Redactioneel Gedeelte Het is niet alles goud dat... wordt gebaggerd Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. VEREENIGINGSWEZEN ECONOMIE. Beste weiden en goede booimgaarden zijn twee begeerenswaardige zaken voor een boerderij, maar ze laten zich niet vereenigen op één stuk land. Erwtenstroo is een goed veevoeder, dat men gelijk mag stellen met matig hooi. In beschimmelden toe stand is het gevaarlijk, en mag als 'zoodanig niet gebruikt worden. Het hl-gewicht van haver is van jaar tot jaar aan grooter schommelingen onderhevig dan dat van andere granen. Teneinde de overbrenging van ziekten te voor kómen, moet men geen steklingbieten verbouwen naast gewone bieten of spinaziezaad. Door goede bewaring van het pootgoed, zoodat gëen spruitverlies optreedt en het poten der knollen niét schot, kan onderzeeërvorming worden voor- JÖüften. -[irior. iDe Hongaarsche regeering heeft bepaald, dat slechts zij grond kunnen verwerven, wier eenig beroep den landbouw is. Jtnolbegonia's mogen pas half Mei in den vollen grottd wohden uitgeplant. Zij verlangen een eenigs- zins beschaduwde standplaats. TeDe vroege aardappelen, die afgevroren zijn, kan mén met een kleine gift stikstof te geven in een gemakkelijk opneembaren vorm spoedig tot her nieuwden groei prikkelen. Höbt U zich er reeds van overtuigd, dat op Uw bedrr)f ^geen schade aangericht wordt door emelten 1 Fruitikweekers let op het hout, dat afkomstig is van- heti snoeien of rooien van vruchtboom en. Het kan een kweekplaats zijn van zwammen (lood- glanssctourft) en zoo Uw hoornen weer besmetten. Wees radicaal, verbrandt het direct. Iritiien de huismusscben de door U opgehangen nestkastjes bewonen, dan deugt de constructie niet. Maalk de kastjes volgens voorschrift van den Plan- tenziekterükun dig en Dienst. Met inbegrip van de op 1 November 1937 ver pachte bedrijven zijn in de Wieringenmeer thans 14 bedrijven gepacht door personen, afkomstig uit Zeeland, d.i. 7 van het totaal aantail pachters in de Wieringenmeer. De vorst heeft in de afgeloopen weken aan de vruch tboom en o.m. in de Betuwe groote schade aangericht. !He't betreft hier niet alleen schade door nachtvorst, doch oök vorstibeschadiging daar b.v. appelbloesems, althans de stamper en derge lijke, in den knop reeds door de vorst zijn vernietigd. De stand van de gewassen is op het oogenblik zeer goed te noemen, waartoe de goede bodem structuur o.i. ruimschoots heeft bijgedragen. De groote schade, die het mond- en klauwzeer aan den veestapel berokkende, komt in de naziek- ten dikwijls eerst nu aan het licht. Deze schade is veel grooter dan men veelal meent. De oppervlakte vlas, die dit jaar in Nederland werd uitgezaaid, bedraagt belangrijk meer dan in vorige jaren. Ook Zeeland heeft een belangrijk aandeel in detze uitbreiding. De voorjaarswerkizaamheden zijn in tegenstelling met het vorige jaar zeer vroeg begonnen. Dit wil echter volstrekt niet zeggen, dat het voorjaar 1938 wat de kosten voor den boer aangaat, een voor- deelig voorjaar is, eerder het omgekeerde is het geval. Wanneer men een vergelijking maakt tusschen de ligging en verkaveling van de gronden in b.v. Zuid-Beveland en in de Wieringermeer, dan behoeft nietKte worden gezegd waar deze het beste is. Eb ié in Zeeland op het gebied van egalisatie en verkaveling van gronden nog zeer veel werk te 'verrichten. Wij dachten aan bovenstaande variant op een bekend spreekwoord, toen wij een dezer dagen een tweetal prospecti van het „.Syndicaat Proton", de Perporicherstraat 108 te 's-Gravenhage, onder oogen kregen. Dit Syndicaat heeft ook