VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. UIT DE KRINGEN EN AFDEELINGEN. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. gekeurde pootaardappelen, die na 1 April als onge- blombeerd pootgoed of voor de consumptie zullen worden verkocht, geen potersteun zal worden uitbetaald. De inzender rechtvaardigt deze maatregelen door te wijzen op het volgende: 1. Na fixatie van den potersteun werden tegen zeer lage prijzen partijen afgeleverd als „ongekeurde pootaardappelen", die in wezen niet geplombeerde, goedgekeurde pootaardappelen waren. Wij merken hierbij op, dat de verkoop van onge- plombeerd pootgoed in hoofdzaak door den teler zelf plaats vindt. In dat geval kunnen de van dit poot goed afkomstige aardappelen niet ter keuring wor den aangegeven, daar geen certificaat aanwezig is. Eveneens wordt een certificaat vereischt voor den uitvoer naar het buitenland. Hoewel ook wij den verkoop van ongekeurd poot aardappelen, die in werkelijkheid niet geplombeerde, goedgekeurde aardappelen zijn, tegen zeer lage prij zen ongewenscht achten, gelooven wij niet, dat deze handel een zoodanigen omvang heeft aangenomen, dat hierdoor vermelde wijzigingen in de potersteun regeling voldoende worden gemotiveerd. 2. Voorts brengt inzender onder de aandacht, dat den consumptie-telers een niet faire concurren tie werd aangedaan, doordat de fixatie van den potersteun partijen goedgekeurde aardappelen tegen lagere dan de algemeen geldende prijzen werden aangeboden voor export of binnenlandsche con sumptie. Met deze opmerking gaan wij geheel accoord. Evenwel meenen wij erop te moeten wijzen, dat tengevolge van de thans geldende potersteunrege ling een toestand is geschapen, welke niet in alie opzichten bevredigend kan worden genoemd. De huidige regeling is thans zoo, dat een teler van pootaardappelen, die zich genoodzaakt ziet zijn goedgekeurde poters voor de consumptie te verkoo pen, aanzienlijk wordt achtergesteld bij een con sumptie-teler; zulks op de volgende gronden: a. In vele gevallen brengen pootaardappelen, die voor de consumptie verkocht worden, een lageren prijs op dan wanneer deze aardappelen reeds van begin af aan voor de consumptie bestemd zouden zijn geweest. De verschillende bewerkingen als sorteeren e.d., maken deze aardappelen minder goed houdbaar, terwijl tevens de kans op stootblauw veel grooter is. Meer nog dan voor den export beteekent dit voor den verkoop in het binnenland een vrij groote handicap. b. In de tweede plaats kan ook de grondsoort, waarop de aardappelen zijn verbouwd, van invloed zijn. Het kan nl. voorkomen, dat een op een bepaal de grondsoort geteelde aardappel aan alle eischen van raszuiverheid voldoet, doch een geringe waarde heeft als consumptie-aardappel, althans voor het binnenland. c. Niet zonder belang is eveneens het feit, dat de teler van exportsoorten voor pootgoed iets nauwer zal planten dan de teler, die aardappelen voor de consumptie verbouwt. Kan eerstgenoemde teler zijn aardappelen niet als pootgoed kwijt, dan 'zal een groot deel van deze aardappelen slechts voor een lageren prijs als consumptie-aardappelen kunnen worden uitgevoerd dan wanneer ze voor de consumptie waren geteeld. Het buitenland heeft nl. een voorkeur voor aardappelen, die grof van stuk zijn. De hoeveelheid van deze aardappelen