Zaterdag 16 April 1938 No. 1578 29e Jaargang WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRA3ANTSCH LANDBOUWBLAD Officiéél Orgaan van de Zeeuvsche Landbouw Maatscb (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen ZITDAGEN Z. L. M.-VERGADERINGEN. Opmerkingen over het scheuren van grasland. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappi]. Medewerkers uit de practijk gevraagd. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,25 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. 5,per jaar. REDACTEUR: Ir J. D. DORST, Secretaris Z. L. M) Landbouwhuis Goes, Telef. 150. ADVERTENTIETARIEF: 1—5 regels ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. TBR NEUZEN: Woensdag 20 April a.s. in „Hotel des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 20 April a.s. bij den heer Zonnevijlle in „De Stadsherberg MIDDELBURGDonderdag 21 April a.s. in Café „De Eendracht". ALG. VERGADERING KRING THOLEN EN ST. PHILIPSLAND DER Z. L. M., op Vrijdag 22 April a.s., des avonds 6 uur, in de zaal van den heer M. Rijnberg te St. Annaland. In de op 15 October 1934 gehouden vergade ring van het Hoofdbestuur der Z. L. M. werd besloten aan de afdeelingen een vraagpunt ter behandeling in hun vergaderingen .te zenden over het scheuren van grasland. Dit vraagpunt was toen zeer urgent in verband met de ongun stige positie, waarin de veehouderij verkeerde, vergeleken met die van den akkerbouw en de slechte vooruitzichten van de veehouderij door den moeilijken afzet van de zuivelproducten. De beperkingsmaatregelen voor de rundveehouderij brachten voor de Zeeuwsche bedrijven boven dien extra moeilijkheden mee. De veehouderij in Zeeland is in hoofdzaa'k n.l. aangewezen op den opfok van kalveren en van jongvee, waar voor de rundveebeperking enkele gfoote bezwa ren met zich bracht door den hoogen prijs, die voor geschetste kalveren moest worden betaald. Door het scheuren van grasland en in de laat ste twee jaren ook door het houden van meer koeien, heeft men getracht om aan de moeilijk heid om de weiden voldoende te beleggen zonder tot een te groot-en aankoop van geschetste kalveren over te gaan, zooveel moge lijk te ontkomen. De urgentie van het vraagstuk over scheuren van grasland in het jaar 1934 moge o.m. hieruit blijken, dat in de jaren 19231933 in Zeeland vrijwel geen grasland werd gescheurd, terwijl dit in de jaren 1934 en 1935 op tamelijk groote schaal :het geval was. Uit het volgende over zicht van de inventarisatie van land- en tuin bouwbedrijven, waarin de oppervlakte grasland die in de jaren 1933 t/m 1936 voor Nederland en Zeeland is aangegeven, moge dit blijken: Nederland Zeeland 1933 19.121 -ha 1934 40.349 1935 22.919 1936 10.094 Totaal 92.483 ha 201 ha 1040 804 269 2314 ha Het rapport, dat uit de van de afdeelingen ingekomen antwoorden van het vraagpunt over het scheuren van grasland werd opgesteld, kwam tot de conclusie, dat hoogstens 10 van de oppervlakte grasland n Zeeland, d.i. een oppervlakte van 3000 a [3500 ha, voor scheuren in aanmerking kwam, fcen oppervlakte, die gering geacht mag worden. Dit lage percentage was échter te verwach ten. De Zeeuwsche boer js in overgroote meerderheid in zijn hart etjn akkerbouwer. Grond, die werkelijk geschikt k om als bouw land gebruikt te worden, is in onze provincie vrijwel steeds als zoodanig! in gebruik. Het omgekeerde komt o.i. vermdedplijk meer voor, n.l., dat perceelen die, althans zuiver landbouw- technisch beschouwd, eigenlijk beter als gras land gebruikt kunnen wordènjtoch als bouw land in exploitatie zijn. De oorzaken, tengevolge waarvan slechts een betrekkelijk gering percentage van het grasland in Zeeland voor scheuren in aanmer king komt, zijn in het kort de volgende: le. de ligging t.o.v. het bedrijf en de wegen; 2e. het voorkomen van spier, derrie of zand; 3e. de ondoorlatendheid van den grond en de onge lijke ligging van de perceelen; 4e. de water stand; 5e. de onmisbaarheid voor het bedrijf; 6e. beperkende bepalingen v/n pachtcontracten en 7e. de kosten aan het égaliseéren en hët draineeren, zij dit laatste dan veelal niet in de eerste jaren na het scheuren, verbonden. Wanneer men in het hierboven vermelde staatje de oppervlakte grasland, die in 1933 en volgende jaren zoowel in Nederland als in Zeeland is gescheurd, nagaat, dan kan gecon stateerd worden, dat deze oppervlakte van jaar tot jaar kleiner is geworden. Wij meenen geen gewaagde voorspelling te doen, wanneer wij meenen te kunnen verwachten, dat in 1938, althans in Zeeki'd, practisch gesproken, geen grasland! meer gescheurd zal worden. Wij meenen echter wel te mogen verwachten, dat verschil lende perceelen, die enkele jaren geleden al dan niet na egalisatie gescheurd werden, weer opnieuw in grasland zullen worden gelegd. De