Redactioneel Gedeelte KORTE BERICHTEN. ECONOMIE. tarwe van den oogst 1938 en van gemiddelde kwali teit, welke omstreeks 1 Felbruari 1939 door de taiweverlbooiwers aan de Gewestelijke Tarwe-Orga- nisaties zal worden geleverd, een bedrag van 10 per 100 kg zal worden uitbetaald. In verband hiermee is de vraag gerezen of ihet bewaarloon van 3 cent per 100 kg per week, wan neer de tarwe langer dan 1 Felbruari moet worden bewaard, ten laste van het Landbouwcrisisfonds of van de betrokken Tarwe-Organisatie zal worden gebracht. Dit is daarom van belang, omdat in laatstgenoemd geval praktisch het meerdere be- waarloon' voor rekening van de tarwetelers zal komen. De 3 C. L. O. hebben zich dientengevolge tot den Minister van Economische Zaken gewend, deze zaak nader te willen toelichten Hierop heeft de Minister één dezer dagen ge antwoord, dat voor het geval de gemiddelde af leveringsdatum door de Gewestelijke Tarwe-Organi- saties valt na 1 Februari, de richtprijs ten laste van het Landbouwcrisisfonds met een bewaarloon van 3 cent per week wordt verhoogd. Daarentegen zal de richtprijs met genoemd be waarloon worden verlaagd voor elke week, dat de gemiddelde afleveringsdatum valt vóór 1 Februari. Het verheugt ons, dat de Minister aan boven vermeld persbericht een voor de tarwetelers gun- stigen uitleg heeft gegeven. In de „Tuinderij" lezen we, dat het U. C. B. vorige week per circulaire heeft bekend gemaakt, dat met iniganig van Maandag 7 Maart j.i. de kos ten, verbonden aan de afgifte van certificaten voor den uitvoer van kropsla, tomaten en druiven worden verlaagd, behoudens goedkeuring van den Minister van Economische Zaken. De redactie van genoemd blad teekent hierbij aan, dat zrj deze verlaging der tarieven ten zeerste toejuicht. Hiaar standpunt is, dat de keur op de exportproidiucten zeker geen schade mag lijden, doordat wegens te lage keurlingstarieven geen be hoorlijke controle kan worden uitgeoefend; hier tegenover stelt zij echter tevens, dat de controle zoo goed en effectief mogelijk moet worden uit gevoerd voor een zoo laag mogelijk tarief. Met deze opvatting kunnen wij ons geheel ver eenigen on ook onzerzijds is de verlaging der tarie ven met instelmiming begroet. Wij. zouden echter nog meer reden tot voldoening gehad hebben, indien ook de tarieven voor de uitvoercontröle op uien, welke eveneens bij het U. C. B. berust en waaruit dieze instelling grootendeels haar inkomsten ver krijgt, waren verlaagd. Wij meenen dan ook, dat van lanidbouwzijde krachtig er op dient te worden aan gedrongen. om ook deze. tarieven te herzien, nu is gebleken, dat het mogelijk is, de tarieven voor enkele bepaalde producten te verlagen. Anders zou wellicht de meening kunnen post vatten, dat de verlaging der tarieven voor de controle op kropsla, tomaten en druiven uiteindelijk wordt bekostigd door de veibouwers der uien, i.e. voornamelijk de landbouwers. In verband hiermede komt het ons zeer gewenscht voor, dat het U. C. B. nadere inlich tingen verstrekt over de kosten der uiencontröle en de inkomsten, welke zij: voor de afgifte van certifi caten voor den uitvoer van uien verkrijgt Zooals men elders in dit nummer kan lezen, is in verband, met het mond- en klauwzeer de termijn van het inwisselen van schetsen 1937 tot 1 Mei a.s. verlengd. Deze bepaling geldt echter niet voor alle identiteitsbewijzen, doch uitsluitend voor schetsen 1937, afkomstig van kalveren, behoo- rende aan leden van een rundertuberculosebestrij- dingsorganisatie, welke als zoodanig door de Ned. Veehouderijcentrale erkend is. Voorts