Landbouwproefvelden. 3 1 Wat de practijk er van denkt. Rondom de Boerderij. Interprovinciaal korrelmaisproefveld op het Lanclhouvvproefbedrijt? in den Wilhelminapolder. Z 251. Alhoewel de resultaten van dit proefveld door de schade welke daaraan door fazanten werd aan gericht, niet in alle opzichten als een juiste maat staf mogen worden aangenomen, acht ik de uit komst toch wel van dusdanig belang, dat het mij gewensch voorkomt, hieraan publiciteit te geven. De navolgende rassen werden verbouwd op veld jes van één are groot, terwijl elk ras in drievoud uitgepoot werd: Blanc des Landes; Selectie Ned. Heide Mij; Ohiemgauer; Pfarrkirchner; Zélandia; Minnisota; North Western Dent; MaJhndorfer; Meökleniburger en Pommersdhe. Grondsoort: zware klei. Voor vrucht: suikerbieten. Bemesting ,per ha: 400 kg sup 18 200 kg pk en 250 kg kas. Op 4 Mei werd gepoot. 'Hierbij werden met de houweel putjes gehakt en in elk putje 4 zaden ge legd. De rijenafstand bedroeg 60 cm; in de rij 40 cm. Door de vele regens welke aan het poten vooraf waren gegaan, verkeerde de grond niet in at te beste structuur. GroeiwaarnemingenBlanc des Landes en North Western Dent waren het eerst iboven, n.l. op 26 Mei; de andere rassen eenige dagen later. Het eerste ras groeide vrij snel op; North Western Dent en sel. Ned. Heide Mij ontwikkelden zich langzamer dan de overige. Het zaaizaad van Minnesota bleek zoo weinig kiemkrachtig, dat slechts ongeveer 25 tot ontwikkeling kwam. Dit ras is dan ook verder geheel uitgeschakeld. iZélandia was het eerst, n.l. op 6 Juli, in bloei; alle andere rassen eenige dagen later. Gerangschikt naar de grootste stroolengte, was de toestand begin September als volgt: 1 Blanc des Landes, 2 Pfarrkirchner, 3 Ohiemgauer, 4 Zélandia, 5 Pommersche, MaJhndorfer, sel. Ned. Heide Mij en North Western Dent en 6 Meoklenburger. Tijd van rijpheid: Ohiemgauer 18 September; Pfarrkirchner 20 Sept.; 'Zélandia 23 Sept.; sel. Ned. Heide Mij 24 Sept.; North Western Dent en Mahn- dorfer 28 Sept. en Blanc des Landes 5 October. 'Het gewas werd gedurende den winter bewaard in een voor dat doel gebouwde maisbewaarplaats, die goed aan het doel heeft beantwoord. Op 8 April werd gedorscht met een Deering's maisdorschimadhine. De uitslag was als volgt: "7 Opbrengst per één are in kg RASSEN "3 V (j Aan maiskolven Aan korrels op 15 Oct. '37 op 8 April '38 1 88,0 52,0 Blanc des Landes 2 76,0 44,0 3 85,3 51,0 1 103,0 49,0 Zélandia 2 102,0 52,5 3 Opbrengst niet bepaald North Western 1 97,0 48,5 Dent 2 90,0 46,0 3 88,0 44,5 Sel. Ned. 1 87,0 17,2 Heide Mij 2 Opbrengst niet bepaald 3 91,2 50,5 1 86,0 49,5 Mahndorfer 2 93,0 47,5 3 86,0 49,3 1 114,0 52,0 Pfarrkirchner 2 109,0 47,0 3 104,0 48,8 1 87,0 39,7 Mecklenburger 2 83,0 44,0 3 92,0 49,3 Chieragauer 1 Opbrengst niet bepaald 2 3 99, 48,2 1 96,0 48,8 Pommersche 2 96,0 48,5 Opbrengst niet bepaald In verband met 'het aan het begin medegedeelde, moeten de cijfers met de noodige reserve aanvaard worden. C. J. Dr. WAAR KOOP IK MIJN KUIKENS EN JONGE HENNEN Nu de tijd weer is aangebroken voor het opfokken van onze kuikens, is het m.i. dienstig hierover eenige wenken te geven ten nutte van onzen lezers kring. In de allereerste plaats, waar koop ik mijn ééndagskuikens? Veelal wordt een of ander blad geraadpleegd en komt men dan een advertentie "tegen die geschikt lijkt, dan gaat men daarop in, zonder acht te slaan of