LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. Uit de Afdeelingen. De voordeelen der wolkeuring uit een oogpunt van selectie van het fokmateriaal zijn zeer groot. Van stamboek-rammen is controle der wol door het Centraal Bureau Schapenfokkerij, waarbij alle Provinciale Schapenstamboeken zijn aangesloten, verplichtend gesteld. U moet dus van een stamboek- ram de vacht insturen, of ziekte of sterfte enz. opgeven aan ons Secretariaat, anders kunnen wij van een dergelijken ram geen afstammelingen meer registreeren. De hierbij verstrekte wolkaarten spreken voor zich zelf. Een kaart aan den zak en de andere in den zak aan de betreffende vacht. Vorige jaren kwa men enkele foutjes voor, die we ditmaal zooveel mogelijk willen voorkomen, waarvoor we de inzen ders het volgende willen voorhouden: elke vacht in een afzonderlijken zak. Voor een gemakkelijke sor teering op de leveringsplaats: duidelijk aangeven,, of het een ooien- of rammen-vacht betreft. Slechts één nummer vermelden en wel als het een stamboekdier betreft: het rechter- in het andere geval het linker-oornummer. Ook den afzender dui delijk vermelden, met adres. Wanneer het niet moge lijk is, dat een medelid uit de omgeving of een scheerder een en ander controleert, dient U alleen, als eigenaar te onderteekenen. Ook dient U op de kaart te vermelden: het gewicht der vacht, of U de wol, na de keuring, terug wenscht te ontvangen, of dat U de voorkeur geeft aan verkoop vanwege de Nederlandsche Wolfederatie. Als U de wol terug verlangt, vult dan uw adres in aan de achterzijde van de kaart, die in den zak gaat. De wolkeuring zal plaats hebben in de Tilbungsche Wolwasscherij(Dir. H. Bloemen), Groenewoud- straat 2, Broekhoven, Tilburg. Als keuringsdata werden vastgesteld: 11 en 12 Juli 1938. De inzending der vachten moet geschie den vóór 20 Juni a.s. franco aan genoemd adres te Tilburg. In uw eigen belang verzoeken wij U óók aan ons Secretariaat zoo spoedig mogelijk op te willen geven: Hoeveel vachten en kg wol door U werden opge zonden met opgave der betreffende stamboeknum mers. Ook wol van niet stamboekschapen kan wor den opgezonden vóór genoemden datum tot verkoop. U dient er wel zorg voor te dragen, dat U de wolvliezen niet bijeenbindt met touw en zeker niet met ijzerdraad. Het beste is, dat U het vlies met een wolstreng zelf dichtbindt. Voor merken van wol gebruike U nooit olieverf of teer of pek, daar deze stoffen niet uit te wasschen zijn, zonder dat de wolvezel er in hooge mate onder lijdt. U gebruike beter Roodaard, waarmee óók marktbeesten worden gemerkt. In uw eigen belang raden wij U aan, vóór U de wol opzendt, deze zooveel mogelijk van eventueel aanwezige mestklonters te reinigen, daar dit op den uitslag van de keuring van invloed is. Er bestaat gelegenheid de wol persoonlijk naar Tilburg te brengen, te wachten op den uitslag der keuring en de vachten daarna mede naar huis te nemen. Evenals in 1937 zullen óók dit jaar, vanwege het stamboek, premies worden gegeven, aan de hand van de uitslagen van deze wolkeuring. NEGENDE SCHAPENFOKDAG TE DEN BOSCH. Deze heeft plaats op Woensdag 17 Augustus a.s. Het vraagprogramma zal U tijdig worden toegezon den. Zij, die genegen zijn onze reclamebiljetten op daarvoor geschikte plaatsen te verspreiden, gelieven dit aan het Secretariaat op te geven. Altijd bereid tot het geven van verdere, even tueel gewenschte inlichtingen, voor zoover dit in ons vermogen ligt. o De Secretaris: Ir. A. TH. ARIËNS, Ceintuurbaan 69, Ginneken. DENATURATIE AARDAPPELEN OOGST 1937. Het bestuur van de L. C. O. N. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot uiterlijk 23 Juni 1938, gelegenheid bestaat tot het indienen van aanvragen voor denaturatie van aardappelen oogst 1937. Voor aardappelen, welke na 23 Juni 1938 worden gedena tureerd, zal een vergoeding worden uitgekeerd, indien .betreffende aanvraag op genoemden datum in het bezit is der L. C. O. N. ALG. VERG. VAN DEN (NEDERL. BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDS VROUWEN. Zes leden (zegge 6) van de Prov. Afd. Noord- Brabant woonden te Groningen op 1 Juni de 15de jaarlijksche alg. verg. bij van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. plattelandsvrouwen onder voorzitter schap van mevr. R. P. van WageningenBrewes. De pres. van Afd. Groningen, mevr. Smithten Have heette de talrijke aanwezigen namens den prov. bond hartelijk welkom, in hét bijzonder den Com missaris der Koningin en het eerelid mevr. Lint horst Homan en vele vertegenwoordigers van bon den en vereenigimgen. De te behandelen punten der agenda alle na te gaan zou te ver voeren. Naar aanleiding van het voorstel van het Hoofdbestuur om te komen tot een Beatrix-fonds, waaruit kraamvrouwen leden van den Bond in moeilijke omstandigheden verkeerende, na de eerste verzorging verder geholpen kunnen wor den, gedurende 2 weiken door bekwame hulp in de huishouding of versterkende middelen, werden eenige besprekingen gehouden. Het Hoofdbestuur stelde zich voor tot de vorming van dit fonds te komen, als ieder lid één cent stort op elke vergadering. Het Hoofdbestuur zal de zaak nader overwegen en bestu- deeren en rapport daarvan uitbrengen aan de ver schillende afdeelingen. In de algemeene najaarsver gadering komt de zaak opnieuw aan de orde. De vergadering verliep prachtig en werd op voor beeldige wijze geleid. Alle aanwezigen werkten daartoe mede en volgden alles met aandacht. 1280 dames uit alle deelen van het land maakten de bij eenkomst mee en was de zaal begrijpelijkerwijs tot de uiterste hoeken gevuld. Luidsprekers waren opgesteld, zoodat we alles woordelijk konden volgen. Even wil ik hier noemen, dat het Hoofbestuur bij monde van de presidente er haar blijdschap over uitsprak, dat in het afgeloopen jaar de oprichting van 9 afdeelingen in Noord-Brabant tot stand kwam. De bond telt nu 160 afdeelingen en heeft 9000 leden. De geboorte van Prinses Beatrix werd herdacht en werd door allen staande ons „Volkslied" ge zongen. Na afloop der vergadering hield de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, Mr. J. Linthorst Homan, een toespraak over „de cultureele beteekenis van het platteland voor de samenleving", welke prachtige duidelijke rede ademloos werd aan gehoord. Mevr. Evers—Dijkhuijizen (vice-pres.) dankte namens allen dén Commissaris voor diens leerzame rede en bood mevr. Linthorst Homan een ruiker aan. Na afloop der vergadering werd de thee gebruikt in den tuin van „de Harmonie" en werd met vele andere dames kennis gemaakt en over het vereni gingsleven gesproken. Van het bestudeeren der driehoekjes werd veelvuldig gebruik gemaakt. We maakten de opmerking, dat alle boerinnen, oud zoowel als jong, in het Noorden door haar lid maatschap de vereeniging steunen. Vrouwen van predikanten, burgemeesters, dok toren, kortom alle z.g.n. pattelandsvrouwen waren bijeen. Wij zijn hier in N.