V. P. Z. VEEHOUDERIJ. VRAGENRUBRIEK. INGEZONDEN. bieten Instituut, ook uit de z.g. Staatsmijnproef velden in Zeeland, waarop in de jaren 1930 t/m 1935 op vrij zwaren kalkhoudenden grond vijf keer suiker bieten werden vergeleken, telkens in 5-voud. De gemiddelde resultaten waren hiervan: (opbrengst kalkammonsalpeter 100 gesteld). Kalkammonsalpeter 100 Kalksalpeter 102 Chili 105 Zwavelzure Ammoniak 92 Het opbrengst-verschil van Zwavelzure Ammoniak is, zelfs op dezen kalkhoudenden grond, zoodanig, dat de conclusie gerechtvaardigd is, dat uitsluitend of in hoofdzaak Zwavelzure Ammoniak geen aan beveling verdient. Het feit, dat deze meststof per kg stikstof iets goedkooper is, is niet voldoende om dit nadeelige verschil op te heffen. Bij vergelijking van kalk ammonsalpeter en de zuivere nitraat-meststoffen bedenke men wel, dat van kalksalpeter en Chili door het lagere gehalte meer kg per ha, moeten worden gestrooid, waardoor men iets duurder uitkomt. Kalkstikstof, dat door enkele landbouwers in Zeeland wordt gebruikt als onkruidbestrijdings middel voor bieten, verdient als stikstof-bemesting voor bieten geen aanbeveling. De uitwerking is te wisselvallig. De Rijkslandbouwconsulent, Ir. A. OVINGE. MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 27 Februari t/m 5 Maart j.l. is in Zeeland en West Noord-Brabant mond- en klauw zeer voorgekomen in de navolgende gemeenten: Zeeland: Biervliet 1, Domburg 1, 's Heer-Arendskerke 1, Hbntenisse 1, Ouwerkerk 1, Poortvliet 1, Rilland- Bath 1, Vogelwaarde 2, Vrouwenpolder 2, Wissen- kerke 1, Zaamslag 1, Zierikzee 2, totaal 15 gevallen in 12 gemeenten. Gestorven dieren: 3 kalveren. West Noord-Brabant: Fijnaart 1, Ginneken 1, Princenhage 2, Roosen daal 4, Rucphen 3, Steenbergen 1, Teteringen 1, Ter- heijden 1, Wouw 1, Zundert 3, totaal 18 gevallen in 10 gemeenten. Gestorven dieren: 2' runderen, 5 kalveren en 3 varkens. VERGADERING V. P. Z. Bovenbedoelde vereeniging vergaderde Vrijdag namiddag te Goes onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken. Aanwezig waren behalve voor zitter en secretaris, 6 der 10 Hoofdbestuursleden, de heer Van Asperen Vervenne en de heer Ir. Versteeg, namens de Z. L. M. Verder de afgevaardigden der afdeelingen Schouwen-Duiveland, Zuid-Beveland en Walcheren. De Voorzitter opent met een woord van welkom en wijst op de eenigszins verbeterde eierprijzen, waarna voorlezing en goedkeuring der notulen volgt. De Secretaris, de heer J. M. Slegt, leest daarna het jaarverslag, alsmede dat der afdeelingen Oost burg, Hulst, Walcheren en Zuid-Beveland. Worden voor kennisgeving aangenomen. De rekening en verantwoording van d'en Penning meester is nagezien door de Afdeeling Hulst, die tot goedkeuring en dechargeering van den Penning meester adviseert, waartoe de vergadering besluit. Zij wordt door den Secretaris voorgelezen en luidt in ontvang op 415,73, in uitgaaf op 419,12, alzoo een nadeelig slot van 3,39. Komt aan de orde de begrooting voor 1938, die onveranderd wordt vastgesteld, zooals zij door het Bestuur is opgemaakt in ontvang en uitgaaf op 402,50. Hierbij wordt besloten: le. aan den Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M. op zijn verzoek om op eenigerlei wijze te subsidieeren de op 16 Juni te houden tentoonstelling te Goes te antwoorden, dat de V. P. Z. als zoodanig, daar weer eene demonstra tie zal geven en daarom zich moet bepalen tot eene