NOORD-BRABANTSGHE M" VAN UNDGOUW ALGEMEENE VOORWAARDEN VOOR DE TEELT VAN IN VOORKOOP VERKOCHTE FIJNE ZADEN. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. KORTE BERICHTEN. ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. Door het Boekhoudlbureau dor Noord-Brabant- sciie Mjj. van Landbouw zullen de volgende zit dagen worden gehouden: Maandag 2 Mei te Gorcum, in Café „de Beurs", van 9.30 tot 12.30 uur. Donderdag 5 Mei te Zevenbergen, hotel „de Wit", van 10 tot 1 uur. Maandag 9 Mei te Gemert, 'hotel „De Kroon", van 10 tot 12 uur. De leden van het boekhoudlbureau kunnen daar de loopende zaken bespreken met den directeur. Wie nog geen lid is, kan alle inlichtingen krijgen, welke hij wenscht te ontvangen. Laat ieder van deze gelegenheid gebruik maken. Een goed gevoerde 'boekhouding is een 'belang voor iedereen. Voor den oogst 1938 zijn deze Algemeene Voor waarden herzien en opnieuw vastgesteld. Door ver schillende Landbouworganisaties of Commissies uit Landbouworganisaties, ook door onze Maatschappij, is hieraan medewerking verleend. Wij meenden goed te doen deze voor onze leden beschikbaar te stellen. Ze zijn verkrijgbaar tegen ƒ0,10 per exemplaar en kunnen onder bijvoeging van 0,10 aan postzegels worden aangevraagd aan het Bureau der luaatschappij te Zevenbergen of den Secretaris te Almkerk. I NOTULEN van de vergadering van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op Dinsdag 12 April 1938, te Breda. (Slot.) Monopoliehe "fing granen. Het Dagelijksch Bestuur der N.-Br. Mij v. L. heeft hare medewerking ver leend aan door het K. N. L. 'C. in samenwerking met de ander C. L. O.'s gedane pogingen om hoogere monopodieheffingen te krijgen op granen. Geoordeeld wordt, dat een stabiele loonenden prijs van de akkerbouwproducten het fundament van de landbouwpolitiek moet blijven en dat de eindproduc ten van het veehouder&bedrijf op een prijsniveau moeten worden geplaatst, dat met Toonende prijzen van de akkerbouwproducten rekening houdt. Zooals ik in mijn openingswoord oranerkte, heeft een verhooging van 0,50 der monopolieheffing op tarwe, gerst, haver en mais intusschen plaats gehad. Economische Raad. Naar aanleiding van een suggestie van den Minister van Economische Zaken om een Landbouwraad in te stellen, opdat deze dan op dezelfde wijze als de Nijverheidsraad en den Middenstandsraad in den Economischen Raad ver tegenwoordigd zou kunnen zijn, heeft uw Dage lijksch Bestuur zich met de Eerste Afdeeling van het K. N. L. C. tegen de instelling van een Land bouwraad verklaard. Volgens onze meehing zou het moeilijkheden opleveren om alle specifieke organisaties, diverse stroomingen en alle gewes ten een goede vertegenwoordiging te geven in een Landbouwraad en wordt de tegenwoordige samenwerking der 3 C. L. O.'s met F. N. Z. geacht den landbouw wel te kunnen vertegenwoordigen in den Economischen Raad. Een nader voorstel van den Katfö. Ned. Boeren en Tuindersbond, inzake samenstelling Landbouwraad, zal nog worden onder zocht. Contractvoorwaarden voor teelt van fijne zaden. Sedert Mei 1935 zijn de contractvoorwaarden voor de teelt van fijne zaden niet gewijzigd. Thans is weer een wijziging aan de orde en zijn daartoe zoo wel door de organisatie van den handel alS door de organisaties der telers voorstellen gedaan. Op 8 April j.l. is te Amsterdam een gecombineerde ver gadering van handelaren en telers ter bespreking dezer voorwaarden gehouden, waarin enkele wijzi gingen in de voorwaarden zijn aangebracht. LandbOuwhuishoud school te Heusden. Door de vereeniging „Heusdensch belang" werd onze mede werking gevraagd voor de totstandkoming eener permanente landbouwhuishoudsehooi te Heusden. Nader overleg en onderzoek zullen kunnen doen blijken of dit plan te verwezenlijken zal zijn en in hoeverre daarmede de belangen onzer ïeaen zullen worden gediénd. Tenslotte memoreert spreker het overlijden van den heer Keuchenius, oud-directeur van het Boek houdbureau. Hij schetst diens bekwaamheden en prettige samenwerking. Zijn nagedachtenis zal bij ons in eere blijven bewaard. Verkiezingen. Na de mededeelingen komen de verkiezingen aan de orde. Verkozen worden de volgende personen: a. Commissie Keuring van Gewassen: A. L. Korteweg, Zevenbergen en J. P. Dekkers te Heerle (N.