-Brabant nog lang niet daar aan toe. Juist ook door toetreding der oudere boerinnen wordt krachtig gesteund. Laat Noord- Brabant een voorbeeld nemen aan de andere pro vincies waar allen onverschillig van welken leef tijd, rang of stand lid zijn. Na wat verpoozing in den tuin begon de gemeen schappelijke maaltijd. Hiertoe werden de deelneem sters in 4 groepen verdeeld, ieder van ruim 300 pe- sonen. De N.-Brab. bleven in de bovenzaal van de Harmonie, waar ook het Hoofdbestuur aanzat met de genoodigden. Alles liet zich uitstekend smaken. Na het diner werd in de groote zaal het avond feest gehouden, tooneel, zang, muziek, voordracht enz. Wij izaten toen weer in gezelschap bij de dames, bij wie wij logeerden en vertrokken laat in den avond naar de plaatsen van bestemming. Na een heerlijke nachtrust werden we vroeg ge wekt en waren om kwart over 7 op de afgesproken plaats, waar de autobus gereed stond. Voor de 2en dag hadden zich ruim 700 deelneem sters opgegeven en waren 7 routes door de provin cie Groningen uitgestippeld en had dus iedere club ruim 100 dames. Op vele plaatsen, waar we passeer den, wapperde de driekleur en leerden we door dezen tocht stad en platteland van Groningen kennen. Een bekende fokpaardenstal en veebedrijf werden bezocht enz. Om kwart over 4 kwamen alle excursies te zamen in het Stadspark te Groningen, waar de thee geserveerd werd. Na een gezellig samenzijn werd van velen afscheid genomen, die huiswaarts keerden. De deelneemsters uit Noord-Brabant konden allen nog een nacht blijven en gingen met haar gastvrouwen naar dezer woonplaats. 's Avonds werden door sommigen nog boerderijen bezichtigd. Teruggekeerd bij onze gastvrouw ontwikkelde zich een gezellig gesprek, waardoor we pas diep in den nacht naar bed gingen. Vrijdag maakten we gezamenlijk de reis naar Brabant en hadden elkaar nog veel te vertellen over ons wedervaren, maar ook allen, zonder uitzonde ring, waren vol lof over de prachtige, leerzame dagen, die we meegemaakt hadden en over de bui tengewone gastvrijheid, waarmgde wij ontvangen waren. Ieder lid had z'n uiterste best gedaan het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. We keerden hoogst voldaan huiswaarts en zullen deze mooie vereenigingsdagen nooit vergeten en zouden het een ieder toe willen roepen, die daarvoor maar eenigszins in de gelegenheid is, sluit U aan bij onzen Bond en verzuim dan niet (zoo mogelijk) de jaarlijksche tweedaagsche bijeenkomst bij te wonen. MEDEDEELINGEN VAN DEN VOORZITTER. (Vervolg van pag. 2.) Rund vee teeltregeli n g. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich vereenigd met den inhoud van een rapport betreffende de rundvee- teeltregeling, dat werd uitgebracht door een door de 3 C. L. iO."s en de E. N. iZ. ingestelde commissie. In dit rapport is de commissie tot de conclusie gekomen, dat de IkaLvertoewijzing 10 pet. of 35.330 stuks grooter dient te zijn dan de toewijzing 1937. Controle Crisisdiensten. Het Dagelijksch Bestuur heeft de aandacht der betreffende instanties gevestigd op de hooge kosten der controle, welke wordt uitgevoerd door den cri- siscontröledienst, afdeeling algemeene controle, in de grensstreek van Zeeuwsch-Vlaanderen. In een desbetreffend schrij/ven werd er op gewezen, dat deze controle aanmerkelijk eenvoudiger kan ge schieden, waardoor kosten kunnen worden bespaard. Vogelwet. Met betrekking tot het toezicht op de uitvoering der Vogelwet 1936 werd op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, na gepleegd overleg met andere landbouworganisa ties, een aanbeveling van landbouwdeskundige plaatselijke adviseurs opgemaakt. Volgens de