De huidige positie van den Nederlands chen landbouw en de verwachtingen voor de naaste toekomst. Voorts werd van den Minister van Economische Zaken de mededeeling ontvangen, dat de steun aan keine grondgebruikers uit de B-groep die ouder zijn dan 65 jaar en voor wie geen plaatsvervanger of plaatsvervangster aanwezig is, geheel voor rekening van het Departement van Economische Zaken zullen worden genomen. Het Dagelijksch Bestuur is van meening, dat deze aanvuling een verbetering van de bestaande rege ling inhoudt. Postbestelling ten platteiande. Het Dagelijksch iBestuur heeft opnieuw pogingen aangewend om te komen tot wederinstelling van de tweede postbestelling op het geheele platteland. Besprekingen werden gevoerd met den Inspecteur der iPosterijen te Middelburg om te komen tot een beter verloop van het locale postverkeer. Het komt voor, dat een poststuk dat over enkele uren gaans vervoerd moet worden, anderhalven dag, soms nog langer, onderweg is. Toegezegd is, dat eventueele verbeteringen zullen worden aangebracht indien zulks slechts eenigszins mogelijk is. Oprichting Nederlandsche Ajuinfederatie. iHet Dagelijksch Bestuur heeft medewerking ver leend aan de oprichting van een Nederlandsche Ajuinfederatie, welke ten doel heeft de rentabiliteit van de uienteelt te bevorderen. Als zoodanig worden beschouwd het verkrijgen van de beste rassen door selectie, het verrichten van onderzoekingen met betrekking tot de cultuur, de sorteering, de bewaring en de afzet van uien, alsmede het propageeren van verbeteringen van cultuur en afzet van uien. De heer J. v. d. Werff te Oosterland werd als vertegenwoordiger van de Z. L. M. in de federatie aangewezen. Uitvoering Pachtwet. Het Dagelijksch Bestuur sprak zijn bezorgdheid uit over het voortdurend oploopen der pachtprijzen. Dit feit, dat geenszins kan worden gemotiveerd dooi de huidige prijzen der landbouwproducten, moot worden beschouwd als gevolg van de groote vraag naar grond, zulks mede in verband met de nieuwe Pachtwet. Deze wet dient naar de meening van het Dagelijksch Bestuur zoo spoedig mogelijk in werking te treden, opdat aan den bestaanden onzekeren toestand op pachtgebied een eind worde gemaakt. Bodemkundig onderzoek. Het Dagelijksch Bestuur heeft een kleine commis sie ingesteld, welke in samenwerking met den Rijks- landbouwconsulent "en den Rijkstuinbouwconsulent in onze provincie een rapport zal opstellen betref fende de beteekenis en de wijze, waarop het grond onderzoek in Zeeland het beste kan worden georga niseerd. Tb .e. - bestrijd ing rundvee. Op initiatief van de Z. L. M. werd in samenwer king met enkele andere landbouworganisaties in Zeeland, de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland en den Brabantschen Zuivelbond, de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in de provincie Zeeland opgericht. Aan deze vereeniging wordt voor het onderzoek van het rundvee op tuberculose steun van Rijkswege verleend, waardoor het mogelijk werd ook in Zeeland een begin te maken met de georgani seerde bestrijding van genoemde ziekte onder het vee. De opgave voor deelname aan de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee was zeer groot en overtreft de verwachtingen verre. Reeds in het eerste jaar van haar werkzaamheid werd met onge veer 14.000 runderen aan de t.b.c.-bestrijding deel genomen. In het Bestuur van de Vereeniging werden door de Z. Li. M. benoemd, de heeren Iz. van Cruijningen te Zuidzande en M. Keinepier te 't Zand bij Middel burg. Steun bruine boonen De prijs der bruine boonen daalde tot een zoodanig niveau, dat de productiekosten geenszins wordeh goedgemaakt. Het Dagelijksch Bestuur achtte het gewenscht, dat de steunregeling voor dit product die in het najaar van 1936 kwam te vervallen, werd ingevoerd. Het Dagelijksch Bestuur heeft het K. N. L. C. verzocht zich dienaangaande tot den Minister van Economische Zaken te wenden. In de afge'oopen weken onderging de prijs der bruine boonen, nadat deze een geheel jaar laag was geweest, echter eenige verhooging. Merriekeuringen. Een voorstel van de Provinciae Regelings-Com- missie voor de Paardenfokkerij tot uitbreiding van het aantal prijzen en medailles voor de tweejarige merries en het aantal medailles voor de drie- en vijfjarige merries, heeft de goedkeuring van het Dagelijksch Bestuur verkregen. Volkshoogeschool Rakk©veen. De Z. L. M. is als lid toegetreden tot de Stichting voor Nederlandsche Volkshoogescholen te Bakkeveen (Friesland). Mond- en klauwzeer. De schade, aangericht door het mond- en klauw zeer is ook in Zeeland zeer veel grooter dan uit de officieele cijfers is op te maken. Deze cijfers hebben n.l. betrekking op het aantal acute sterfgevallen. Een groot aantal dieren moest echter als wrak vee worden opgeruimd. De nadeelige gevolgen van het mond- en klauwzeer worden nog steeds ondervonden en de ziekte is nog niet geweken. Mede op grond van deze overwegingen was het Dagelijksch Bestuur van oordeel, dat de voor 1938 toegepaste verruiming voor het aantal kalveren met 7 c/c onvoldoende moest worden geacht. Aange drongen is op verdere verruiming van de kalvertoe- wijzing 1938. Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren. Aan het Dagelijksch Bestuur werd ter goedkeu ring voorgelegd een ontwerp-sehrijven van den Voorzitter van de Melkfederatie voor Zeeland bui ten Walcheren, gericht aan den Minister van Econo mische Zaken. In dit schrijven werd den Minister verzocht sanctie te verleenen aan de ordeningsplan nen voor de productie en distributie van consumtie- melk voor Zeeland buiten Walcheren. Het Dagelijksch Bestuur heeft aan den inhoud van dit schrijven zijn goedkeuring verleend. Landarbeiderswet. Het Dagelijksch Bestuur heeft adhaesie betuigd aan een adres, dat de Bond van Vereenigingen en Stichtingen, bedoeld in artikel 6 van de Landarbei derswet in de provincie Groningen, aan H. M. de Koningin heeft verzonden, waarin wordt aange drongen op verlaging van de rente van de gelden, welke als voorschot ingevolge de Landarbeiderswet worden verleend. Strüo-afzet. Van het K. N. L. C. werd een schrijven ontvangen van het Strooverkoopbureau te Hoogezand, waarin werd verzocht stappen te doen ter verkrijging van een betalingscontingent ten behoeve van den export van het stroo, naar Duitschland. Daar deze export zeer wenschelijk moet worden geacht, heeft het Dagelijksch Bestuur het verzoek gesteund. Strijkgelden. Naar aanleiding van een eertijds door de Z. L. M. gedaan verzoek tot afschaffing der strijkgelden bij openbare verkoopingen, daar dit tot ongewenschte toestanden aanleiding geeft en de versnippering van gronden in de hand werkt, heeft het Landbouw- Comité er bij de Ministers van Justitie en Econo mische Zaken op aangedrongen, het daarheen te leiden, dat het uitloven van een hooger strijkgeld dan 1 van het in eerste veiling gedane hoogste bod wordt verboden. Vlasstiidjecommissie. Het Dagelijksch Bestuur nam met belangstelling kennis van een schrijven van den Directeur-Gene raal van den Landbouw waarin werd medegedeeld, dat is besloten tot de oprichting van een Vlas studiecommissie, welke zich zal bezighouden met het onderzoek en voorlichting op het gebied van de vlasteelt en vlasbewerking. Besloten werd alle medewerking aan de commissie te verleenen. Misleidende reclame margarine. •Het Dagelijksch Bestuur sprak zijn instemming uit over het antwoord van den Minister op een schrijven van de F. N. Z. en de 3 C.L.O.'s tot genoemden Minister gericht over de misleidende reclame voor margarine. De Minister deelt mede bereid te zijn de bepalingen in de Boterwet te ver scherpen, opdat niet meer bij het voeren van reclame den indruk kan worden gewekt, dat margarine een zuivelproduct is. Een kleurverbod komt den Minis ter niet billijk voor, omdat het een goed recht van de industrie is het product zoo goed en smakelijk mogelijk te maken. Instelling Landbouwraad. Uit een ingekomen schrijven van het Landbouw- Comité is gebleken, dat de Minister van Economi sche Zaken bereid is de instelling van een Land bouwraad te bevorderen. •Het Dagelijksch Bestuur is geenszins overtuigd, dat de instelling van een 'L/andbouwraad in het belang van den landbouw is. De volledige vrijheid van de landbouworganisatie wenscht het Dagelijksch Bestuur te behouden. De samenwerking van de 3 C. L. O.'s en den F. N. Z. en het contact dat deze met de Regeering onderhouden, is volgens de meening van het Dage lijksch Bestuur te verkiezen boven een Landbouw raad. Monopolieheffingen op granen. In verband met de daling der graanprijzen met name van gerst en rogge, is bepaald, werd er op (gewezen, dat in het teeltplan 1937 is bepaald, dat de richtprijs voor gerst zal worden vastgesteld op 7,oploopende tot 8,25 per 100 kg, terwijl de richtprijs voor rogge gemiddeld 7,75 per 100 kg zou bedragen. Toen de graanprijzen op de wereld markt zoover daalden, dat het gemiddelde van de voor gerst en rogge vastgestelde richtprijzen niet meer werd bereikt, heeft het Dagelijksch Bestuur via het Landbouw-Comité bij den Minister aange drongen op verhooging der monopolieheffingen voor granen. Een loonende graanteelt vormt volgens de mee ning van het Dagelijksch Bestuur de basis zijn van de te voeren landbouwpolitiek. De Minister heeft, zooals bekend is, de mono polieheffingen óp granen met ingang van 3 April 1938 met 50 ct. per 100 kg verhoogd. Deze ver hooging moet evenwel onvoldoende worden geacht. Gedenkboek Z. L. M. Het Dagelijksch Bestuur besloot een gedenkboek te doen samenstellen ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan der Z. L. M. in 