Zeeuwsche Landbouw-Maatschappi). PROGRAMMA VOOR DEN 9en ZEEUWSGHEN ONTWIKKELINGSDAG. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. WEEKOVERZICHT. Opening „Centrale eierveiling voor Zeeland" te Goes. te houden op Zaterdag 7 Mei 1938 in de Sociëteit „St. Joris" te Middelburg. 10.00 Opening van den Ontwikkelingsdag door den Voorzitter, den heer Mr. P. Dieleman. 10.1511.15 „Ervaringen betreffende het boeren in den Wieringermeer", door den Iheer A. Minderhoud, Directeur van den Wilhélminapolder te Wilhelmina- :Ai dorp. 11*1511.45 Gedachtenwisseling over - het behan delde onderwerp. Pauze 112.— Heropening van de bijeenkomst. 12.451.30 Vertoonirug van enkele fitons over de Wieringermeer. 1.302.30 „Wat willen wij zijn?" door Dr. P. W. J. van den Berg, Ned. "Herv. Pre dikant te Nijeveen. 2.3Ö2.45 Gedachtenwisseling. 2.45—3.45 „Hoe kunnen we gelukkig zijn?' door mej. I. P. Camimaert, landibouw- buishoudleerares te Hulst. 3.454.Gedachtenwisseling. 4.15 Sluiting van den Ontwilkkelingsdag. PROVINCIALE COMMISSIE TER BEVORDERING VAN RIJKSWEGE VAN DE VEEFOKKERIJ IN ZEELAND. dan ook resp. 15 en 8 dividend worden uitbetaald. Wanneer men deze cijfers vergelijkt met de uit komsten van het landbouwbedrijf, springt onmiddel lijk in het oog hoe onjuist en onbillijk de opmer kingen zijn, welke de directie van vermelde marga- rinefabrieken ten opzichte van den landbouw in haar jaarverslag heeft gemaakt. De Hierbij brengen wij ter kennis van belanghebben den, dat de keuring van stieren en vrouwelijk fok- vee, welke oip Woensdag 4 Mei a.s. te Westkapelle zou worden gehouden, niet doorgaat wegens mond en klauwzeer. De keuring te Aagtekerke wordt gehouden op Woensdag 4 Mei oan 9 uur in plaats van 10.30 uur, zooals eerst was vastgesteld. De keuringen in de week 2i7 Mei vinden plaats als volgt: Wolfaartsdijk, Maandag 2 Mei te 1,30 uur; Ritthem, Dinsdag 3 Mei te 8 uur; Souburg, Dinsdag 3 Mei te 10,30 uur; Grijpskerke, Dinsdag 3 Mei te 2,uur; Aagtekerke, Woensdag 4 Mei te 9,uur; Serooskerke, Woensdag 4 Mei te 2,uur; Borssele, Donderdag 5 Mei te 8,uur; Wissenkerke, Donderdag 5 Mei te 1,uur; N.- en St. Joosland, Vrijdag 6 Mei te 8,30 uur; Middelburg, Vrijdag 6 Mei te' 1,uur; St. Laurens, Vrijdag 6 Mei te 3,30 uur. RESTITUTIE TEELTHEFFING. Wij herinneren de telers van vroege aardappelen er aan, dat vóór 1 Mei a.s. eventueele verzoeken moeten' zijn ingediend tot verkrijging van restitutie van teeltheffing, verschuldigd over de toegewezen, doch niet met vroege aardappelen be teelde, opper- vlakte Aanvragen overdracht van tuinbouw-teeltvergun- ning en nieuwe-teeltvergunning of omwisseling- worden pas nk 1 September in behandeling genomen. Alleen bij bedrijfsoverdracht zal overschrijving plaats hebben vóór genoemden datum. Formulieren voor aanvraag zaadteelt van war- moezerijgewassen zijn verkrijgbaar bij de Districts- Secreitarissen. De directie van de N.V. Van den Bergh's Marga- rinefabrieken, onderdeel van de Unilever, leeft nog steeds op gespannen voet met de prijs- regelende maatregelen, die ten behoeve van den landbouw genomen zijn. Vooral de heffing op de margarine is haar een doorn in 't oog. In verband hiermee wondt in het pas verschenen jaarverslag gesproken van de belemmerende wer king dezer maatregelen, die een vrije ontwikkeling van^de margarine-industrie in den weg zouden staan. Zij acht de door de landbouiwcrisismaatregelen tot stand gekomen prijsverhoudingen slechts gerecht vaardigd voor een