het een fokker i), vermeer- deringsbedrijf 2), of kuikenbroeder 3) iS. Nog te weinig of in 't geheel niet is men in land- bouwkringen op de hoogte van de werking der Pluimveecentrale te Beekbergen en de verschillende catagorieën, waaronder zij de pluimveebedrijven rangschikt. Daarom is het niet aan te bevelen zijn kuikens van loonbroeders te betrekken, die bijna hun geheele kwantum broedeieren ontvangen van hoen derparken, waarover men zelfs als broeder geen geregelde controle heeft, en niet op de hoogte is met ziekten e.d. die daar voorkomen. Dan komt men ook nog advertenties tegen, waarin ééndagskuikens aan geboden worden tegen lagen prijs, om plaats te maken voor iets anders enz., adres: Broederij die en die; welke in 't geheel geen broedmachines of ver gunning heeft, laat staan kuikens. Schrijft men op zoo 'n advertentie, dan blijkt vaak, dat zulke per sonen een zaakje op de markt hebben gekocht (meestal gesmokkelde kuikens uit België), waar men dan een onwetenden boer of burgermee opknapt. Soms komt men 3 a 4 weken later nog tot de ont dekking, dat het bijna uitsluitend haantjes zijn, welke er den eersten dag van hun leven uitgesext zijn. De ondervinding heeft geleerd', dat men bij onderzoek aan dergelijke adressen veelal een gewoon woonhuis aantreft, terwijl geadverteerd was „Hoen derpark Levenslust" enz. Bestelt men dus kuikens op een advertentie, dan dient men niet op aanlokkelijke aanbiedingen in te gaan, maar kijke steeds naar het nummer, waar onder de broedvergunning is uitgereikt, of naar het nummer, waaronder het bedrijf als fokker of ver- me erderingsb edrijf ressorteert Gedachtig aan de spreuk van Vader Cats: Koop een paard en een vrouw Onder de rook van je schouw, is het nog beter, dat men zijn kuikens of hennen koopt bij iemand, dien men van nabij kent, of iemand door wien men al jaren goed is bediend. Enkelen zullen hier tegen inbrengen, dat is te duur, daar wordt te veel aan verdiend enz. Nog veel te veel is men geneigd om jonge hennen voor een zeldzaam koopje :te willen aanschaffen. Het is hier op Schouwen en Duiveland voorgekomen, dat er een Brabander kwam met jonge R. I. Reds. De meesten van onze lezers is bekend, dat Roode Islands-hanen zeer laat hun kopversierselen krijgen, dus een eigen schap voor den scharrelaar van groot belang. Vijf a zes- boeren vlogen er lustig in, de één voor ƒ1, per stuk. de ander voor 1,25 enz. ja, er was er één bij (de laatste) die kreeg een mooie haan cadeau. Dit was een ouder exemplaar. Gevolg was, dat men met Kerstmis volop in zijn hanebout zat. Het is toch wonderlijk, dat door sommigen, als het een aankoop van een best kalf of veulen betreft, dikwijls op £een prijs wordt gezien, maar als het kuikens of jonge hennen zijn, dan is het meestal loven en bieden. Het valt toch niet te ontkennen, dat de kip ook een zeer nuttig dier is op een boerderij, die onze afvalproduc ten productief omzet in eieren. Men bedenke slechts, dat b.v. Barneveld, waar honderden ha waardeloozen grond liggen, met de komst van de kippen (in dezen tijd de wereldbekende Barnevelder kip), als het ware herboren is. Dit is voor ons, Zeeuwsche kleiboeren, een aan sporing om den kippenstapel wat meer op peil te houden en hooger te waardeeren, opdat, wat in de crisisjaren is ingeboet, weer wat meer mag uit groeien. k. te O. 1Iemand die als fokker erkend is heeft een bedrijf met kippen, die voor het grootste gedeelte op den leg gecontroleerd worden, door valnest- contröle. 