zal bij een nauwe pootwijze geringer zijn dan bij de teelt voor de consumptie. d. In de vierde plaats wordt een teler, die zijn goedgekeurde poters voor de consumptie verkoopt, bij een consumptie-teler ten achtergesteld, omdat hij geen vergoeding ontvangt voor het meerdere werk, dat hij als selecteur heeft moeten verrichten. Ook het bedrag, dat hij bij de aangifte voor de keuring heeft betaald, wordt hem niet vergoed. Tenslotte merken wij nog op, dat de teler, die zijn goedgekeurde pootaardappelen laat denatureeren, vaak een deel ervan als veevoeder zal verkoopen. In dat geval kan hij zijn voeraardappelen goedkooper aanbieden dan de overige telers, die eveneens gedena tureerde aardappelen voor veevoer verkoopen. De veevoederwaarde der aardappelen zal dan worden gedrukt. Op grond van bovenstaande overwegingen kunnen wij in tegenstelling met den weekoverzichtschrijver van het Groninger Landbouwblad niet inzien, dat de wijzigingen, aangebracht in de potersteunrege ling, als een verbetering moeten worden beschouwd. Tot dusver heeft steeds het beginsel gegolden, dat steun wordt verleend op goedgekeurd pootgoed, dat niet als zoodanig zijn bestemming vond (zie o.m. persbericht van 25 Maart 1937). Dit beginsel is thans geheel over boord geworpen. Volgens de geldende regeling zal alleen potersteun worden ver leend overgoedgekeurde poters, die gedenatureerd worden. O.i. beteekent dan ook de gewijzigde potersteun regeling een belangrijke verslechtering, vergeleken bij die van het vorige jaar. Red. 17 Maart. Eerste Voorjaars-Paardenmarkt te 's-Hertogen- bosch. 23 Maart. Publieke verkooping te Kapel le van een Boe ren in span, ten verzoeke van de Erven D. Rouw, op diens Hofstede nabij den Postweg. Notarissen Kram en Jonkers. 30 Maart. Publieke Verkooping van BouW- en Weiland, Boomgaard en een Huis te Kapelle ten verzoeke van de Erven D. Rouw in iHotel ,,De Zwaan" aldaar. Notarissen J. C. Kram en H. Jonkers. AFDEELING ALGEMEENE LEDEN KRING WESTELIJK ZUID-BEVELAND DER Z. L. M. Algemeene Leden ver gade ri ng op Dinsdag 15 Maart 1938, des voormiddags 11 uur, in „De Prins van Oranje" te Goes. Agenda 1. Opening. Notulen. Ingekomen stukken. 2. Rekening over 1937. 3. Begrooting voor 1938. 4. Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. J. Mol en J. M. Slegt. 5/ Verkiezing lid Kringbestuur en zijn plaatsvervanger. 6. Verkiezing van afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Z.L.M. 7. Rondvraag en Sluiting. Na afloop om pl.m. 12 uur, lezing door den heer J. L. Groenewege te St. Maartensdijk. Onderwerp „Een en ander over werkgeversorganisatie". Trouwe opkomst dringend verzocht. De lezing is ook toegankelijk voor alle werkgevers in het landbouwbedrijf in Zuid-Beveland. Namens het Bestuur, )b. KLOMPE, Voorzitter. J. M. SLEGT, Secretaris. De afdeeling algemeene leden van den Kring Westelijk Zuid-Beveland, hoopt Dinsdag 15 Maart (zie bovenstaande agenda), haar algemeene ledenvergadering te houden. Het bestuur heeft gemeend, in verband met de actueele vraagstukken, ten opzichte van de collectieve arbeidscon tracten en de verhouding tusschen werkgever en werk nemer in de landbouwbedrijven aan deze vergadering zoo mogelijk een lezing over genoemde vraagstukken te moeten verbinden. De heer J. L. Groenewege te St. Maartensdijk, voor zitter van de