Uit een geheim weekboek van Bram uit den Slikhoek. NOTULËN Loodarsenaat is een zeer zwaar vergif. Betracht de noodige voorzichtigheid bij het bespuiten van uw aardappelen met dit middel en draagt er zorg voor, dat geen vloeistof op naastgelegen perceelen terecht komt. I>e aangifte van leerlingen voor de Middelbare Landbouwschool te Groningen moet, blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie, geschieden vóór 15 Augustus a.s. Blijkens een door de Nederlandsche Heide Maat schappij ingesteld onderzoek komen in Nederland niet minder dan 520.000 ha nog voor ruilverkave ling in aanmerking. Ziet niet lijdelijk toe, dat Uw cultuur-gewassen door luizen worden beschadigd, doch bestrijdt deze insecten. Er zijn daarvoor meerdere goede mid delen. Nu is het tijd om muurbloemen te zaaien. Vóór U de bessen gaat plukken, dient U al de zieke struiken te merken, om deze tijdens den win ter te rooien en te voorkomen, dat er stekken van gesneden worden. Vooral voor hen, die over weinig stalmest beschik ken, verdient het aanbeveling om jaarlijks een per ceel (t je) met wikken of een daarmede gelijkstaand gewas te bezaaien voor groenbemesting. Meerderen bevestigden ons, dat veenmollen afdoende met rijst en parijsch-groen bestreden kunnen worden. Witlof, dat nu reeds zaadstengels vormt, is te vroeg gezaaid. Op land waar eerst aardbeien hebben gestaan, groeien aardappelen bijzonder goed. 29 Juni6 Juli. De sproeierij 's avonds in den bloementuin is afge- loopen. De regen is gekomen en zonder onweer of wind, zoo maar zachtjes aan. Men spreekt wel eens van op een gloeienden steen; dat was het bijna. Wat stonden de bieten, aardappels en boomen er flauw, slap bij enl nu zijn ze weer in eens frisch groen geworden. De erwten zagen ook al naar de droogte. Wat staan in Zeeland de erwten mooi van 't jaar. Op slechten of goeden grond, 't is al om het mooist. Ook zijn er weinig gestoken erwten bij van 't jaar. Wanneer de erwten goed binnenkomen, zal 1938 wel èen erwtenjaar genoemd worden. Nu het een paar dagen wat buiig is, beginnen sommige men- schen weer al te klagen, dat het nu weer maar zomer moest worden! Ja, een mensch is 'n onrede lijk wezen. Eerst steen en been verlangen om regen en nu weer omdat het te veel regent! 't Koolzaad ligt al gesneden op den akker en de karwij staat reeds in tollen. Wanneer het droog is vervolgen we met het vlas. We waren vroeg in de weer van 't voorjaar en toch is de karwij precies evenlaat als 't vorig jaar rijp. We zouden wel twee 'oogsten willen hebben tegenwoordig, maar de natuur laat zich niet dwingen. Dinsdag belasting betaald, je treft daar altijd menschen thuis. Toch gaan de belastingambtenaren niet met den tijd mee. Waarom aan vroege betalers geen 3 korting gegeven voor contante betaling? Of waarom niet aan elke 10de betaler, die direct na de uitreiking der biljetten betaalt geen spaardoos of een servies? Ja, dan zag je in de Brouwersgang menschen met blijde gezichten loopen en nu met een gezicht of ze kiespijn hebben. In Venetië is de Brug der Zuchten, welke brug betreden wordt door personen die van 't Gerechtshof naar de gevangenis gaan. De Brou wersgang zou wel de Gang der Zuchten kunnen heeten. We hebben met de (Kruusse Mart) nieuwe aard appelen gegeten met zoutevisch. Ze waren puik, ja nog niet blommig, maar toch goed los van structuur. Ja, je kunt soms hebben, voor de eerste keer, dat ze zoo stijf en spekkig zijn, dat ze van onder je vork door de