deelname in het garantiefonds, zooals gevraagd, ad 10,—; 2e. ten spoedigste een poging aan te wenden, om zooals in andere provincies, ook bekwame selecteurs voor pluimvee te krijgen en daartoe binnenkort daarvoor sollicitanten in het Zeeuwsch Landbouw weekblad op te roepen en^aan de afdeelingen der V. P. Z. te vragen, hunnerzijds gegadigden daarvoor aan te wijzen. De voorzitter, aan de beurt van aftreding zijnde, wordt bij acclamatie herkozen, zoo ook de Secretaris en de heer M. J. Rottier als afgevaardigde en diens plaatsvervanger voor 1938 naar de vergaderingen der Nederlandsche Pluimveefederatie. Allen nemen onder dankzegging hun benoeming aan. De Voorzitter zegt, dat de heer Van Asperen Vervenne, thans een poging wil wagen om den eier- prijs in Zeeland, die te laag is in vergelijking met die in andere provinciën, op te voeren. Zijn doel zou zijn, de eieren uit Zeeland op Goes te concentreeren, waar dan een grooter quantum bijeen zou kunnen komen dan op de tegenwoordige in de provincie gehouden eierveilingen. Daaromtrent heeft hij zich in contact gesteld' met het bestuur der fruitveiling, waar die veiling dan onder dak zou wórden gebracht. Binnenkort zullen daaromtrent getracht worden nadere stappen te doen. Uit de daarover gevoerde discussie blijkt, dat deze plannen nog geene onverdeelde instemming der aan wezigen hebben en men onvoldoende deelname vreest. De afgevaardigde van Schouwen-Duiveland deelt nog mede, dat in de vacature-Van Schelven, naar buiten de provincie vertrokken, is aangewezen de heer M. den Boer te Haamstede. Hierna sluiting. De Secretaris V. P. Z., J. M. SLEGT. Vraag 151. EIGENSCHAPPEN AARDAPPEL RASSEN. Kan het ras Alpha op lichten klei-grond worden geteeld Zijn Bevelanders erg vatbaar voor pokken? V. te S. Antwoord. U kunt zonder bezwaar Alpha's op lichte klei verbouwen. Bevelanders zijn weinig vat baar voor schurft. O. Vraag 152. VLAS NAAST PAARDENBOONEN. Kan ik vlas zaaien naast een perceel, waar nu paardeniboonen ko/mern te staan? K. te N. Antwoord. Vraagsteller kan de beantwoording van deze vraag vinden in het artikel „de teelt van vlas", van de 'hand van Ir. Ovdnge, opgenomen in het Zeeuwsdh Lanldlbouwlblad van 26 Febr. jjl. Red. Vraag 153. ERVARINGEN MET KLAUSING- PLOEG. Wat zijn de ervaringen met de Klausingploeg, in de verschillende grondsoorten? Wie heeft deze reeds in de practijk zien werken en wat is daarover het oordeel, diepgang, trekkracht, omlegging van de bouwVoor, enz.? L. te A. Antwoord. De Klausingploeg is in vrij gering aan tal in gebruik op zavelgrond. Met drie paarden kan men dan den grond tot op 2530 cm diepte los maken. Hierbij neemt men een smalle voor mee. De wenteiploeg wentelt niet handig. Op gesohikten grond wordt goed werk geleverd, omdat met de smalle voren en de speciale ristervorm het land goed vlak en verkruimeld achtergelaten wordt en dus zonder meer zaaiklaar is. Het lijkt mij eenvoudiger om hetzelfde doel te bereiken met een t/weesdharigen ploeg, waarvan het voorste rister vervangen wordt door een woeler. Deze ploeg is op de meeste boerderijen aanwezig en men heeft dan meer verstelmogelijkheid' wat de woeldiepte betreft. Ik stel het op prijs als de gebruikers van de Klausingploeg mij hun ervaring willen meedeelen en daarbij melden of ze over den ploeg zoodanig tevreden zijn, dat ze weer zouden koopen. v. d. B. Vraag 154. KOPER-BA YER. Wat zijn de resultaten in