onvermijdelijk overgangstijdperk. Aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden blijft vereischt. De directie meent nu, dat bij het streven van de regeering to,t vereenvoudiging, resp. afschaffing der landbouwcrisismaatregelen, deze aanpassing nog steeds niet in voldoende mate tot richtsnoer werd genomen. Nu is genoemde directie gewoon haar jaarverslag steeds te doorspekken met eenige onvriendelijke woordéfi aan het adres van den landbouw. Dat dit louter uit traditie geschiedt, dat overigens deze industrie al heel weinig reden heeft tot klagen, blijkt wel in de eerste plaats uit het toegenomen margarine-verbruik, dat vergeleken met het verbruik in 1936 van gemiddeld' 880 ton tot 1037 ton per week is gestegen. Bovendien is de winst wederom hooger dan net vorige jaar. Op de gewone aandeelen A en B kon kleinhandelaren in aardappelen zijn verontrust door de stijgende prijzen van de con sumptie-aardappelen. Hieraan is onlangs uitdruk king gegeven in een adres, dat de Bond van klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit aan den Minister van Economische Zaken heeft gericht. Gewezen wordt op de stijging der aardappelprijzen, waardoor deze ver boven de finantieele draagkracht van een groot deel der bevolking zouden zijn komen te liggen. Verwacht wordt, dat de prijsstijging zal voort duren, gezien de groote hoeveelheden aardappelen, welke den laatsten tijd zijn geëxporteerd, in het bijzonder naar België. Bovendien, zoo gaat het adres verder, zijn nog groote kwantums aardappelen gedenatureerd, waardoor de prijs van de goede consumptie-aardappelen kunstmatig wordt opge voerd. De Bond vreest, dat een en ander den omzet van den kleinhandel belangrijk zal verminderen, waar door zijn bestaan onmogelijk wordt gemaakt. In verband hiermee verzoekt id'e Bond den Minister in het belang van duizenden consumenten en klein handelaren maatregelen te treffen, om een prijs stijging der consumptie-aardappelen te belemmeren. Dit zou dienen te geschieden door de extra-heffing op de Malta-aardappelen van vijf cent per kilo te doen vervallen en door tegen te gaan, dat alle aard appelen, die eenigszins voor consumptie geschikt zijn, niet worden gedenatureerd. Tenslotte wordt den Minister gevraagd te overwegen, in hoever meer export moet worden stopgezet. Ongetwijfeld zullen de kleine aardappel- en groen- tenhandelaren het tegenwoordig niet breed hebben. Hier wordt echter de indruk gewekt alsof de nood- teostand in d'en aardappelharud'el zou zijn ontstaan door de stijging der aardappelprijzen, hoewel die nog maar enkele weken geleden is ingetreden. Het is duidelijk, dat de oorzaak van den ongun- stigen toestand elders moet worden gezocht. Wij denken hierbij aan het groote aantal kleinhande laren, dat de distributie van groenten en aardappelen verzorgt. Wanneer in eenigen tak van handel van overbelasting van het distributie-apparaat kan worden gesproken, dan is het wel in den aard appel- en groentenhan del Dit <wil of vermag men echter niet in. te zien. Bovendien is het wel zoo gemakkelijk, rndien de zaken niet naar wensch marcheeren, hiervan dé landbouwcrisismaatregelen dé schuld te geven. Wij hebben deze neiging reeds eerder kunnen con- stfttGGrcn. Toen destijds de directeur van een biscuitfabriek zijn omzet zag slinken, waren het de crisisheffingen, die het publiek van het eten van biscuit zouden weerhouden. Wanneer de Unilever ondanks het gestegen margarineverbruik en ondanks de grootere