B. V. G. PAARDENFOKKERIJ. VEEHOUDERIJ. VRAGENRUBRIEK. ïficaten voor granen en peulvruchten, of ibyna 40 van het totaal. In 1936/37 (blijkt de toename in Zeeland niet evenredig te zijn geweest met de andere provincies. Met 41.398 certificaten ver bruikt Zeeland 4 jaar later nog slechts 22 van het totaal. De toename (bedraagt voor Zeeland slechts 40 van zijn verbruik in 1932/33, terwijl Friesland echter niet minder dan 500 Ivan zijn verbruik in 1932/33 in afzet steeg. En voor Neder land buiten Zeeland toerekenen we ook nog 200 toename. Wanneer men deze verschillen ziet, vraagt men zich af, wat wel de redenen kunnen zijn, dat Zeeland zijn vooraanstaande plaats zoo snel dreigt te gaan verliezen, en dat andere provincies zoo snel aan het opkomen zijn. Twee oorzaken spelen hierin m.i. een voorname rol: 1. De nornniliseerende invloed der keuringen. Vroeger werd vooral op korrelkwaliteit gelet. Daar deze in het Zuid-Westelijk zeeklei-gebied van ons land in den regel mooier is dan in de zand- en veengebieden en in de Noordelijker kleigebie den, had het Zeeuwsche zaaigraan een naam gekregen. De laatste jaren wordt vooral gevraagd naar het certificaat en de keurdngscijfers. Zeker, men apprecieert nog wel een mooie volle korrel kwaliteit, en terecht. Doch men vraagt toch in de eerste plaats naar de keuringscijfers. En men kan in Groningen, Friesland, de Veenkoloniën, ja zelfs in Drenthe evengoed voor raszuiverheid of voor ziekten het cijfer 9 krijgen als in Zeeland. De volle blanke korrelkwaliteit zal men echter op de zand- of veengronden niet of zelden kunnen •bereiken. ■Doch wanneer deze normaliseerende invloed der keuringen aan den afzet van het Zeeuwsche zaai graan al geen goed heeft gedaan, waaruit is het dan te verklaren, dat Friesland zijn omzet dn een tijds verloop van 4 jaar verzesvoudigde, terwijl Gronin gen slechts ruim verdubbelde en Zeeland slechts 40 toename (boekte, terwijl ook andere provincies als Drenthe, Overijssel en Noord- en Zuid-Holland alle mindere of meerdere toenahie boekten. Alle echter veel en veel meer dan Zeeland. M.i.z. moet dit groote verschil in de tweede plaats vooral gezocht worden in de schoonings- en afzet organisaties, welke in verschillende provincies ont stonden, als Zaaizaadtelersvereeniging Anna Pau- lownapolder, Waard en Groet, Hoeksche Waard, „TOKAZ" op Texel en Groninger zaaizaadvereeni- ging, terwijl Friesland reeds vele jaren beschikt over zijn krachtige afzetorganisatie: de Z.P.C. Wanneer we dus zien, dat Friesland in 1936/37 reeds meer certificaten voor granen en peulvruchten verbruikte dan Zeeland het jaar tevoren, dan is het voor Zeeland zeker niet te vroeg zich af te vragen, hoe maatregelen te nemen zijn tegen dit dreigende achterop-geraken. En dat nog wel de provincies in ons land, waar gemiddeld verreweg de (beste kwali teiten zaaigraan enz. verbouwd worden, waar men beschikt over flinke bedrijven, over een gunstige vruchtwisseling, waarin vele hakvruelhten opge nomen zijn, waardoor prachtig zuiver land ver kregen wordt. KoSmt, Zeeuwsche 'boeren, bestudeert dezen gang van zaken eens. Zorgt niet achterop te geraken, daar toch de omstandigheden, waaronder gij werkt, gunstiger zijn dan in welke provincie ook. Vooral aan goede centrale schooningsinrichtingen, van waaruit men flinke partijen kan aanlbieden, heeft Zeeland m.i. nog gebrek. Zeker, door de keuringen, welke tegenwoordig uniform in iedere provincie gehouden worden, is een zekere normalisatie ontstaan, waardoor de vroeger zoo bevoorrechte positie