het platteland in Zeerah'd tot werkgebied gekozen, zoodat het ons gewenscht voorkomt onze lezers van voorlichting te dkiiëri. Wij zullen den inhoud van deze prospecti niet in ons blad afdrukken, trouwens dit ware ook niet toelaatbaar, immers boven aan een der prospecti staat met duidelijke letters te lezen ,,Alle auteurs rechten, zoowel van het systeem als van den tekst, nadrukkelijk voorbehouden". Hét genoemde Syndicaat geeft op de aandeelen van de N.V. Exploitatie Maatschappij Bengkalis dividend polissen uit a 25,elk recht gevende op l/320ste deel van het dividend, dat op een aandeel van deze maatschappij wordt betaald. Het maximumbedrag waarop een Dividend-Polis rechten kan doen gelden bedraagt 500,Als deze som is uitgekeerd, wordt dé polis ingetrokken. De N. V. Exploitatie-Maatschappij Bengkalis, gevestigd te 's-Gravenhage, is een goudwinnings maatschappij, die in 1933 werd opgericht. Volgens de prospectus van het Syndicaat Proton, is deze Maatschappij o.m. in het bezit van een goudbagger molen (vandaar onze titel), die ƒ600.000,— heeft gekost, maar wellicht dan ook de beste ter wereld is. Het werkgebied van deze Maatschappij ligt, aldus de prospectus, op Sumatra op dezelfde breedte als Ophir, waar vandaan volgens het Oude Testament reeds de schepen van Koning Salomo goud haalden. De laatste noteering van de aandeelen Bengkalis op de Amsterdamsche beurs was 95% dividend is tot op heden niet uitgekeerd. De Maatschappij staat geheel buiten het genoemde Syndicaat. De houders van de polissen van het Syndicaat Proton zullen dus te zijner tijd uitkeeringen kunnen incasseeren tot een maximum van 500, Volgens een berekening in de prospectus van het Syndicaat Proton, zou, indien de grond slechts één gram goud per nri bevat, de houder van een dividenid1- polis een uitkeering van ruim 4,of ruim 16 van de betaalde premie van 25,ontvangen. Hoe veel het dividend van Bengkalis zal bedragen als het goudgehalte niet één gram doch 3 of 4 gram per m3 zal bedragen, is, aldus de prospectus, gemak kelijker uit te rekenen dan zich voor te stellen, n.l. 3 of 400 dividend. Inderdaad kunnen ook wij ons dit moeilijk voorstellen. Wij hebben jammer genoeg bovendien nergens kunnen vaststellen of er vol doende zekerheid, bestaat, dat het „Syndicaat Proton" de aangegane verplichtingen zal nakomen. Zooals hierboven werd medegedeeld, zullen de uit keeringen van het Syndicaat Proton zich regelen naar de nog te declareeren dividenden op aandeelen der N.V. Exploitatie Maatschappij „Bengkalis" en wel hiervan 1/320 gedeelte. Tot nu toe heeft deze Maatschappij; nog geen dividend uitgekeerd. De Maatschappij Bengkalis zal o.i. bovendien eerst totaal 320 maal 25,is 8000,of niet minder dan 800 dividend per aandeel van 1000,moe ten verdienen en uitbetalen, voor id'at voor de houders van polissen van het Syndicaat Proton van het touche eren van winst sprake is. Immers eerst dan heeft men de vijf en twintig gulden terug die men voor een polis van het „Syndicaat Proton" heeft betaald. Alvorens dividend-polissen van het „Syndicaat Proton" aan te schaffen, wende men zich eerst eens tot het Secretariaat der Z. OL. M., Landbouwhuis te Goes. KON. NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMITË. Kort Verslag van de vergadering der Eerste Afdee- ling, welke onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te De Wijk op 20 en 21 April 1938 te 's-Gravenhage is gehouden. Waardeering en beoordeeling van tarwesoorten. Naar aanleiding van een tot onze organisatie gerichte vraag, aangaande de mogelijkheid en het nut van een internationale