de afgeloopen zomer met het gebruik van koper-Bayer, vergeleken met b.v. Bordeauxsche pap voor de bestrijding van de aardappelziekte Welke van deze middelen verdient de voorkeur? Wielke procentische oplossing dien ik van ikoper- Bayer te gebruiken? Moet ik bij gebruik van koper-Bayer nog rekening houden met bepaalde wenken? B. te C. Antwoord. Naar aanleiding van de vraag over de resultaten, die verkregen zijn met het bespui- tingsmdddel Bayer eonc. deelt de Pantenzdekten- kundige Dienst te Wageningen ons .mede, dat deze over 't algemeen zoodanig -zijn geweest, dat het gebruik van dit middel kan worden aangeraden. De werking kan gelijk gesteld worden met die van Bordeauxsche of Bourgondische pap, terwijl toepas sing er van gemakkelijker is en verstopping van de machines /bij goed oplossen van de sproeistotf niet plaats heeft. Er blijft minder residu op de planten achter, zoodat de selectie bij met Bayer conc. bespoten planten gemakkelijker kan worden uit gevoerd, dan bij gewassen, die met Bordeauxsche of Bourgondische pap zijn bespoten. Het wordt gebruikt in een oplossing ter sterkte van een half procent kg op 100 liter water). Vraag 155. NOTARISKOSTEN OPMAKEN HYPOTHEEKACTE. Hoeveel notariskosten, met inbegrip van alle wettelijke kosten zijn verbonden aan royement en het opnieuw sluiten van een nieuwe hypotheek ten bedrage van een ton? A. W. te M. Antwoord. De tarieven der notarissen zijn bij onderlinge overeenkomst vastgesteld. Het zou dus het eenvoudigste zijn, dat U zich wendt tot Uw notaris, met verzoek U deze kosten te willen opgeven. Mr. Z. Vraag 156. GOUDCLAUSULE IN HYPOTHEEK- ACTE. Indien in een hypotheekacte de goudclausule is opgenomen, is dan bij opzegging van welke zijde dit ook geschied, gerechtigd met een zeker procent te verhoogen wegens devaluatie? A. W. te M. Antwoord. Bij de Wet op de goudclausule's 1937 van 24 Mei 1937 Staatsblad No. 204 is bepaald, dat nietig zijn, goudclausule's, voorkomende in binnenlandsche overeenkomsten van geldleenin- gen, welke vóór 27 September 1936 zijn aangegaan. Wanneer volgens de overeenkomst de schuldenaar verplicht zou zijn, om te betalen in Nederlandsche gouden munt of de verplichting van den schuldenaar uitgedrukt is in goudgewicht of in de tegenwaarde daarvan in de munt van het Koninkrijk, dan is hq volledig gekweten, wanneer de schuldenaar betaalt in Nederlandsch geld, bijvoorbeeld guldens of bank papier, omgerekend tegen een koers van 1653,44 voor één kilogram goud. Van een verhooging met een zeker procent is geen sprake. Buitendien moet de vraagsteller bedenken, dat de Nederlandsche munt niet is gedevalueerd. Er is alleen op 27 September 1936 afgekondigd een uitvoerverbod van 'goud. De hoeveelheid fijn goud in het gouden tientje is precies gebleven, zooals die was. Mr. Z. (Buiten verantwoordelijkheid der Red,actie.) STEUN GOEDGEKEURDE POOT AARDAPPELEN OOGST 1937. Naar aanleiding van de opmerkingen omtrent den potersteun 1938 in het weekoverzicht van 5 Maart meen ik op enkele punten te moeten wijzen. De strekking van het Poterfonds was om de prijzen van de pootaardappelen te stabiliseeren, op een peil, dat ontstond door de denaturatie-vergoeding potersteun -f veevoederwaarde, waardoor eens deels voorkomen werd, dat de pootaardappelen bij tragen handel in groote massa tegen afbraakprijzen werden aangeboden, anderdeels om te zorgen, dat de teelt van exportrassen en de