Zaterdag 9 Juli 1938 No. 1590 30e Jaargang WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officiéél Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen ZITDAGEN WEEKOVERZICHT. KORTE BERICHTEN. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschgnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,25 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. 5,per jaar. REDACTEUR Ir J. D. DORST, Secretaris Z. L. M. Landbouwhuis Goes, Telefs 150. ADVERTENTIETARIEF: 15 regels ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Re gelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. WIS/SENKERKEWoensdag 13 Juli a.s., in Hotel ,De Kroon". MTDDHLRURGDonderdag 14 Juli a.s., in Café ,,De Eendracht". EEERIiKZEEDonderdag 14 Juli a.s., in Hotel ,,Huis van Nassau". Zooals bekend is de inschrijvingstermijn voor het verkrijgen van éen boerderij in den Wieringermeer thans weer verstreken. Met betrekking tot het aantal inschrijvingen troffen we in de N. R. Crt. van 26 Juni j.l. enkele mededeeliwgen aan, waaraan we een en ander ont- leenen. Evenals in de voorgaande jaren bestond ook dit jaar weer groote belangstelling voor deze verpach ting. Niet minder dan 1025 boeren hébben zich aangemeld voor de 51 bedrijven, welke dit jaar voor uitgifte in aanmerking komen. Groningen leverde ook nu weer het grootste aantal candidaten, n.l. 307, gevolgd door Noord-Holland met 248. Fries land met 134 en Zeeland met 98. Uit de overige 7 provincies hebben in totaal 235 liefhebbers inge schreven. De grootste belangstelling gaat ook thans weer uit naar het akkerhouwhedrijf, waarvoor zich. 631 gegadigden hebben aangemeld. Verder bestaat de meeste interesse voor de grootere bedrijven. Uiteraard' zal de keus moeilijk zijn en^ zal een scherpe selectie moeten plaats vinden. Wij meenen goed te doen in dit verband nog eens te herinneren aan de woorden van den heer A. Mündeihoud, gesproken op den laatstgehouden Zeeuwschen Ont wikkelingsdag te Middelburg, dat, ook al is de kans op benoeming tengevolge van het zeer groote aan tal sollicitanten niet groot, het echter voor de hand ligt, dat iemand, die al eerder gesolliciteerd heeft, iets voor heeft boven hen, die voor den eersten keer solliciteer en. Met het oog hierop adviseerde de heer Mind'erhoud dan ook, dat men moet blijven solliciteeren. Men bedenke, dat er na 1938 nog ongeveer 5500 ha in den Wieringermeer voor uitgifte over blijven. Deze oppervlakte zal in de eerstkomende twee jaren moeten worden verpacht. Bovendien zal binnenkort de N. O. polder gereed zijn. De mogelijkheid om in één van deze polders een boerderij te pachten, zal' dus nog geruimen tijd blij ven bestaan. In de bladen heeft men kunnen lezen, dat eind vorige week wederom een persconferentie heeft plaats gevonden, waarbij de besprekingen werden gevoerd tusschen het college van Regee- rimgscommissardssen eenerzijds en een aantal ver tegenwoordigers van de dagblad- en vakpers ander zijds. Wtij zullen hierop nog nader terugkomen, wanneer het verslag dezer conferentie volledig zal zijn ge publiceerd. Onze indruk is, dat de landbouwcrisis- maatregelen nog te veel als steun en te weinig als prijsregelingen ten behoeve van den land- en tuin bouw worden gezien. De woorden van den Secre taris-Generaal van het ministerie van Economische Zaken, dat in de naaste toekomst wellicht nieuwe offers voor de instandhouding van het Néderlandsche 1andbouwbedrijf zullen moeten worden gebracht, getuigen o.i. van een mentaliteit, die ver afstaat van de onze. Het is voldoende bekend, dat een groot deel van den handel en industrie in ruime mate ge steund wordt door invoerrechten en contingentee- ringen. Deze steunverleening heeft blijkbaar een verder