2) Een vermeerderingsbedrijf bestaat uit kippen afkomstig van broedeieren afkomstig van een fokker. 3) Kuikenbroeder is hij, die in het bezit is van één of meer broedmachines, en aan wien een broed vergunning is uitgereikt, met daaraan verbonden verplichtingen DE TEELT VAN ZIJDERUPSEN. Weinig bekend is in Zeeland en vooral in onze streken (Tholen) de teelt der zijderupsen. De echte zijde n.l. wordt vervaardigd door de uit China af komstige zijderups „Bocmbyx Mori" of „Pericaria Mori" genoemd. Zij wordt gelboren uit een klein wasachtig eitje en verricht haar werk, doordat ze zich voedt met de bladen van witte moerbeiplanten. Het eitje doet denken aan het zaad van hopperups- klaver. Eenige jaren geleden nam ik eens een proef met 1000 eitjes. Na ontvangst der eitjes, welke in het begin lichtgeel van kleur waren, maakte ik een ietwat primitieve, maar toch zeer goed voldoende installatie. Half Juni werden de eitjes uitgelegd, hetwelk niet in de zon, maar binnenshuis, op car- tonnen deksels moet geschieden. De huisvrouw behoeft echter niet bezorgd te zijn, dat deze kweekerij een groote rommel meebrengt, wat geensizins het geval is, daar de rupsen hun voeder bak niet verlaten en de mest droog en reukloos is. Daar de temperatuur voor de eieren 6070 gr. F moet zijn, kunnen ze heel goed op een zolder of dakkamer worden geplaatst. Zijn de nachten bijzon der koud, dan kan door bijzetten van een kruik kokend water de temperatuur worden verhoogd. Na enkele dagen worden de eitjes rose, iets later licht grijs. Het op deze wijze uitbroeden der eitjes duurt 3 tot 10 dagen. Dan koant meestal in den morgen, tüssdhen 6 en 9 uur, een klein donkerbruin rupsje te voorschijn, dat het eigenlijke werk van voederen en schoonhouden meebrengt. Tegen dat de eitjes uitkomen,, legt. men vast enkele bladeren van witte moerbeiplanten, met de gladde zijde naar boven, hieroverheen, zoodat de eerst uitkomende rupsjes zich dadelijk aan den ruigen kant kunnen vast hechten en zich zoodoende van voedsel voorzien. ZIJA. EENIGE GftOENBLIJVENDE HEESTERS. Terwijl voor het planten van alle bladverliezende heesters de tijd weer voorbij, is, kunnen de groen blijvende heesters nog met succes worden geplant. Zelfs moeten we bij deze de voorkeur geven a^h een vrij late voorjaarsplanting, b.v. April tot eerste •helft Mei, of laatste helft Augustus tot einde Sep tember. Nu moet bij. aankoop echter met verschil lende zaken terdege rekening worden gehouden'. De groenblijvende heesters toch worden door ietiferen soliden kweeker geleverd met een flinke kluit aarde. Het zal van de behandeling op de kweekerij afhan gen of die kluit stevig is, of zooals men het tegen woordig weer meermalen kan zien bij dé Veile planten, die op de markt worden aangeboden, dat alles uitgeschud, en soms half verdroogd' is. Dat zulke planten veel moeite hebben om weer aan den groei te komen is duidelijk. Zijn de planten goed gekweekt, d.w.z., om de 2 jaar op de kweekerij verplant, dan heeft zich daar door een flink wortelgestel gevormd, waar de aarde goed tusschen blijft zitten. Deze planten zullen 'ook weer gemakkelijk aangroeien. Zoo is het mogelijk vrij groote exemplaren nog te verplanten. Dit gaat zeer bezwaarlijk wanneer ze eenige jaren op dezelfd'e plaats hebben vastgestaan. Over 't algemeen echter is het wel gewenscht jonge planten te koopen, daar aan toch is bij een goede behandeling vrijwel geen risico verbonden. Hoe nu te planten. Zooals altijd noodig is, dient ook voor de blad- houdende heesters den grond vooraf flink diep bewerkt te zijn. 