn van het groote belang van den landbouw voor Zeeland. In dit verband maakt spr. met erkentelijkheid melding van de advietzen van de landbouworgani saties, waarvan die van de Z. L. M. steeds de meest gefundeerde en volledige zijn. Ock richt spr. een woord van dank tot het bestuur van den Kring West-Zuid-Beveland voor de ontvangen uitnoodiging om de komende landbouw- dagen mee te maken. Spr. had destijds het voor recht jarenlang secretaris van dezen Kring te zijn en bovendien secretaris van twee landbouw tentoonstellingen. Het is spr. uit ervaring bekend hoeveel energie en arbeid de organisatie van een kringtentoonstelling vereischt. Van deze kring tentoonstellingen gaat een groote opvoedende kracht uit. Spr. hoopt dan ook, dat deze tentoonstelling door mooi weer zal worden begunstigd en met een volledig succes zal worden bekroond. De VOORZITTER zegt den spr. voor zijn waar- deerende woorden dank. De heer J. KLOMPE te Wolfaartsdijk, brengt de kwestie inzake den invoer van buitenlandsch vleesch ter sprake. Spr. is van meening, dat de hand having der teeltregeling thans geen zin meer heeft. De SECRETARIS licht deze zaak nader toe. De invoer van blikvleesch heeft in verband met de hier te lande bestaande rundveeteeltregeling heel wat beroering gewekt. Aanvankelijk zou een hoeveel heid van tien millioen kg vleesch worden ingevoerd, welke hoeveelheid thans definitief is teruggebracht op 4 millioen kg. Eveneens is het bekend, dat de algemeene vergaderingen van het Drentsch Land bouw Gennootschap en van de Geldersch-Overijssel- van den Voorzitter gehouden op de Algemeene Vergadering der Z. L. M., op Woensdag 15 Juni 1938. in. Maar wij willen ons niet in politieke beschou wingen begeven. Wij hebben slechts te trachten door onzen eendrachtigen invloed uit te oefenen bij de mannen der politiek, dat zij zorgen dat er in de wetten geen belemmeringen zijn voor onze ontwik keling en voor de inneming van den landbouwenden stand van de hem passende positie in het volksgeheel. En laten zij zich verder maar niet bemoeien met onze aangelegenheden. Er is meer: In zijn boek: „Meister und Diener" schreef Dr. Elias Haffter, zelf een arts en menschenvriend, „slechts een goed mensch kan een goede arts zijn". Dat moge ook waar zijn voor hen, die als arts in het maatschappelijk leven en in de crisis van het heden willen optreden, ook op landbouwgebied. Het komt m.a.w. aan op onze persoonlijke eigenschappen, op onze waarde als burger en mensch. Niet genoeg kan daarom ook den nadruk gelegd worden op de opvoeding. Vroeger werd ook bij den jongen landbouwer veel te eenzijdig nadruk gelegd op technische ken nis en bekwaamheid en te weinig dus op de alge meene kennis en cultuur en vorming van den per soon. Het coöperatiewezen is een der vormen daarvan. Het haalt de menschen uit hun egoïstische onbewogenheid. Ik reed met Pinksteren door een Zwitsersch berg dorp. Eenige honderden koeien werden door de groote dorpsstraat gedreven, om naar hooger gelegen bergweiden te worden geleid. Van weerszijden van de straat kwam een file auto's die niet voort kon den vanwege de koeien. Zij trokken zich er niets van aan en bleven soms dwars voor een auto staan,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 3