keuken zeilen; dan heb je wel niet veel saus noodig, maar 't is niet je ware. (Mijn buurman heeft ook nieuwe aardappels gegeten, maar die waren misvallen. Hij heeft drie dagen huisarrest gehad. Ik zei: „Buurman, je hebt toch geen kunstmest gebruikt". Neen, zei hij, geen kilo, maar ik heb 4 kruiwagens geitenmest op de roe gebruikt, dat is veel beter dan kunstmest. Maar 't is meer gekomen omdat het eergisteren eerste kwartier was, dan heb 'k altijd last van „zenen op m'n maege". Van de week ben ik met een excursie mee geweest naar 't Proefbedrijf van den Keuringsdienst Zeeland. Jongen, jongen wat is daar een mooie gelegenheid om wat te zien en te leeren. Wat een proeven worden daar genomen. Interessante dingen zie je daar. 't Staat alles prachtig er bij, op 't oogenblik is 't op 2*n mooist. Laat iedere Z. L. M.-er een halve dag vrij maken om dat bedrijf met haar rjverigen leider te gaan zien, niemand zal daar spijt van hebben. van de vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, gehouden op Dinsdag 14 Juni 1938, des namiddags te 3,30 uur, in „Het Schuttershof" te Goes. U. Na de ontvangst ten stadhuize begaven Hoofd bestuur en genoodigden zich naar het „Schutters hof" voor het houden der Hoofdbestuursvergadering. De VOORZITTER roept alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder gericht tot de heeren Mr. J. H. M. Stieger, A. D. F. van der Wart, C. P. Vogelaar en J. M van Bommel van Vloten, leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, den heer Griffier der Staten, Burgemeester, Wet houders en Secretaris der gemeente Goes, de heeren Ir C. J. Droogendijk, Rijkslandbouwconsulent, Ir. A. Ovinge, Rijkslandbouwconsulent, Ir. B. Bosma, Rijkstuinbouwconsulent, P. Stehouwer, Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, Ir. A. J. Mark voort, Inspecteur van de Rijkswerkverschaffing en Mr. H. C. J. Zaaijer, allen adviseurs, de heeren H. A. Hanken en Jhr. J. van Vredenburch, Eere-leden, den heer A. Minderhoud, Directeur van de Maatschappij „De Wilhelminapolder", den heer D. W. Linden- bergh, Eere-lid van den Kring West. Zuid-Beveland en den heer Den Boer, Adj. Directeur van het Coöperatief Boerenverzekeringsfonds te Leeu warden. (Speciaal heet spreker welkom het Bestuur van den Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z. L. M., de Kring in welks werkgebied de landbouwdagen worden gevierd, alsmede den Secretaris der Ten toonstelling, den heer Ir. W. Kakebeeke Jr. Spreker wenscht het Bestuur toe, dat de volgende dagen mogen verloopen, zooal's gewenscbt wordt en geheel aan de verwachtingen, die hoog zijn gespannen, zullen voldoen. Tenslotte heet spr. nog welkom de leden van het Hoofdbestuur, de aanwezige Kringsecretarissen en de Pers. Bericht van verhindering zonden: De Commissaris der Koningin, die door ambts bezigheden buiten de provincie is en zeker gaarne deze landbouwdagen gaarne met zijn tegenwoordig heid zou hebben vereerd. Verder zonden bericht van verhindering de heeren: Ir. C. Stevens en Ir. A. W. v. d. Plassche, resp. Inspecteurs van den Land bouw en den Tuinbouw, Eere-leden der Z. L. M., van de heeren Voorzitter en Secretaris van het K.N.L.C., waarvan de le Afd. juist vergadert, van de Eere leden de heeren Dr. K. H. M. v. d. Zande, Tj. B. E. Kielstra, D. J. Dees, G. Vogelvanger, C. H. A. Stoutjesdijk, Ir. J. Siebenga en C. van Dixhoorn. Presentielijst. De presentielijst van het Hoofdbestuur wordt hierna als volgt vastgesteld: Mr. P. Dieleman, Voorzitter. Ir. J. D. Dorst, Secretaris. Ir. J. Versteeg, 2e Secretaris. Voor den Kring Schouwen en Duiveland: H. C. v. d. Zande, S. J. Gast, A. C. de Oude, C. J. M. Klompe. Voor den Kring Tholen en St. Philipsland: J. L. Groenewege, L. J. van Nieuwenhuijzen, W. L. Klompe. Voor den Kring Noord-Bevel andJ. S. de Regt, A. Hartog. Voor dpn Kring Oost Zuid-Beveland: P. Scheel e de Putter, A. Dees. Voor den Kring West Zuid-Beveland: W. Kake beeke, L. Kranenburg, C. Zandee Azn. Voor den Kring Walcheren: Mr. M. C. van der Minne, C. Franse, Z. Maljaars, P. Geschiere. Voor den Kring Oostbftrg: A. I. Leenhouts, J. B. Becu de Hullu. Voor den Kring Axel: Abr. Haak, J. den Hamer Jansen. Voor den Kring Hulst: H. A. A. baron Collot d'Escury. Voor den Bond van Vereenigingen van Oud leerlingen der Landbouwwintercursussen in Zeeland (B. V. G.): W. de Buck. Voor de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Goes: C. O. J. Hendrikse. Voorts waren van de Kringsecretarissen aanwezig de heeren: F. C. Hanse, P. J. J. Dekker, J. M. Klompe, M. Kleinepier, W. L. Klompe en J. B. Becu-de Hullu, van wie beide laatstgenoemden tevens Hoofdbestuurslid zijn. Notulen. De n<jtulen van de Hoofdbestuursvergaderingen gehouden op 18 October en 29 November 1937, worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen van den Voorzitter. (Voor deze mededeelingen verwijzen wij naar het Landbouwblad van 18 Juni 1938 No. 1587.) Deze mededeelingen geven aanleiding tot de volgende opmerkingen. Vogel wet. De heer C. ZANDEE te Kloetinge, heeft de erva ring opgedaan, dat de toezending van een vergun ning voor het schieten van schadelijke vogels veel sneller plaats vindt, indien deze in Den Haag wordt aangevraagd (voor onbeschermde vogels), dan wanneer de aanvrage wordt gericht tot den Com missaris der Koningin te Middelburg (voor de beschermde vogels). Zoo heeft spr. in Januari van dit jaar een aanvrage naar Middelburg verzonden. Evenwel kwam de betreffende vergunning pas op 4 Juni j.l. af en gold slechts tot 10 Juni. De VOORZITTER veronderstelt, dat de korte geldigheidsduur in verband staat met de benoeming van deskundigen ingevolge de Vogelwet. De heer P. SCHEELE te Biezelinge, wijst er op, dat met ingang van 1 Juli a.s. voor Zeeland de spreeuwen -als beschermde vogels worden beschouwd. Spr. acht deze wijziging van groot belang voor de fruitteelt. Tot dusver kon met een vergunning voor het schieten van onbeschermde vogels worden vol staan. Voor de bestrijding van. door spreeuwen aangerichte schade zal voortaan eveneens een ver gunning voor het schieten van beschermde vogels worden vereischt. De heer J. S. DE REGT te Kats, deelt mede, dat een door hem te Middelburg aangevraagde vergun ning voor het schieten van kraaien binnen 1 maand werd ontvangen. Postbestelling ten plattelande. De heer P. SCHEELE te Biezelinge, constateert, dat op verschillende plaatsen reeds aanmerkelijke verbeteringen zijn aangebracht. De heer J. KLOMPE te Wolfaartsdijk herinnert er aan, dat de bestelkosten van telegrammen met ingang van 1 Januari van dit jaar ten laste van het Rijk zijn gebracht: Voordien was een hooger bestel- loon verschuldigd, naarmate de afstand waarover het telegram moest worden bezorgd, grooter was. Spr. zou een dergelijke regeling eveneens gaarne zien ingevoerd ten aanzien van het bestellen van expresse-brieven. Ook dringt spr. er op aan pogin gen in het werk te stellen om te komen tot weder instelling