't Liefst in 't najaar wanneer het plan bestaat om in het voorjaar te planten. De plantgaten worden niet grooter gemaakt dan noodig is om de wortelkluit in te plaatsen. We planten op dezelfde diepte waarop ze in de kweekerij hebben gestaan; daarna worden ze half aangevuld en niet of zoo weinig mogelijk aan getrapt. Bij elke plant wordt nu een flinke scheut water gegeven, den anderen dag worden de gaten geheel dichtgemaakt en mogen dan wel wat worden aangedrukt, echter niet vlak naast ,d'e plant, maar eenigszins aan den zijkant der gaten, daar anders de wortelkluit uit elkaar zakt, wat zeer nadeelig is. Het oppervlakkig aanbrengen van wat ouden stalmest verdient alle aanbeveling, dit houdt den grond wat los, terwijl de planten de voedingsstoffen gelijdelijk krijgen toegevoerd. Ook blijft hierdoor de grond langer vochtig. Echter geen mest onder in de plantgaten brengen, dit is trouwens nooit goed, voor geen enkelen boom of heester. Deze mest toch gaat wegens gebrek aan bacteriënwer- king tot verzuring over, inplaats dat ze omgezet wordt. Bovendien moeten we steeds bedenken, dat elke boom of heester het eerste jaar na planting bijna geen behoefte heeft aan meststoffen, maar wel aan een goeden vochtigheidstoestand van den bodem Het tweede jaar zullen ze echter voor een goede bemesting zeer dankbaar zijn. Wat het sortiment betreft, kan gezegd worden, dat dit zeer groot is. Ziehier eenige mooie soorten. Prunus Laurocerasus, met groot mooi glanzend blad, f linken groeier, geeft donkere kersachtige vruchten. Prunus Lucitanica, ook bekend onder den naam van Portugeesohe Laurier, wil een eenigszins beschutte standplaats, mooie bruine twijgen met frisch, groen blaid'. Aucuba japonica, met mooie vrij groote, geel gevlekte, glanzende bladeren en koraalroode, vruch ten; deze heester is tweehuizig, dus om veel vruch ten te hebben moet een mannelijk exemplaar fri de omgeving geplant worden. Skfmmia japonica, zeer mooie heester met witte bloemen en roode vruchten, is op halfbeschaduwde plaats het mooist. Evonymus, in diverse soorten. Deze zijn ook wel geschikt voor randen. Witbonte bladeren. Hiervan zijn ook nog een paar hooggroeiende soorten met groene bladeren. De goud- en zilverbonte Ligustrum kunnen als alleenstaande heesters met succes worden aan gewend'. Ook de groenblijvende Berberissoorten ,mag ik hierbij niet vergeten. Een paar mooie soorten zijn: Berberis Buxifolia, met kleine blaadjes. Berberis Stenophijlia, met hangende twijgen en kleine gele bloemen. Berberis Agregata, verliest bij strenge vorst het blad, bloeit met gele bloemtrossen. Mahonia Aquifolium, ook wel eens onder de Berberis gerangschikt, met mooi glimmend blad en groote. gele bloemtrossen. Al deze soorten blijven vrij laag en zijn zeer geschikt voor aanplant langs een laan of aan de voorzijde van een groote aanplant. Ook zou ik hierbij nog kunnen noemen de wel bekende Rhododendrons. Deze eischen echter een zeer bijzondere behandeling en kunnen niet met goed gevolg worden aangeplant bij de groenblijvende heesters. Natuurlijk zou het aantal soorten nog sterk kun-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 5