strekkend doel dan alleen de instandhouding van het bedrijf. Men denke maar eens aa'n de hooge (dividenden, welke b.v. door de gloeilampen- en mar- garinefabrieklen zijn uitgekeerd. Niettemin wordt de industrie steun als vanzelfsprekend aanvaard. Daar entegen geven de prijsregelingen ten behoeve van den land- en tuinbouw maar al te vaak aanleiding tot onrechtvaardige critiek, hoewel vermelde rege lingen slechts de instandhouding van het landbouw bedrijf beoogen. IHet wil ons voorkomen, dat op deze tegenstelling niet genoeg de aandacht kan worden gevestigd. Volgens mededeeling van de Directie van den Landbouw is gedurende de maanden April en Mei j.l. de totale Nederland^che melkproductie ongeveer gelijk geweest aan die in bet overeenkom stige tijdvak van het vorige jaar. Bij beschouwing van de cijfers van iedere maand afzonderlijk blijkt, diat de melkproductie in April 1938 ongeveer 1 beneden het desbetreffende cijfer •van verleden jaar lag, terwijl in de maand Mei j.l. een ca. 1 hoogere melkproductie werd verkregen. De afzonderlijke gegevens voor de verschillende provincies toonen aan, dat de melkproductie in April in Groningen, Friesland en Noord-Brabant ongeveer gelijk was aan die in April 1937. In Noord en Zuid-Holland was de productie ongeveer 4 c/ ihooger en de oVerige provincies 3 tot 5 lager dan in April 1937. In Mei was de melkproductie in Drente, Overijssel, Gelderlar t Zuid-Holland, Noord- Brabant en Limburg ongeveer gelijk aan verleden jaar, in Friesland ongeveer 1 en in Noord-Hol land, Groningen en Zeeland 4 tot 5 hooger; alleen in de provincie Utrecht viel in vergelijking met Mei 1937 een vermindering (ca. 5 van de melkpro ductie waar te nemen. De voedselvoorziening van het melkvee is in April voor het geheele land, zoowel in den stal als in de weide, gunstig geweest. Over het algemeen kon het vee reeds in de eerste helft van de maand in de weide worden gelaten. Gedurende de eerste helft van de maand Mei was de voedselvoorziening in verschillende deelen van het land slechts matig. De grasgroei werd door het koud'e, droge weer ernstig geschaad. De vooruitzichten van de voedselvoorziening van het melkvee zijn na den regenval en de daarna ge volgde stijging van de temperatuur over het alge meen gunstig. Met den pluk van groene landbouwerwten gaat het dit jaar niet naar wensch. Vorig jaar be stond er zoowel van de zijde der binnenlandsche conservenfabrieken als van die der Belgische fabri kanten een groote vraag. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale heeft toen meerdere oogstvergunningen voor land bouwerwten uitgereikt. Deze vergunningen waren echter uitsluitend geldig voor 1937. Daar bij het groen plukken der erwten de teler vaak reeds spoe dig geld in handen krijgt en het land vroegtijdig vrij komt, terwijl bovendien het erwtenstroo van betere kwaliteit is dan bij het rijp oogsten, is het voor de landbouwers zeer aantrekkelijk oim hun erwten groen te plukken. Het is dan ook voor velen een tegenvaller, dat het van het jaar met dit pro duct niet vlotten wil. Toen er in onze provincie een groote vraag bestond, stelde de Groenten- en Fruitcentrale geen vergunningen beschikbaar. Zij motiveerde dit, door te wijzen op de groote kwan- tunis tuinbouwerwten, die op de Brabantsche vei lingen onverkoopbaar waren voor den gestelden mi nimumprijs van 5 cent per kilo. Dat er niettegen staande dit doordraaien der erwten in Brabant bier toch vraag naar landbouwerwten blijft bestaan, vindt zijn oorzaak in de betere kwaliteit van het product en den iets lageren prijs. Bovendien zijn dé conservenfabrieken steeds gewoon geweest om zoo veel mogelijk op contract de benoodigde erwten te laten telen, zoodat zij niet zoo