-Br.). b. Financieele Commissie: B. de Visser te Lage Zwaluwe. c. Commissie voor Landbouwwerktuigen: W. M. de Jong te Almkerk. d. TuinbouwcommissieC. G. de Jong te Almkerk. e. VarkensdemonstratieboerderijJ. Snoek te Nieuwendijk. f. Onderlinge Hagelverzekering Mij: J. Snoek te Nieuwendijk. Rekening 1937. De rekening, verlies- en winstrekening en de balans over het boekjaar 1937 worden goedgekeurd, zooals zij door het Dagelijksch Bestuur aan het Hoofdbestuur zijn voorgelegd. Verslag Financieele Commissie. ■Het rapport der commissie adviseert tot goedkeu ring en verleent décharge aan bestuur en penning meester. Aangedrongen wordt op het geven van de noodige aandacht aan de post Debiteuren. Gebruik van Tertiaire Wegen. De secretaris €eelt mede, dat naar aanleiding van een vraag op de vorige hoofdbestuursvergadering en van een later ingekomen schrijven dit punt nog eens aan de orde is gesteld. Het gaat hier om de vraag, of het niet mogelijk is, dat toegestaan wordt, dat paarden mogen worden geleid door een persoon op de fiets, en zulks alleen op de tertiaire wegen. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat het niet gemakkelijk zal zijn, in dezen iets te bereiken. Er zijn tertiaire wegen, waar een dergelijke handeling geen gevaar voor het verkeer behoeft op te leveren, terwijl dat op andere wegen weer wel het geval zal kunnen zrjn. Intusschen zal overleg worden gepleegd met de A.N.W.B. en met de K.N.AG., teneinde iets meer dere zekerheid te verkrijgen. Overname der aardpppelteeltregeling voor 1939 door de 3 C. L. O.'s. De voorzitter leidt dit punt in. De Minister heeft aan de C. L. O.'s verzocht, deze regeling over te nemen. Het staat daarbij tevens wel vast, dat wan neer de C. L. O.'s de regeling niet overnemen, het volgend jaar van regeeringswege geen regeling zal worden getroffen. Het is dus overnemen of geen regeling meer. Spr. geeft eerst een overzicht van de maatregelen, welke van het begin af aan achtereenvolgens zijn genomen. Wat betreft de verhooging der teelt heffing zegt spr., dat onze Maatschappij tegen deze verhooging heeft geprotesteerd, aangezien er geen verhooging van den denaturatie-toeslag tegenover staat. Overigens staat spr. niet afwijzend tegen een teeltheffing van ƒ50,— mits daarmede dan ook een rendabele aardappelcultuur kan. worden gebracht, b.v. met een denaturatie-toeslag in den herfst voor consumptie-aardappelen van 2, Tenslotte vraagt de voorzitter de meening van het hoofdbestuur over het overnemen der regeling en over de hoogte der teeltheffing. Het Hoofdbestuur geeft zijn sanctie aan het mee werken tot overname van de aardappelteeltregeling, en kan zich accoord verklaren met een teeltheffing van b.v. ƒ50,mits daartegenover een verhoogde denaturatie-toeslag staat. Tenslotte wofden nog enkele vragen gesteld. De telers van zandaardappelen zijn van meening, dat de verhouding tusschen den toeslag voor zand- en kleiaardappelen ten nadeele is van het zand. De voorzitter toont aan de hand van cijfers aan, dat de heffing voor het grootste deel wordt opgebracht door de telers op de klei, terwijl het zand voor het.over- groote deel den denaturatie-toeslag ontvangt. Onze Landbouwboekhouding. De Directeur van het Bureau voor Landbouw boekhouding, de heer J. G. v. d. Vijver te Bergen op Zoom, houdt over dit onderwerp een korte inleiding. Spr. wijst op het belang van een goede boekhouding, vooral ten aanzien van de belasting. Zonder boek houding wordt men te hoog aangeslagen. Houdt men zelf boek, dan wordt men ook nog vaak te hoog aangeslagen, terwijl reclameeren niet ieders werk is. Ook in verband met pachtkwesties kan een goede boekhouding van groote beteekenis zijn. Tenslotte leveren de boekhoudJbureaux aan de organisaties de cijfers, waarmede de regeeringsmaatregelen ten behoeve van den la^bouw kunnen worden verdedigd. Spr. eindigt met een woord van opwekking tot aan sluiting aan het bureau. Onze Onderlinge Hagelverzekering. De secretaris, de heer C. G. de Jong, houdt over dit onderwerp een korte causerie, welke in groote lijnen een zeer juist beeld geeft van deze nuttige instelling. vraagt inlichtingen over het rijden van landbouw* trekkers over den publieken weg. Een onderzoek wordt toegezegd. Ook over de vraag tot medewer king voor het geven van vergunning, dat werktuigen breeder dan 2.60 m over den weg zullen mogen worden vervoerd. De Afdeeling Wouw vraagt het initiatief te nemen voor het organiseeren van massa-vergaderingen, teneinde met meer kracht de wenschen van den landbouw naar voren te brengen. De voorzitter is van meening, dat vastgehouden dient te worden aan de