van de tweede postbestelling ten platte lande. De VOORZITTER antwoordt, dat in de vergade ring van het Dagelijksch Bestuur van hedenmiddag het bestelloon op expresse-brieven aan de orde is gesteld. Spr. zegt toe, dat de Z. L. M. ook in de toekomst met betrekking tot de postbestelling dili gent zal zijn. Zeeuwsch Pachtbureau. De VOORZITTER deelt mede, dat de 3 C.L.O.'s een voorstel aan de hand hebben gedaan om tot een oplossing te geraken betreffende de oprichting van een Pachtbureau in Zeeland. Volgens dit voorstel zullen de Z. L. M., de Kring Hulst van den N. C. B. (inclusief den Kring Zuid- Beveland van den L. T. B.), de Afd. Zeeland van den C. B. T. B. en de Afd. Zeeland van „Het Grond bezit" ieder één lid aanwijzen in het Dagelijksch Bestuur van het op te richten Pachtbureau. Dit Dagelijksch Bestuur tracht te komen tot het met algemeene stemmen aanwijzen van een Voor zitter en daarna gezamenlijk van een Secretaris. Daarnaast zal het Pachtbureau bestaan uit 9 districtscommissies, elk bestaande uit 3 leden. Dit voorstel is door het Dagelijksch Bestuur der Z. L .M. aanvaard. De C. B. T. B. en de L. T. B. hebben bericht gezonden, dat zij zich met dit voor stel niet kunnen vereenigen De N. C. B. heeft zich hierover nog niet uitgesproken. T.b.c.-bestrijding rundvee. De heer STEHOUWER heeft een overzicht samengesteld van de resultaten der runder t.b.c.- bestrijding in Zeeland over 1937/38. Thans zijn reeds voldoende gegevens verzameld om zich een vrij volledig beeld te kunnen vormen van den stand van zaken in Zeeland. Wat betreft het aantal reactiedieren in de ver schillende districten bestaan vrij aanzienlijke ver schillen, zooals uit onderstaand staatje duidelijk blijkt. reactie reactie Districten boven 2 jaar beneden 2 jaar Walcheren 32 7 Zuid- en Noord-Beveland' 31 5 Schouwen-Duivéland 32 9 Tholen en St. Philipsland 27 6 Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 21 5 West Zeeuwsch-Vlaanderen 12 4 Spr. wijst in dit verband op de buitengewone beteekenis, welke de runder-t.b.c.-bestrijding niet alleen voor den landbouw, maar ook voor de volks gezondheid heeft. Het percentage reageerders in Zeeland blijkt veel grooter te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Wanneer de veehouders het groofe belang der t.b.c.-bestrijding inzien, zal dit percen tage belangrijk omlaag kunnen worden gedrukt. De kans bestaat, dat voor 1938/39 een aanzienlijke uit breiding van het aantal deelnemers mogelijk zal zijn. Thans bedraagt het aantal deelnemers reeds 13845. Spr. hoopt voor Zeeland nog eens de 20.000 te bereiken. In dit verband doet spr. nogmaals een beroep op de medewerking der Zeeuwsche veehou ders in den strijd tegen de runder-t.b.c. De VOORZITTER dankt den heer Stehouwer voor zijn mededeelingen. Spr. hoopt, dat eveneens Gedeputeerde Staten van Zeeland het belang der runder-t.b.c.-bestrijding zullen inzien en bevorderen, dat een subsidie van 1000 zal worden verleend. Benoemingen. De VOORZITTER stelt voor den heer F. van Hoorn te Kortgene, die 50 jaar lid der Z. L. M. is, te benoemen tot Lid van Verdienste. Dit voorstel' woridt door de vergadering bij acola/ matie aangenomen. Voorts wordt mej. L. H. S. Biermasz te Zieriktee, leerares aan de Prinses Juliana-LandbouwhuisMud- school die thans als zoodanig twee jaar in tjjpelij- ken dienst werkzaam is geweest, overeenkomstig de wettelijke voorschriften voor vast aangesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2