thans bestaande bepalingen van de Vogelwet is het zeer moeilijk om een vergunning te krijgen voor het schieten van niet-beschermde vogels. Niettemin is de schade, welke in verschil lende deelen van Zeeland door b.v. houtduiven en kraaien aan de gewassen is toegebracht, aanzien lijk. Om deze schade zooveel mogelijk te beperken is noodig, dat op zeer korten termijn, d.i. zoodra de schade wordt aangericht of desnoods enkele dagen daarna, kan worden ingegrepen. iMet het oog hierop heeft het Dagelijksch Bestuur aan het Landbouw-Comité verzocht, er bij den Minister op aan te dringen de overgangsbepalingen soepel te doen toepassen met 'betrekking tot het afgeven van vergunningen voor het schieten van met-beschermde vogels. Voorts werd de aandacht er op gevestigd, dat, in tegenstelling met hetgeen mocht worden verwacht de vergunningen voor het vangen en dooden van be schermde vogels thans moeten worden aangevraagd bij den Commissaris van de Koningin en voor on beschermde .vogels bij den 'Minister. Vlassteunregeling. In het teeltplan 1938 voor den akkerbouw werd destijds medegedeeld, dat de steunregeling voor het vlas, in verband met de marktprijzen was komen te vervallen. Er werd echter niet vermeld, dat de regeling opnieuw zou worden ingevoerd, wanneer de vlasprijzen beneden een zeker minimum zouden dalen. Met het oog op den onzeker,en toestand op de vlas- markt is het Landbouw-Comité verzocht pogingen in het werk te stellen om deze toezegging alsnog van den Minister te verkrijgen. Voorts heeft het Dagelijksch Bestuur in de dalende vlasmarkt aanleiding gevonden zich tot het Land bouw-Comité te wenden met het verzoek de aan dacht van de Regeering te vestigen op de wensche- lijkheid om thans reeds voorbereidende maatregelen te treffen voor het opnieuw invoeren van een vlas steunregeling. Mocht de daling der vlasprijzen ziich onverhoopt voortzetten, dan zal een zoodanige rege ling niet kunnen worden gemist. Intusschen kan worden medegedeeld, dat ook het vlas van den oogst 1938 te velde zal worden getaxeerd. Tenslotte heeft het Dagelijksch Bestuur door bemiddeling van het Landbouw-Comité aangedron gen op het opnieuw invoeren van een repelpremie voor vlas. De wederinstelling van een zoodanige premie zal tengevolge hebben, dat veel meer vlas in eigen land zal worden verwerkt en dus tot vermin dering van de werkeloosheid kan bijdragen. Omzetbelasting op fruit. Het Dagelijksch Bestuur heeft het Landbouw- Comité verzocht adhaesie te betuigen aan het adres dat het Centraal Bureau der Tuinbouw-veilingen heeft gezonden aan de Tweede' Kamer der Staten- Generaal, waarin de afschaffing van het heffen van omzetbelasting op fruit wordt bepleit. Zeeuwsche Grondverbeterings-Maatschappij. De Statuten van de iStichting „Zeeuwsche Grond verbeterings-Maatschappij" in oprichting werden, behoudens een kleine wijziging, goedgekeurd. Besloten werd in het stichtingskapitaal bij te dragen. Steun kleine boeren. Via het Landbouw-Comité werd aangedrongen op zoodanige wijziging van de steunregeling voor de kleine boeren, dat deze beter beantwoordt aan het doel, waarvoor zij is ingesteld. Thans is de toestand zoo, dat verschillende grondgebruikers niet van deze regeling kunnen profiteeren, omdat het gemeente bestuur geen medewerking wil verleenen. Gemeend werd, dat hieraan een einde moet worden gemaakt en dat een zoodanige regeling wordt getroffen, dat alle belanghebbenden er voor in aanmerking kunnen komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 4