contactcommissie van werkgevers, uit de Z.L.M. heeft zich dan ook bereid verklaard, eene inleiding te houden over de vraagstukken, welke zoo zeer in nauw verband staan met onze landbouw-bedrijfsvoering. Wat baat het den boer, indien hij op het gebied van zaai- en pootgoed, van kunstmest, werktuigen, enz., streeft naar het allerbeste, indien hij zich niet interesseert, voor de economische en andere vraagstukken, den landbouw be treffende. Gaarne wekken wij dan ook onze leden en niet-leden-werkgevers in het landbouwbedrijf uit Zuid- Beveland op, deze uiterst belangrijke vergadering bij te wonen. Niet één werkgever uit landbouwkringen mag ontbreken op het appèl, den 15 Maart te 12 uur. Onze belangen staan op het spel. Zegt het voort HET BESTUUR. AFDEELING VEERE DER Z. L. M. Vrijdag 4 Maart 1.1. hield de landbouwvereeniging „Samenwerking", afdeeling der Z.L.M. te Veere, haar algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Lampert, heette allen welkom en memoreerde de minder goede oogstresultaten in 't land bouwbedrijf, als gevolg van de ongunstige weersomstandig heden in 't voorjaar. Ook wees hij op de schadelijke gevolgen van 't mond- en klauwzeer in 't veebedrijf. Verder sprak hij zijn teleurstelling uit over de verhoogde teeltheffing voor aardappelen. Medegedeeld werd dat bericht van verhindering was binnengekomen van 't bestuurslid den heer A. de Nood en van de heeren B. Franse en J. Philipse, respectievelijk voorzitter en directeur van de coöp. „Eiland Walcheren". Ook deelde de voorzitter mede, dat op 't verzoek inzake de postbestelling, ten deele gunstig is beschikt, vele leden waren echter hierover niet voldaan. De voorzitter zeide toe, dat het bestuur zal trachten ook voor hen de mogelijke verbetering te verkrijgen. Besloten werd om alsnog een subsidie van ƒ1,te verleenen voor de uitgave van boekjes, betreffende de voeding van melkkoeien, samengesteld door den Rijks- veeteeltconsulent. Uit het jaarverslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat van de Coöp. „Eiland Walcheren" was be trokken voor een bedrag van ƒ5687,15. De totale ont vangsten bedroegen ƒ6144,485, de uitgaven 6113,09, alzoo een kassaldo van ƒ31,395. Voor de bestrijding van schadelijk gevogelte was uitbe taald 20,86. Aan de Onderlinge Slachtvee- en Slachtvarkensver- zekering werd deelgenomen met 11 koeien, 40 stuks jong vee, 10 kalveren en 18 varkens. Het ledental ging in het afgeloopen jaar vooruit. Bij de rondvraag werd verwondering uitgedrukt over t feit dat een zekere boerenorganisatie blijkbaar de ver hoogde aardappelteeltheffing niet te hoog vindt. Meerdere leden klaagden over het nauwlettend toezien op het schoonmaken der sprinken, vele malen moet dit worden overgedaan. Na breedvoerige bespreking werd met algemeene stemmen besloten, om de polder Walcheren te verzoeken dit werk gelijk de watergangen in 't vervolg door personeel en op kosten van den polder te doen uitvoeren. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, met dank voor aller opkomst en de aangename besprekingen. W. DE BUCK Pz., Secretaris. MARKTNOTEERINGEN IN ZEELAND. Aardappelen Naar Bonte en Blauwe bestond in de week van 27 Felbr. tot 6 Maart taimelijik vraag. Er was bier en daar wel wat imeer handel dan in de voorafgaande week. De prijtzen waren ietwat hooger, hoewel de verschillen niet groot zijn. De noteeringen waren ongeveer als volgt: 20-27 Febr. 27 Febr.