de Zeeuwsche boeren wel eenigszins in het gedrang is gekomen. Doch nog steeds groeit in den Zuid-Westhoek van ons land de volste en blankste korrel. Zorgt dus ook van dit voorrecht te blijven profiteeren. De concurrentie is zwaarder geworden. Doch ook nu nog heeft de natuur U voorrechten geschonken, die gij moet be nutten en niet verspelen door tekort aan organisatie bij de verwerking en aflevering Uwer producten. Luctor et Emergo. DE COLORADO-KEVER. Gedurende de laatste dagen is op eenige plaatsen in het Zuiden van ons land tot op 12 km afstand van de Belgische grens, een Coloradokever gevon den. Blijkbaar zijn deze kevers door den hevigen Zuidenwind uit België naar ons land overgewaaid. Het bericht van den Plantenziektenkundigen Dienst, om goed naar het insect uit te zien, was dus wel op het juiste oogenblik uitgezonden. (Het is van buitengewoon groot belang voor onze aardappelcultuur en voor onzen uitvoerhandel, dat alle kevers, die thans op deze wijze ons land berei ken, gevonden en vernietigd worden. Ook daar, waar de kevers eieren gelegd hebben en de larven op het aardappelgewas optreden, kan, als onmid dellijk op de juiste wijze ingegrepen wordt, nog voorkomen worden, dat er haarden gevormd wor den, die voor onze cultuur en handel zoo gevaarlijk zijn. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op alle land- en tuinbouwers in de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland en alle andere personen, bij land- en tuinbouw belang hebben, zoomede yP schooljeugd, om van nu af aan zeer nauw- n8 toe te zien op alle aardappelvelden, de kledn- t als de groote perceelen, of daarin de rioiJ5 y?J"?ra<iokever met de 10 zwarte strepen op de ïiden, ofwel de roode larven van dit insect 1 oorkomen en als er iets gevonden wordt, daarvan onmiddellijk mededeeling te doen ten gemeente huize, opdat vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst alle noodige maatregelen voor de vernieti ging kunnen worden getroffen. Op dit oogeniblik moet men er ook op verdacht zijn, dat men in andere gewassen den Coloradokever kan vinden, daar het insect, uit België aanvliegend, in elk gewas terecht kan komen en dan van daaruit zich naar een aardappelveld gaat begeven. Alleen met volledige medewerking van alle kan ten kan het gevaar, dat in de aanwezigheid van den Coloradokever dreigt, nog bezworen worden. Daarom (Let op den Coloradokever! KEURING HIPPOS UITGESTELD. De keuring van Hippos" te Middelburg, welke aanvankelijk was gesteld op 28 Juni a.s., is uitge steld tot 29 Juni d.a.v. VEULENKEURING BOND VAN PAARDEN FOKKERS OP SCHOUWEN EN DUIVELAND. De jaarlijksche veulenkeuring van den Bond van Paardenfokkers op Schouwen en Duiveland, zal worden gehouden op Dinsdag 21 Juni a.s., des n.m. op het Havenplein te Zierikzee. HET BIER- EN BOTERVRAAGSTUK IN ZEELAND. Het is naar aanleiding van de vergadering te 's-Heerenhoek, dat ik het gewenscht acht nog eens op deze zaken terug te komen. Ik heb daar een uiteenzetting gegeven van het ontstaan en de werking der nieuwe eierveiling en daarna kwalm die boter weer ter sprake. De heer Duvekot, administrateur der Veilingsvereeniging Zuid-Beveland" heeft toen een relaas gegeven van zijn bemoeiingen om voor die overtollige boeren- boter afzet te zoeken en het lijkt mij werkelijk van belang, dat die ervaringen, in het bijzonder onder de boerinnen bekend worden. Na eenige besprekingen is een paar weken geleden op advies van den heer Zwagerman een monster boereniboter, 140 kg ongeveer, naar een groot boterhandelaar