winsten nog niet tevredën is over bet behaalde resultaat, moeten dé landbouiwcrisismaatregelen het weer ontgelden. Iets dergelijks zien we nu ook bij den kleinhandel in aardappelen en groenten. Hoewel het toch geen ongewoon verschijnsel kan worden genoemd, dat de° prijzen van de consumptie-aardappelen in het voorjaar in meerdere of mindere mate oploopen, stelt de Bond hiervoor crisisregelingen aansprakelijk, waarvan toch genoegzaam bekend is, dat zij slechts ten doel hebben een lage prijsbasis voor consumptie aardappelen te scheppen, waarbeneden de prijs met ZHrl (JaJen. Wij zien dan ook niet in, welke redenen er zouden zijn om aan de in het adres geuite wenschen tege moet te komen. Een van de onderwerpen, waarmee reeds vele economen zich hebben beziggehouden, is het bevolkingsvraagstuk. Men heeft zich bij de behandeling hiervan de vraag gesteld', welke de invloed zou zijn van den aanwas van de bevolking op de maatschappelijke welvaart. Al bijna 2y2 eeuw geleden werd door een zeer bekend staathuishoudkundige de stelling ver kondigd, dat de bevolking de neiging heeft sneller te groeien dan de middelen van bestaan. Deze uitspraak kwam ons in d'e gedachten, toen we onlangs nog eens het rapport van de Z-S- Gom- missie-Minderhoud inzagen. Deze Commissie werd in 1936 door de Geld.-Overijs. Mij van Landbouw ingesteld en had tot doel de bestudeering van de vraag, welke maatregelen er te treffen zouden zijn om het levenspeil van de stedelijke en plattelands bevolking nader tot elkaar te brengen. In genoemd rapport wordt eveneens een beschou wing gewijd aan het bevolkingsoverschot op het platteland. In het bestaan van dit overschot^ ziet de Commissie de wortel van de huidige agrarische problemen in ons land. Zij heeft berekend, dat het aantal inwoners van ons land gedurende het tijdvak 31 Dec. 1899—31 Dec. 1930 met 55,4 is toegenomen, terwijl daarentegen in hetzelfde tijdvak de oppervlakte bouwland, tuingrond en grasland een vermeerdering onderging van slechts 8,5 Houdt men bovendien nog rekening met het feit, dat het aantal geboorten op het platteland' aanmer- k dl ijk grooter is, dan in de steden, dan moest de groote bevolkingstoename op het platteland wel leiden tot een steeds toenemende vraag naar cultuurgrond. Het tekort aan beschikbaren cultuurgrond komt tot uiting in de nog altijd stijgende pacht- en koop prijzen. Weliswaar oefenen hierop ook andere factoren, zooals de nieauwe Pachtwet, de lage rente- standaard, de tegenwoordige beleggingsmogelijk heden, invloed uit; dit neemt niet weg, dat o.i. de stijgende tendenz voor een aanmerkelijk deel haar oorzaak vindt in de bevolkingsaanwas. Een deel van de plattelandsjeugd zal dan ook, naar de meening van bovengenoemde Commissie een ander beroep moeten kiezen, daar slechts voor een deel van de kinderen uit de meeste gezinnen plaats zal zijn in den landbouw. Verder dient te worden gestreefd naar vermeer dering van cultuurgrond door drooglegging, inpol dering en ontginning. Men kan zich de vraag stellen of hierdoor niet een voldoende verruiming van bestaansmogelijk heden zal worden verkregen. Tot deze vraag komt men onwillekeurig, wanneer men denkt aan de rede, die de heer Ir. Mesu, in Januari van dit jaar te Zwolle heeft gehouden. Hierin kwam de heer Mesu op grond van een door hem gemaakte berekening tot de conclusie, d'at het door cultuurtechnische maatregelen, o.m. ontginning, grondverbetering, inpoldering enz., mogelijk zou zijn, gedurende 