moeten bovengenoemde kalveren positief hebben gereageerd bij tuberculinaties, welke gedu rende het seizoen 1937/1938 hebben plaats gevonden. Voor de veehouders, die aangesloten zijn bij de „Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Zeeland", is o.i. de verlenging van den inwisselings- termgn van 1 Maart tot 1 Mei a.s. van groot belang. Immers is dit voorjaar al met het tuberculose- onderzoek in de verschillende districten begonnen, zoodat thans reeds talrijke tuberculinaties zijn ver richt. Voorts is de erkenning van genoemde Ver eeniging door de Ned. Veehouderijcentrale reeds aangevraagd, welke erkenning binnenkort kan wor den tegemoet gezien. Wanneer derhalve een aangesloten veehouder thans één of meer reageerders, welke op identiteits bewijzen 1937 zijn geschetst, voor den slacht op ruimt, zal hij de daarbij behoorende schetsen bij de L. C. O. ter inwisseling kunnen aanbieden. Het stemt tot voldoening, dat een groot deel der Zeeuwsche veehouders van deze regeling zal kunnen profiteeren. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat er, evenals het vorige jaar en in den loop van dit jaar een groote werkgelegenheid zal bestaan voor Nederlandsche arbeiders in Duitsch- land. Behalve in het Rijnland en Westfalen zullen landarbeiders kunnen worden geplaatst in Hanno.ver, in de streek tusschen Bremen en Oldenburg en, doch in mindere mate, in Mecklenburg. Ingevolge de met de Duitsche regeering gesloten overeenkomst kunnen de loonoverschotten of bespa ringen van Nederlandsche werknemers, die in Duitschland wonen tot 85 via den Nederlandschen rijksconsulent voor sociale zaken te Oberhausen (Rijnland) naar Nederland worden overgemaakt. Zooals de ervaring in de laatste jareh heeft geleerd, is deze arbeid in het algemeen geschikt voor landarbeiders. Daarnaast acht de Minister het plaatsen van landarbeiders in Duitschland van zeer groot belang ter bestrijding der werkloosheid ten plattelande. De Minister noodigt de gemeentebesturen uit er voor te willen zorgdragtin, dat door het orgaan der arbeidsbemiddeling in de gemeente, zoonoodig in overleg met het orgaan der steunverleening, wordt nagegaan, welke landarbeiders in de gemeente voor aanbieding van deze werkgelegenheid in aanmer king komen. Het orgaan der arbeidsbemiddeling dient de aan biedingen zoo spoedig mogelijk door te zenden aan de districtsarbeidsbeurs, waaronder het ressorteert. De Minister wijst er verder op, dat bij weigering tot Het aanvaarden van dezen arbeid de betrokken arbeiders, doe steun ontvangen of bij een werk verschaffing zijn geplaatst voor dergelijke over heidszorg voorloopig niet meer in aanmerking dienen te komen, terwijl ingeval hun uitkeering uit een werkloozenkas wordt verstrekt, daartegen bezwaar behoort te worden gemaakt, een en ander tenzij door den Minister of van zijnentwege anders wordt beslist. Red. Woensdag 9 Maart j.l. bestond de Landbouw Hoogeschoo.1 te Wageningen 20 jaar. De diës-rede werd uitgesproken door Prof. Ir. C. Broekema, Rector-Magnificus der Hoogeschool. Rijenzaai geeft besparing van zaaizaad, goede gelegenheid tot een doelmatige verpleging van het gewas, gelijkmatige en zékere opkomst in een droog voorjaar, en minder gevaar voor legeren. Groote massa's ruwvoeder worden het best door Herkauwers verwerkt, dank zij hun samengestelde spgsverteringsorganen en de geschiktheid der kiezen om het voedsel fijn te verdeelen. Meststoffen, die ammoniak bevatten, mogen niet worden gemengd met kalkhoudenae meststoffen. Mengt men deze meststoffen, dan zal ammoniak ver vluchtigen