totnutoe gevolgde lijn. Door overtuiging en over reding zal meer te bereiken zijn, dan door het stel len van eischen. Ronddraag. De heer van Wijk pleit voor een algemeen boeren- front. Dat is noodzakelijk, wil de landbouw bereiken, waar zij recht op heeft. Hij ziet echter wel in, dat de verdeeldheid in den landbouw voor een dergeütjk front te groot is. De heer van Poortvliet spreekt zijn misnoegen uit over het feit, dat de groote pers zoo'n slechte voor lichting geeft op landbouwgebied. Het is nop^tyg, dat de landbouwpers zelf zoo duidelijk mogelijk haar meening naar voren brengt. Sluiting. Met een woord van dank aan de aanwezigen ?luit de voorzitter vervolgens de vergadering. t EXTRA-TOEWIJZING VAN KALVEREN IN VERBAND MET MOND- EN KLAUWZEER-EPIZOÖTIE. Ter uitvoering van het bepaalde inzake eene extra-toewijzing van kalveren aan bedrijven, wélke tengevolge van hét mond- en klauwzeer schade héb ben geleden aan hun veestapel, brengt de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Bralbant het volgende ter kennis van belanghebbenden. 1 Voor deze extra-toewijzing komen alleen die georganiseerden in aanmerking, op wier bedrijf vol gens officieel© verklaringen ria 1 Augustus 1937 mond- en klauwzeer heeft geheersclht, en voor zoo ver dientengevolge gedurende of na de periode dezer ziekte rundvee, ouder dan 1 jaar, is gestor ven of moest worden opgeruimd (noodslachting), dan wel wrak, is geworden, waardoor het spoedig zal moeten worden opgeruimd. Ook zij,, aan wie geen Ikalvertoewijzing is geschied, koimen hiervoor in aanmerking. 2. iZij die meenen, op grond van bovenstaande cp deze extra-to ©wijzing aanspraak te kunnen maken, dienen zich onverwijld te wenden tot hun districts-secretaris, waar zij een aanvraagformulier kunnen verkrijgen, dat volledig, nauwkeurig en juist moet worden ingevuld en onderteekend. 3. Dit formulier moet uitetrlijk Zaterdag 7 Mei a.s. weer hij den districts-secretaris zijn ingeleverd, waarbij tevens moeten worden overgelegd alle bewijsstukken, welke tot staving der gedane op gaven kunnen dienen. Uit eene verklaring van den burgemeester (welke verklaring in het formulier is opgenomen) zal moeten blijken, dat de opgave betreffende de periode der ziekte alsmede betref fende het aantal opgeruimde of gestorven dieren juist is. Het formulier dient hiertoe aan den betrekken burgemeester ter teekening te worden voorgelegd. Eventueel kunnen ter aanvulling bewij zen van den veearts of van den destructor worden bijgevoegd. 4. Aanvragen, welke onjuiste gegevens blijken te bevatten, zullen zonder meer ter zijde wprden gelegd. Hlq Vraagpunten door de Afd,eelingen ingediend. De Afdeeling Klundert vestigt de aandacht op het feit, dat in haar omgeving op werklooze landarbei ders pressie wordt uitgeoefend naar Duitschland te gaan. Hierdoor gaan ettelijke goede arbeiders voor het bedrijf hier verloren. Zij verzoekt medewerking tot een betere regeling. De voorzitter zegt toe, deze zaak onder de oogen te zullen zien. Blijkbaar is reeds verandering aan gebracht. In ieder geval zal aan deze zaak aan dacht worden geschonken. De Ver. van Jonge Landbouwers te Zevenbergen Het NaCoBrouw wijst er in zijn jaarboekje op, dat zomergerst direct na den oogst niet kiemrrjp is en als regel 6 a 8 weken in het stroo moet blijven bitten vóór het te dorschen. Is het weer tijdens de rijpings- periode droog en zonnig, dan kan direct v^P het veld worden geaorscht. -. ox Op 27 April j.l. is te Assen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, de eerste tentoonstelling in dit land van t.b.c.-vrij vee geopend'. Er waren ruim 300 inzendingen. Veenmollen kunnen bestreden worden dóór een mengsel van Parijsch igroen met rijst en: frater. Voor 1 ha is noodig 20 kg gebroken rijst, Waarbij men 5 liter heet water voegt. Dit laat men 1020 min. staan en mengt er dan 1 kg Parijsch •'groen door. Uitstrooien als de veenmollen actief zijn. Sedert het midden der vorige eeuw zijn er juistere begrippen over de voeding der planten bekend geworden. Het is vooral aan Liebig te danken, dat na 1840 de bemestingsleer in betere banen is geleid. Op 15 April heerschte in Duitschland mond- en klauwzeer in 442 districten tegen in 392 districten op 1 April. Deze gevreesde veeziekte heeft zich derhalve in genoemd tijdvak nog uitgebreid. De aangifte voor de keuring van zomergewassen wond't heden (Zaterdag) gesloten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 3