25 jaar bestaansruimte te scheppen voor rond 20.000 zielen per jaar. In haar één dezer dagen verschenen aanvullings- rapport van de Commissie-Minderhoud worden deze cijfers aan een beschouwing onderworpen. Naar aanleiding hiervan concludeer^ zij, dat hier door het bevolkingsvraagstuk voor het platteland niet zal zijn opgelost. Zij berekent, dat, ook al zouden de verwachtingen van den heer Mesu ten volle vervuld worden, er nog jaarlijks zeker pl.m. 15.000 zielen van het platteland naar andere bedrij ven zullen moeten afvloeien. Men ziet hieruit, dat voor het bevolkingsvraag stuk #>p het platteland een bevredigende oplossing nog steeds niet is gevonden. Het definitief progralmma van den Ontwikkelingsdag, welke Zaterdag a.s. te Middelburg zal worden gehouden, is afgedrukt op de eerste kolom van deze pagina. Wij weklken onze lezers op deze belangrijke bijeen komst in grooten getale te bezoeken. Het programma, dat de commissie voor het hou den van ontwikkelingsdagen heeft samengesteld, verdient ook dit jaar weer de volle belangstelling van een ieder. Daarom een ieder Zaterdag a.s. naar Middelburg. Red. Op Vrijdag 3 Mei, v.rn. half elf, zal de afdeeling Eieren" van de veilingsvereeniging „Zuid-Beve- iand" te Goes onder bovenstaanden naam officieel worden geopend. Aan de toekomstige koopers (winkeliers, bakkers en andere afnemers van eieren) is een circulaire verzonden, waarin het Bestuur der veiling er op wijst, dat het doel van detze veiling is de pluimvee houderij in Zeeland op beter peil te brengen door den verkoop van eieren te organiseeren op precies dezelfdie manier als elders in het land doeltreffend is gebleken. Nikt alleen de pluimveehouders zullen daarvan echter profiteeren, ook degenen die eieren verhan delen, hetzij engros hetzij detail en ook grootere verbruikers als bakkers, omdat zij bij een goed georganiseerde veiling die eieren kunnen koopen, die zij voor hun doel noodig hebben. De eieren zullen voortaan gesorteerd worden naar gewicht (grootte) en kleur en verpakt in car- tonkisten van 500 stuks. Zij zullen worden geveild in partijen vanaf 1 kist van 500 stuks. De eieren zullen voor zoover dat mogelijk is, bovendien o(p naam van de leveranciers verkocht worden. De veilinglijst wordt voor den aanvang der veiling verkrijgbaar gesteld en deze zal er als volgt uitzien, bijv.: Louwerse 2 kist gew. 58/59 kg wit Pieterse 1 kist gew. 60/61 kg 10 brum Klaassen 1 kist gew. 63/64 kg wit^ Meeuwse 2 kist gew. 56/57 kg 30 brum Ne lissen 1 kist gew. 54 kg wit Wisse 1 kist gew. 57/58 kg wit Ieder, die dus aan de veiling koopt, kan vooraf zien welke eieren hij koopt en van wien zij afkom stig zijn en kan dan afdrukken op de eieren, die hem voor zijn doel het beste voorkomen. Alle eieren zijn vóór den aanvang der veiling vak kundig verpakt en geschouwd en staan voor ver zending gereed. De koopers hebben geen veilingskosten te betalen, voor de kisten moet een statiegeld van 3 per stuk worden betaald en een huur van 0,30 per kist. Het statiegeld wordt bij inlevering der ledige kist terugbetaald. Belanghebbenden wordt in hun eigen belang m overweging gegeven voortaan de eieren, die zij voor hun zaak noodig hebben, aan de veiling te Goes te koopen. Het Bestuur der veiling vertrouwt, dat velen der genoodigden afnemers der eierveiling zullen worden. lOok de pluimveehouders worden verzocht bij de opening van hun belangstelling blijk te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2