en verloren gaan. Vorige week is aan de groenten- en fruitveiling te Apeldoorn de eerste spinazie aangevoerd. Ze bracht 46 cent per kilogram op. Door vroegtijdig zaaien wordt de groeiperiode van de zomergewassen verlengd, hetwelk tengevolge heeft, dat het korrelgewicht gunstig wordt beïnvloed. Men moet dus trachten den grond in het voorjaar vroeg droog te krijgen. In Roemenië wordt de aanbouw van inheemsche katoen krachtig bevorderd. In het afgeloopen jaar werd in dit land 52.000 ha hennep, 22.000 ha vlas en 1800 ha katoen verbouwd. Naar de Directie van den Landbouw in Econo mische Voorlichting mededeelt, dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dat de invoer van Nederlandsche pootaardappelen in Frankrijk met ingang van dezen zomer opnieuw aan regelen wordt onderworpen, welke mogelijk nog bezwarender zullen zijn dan die van 1937. Op 5 Februari j.l. werd de laatste gemeente in onze provincie n.l. Zuidzande van electriciteit voorzien, Alle Zeeuwsche gemeenten zijn nu geëlec- trificeerd. De ontwikkeling van voeder- en suikerbieten en vlas schijnt door chloor gunstig te worden beïnvloed. Voor deze gewassen is dus een bemesting met ruwe kalizouten te verkiezen boven aanwending van patentkali. Wie de kiemkracht en kiemenergie van zijn zaai zaad wil kennen, neme een eenvoudige kiemproef, door b.v. 100 of 200 zaden bij kamertemperatuur (18 k 20° C.) te laten ontkiemen en na zekeren tijd de gekiemde zaden te tellen. Wintergranén stoelen meer uit dan zomergranen en de oude landrassen sterker dan de meer opbren gende cultuurrassen. Op vruchtbaar land is de uit- stoeling sterker dan op mager land. In Amerika gaat jaarlijks pl.m. 10 van de geheele levensmiddelenproductie verloren, voorname lijk door schadelijke insecten. De snelle ontleding van paardenmest is een gevolg van de scheikundige samenstelling en de natuur kundige hoedanigheid van deze mest. Vele roggeperceelen, vooral de vroeg-gezaaide, hebben dit jaar een abnormaal dichten stand. In het Friesch Landbouwblad maakt Ir. v. d. Slikke melding van de goede resultaten, welke een grondontsmetting met een 0.1 sublimaatoplossing in een hoeveelheid van 100 liter per are heeft gegeven tegen schurftaantasting bij aardappelen. Het gebruik van entstof bij de teelt van vlinder bloemige gewassen verdient aanbeveling op die perceelen waar het betreffende gewas tevoren niet geteeld werd. De kans bestaat n.l. dat de knolletjes-bacteriën niet of niet in voldoende mate aanwezig zfln. Door een eenvoudig proefveld kan ieder zich omtrent de rentabiliteit van een kalibemesting gemakkelijk oriënteeren. Ook op de kleigronden, inzonderheid op de lichtere gronden, kan kali-tekort voorkomen. Een ieder die inlichtingen wenscht over emigratie naar Frankrijk, wende zich vooraf tot den Rijksland- bouwconsulent te Parijs, Ir. Sevenster, Rue de Grenelle 85 te Parijs. De invoer van pootaardappelen in Zwitserland is slechts toegestaan, wanneer de aardappelen onver pakt worden ingevoerd in geheele wagons. De kieming van zaden geschiedt gewoonlijk in het donker beter dan bij aanwezigheid van licht. In de pootaardappelbakjes in de bewaarplaats vindt men somtijds knollen met zeer dunne spruiten, ook wel genoemd' „naaldvorming". Dergelijke afwijkende knollen moeten worden verwijderd en niet worden uitgepoot. Op 1 April a.s. zal het fort Rammekens te Ritthem niet meer voor het publiek toegankelijk zijn. Deze maatregel wordt genomen om de watervogels, die het verlaten fort tot broedplaats plegen te kiezen, te beschermen. Eenvoudige practijkproeven kunnen