overeenkomst inzake de unificatie van de methodes van analyse en beoor deeling van tarwesoorten, werd besloten in overleg te treden met de technische tarwecommissie te Groningen. Uitvoer van stroo. Ingekomen was een verzoek om stappen te doen ter verkrijging van een beta- lingscontingenit ten behoeve van den uitvoer van stroo naar Duitschland. Medegedeeld werd, dat inmiddels reeds een zeker bedrag voor dit doel beschikbaar is gesteld, zonder dat daardoor de export van andere agrarische producten is beperkt. Over de toewijzing van het uitvoercontingent was men echter minder tevreden. Aangezien de aankoop van stroo door Duitschland is gecentraliseerd, moet dezerzijds, het aanbod van dat product zooveel mogelijk in een hand worden gebracht, waartoe de regeering haar medewerking zoude kunnen verleenen. Steunregeling kleine boeren. Besproken werd een aan onze organisatie voorgelegd ontwerp-adres aan de Ministers van Economische- en Sociale Zaken, betreffende steunverleening aan de kleine boeren. Met het voorstel den norm van 4,per week voor kleine boeren, die vallen in groep A der steun regeling, te verlagen tot 3,— per week, kon de vergadering niet accoord gaan. Een en ander zou tot gevolg hebben, dat een belangrijk aantal kleine boeren niet meer in de werkverschaffing zoude kun nen komen,, waardoor zij financieel zouden worden gedupeerd. Voorts achtte men het onjuist de kleine boeren, om wie het hier gaat, te gewennen aan het denkbeeld, dat zij geen arbeid huiten hun bedrijf behoeven te verrichten. Meestal toch hebben zij daar geen dagtaak en waren zij ook vroeger veelal op loondienst bij anderen aangewezen. Het tweede voorstel om aan te dringen op afschaffing van de verplichting de door inwonende ouders genoten ouderdomsrente voor 2/3 in mindering te brengen van het genoten steunbedrag, werd unaniem aan vaard. Prijs der bruine boonen. In verband met het feit, dat de prijs der bruine boonen zich sedërt geruimen tijd op een peil beweegt, waarop geen loonemde pro ductie mogelijk is, werd besloten bij het College van Reg. Commissarissen te pleiten voor het weder- instellen van de steunregeling en het bepalen van den richtprijs op 12 per 100 kg. Opgemerkt werd, dat inzonderheid voor de provin cie Zeeland de teelt van bruine boonen van beteeke- nis is, aangezien daar in 1937 4400 ha met dit gewas waren beteeld. Prys van het vlas. Gewezen werd op de wensche- lijkheid de steunregeling voor de teelt van vlas weder in te stellen. De vlasprijzen zijn aanzienlijk gedaald, terwijl de vooruitzichten somber zijn. Mocht tegen wederinstelling der vlassteunregeling bezwaar bestaan, dan dienen in elk geval maat regelen te wonden genomen om de taxatie van het vlas te laten verrichten, daar anders elke basis voor een toekomstige steunregeling zoude ontbreken. Het bedrag, dat met de taxatie is gemoeid, behoort door het Landbouwcrisisfonds te worden betaald. Echter is er aanleiding deze kosten terug te vorderen van het Departement van Sociale Zaken, omdat de vlascultuur en de vlasbewerking een belangrijk stuk werkgelegenheid vormen en mitsdien dit Departement bij het instandhouden der cultuur groot belang heeft. In verband hiermede dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat de bewerkingspremie voor vlas ad 30 per ha, welke voor zoover bekend het volgend jaar zal worden ingetrokken, dient te wor den gehandhaafd. Reeds thans komt het n.l. voor, dat het voor vlas- verbouwers en vlassers voordeeliger is 't onbewerkte vlas naar België te verkoopen, dan het hier te lande met premie te laten bewerken. Wordt