-6 Mrt. 3.85—4,00 3,804.00 3.75—4,10 3,754,20 3,904,30 4,004,30 4,00—4,15 4,004,30 3,60—4,10 3,704,20 Schoowen-Duiveland Tholen Zuid-Beve lanid Noord-Bevelarud Walcheren Bevelanders werden eveneens voor ongeveer de zelfde prijzen verhandeld. Genoteerd werd voor deze soort: op Tholen ƒ2,50—ƒ2,75; Noord-Beveland ƒ2,702,85, alles per 100 kg. Roode Star gaf meer vraag te zien, zooals reeds in het vorige overzicht werd geconstateerd. Schou- wen4D'uiveland noteerde voor deze soort 2,60 ƒ2,80, St. Philipsaand ƒ2,70—ƒ3,10, Tholen 2,70— 2,90, voor consumptie-maat. Alpha, consuimptiemaat, voor ƒ2 per 100 kg. kon worden verkocht Naar export-soorten bestond wederom weinig vraag. Grove Bintjes deden in Zeeuwsch-Vlaanderen 1 1,90 2,25 per 100 kg. Industrie veldgewas vaneeide nog van 1,50—1,60 per 100 kg, met be stemming Dfuitschlanid. FuroreHbonken deden op St. Philipsland 2,65— 2,90 per 100 ktg. Witte boonen. Witte boonen waren er op de beurs te Middelburg weinig aangevoerd, zoodat de prijs bij goede vraag nog wat steeg. Goede -gelezen partijen konden het tot 22 a 23 ct per kg brengen. Q. Rotterdam, 7 Maart 1938. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers ƒ2,75—ƒ3; Zeeuwsche Eigenheimers ƒ2,40—ƒ2,75; Zeeuwsche Bonte en Blauwe 2,803,20; Eigenheimers drielingen i»702; Bonte en Blauwe Poters ƒ1,60ƒ1,80- Bevelanders ƒ2,20—ƒ2,40; Red Star f2,20—ƒ2,50-' Bintjes 22,25, alles per hl. Westlandsche zand ƒ4; Westi. kleine ƒ3 40 per 100 kg. Aardappelen hadden met redelijken aanvoer een iets vaster handel. Vlas. Aangevoerd 15450 kg Blauw, schoon, 0,650,75 3000 kg Groningsch 0,63—f 0,73; 12700 kg Hol- landsch Geel ƒ0,65—ƒ0,75; 270 kg Dauwroot 0,57—0,61. De vorige week was -op het land weinig handel. Ter beurze was vandaag de stemming kalm. De allerbeste soorten waren prijshoudend, doch de mindere soorten lager in prijs. Na loomen handel werd bijna al het aangevoerde verkocht. Goes, 8 Maart 1938. Aanvoer klein. Kookerwten ƒ10,25; Bruine Boonen ƒ7ƒ10,25; Paardenfboonen (gedenatureerd) 7,25; Zeeuwsche Bonte en Zeeuwsche Blauwe Aardappelen 2,903. Boter per kg ƒ1,55; particulieren 1,75; fabrieks- boter 1,75; 2e soort boerenboter 1,45; afwijkende boter 1,10. Eieren per 100 2,30, particulieren ƒ3,20, poel eieren ƒ2,30 Eierveiling V. P. Z. te Goes. Aanvoer 7079 stuks. Prijs 2,50 per 100 stuks; kleine 2. Boternoteering, Middelburg. 10 Maart. De handelsprijs voor boerenboter is thans 0,67% per kg. Deze prijs geldt tot en met 17 Maart 1938. Oostburg, 9 Maart 1938. Ohevaliergerst ƒ7,75—8,10; Haver ƒ5,80—ƒ6.50; Kooikerwten ƒ9ƒ10,50; Bruine Iboonen 8-10,20- Maanzaad ƒ40ƒ41. Boter per kig 0,531/2—0,79y2. Aanvoer 144 pond. Eieren geen noteering. Middelharnis, 8 Maart 1938. Eigenheimers 2,80—3; Red Star ƒ2,25; Beve landers 2,50ƒ2,60; Drielingen ƒ1,802; Poters (land'sgewas) ƒ1,20; Kriel ƒ1; gedenatureerde Aardappelen ƒ0,65—ƒ0,85, alles per 70 kg. Uien: Grove eri gewone ƒ9,60; Drielingen ƒ6 83- Picklers 11,10; Stek 1,55—4, alles per 100 kg. Ongesorteerde Uien ƒ5—5,50; bewaarpeen ƒ1,40 1,50, beide per 60 kg. Botermijn 's Hertogenbosch. 8 Maart. Aanvoer 11.225 kg. Hoogste prijs ƒ1,52 laagste prijs 1,47, middenprijs 1,50.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 6