gemakkelijk er toe besluiten, om op de veilingen te koopen. In Brabant is er voor een groote oppervlakte oogstvergunning voor landbouwerwten uitgereikt. Het is jammer, dat, toen de erwtentelers in 1935 en 1936 in de gelegenheid werden gesteld' op basis van de in 1933 met dit product beteeldë oppervlakte oogstvergunning aan te vragen, zoo weinigen in onze provincie hiervan hebben gebruik gemaakt. De reden daarvan moet o.i. worden gezocht in het feit, dat in genoemde jaren er in onze provincie hoegenaamd geen vraag naar erwten bestond. In Zeeuwsch-VIaanderen is de pluk practisch vrij. Ondanks dat, worden er weinig erwten ge plukt, daar de fabrieken voordeeliger kunnen koopen in België. Nu de vroege aardappelen een goeden prfls op brengen, wordt door de houders van Oogstvergunning voor Eigenheimers met spanning het oogenblik verwacht, waarop zij zullen mogen gaan rooien. De rooidatum is, naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, voor het eiland Tholen vastgesteld op 8 Juli en voor de andere deelen onzer provincie op 15 Juli. Om te mogen rooien, moet men in het bezit zijn van een rooivergunning. Heeft men geen oogstvergunning, dan mag men niet vóór 1 Augustus a.s. gaan rooien. De oogstvergunningen' van 1937 zijn ook voor dit jaar geldig. Dat ook aan deze vergunningen geen uitbreiding zal worden gegeven, zoodat aan hen, die nog niet in bet bezit zijn van een dergelijke vergun ning, er geen zal kunnen worden uitgereikt, zal voor velen een teleurstelling- zijn. Red. De meeste Fransche tarwerassen zijn dit jaar sterk door roest aangetast. Vooral met de Joncquois is dit het geval. De origineele Benoist 40 blijkt dit jaar veel minder van roest te lijden te hebben. Dit jaar trad de gele roest vroeg en heftig op in de Fransche tarwesoort Joncquois. In het Hol- landsch Landbouwblad lazen we de opmerking, dat zulks waarschijnlijk is te wijten aan de omstandig heid, dat het voorjaar buitengewoon koud is geweest, waardoor de weerstand tegen de roest bij dit Fransche ras, dat aan mildere lentes gewend is, aanmerkelijk is -verlaagd. De aanzienlijke achteruitgang in de resultaten van den aardappeloogst in Argentinië moet hoofd zakelijk worden toegeschreven aan de degeneratie van het gewas. De Argentijnsche Regeering heeft inmiddels maatregelen getroffen voor een verhoog den invoer vaA buitenlandsch pootgoed. Het tuberculose-vrij maken van melkveehouders- bedrijven heeft in Groot-Brittannië grooten voort gang gemaakt, lezen wij in „Economische Voorlich ting". Op het oogenblik zijn aldaar meer dan 2400 stallen als tuberculose-vrij erkend. Tijdens den storm van vorige week is veel schade toegebracht aan de wintergerst. Vele perceelen zullen sl'eohts een halven oogst of nog minder geven. De uitvoer van uien uit Italië is het belangrijkst in het tijdvak Juni tot December. Na den regen van de laatste dagen zullen de primair zieke aardappelplanten spoedig zichtbaar zijn. Ook deze planten dienen bij de selectie zoo spoedig mogelijk verwijderd te wórden. Maakt een excursie naar het landbouwproefbedrijf Zeeland, gelegen aan den weg van Wilhellminadorp naar bet Katsche Veer. Er is veel belangrijks op landbouwgebied te zien! De te Wageningen gehouden aardappeldagen zijn door een groot aantal personen bezocht, waaruit blijkt, dat hiervoor een groote belangstelling blijft bestaan. De keuze der behandelde onderwerpen was ook dit jaar weer goed. De komende najaarsbeurs te Utrecht zal inplaats van op Dinsdag 6, op Woensdag 7 September aan vangen. De derde agrarische jaarbeurs, welke in het kader der najaarsbeurs zal worden gehouden, zal eveneens van 7 tot en met 16 September e.k. plaats vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 1