nu de premie afgeschaft, dan bestaat het gevaar, dat de vlas bewerking hier te lande grootendeels zal verdwijnen, waardoor de werkgelegenheid zal teruggaan. Besloten werd ook deze aangelegenheid te bespre ken met het College van Reg. Commissarissen. Rogge- en gerstprijzen. De aandacht werd er op gevestigd, dat de verhooging der monopolieheffingen op granen met 0,50 per 10Ó kg van 3 April j.l. niet het verwachte effect heeft gehad. Ook thans wordit de richtprijs voor doorsnee-kwaliteit rogge- en gerst lang niet bereikt. Bij schrijven van 13 Januari 1938 aan de drie Centrale Landbouw Organisaties heeft de Minister van Economische Zaken het navolgende verklaard: „Gegarandeerd is dus slechts, dat de roggeprijzen zouden liggen tusschen ƒ7,25 en ƒ8,25. Uiteraard zal deze toezegging strikt wordm nagekomen". De vergadering was van oordeel, dat opnieuw maatregelen noodig zullen zijn om den in uitzicht gestelden richtprijs te bereiken. Besloten werd deze aangelegenheid te bespreken met het College van Reg. Commissarissen en aan te dringen op verhooging der monopolieheffingen wederom met 0,50 per 100 kg en instelling van een exportpremie voor inlandsche rogge tot eenzelfde bedrag. Met nadruk werd er op gewezen, dat in dergelijke maatregelen geen aantasting van de positie der vee houderij mag worden gezien. Immers als gevolg van de daling der 'wereldmarktprijzen gedurende de laatste maanden, komt het hinnenlandsche prijspeil der voedergranen niet uit boven het peil, waarbij de prijzen der voedergranen met die der veredelings producten in evenwicht zijn. Wijziging omzetbelasting. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres dat door de samenwer kende slagersorganisaties aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden gericht en waarin er op wordt aangedrongen het vleesch buiten de omzet belasting te doen vallen. ASSURANTIEVEREENIGING „HELPT ELKANDER" TE SEROOSKERKE (W.) Maandagmiddag j.l. werd in het Militair Tehuis te Middelburg, onder Voorzitterschap van den heer L. Maas, de jaarvergadering gehouden van de assu- rantievereeniging „Helpt Elkander", gevestigd te Serooskerke (W.). Uit de rekening 1937 bleek, dat aan brandschade is uitbetaald 8925,95, en deze rekening een goed slot opleverde van ƒ1738,13. Het jaarverslag vermeldde o.m., dat ultimo December de vereeniging 2087 leden telde met een verzekerd kapitaal van ƒ12.833.041. MELKSTEUNBEPERKING IN ZWITSERLAND. In verhand met een minder gunstige ontwikkeling van den kaasexport heeft de Zwitsersche melkvee houderij opnieuw een beroep moeten doen op den staat ten einde den melkprijs op het geldende peil te kunnen handhaven. De melkprijs bedraagt thans in Zwitserland 20 centimes of ca. 8.5 cent per kg zonder teruglevering van bijproducten, waarbij men rekening moet houden met het hoogere gemiddelde vetgehalte der Zwitsersche melk (3.8 a 4 De Zwitsrsche staat heeft nu opnieuw een bedrag van 15 millioen Zwitsersche franken voor dit doel beschikbaar gesteld. Daarbij is echter bepaald, dat maatregelen genomen dienen te worden teneinde een stijging der melkproductie te voorkomen. Er is daartoe een regeling van den melkrpijs ontworpen, welke dézen prijs afhankelijk stelt van de productie per ha cultuurgrond van het betreffende bedrijf, zoodat intensieve bedrijven een lageren melkprijs zullen ontvangen dan extensieve bedrijven. Het zal ons benieuwen of deze poging tot verlaging der melkproductie door een soort van melksteuhbeper- king het beoogde resultaat zal opleveren. (Fr. Lblad.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 4