gezonden. Dat monster bestond uit pakken van 2 kg en was afkomstig van verschillende boeren; getracht was om zooveel mogelijk de verschillende kwaliteiten, zooals die op Zuid-Beveland voorkomen, te vertegenwoordigen. Deze inzendingen zijn vóór de verzending door een vakkundige gekeurd en in 1ste, 2de en 3de kwaliteit gewaardeerd. Vóór de verzending bleek het echter al noodig sommige monsters om te werken, daarbij kwaim 4 kg water vrij. Verder was er zeer veel verschil in kleur. De ontvanger van het monster berichtte, al spoedig na ontvangst, dat die 'boter zoo niet te verkoopen was, hij had ze opnieuw toewerkt en vermengd (daarbij was er weer 4 kg water uitgekomen) en hij haJd die boter aan ver schillende verbruikers op proef gezonden. Na eenigen tijd kwam bericht, dat hij de meeste mon sters teruggekregen had, ,omdat die boter niet ver koopbaar was. Dat lijkt misschien vreemd, maar men moet niet vergeten, dat boter een product is, dat door de fabrieken uitsluitend als prima kwaliteit wordt afgeleverd en waarvan, en dit is het voornaamste, veel meer is, dan voor verbruik in ons land noodig is. Er is een overvloed van prima boter en in zulke omstandigheden wordt een afwijkende kwaliteit eenvoudig niet aangekeken. Dat blijkt ook op Zuid-Beveland zelf, ook daar is de boerentooter door de handelaren slechts met veel moeite te plaatsen en menige handelaar en winke lier heeft al de verzuchting geslaakt: „verlos ons van die boerentooter", want telkens moeten zij groote "partijen weg zetten, omdat er niet voldoende vraag en afname voor is. Na dit relaas van den heer Duvekot kwamen de tongen los. Allereerst werd opgemerkt, dat de boerinnen er niet best afkwamen. Die opmerking was ten deele juist, goede boter maken is een 'kunst, de eene boerin verstaat die kunst beter dan de andere, maar bovendien zijn er nog heel wat andere zaken, die op de bereiding van invloed zijn en die de boerin niet in de hand of niet voldoende in de hand heeft en die tot haar verontschuldiging kunnen dienen. Vervolgens kwam naar voren, dat verschillende fabrieken, o.a. Oud-Gastel Middelburg, op Zuid- Beveland melk en room ophalen, waaruit 'blijkt, dat het in de meeste gevallen heelemaal niet noodzake lijk is, dat er zooveel boter gemaakt wordt, want men kan dus de melk op een andere manier kwijt. De heer Duvekot heeft daarop medegedeeld, dat het dien kant op moet, dat is niet alleen zijn meening, maar ook de heer Zwagerman acht dat de oplossing en op het Ministerie van Economische Zaken blijkt men er precies zoo over te denken. Het resultaat van deze besprekingen is geweest, dat getracht zal worden het daarheen te leiden, dat zooveel mogelijk melk of eventueel room door de fabrieken wordt afgenomen en dus bij de •boeren aan huis wordt op gehaald. Na al hetgeen ik thans over die boerentooter heb gehoord, schijnt het mij toe, dat dit, product zijn tijd heeft gehad, zij blijkt in het algemeen minder van kwaliteit te zijn dan fabrieksboter, de afzet levert veel bezwaren op, in veel gevallen blijkt, dat dit alleen mogelijk is, als ook de eieren aan den tooterafnemers worden geleverd tegen een te lagen prijs; het zal dus niemand verwonderen, dat mijn conclusie aan het eind van de besprekingen op die vergadering was en die heb ik ook medegedeeld: het komt mij voor, dat ik de 'boerinnen moet aan raden geen boter meer te maken, maar dat zij meer zorg aan hun kippen moeten gaan besteden. B. VAN ASPEREN VERVENNE. MOND- EN KLAUWZEER. In het tijdvak van 29 Mei tot en met 11 Juni j.l. is in