aanleiding hiervoor is, dat de ervaringen die men de laatste jaren in Zeeland met het scheu ren van grasland heeft opgedaan, niet zijn mee gevallen en in bepaalde gevallen zelfs zeer teleurstellend waren. De ervaringen zijn vrij wel dezelfde als met de Scheurwet 1918, dat het vooral de kwaliteit van den bodem is, die tot onbevredigende resultaten aanleiding gaf. De huidige prijsverhouding tusschen de producten van den akkerbouw en die van de veehouderij is bovendien geenszins zoo, dat het omleggen van grasland in bouwland eenige aantrekkelijkheid bezit, vooral niet indien het geen eerste kwaliteit grond betreft. Wij achten het althans voor Zeeland een gelukkig verschijnsel, dat met het scheuren van grasland door de betrokken landbouwers, de noodige voorzichtigheid is betracht. Van Overheids wege :is ér trouwens geen enkele stimulans geweest om het scheuren van grasland te bevorderen. De gevoerde landbouwcrisis- politiek en de voortdurende verlaging van de richtprijzen vooral na het jaar 1934, heeft het vertrouwen der landbouwers, met name in de prijzen der producten van den akkerbouw, dermate geschokt, dat voor het scheuren van grasland weinig animo bleef bestaan. Noch door het treffen van garantieregelingen voor de akkerbouwproducten, noch door het treffen van eenigszins gunstige maatregelen b.v. het ver strekken van extra-garantie voor suikerbieten voor gescheurd grasland is in de periode van de huidige landbouwcrisiswetgeving het scheu ren van grasland bevorderd. Het omgekeerde is o.i. wel eenigszins het geval, doordat degenen die grasland scheurden, dikwijls extra beperkt zijn in de toewijzing van kalveren. Al de genoemde omstandigheden hébben er o.i. toe geleid, dat de animo ve<^ het scheuren van grasland, waartoe de mogelijkheid in Zeeland toch al klein was, thans vrijwel tot nihil is gereduceerd. Volgens onze meening volkomen terecht. Onder de huidige omstandigheden is er voor het scheuren van grasland, vooral gelet op de prijsverhouding van de producten van akkerbouw en veehouderij, geen aanleiding. D. MERRIEKEURINiGEN DER Z. L. M. EN PROV. REG. OLE v. (1. PAARDENFOKKERIJ. Het premieplan voor de merriekeu ringen, welke van 30 Mei t/im 4 Juni a.s. worden gehouden, is op genomen in (het blad van 2 Aprid j.I. AamgiCten moeten uiterlijk 30 April a.s. bij onder- geteekende, Corn. Eversdijkstraat 2 te Goes, zijn <binnenigeko(menWacht niet tot den Taatsten dag met het inzenden der aangiften. De Secretaris der Frov. Keurdngs-Oie, A. CARBON. (Het zij met gepaste bescheidenheid gezegd, het Zeeuwsch Landbouwblad mag zich in een stijgende belangstelling van de zijde der lezers verheugen. Behalve vereenigingsorgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij en van de Noord-Brabant sche Maatschappij; van Landbouw, wil ons blad tevens voorlichter -zijn van de lezers in het werk gebied van deze maatschappijen, van alles wat voor hen op landbouwgebied van belang geacht kan worden. Wij zijn dankbaar voor de belangstelling, die ons blad geniet. Er wordt zelfs gefluisterd, dat het niet voorkomt dat „de lezers" het bandje om het blad onaangeroerd laten. Wij hopen dit van harte. De redactie van een blad vraagt arbeid, elke week weer opnieuw, zoodat het voor de samenstellers wel een groote teleurstelling -zou zijn, indien hun werk zoo weinig werd gewaardeerd. Maar bovenal een land bouwblad, dat speciaal is afgestemd op de lezers in een betrekkelijk klein deel van ons land, kan tegen woordig niet meer worden gemist; het voorziet iri een dringende behoefte. De Redactie zou echter gaarne zien, dat ook de practijk, méér dan tot nu toe het geval is, haar stem eens in het Zeeuwsch Landbouwblad laat hooren. lEr leeft onder de boeren, speciaal over technische zaken, een schat van kennis, die via ons orgaan zou kunnen worden uitgedragen ten bate van zoo vele andere belangstellenden in alle landbouwvraag stukken. W|ij vinden het jammer, dat de landbou wers, enkelen niet te na gesproken, hun eigen ver eenigingsorgaan nog zoo weinig gebruiken voor de uitwisseling van gedachten. Juist het schrijven door de practijk zou de aan-* trekke 1 ijtoheid van ons blad ten zeerste verhoogen, zoodat dergelijke medewerkers zoo van harte wel kom 'zijn. Stof om over te schrijven is er o.i. in de practijk voldoende, alsmen het maar weet te vinden. Wie van onze lezers wil b.v. elke maand een bij drage leveren uit Schouwen-Duiveland, Zuid-Beve land, Walcheren, Zeeuwsch-VI aan de ren of een ander deel van onze provincie, vermeldende de voornaam ste gebeurtenissen in die maand oip landbouw-tech- nisch en -organisatorisch gebied? En wie voelt zich gedrongen om van tijd tot tijd eens een artikel voor het Zeeuwsch Landbouwblad te schrijven?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 1