1943. Een commissie van redactie voor de samenstelling van het gedenk boek is inmiddels ingesteld. Vleeschkeuringswet. In verschillende gemeenten van ons land worden groote winsten gemaakt voor de keuringsgelden ingevolge de Vleeschkeuringswet, hetgeen nimmer de bedoeling van deze Wet is geweest. De Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond heeft zich ter dezer zake tot de 3 C. L. O.'s gewend met het verzoek te bevorderen, dat bij de voorgenomen wijziging van de Vleeschkeuringswet hieraan een einde wordt gemaakt. Het Dagelijksch Bestuur besloot bij het Landbouw- Comité aan te dringen op verlaging van uniforme invoer van keurloonen welke nu volgens de Vleesch keuringswet worden geheven. Hagel verzekering. In de Kringen Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland en Walcheren zijn op initiatief der Z. L. M. onderlinge verzekeringsmaatschappijen tegen hagelschade opgericht. Voor deze vereenigingen bestaat bij onze leden groote belangstelling. Samenwerking van de verschillende onderlinge verzekeringsmaatschappijen in Zeeland om de risico zooveel mogelijk te verdeelen en ook bij groote schade voldoende dekking te hebben, is volgens het oordeel van het Dagelijksch Bestuur gewenscht. Overname van crisismaatregelen. Het Dageijksch Bestuur sprak zich uit tegen de overname van maatregelen van de Regeering onder de huidige crisiswetgeving. Bedoelde overname zal alleen dan kunnen plaats vinden, wanneer voldoende waarborgen worden gegeven, dat de prijzen der land- en tuinbouwproducten zoodanig zijn, dat dien tengevolge een redelijk bestaan voor den land- en tuinbouwer mag worden verwacht. In verband hiermede acht het Dagelijksch Bestuur het gewenscht, dat aan den betrokken Minister zal worden gevraagd op welke voorwaarden deze crisis maatregelen wil overdoen. De Landbouworganisa ties kunnen dan nagaan of het belang van den boer erbij' gebaat zal zijn. Inleiding gehouden op de Algemeene Vergade ring der Z. L. M., op Woensdag 15 Juni 1938, door Ir. S. L. Louwes, Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij te 's-Gravenhage. De Nederlandsche Landbouw is in den loop van zijn ontwikkeling, speciaal sedert op advies van de Staatscommissie van 1886 niet de bescherming, maar de technische vooruitgang als' de weg gekozen is, steeds meer den kant van den export opgegaan. Deze ontwikkeling heeft de Nederlandsche Regee ring bevorderd en de landbouw ging zelve accoord met deze oplossing. Men kon zich in die dagen eigenlijk niet voorstellen, dat de wereld zoo op haar schreden zou terugkeeren, dat een toestand kon ontstaan, die wat zijn belemmeringen en reglemen teeringen van den handel betreft, deed denken aan reeds lang voorbije toestanden uit den tijd van het mercantilisme of misschien zefs wel aan de Middel eeuwen. De ontwikkelingsgang van den Nederland- schen Landbouw is*in wezen niet onderbroken door den oorlog. Na den oorlog bleek de buitenlandsche vraag naar de producten van ons^ land- en tuinbouw zoo groot te zijn, dat de beweging, die van 1890 tot 1914 duidelijk te onderkennen was, nog een sterke stimu lans kreeg. Zelfs toen in de crisisjaren, de jaren na 1927, de eerste ernstige inzinking, bij de suiker bietenteelt, zich manifesteerde, heeft men deze ver schijnselen toch slechts beschouwd als van voorbij- gaanden aard en het Nederlandsche volk en de Nederlandsche landbouw stelden zich in overwegende massa nog op het standpunt van den vrijhandel. Dat men in de jaren 1927 en 1928 stond voor blij vende wijzigingen, tenminste wijzigingen van zeer langen duur, was nog maar de overtuiging van zeer weinigen. Eenigszins anders werd het toen in 1929 de graanmarkt definitief den verkeerden kant op ging en zich na 1930 en 1931 een toestand ontwik kelde, waarbij de granen vrijwel waardeloos werden. De catastrophale prijsval van granen en andere landbouwproducten werd gevolgd door een zond vloed van beperkingen van het handelsverkeer, onder al mooier en vreemder namen. Deze beper kingen gaan nog steeds .door en de wensch van zoo- velen, dat deze vandaag*of morgen zullen ophouden en de door velen gekoesterde wensch, dat de opleving van het economisch leven, die eigenlijk sedert de jaren 1933 en 1934 in het buitenland, maar ook sedert het jaar 1936 hier is doorgebroken met zich mede zou brengen verzachting van de han delsbelemmeringen, is niet tot waarheid geworden. Het verdrag van Oslo, dat in het begin van het jaar 1937 nog weer teekenen van herleving ver toonde, hetgeen door enthousiasten in den lande beschouwd werd als het komen van een nieuwen dageraad, is nu kortelings vrijwel plotseling geruischloos ter ziele gegaan. De geesteshouding van velen tegenover deze ver schijnselen kan men niet beter kar akte riseeren dan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 5