Zeeland en West Noord-Brabant mond- en klauwzeer voorgekomen in de navolgende ge meenten: Zeeland Aagtekerke 2, Domburg 2, Goes 1, Grijpskerke 1, Ritthem 1, Schore 1, Sluis 1, Westkapelle 2, totaal 11 gevallen in 8 gemeenten. Gestorven dieren: 2 kalveren en 10 geiten. West Noord-Brabant: Dinteloord 1, Fijnaart 1, Hoeven 1, Rijsbergen 2, Wouw 1, totaal 6 gevallen in gemeenten. Gestorven dieren: 1 kalf. ONS ZILVEREN JUBILEUM. In de laatstgehouden bestuursvergadering is de viering van dit heugelijke feit vastgesteld op Vrijdag 22 Juli a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes. Besloten is tevens deze zomersamenkomst een extra karakter te geven en o.a. er geen excursie aan te verbinden. Een gefvderd spreker is gevraagd de feestrede te willen uitspreken, iemand die de snaren weet te treffen, om aan de dankbaarheid, en de jubel uiting te geven en ons tot meerdere activiteit aan te zetten. Verder zal getracht worden een sprekende land- bouwfilm te vertoonen. Terwijl het geheel zal besloten worden met een eenvoudig souper, waaraan met de genoodigde gasten, ook onze vrouwen en meisjes zullen ver wacht worden aan te zitten. De kosten zullen zoo laag mogelijk gehouden worden, bovendien zal uit een zekere kas op bepaalde dingen een toeslag plaats hebben. De excursie kost altijd nogal geld, laten wij dat nu alvast- reserveeren voor het souper. En dan, het festijn zal pas aanvangen om half twee, terwijl gezorgd zal worden, dat ieder met de laatste gelegenheid of eerder zal kunnen huiswaarts keeren. Natuurlijk zullen ons nog wel verrassingen bereid worden, zou het enthousiasme niet kunnen oplaaien als eens op dezen toogdag voor het eerst onze Bontlsvlag in werkelijkheid kon worden ontrold? Alleen om dit feit zou men reden genoeg kunnen höbben Om op 22 Juli present te zijn. En wat te denken als eens het aanheffen van een nieuw Bondslied op dien feestdag kon aanzwellen tot een machtig accoord, onder begeleiding van in strumentale muziek? Inderdaad, opgemelde ver rassingen achten we niet onmogelijk. Innige samenwerking is te verwachten; goede warme woorden zullen worden gehoord. Zangers en speellien zullen het hunne bijdragen, bloemenweelde en groenend loolver zullen ter versiering worden aangebracht, de feestdisch zal tot nuttigen noodi- gen, het een van geestdrift zijn en de lust tot saamhoorigheid zullen getoond worden als niet te voren. Boven dit alles zal onze ootmoedige dank uit onze harten oprijzen voor zoovele, groote wel daden en gunstbewijzen ontvangen, jegens God in Wiens hand ons leven is. Wie zal nu nog thuis willen blijven? Het is onze overtuiging: elke B.V.G.-er zal zich geven met maximale geestdrift. 22 Juli hopen we. zal worden een dag van dank baarheid, van geestdrift, van gezelligheid, van plan nen tot meerdere krachtsontplooiing. Elk 'begrijpe zijn taak. Straks moet het 25 op 50 aan. Namens het Bondstoestuur, W. DE BUCK, Voorzitter. Alle vragen voor de vragenrutoriek moeten ge richt worden tot de Redactie van het Zeeuwsch Landbouwblad, Landbouwhuis te Goes, en niet tot de medewerkers. Het komt meermalen voor, dat leden der Z. L. M. rechtstreeks vragen inzenden aan den rechtskundi gen medewerker, den heer Mr. H. C. J. Zaaijer. Deze worden alleen door hem beantwoord tegen wettelijk tarief en worden niet in de vragenrutoriek geplaatst. Red. Vraag 201. STEUNUITKEERING AAN KLEINE BOEREN. Ik heb zoo juist vernomen, dat er voor tarwe, rogge, haver, gerst 2, erwten, boonen 1,50, aard-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 14