vaak uitsluit sel geven hoe een perceel het meest rationeel moet worden bemest. Veel meer van dergelijke proeven, welke eenvoudig van opzet zijn, moesten worden genomen om de behoefte van zijn grond aan planten- voedsel betér te leeren kennen. Blijkens mededeeling van de Directie van den Landbouw in de Staatscourant, bedraagt de opper vlakte met karwij beteeld in ons land voor den oogst van dit jaar 3919 ha, betgeen 16 minder is dan de beteelde oppervlakte voor den oogst 1937. In Groningen bedroeg de vermindering 20 in Noord^Holland 7 in Zeeland en Noord-Brabant 17 EXCURSIE BEDRIJFSSTUDIEGROEP SCHOUWEN-DUIVELAND. De Bedrijfsstudiegroep „Schouwen-Duiveland" maakte op 23 Febr. j.l. een excursie naar de Coöperatieve Kunstmestfabriek „Vlaardingen" te Vlaardingen. Reeds op de heen-reis hadden we met pech te kampen; in de eerste plaats moest de autobus twee bootjes wachten, alvorens deze overgezet kon wor den en in de tweede plaats kreeg één van dé andere auto's bandenpech. Verder verliep de reis voorspoedig en werd om 10 uur Rotterdam bereikt. Om 11 uur werd de fabriek bereikt, waar de excursie werd ontvangen door den heer Horstman scheikundig ingenieur waarna de rondgang door de fabrieks-gebouwen een aanvang nam. Allereerst werden de opslagplaatsen bezichtigd van de ruwe-fosfaten; dit zijn enorm groote loodsen, waar de ruwe-fosfaten, die alle uit het buitenland komen, worden opgeslagen. Het ruw-fosfaat wordt uit verschillende landen ingevoerd', als Noord-Afrika (Marokko en Egypte), Rusland en Amerika (Curasao). Het ruw-fosfaat wordt door middel van transport karren naar de superfosfaatfabriek gebracht, waar na het door middel van een molen fijn gemalen of gebroken wordt. Hierna wordt het gemalen ruw- fosfaat door een Jacobsladder in d:e mengpotten gebracht, waar zwavelzuur wordt toegevoegd. In de mengpotten ontstaat dan superfosfaat. Vanuit de mengketels of potten vloeit de brei- aebtige massa af in de onder de mengpotten gebouw de kelders. In deze kelders wordt bet product vast. Daarna wordt bet, met behulp van speciale machines, uit den kelder verwijderd en met een schraap- machine fijngemaakt en door een draaiend mes nog verder fijn gesneden. Hierna komt de super in de groote opslagplaatsen, waar de super in groote hopen ligt om zgn. te besterven; verder zagen we hier het opzakken en het verdere transport naar alle deelen van de wereld. Daarna werd een kijkje genomen in de zwavelzuur- fabriek, noodig voor de bereiding van superfosfaat. De bereiding van zwavelzuur vindt plaats door middel van het zgn. loodenkamer-proces. De afval die bij de bereiding van zwavelzuur wordt verkregen „ijzeras", gaat grootendeels naar de hoogovens bij Velsen. Ook werd een kijkje genomen in de nieuwe super fosfaatfabriek, die 2 jaar oud is. Boven op het dak van deze fabriek staande, heeft men een mooi gezicht over de terreinen en gebouwen. Tenslotte werd de bereiding van de nieuwe kunst mest „Granumix" bezichtigd. Deze samengestelde meststof bevat naast super fosfaat, ook stikstof en kali; dit laatste meest in den vorm van chloorvrije kali, dus als in patentkali. Het proces is zeer eenvoudig; de benoodigde bestanddeelen worden naar gelang dé samenstelling die gewenscht wordt, bij elkaar gevoegd en in meng- molens gemengd; daarna wordt water bijgevoegd, zoodat korrels ontstaan. Deze korrels worden uit- gezeefd op de vereischte grootte, gedroogd en daarna opgezakt. Granumix is in elke gewenschte verhouding te verkrijgen, (Zie verder pag. 3, 8de kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2