keuring daarvan terug zou loopen. Hoewel het Poterfonds gevormd wordt door de geëxporteerde hoeveelheden, zijn alle rassen tot nog toe voor eenzelfde uitkeering in aanmerking geko men. Hierdoor lag het prijspeil der binnenlandsche soorten, verbouwd op kleigrond, door de hoogere denaturatievergoeding 0,60 hooger dan jdat der overige rassen. B.v. voor A, Zeeuwsche Blauwe op ƒ3 veevoederwaarde, Bintje A op 2,40 veevoederwaarde. Zoolang de reserves van het Poterfonds toenamen, werd hierin geen wijziging gebracht, behalve dat in 1936 de voorwaarden betreffende de sorteering werden verscherpt, waardoor uitsluitend die par tijen, die inderdaad in potersorteering beschikbaar lagen voor den poterhandel, voor een uitkeering in aanmerking kwamen. Intusschen leerde de ervaring, dat er minder juiste gebruiken ontstonden, waarop ik thans niet zal ingaan. Het was echter gewenscht, dat maat regelen werden genomen, om de zekerheid te hebben, dat het z.g. Poterfonds in staat bleef de uitkeerin- gen te verrichten. Nu werd het onjuist geacht, dat de partyen goed gekeurde pootaardappelen, nadat de potersteun was gefixeerd, tegen lagere prijzen werden aangeboden voor export of binnenlandsche consumptie, dan de algemeen geldende prijzen, waardoor derhalve een niet faire concurrentie werd aangedaan aan de consumptie-telers. Ook werd het als niet juist aangevoeld, dat men wachtte tot de potersteun was gefikeerd en dan de partijen afleverde als „ongekeurde pootaardappelen", in wezen, niet geplombeerde goedgekeurde pootaard appelen, tegen zeer lage prijzen. In beide gevallen kwam de potersteun gedeeltelijk terecht bij hen, voor wie ze niet bestemd was. Met de opvatting van den Weekoverzichtschrijver van het Groninger Landbouwblad kan ik mij dan ook volledig vereenigen. Deze schreef: „Hoewel deze nieuwe regeling voor sommige „pootaardappelverbouwers minder voordeelig (cur- „siveering van mij) is, dan die van voorgaande „jaren, lijkt ze mij toch beter. „Zij beantwoordt in de eerste plaats meer aan de „bestemming, d.w.z. tegemoetkoming voor niet- verkocht zijn der poters en in de tweede plaats zal „de vaststelling van het kwantum minder moeilijk „zijn en zullen daarom minder verwikkelingen en „moeilijkheden bij de afrekening ontstaan". Deze conclusie acht ik juist. Immers alle prijzen zijn op één niveau gestabiliseerd n.l. klasse A op 2,40 v.w., klasse B op 1,90 v.w. en klasse C op 1,40 v.w. Door de hoogere denaturatiever goeding voor binnenlandsche soorten zijn deze nog 10 cent hooger, dus resp. voor A 2,50 v.w., voor B 2 v.w. en voor C 1,50 v.w. Zoolang men derhalve voor de partijen goed gekeurde poters, hetzij voor binnenlandsche con sumptie, voor export of als niet geplombeerd poot- goed, meer kan krijgen dan deze prijzen, doet men beter ze op te ruimen. Haalt men deze prijzen niet, dan is men in elk geval gegarandeerd wanneer de partijen overigens aan de gestelde voorwaarden voldoen dat men de genoemde bedragen ontvangt. X. Onderschrift. Wanneer we het betoog van den inzender goed hebben begrepen, wordt met de wijzigingen, die onlangs in de z.g. potersteunregeling zijn aange bracht, beoogd zich de zekerheid te verschaffen, dat het z.g. Poterfonds in staat zal blijven de uitkeerin- gen te verrichten. In verband hiermee is thans o.m. bepaald, dat, integenstelling met het vorige jaar, over goed-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 5