NOORD- Redactioneel Gedeelte Uit de Afdeelingen. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINQEN NOORD-BRABANT. AKKERBOUW. RASSENKEUZE ZOMERGEWASSEN. n. VERSLAG 5e PRAATAVOND AFDEELING WERKENDAM. 'De heer De Waard opent de vergadering, welke zeer druk 'bezocht is. Nadat verschillende mededee- lingen zijn gedaan betreffende toewijzing biggen- merken in district 45, wordt medegedeeld, dat het Nationaal Comité voor brouwgerst gaarne 2 .proef velden aangelegd zou zien, onder toezicht van den Rijikslandlbouwconsulent, 1 rassenproef en 1 bemes- tingsproef met kali. Met bespreking hiervan wordt gewacht totdat de heer Ir. Steenbergen aanwezig zal zijn. iHet bestuur doet nu reeds het voorstel de zomer- excursie dit jaar te houden naar Tessenderloo, naar de fertifosfalbriek. Hiertoe wordt algemeen be sloten. Voor de excursie naar VIaardingen gaven zich pljm. 20 personen op. Na deze 'besprekingen komt de 'heer Ir. Steen bergen binnen, die door den voorzitter welkom wordt geheeten en die hem tevens het woord geeft voor de bespreking van het onderwerp: „kali op klei". Op zeer duidelijke wijze bepaalt spreker zich bij de inzichten hierover enkele jaren terug en nu. Het is wel duidelijk, dat met scheikundig onderzoek van den grond alleen niet gezegd kan worden of kali gezaaid moet worden op klei, ja dan neen. Alleen in uiterste gevallen kan men met eenige zekerheid zeggen, of er kali noodig is of niet. De beste manier voor de practijk om zekerheid te verkrijgen, is het aanleggen van proefvelden. Besproken worden nog kenmerken van kaligebrek voor verschillende gewassen, welke duidelijk ge toond worden met gekleurde lantaarnplaatjes. Er worden nog verschillende vragen gesteld, die alle uitvoerig worden beantwoord. Ook geeft Ir. Steenbergen, op verzoek van den voorzitter, ge legenheid tot vragenstellen over de s. k. b., waar van door sommigen gebruik gemaakt wordt. Het bestuur der afdeeling zal ook trachten bij het ge meentebestuur zooveel mogelijk animo voor deze op te wekken, e voorzitter dankt den inleider voor z\jn leer- -Irede en voor de duidelijke beantwoording der pillende vragen. \na volgt een afscheidswoord aan den heer 1'aker. De heer De Waard wijst op de groote vj. door den heer K. op de praatavonden ge- Vl th op vele andere feiten, die hem geacht hooflb'h gemaakt tot zelfs ver buiten onze plaatse lijke afdeeling. Namens de vereeniging wordt hem een foto aangeboden van de Ned. Herv. kerk van Werkendam, terwijl hem door den voorzitter veel zegen en voorspoed wordt toegewenscht in zijn nieuwe vaderland. De heer Ir. Steenbergen spreekt hem als land- bouwconsulent ook nog enkele hartelijke woorden van afscheid toe. De heer v. d. Giessen draagt nog een gedicht voor namens de kleine boeren. De heer K. dankt voor de hartelijke woorden en voor hét geschenk en hoopt, dat de harmonie der leden onderling steeds mag blijven izooals ze tot nu toe geweest is. De heer Schreuders doet het voorstel, om den heer Kistemaker tot eerelid der vereeniging te be noemen, hetgeen algemeen instemming heeft. De heer Kistemaker neemt deze benoeming onder dank aan. Bij de rondvraag komen nog enkele vragen over de biggenmerken, welke door den voorzitter worden beantwoord. (Hierna sluit deze de vergadering, onder dank voor de zeer groote belangstelling. De Secretaris, H. P. v. DONGEN, Werkendam. ONZE JONGERENBIJEENKOMST TE FIJNAART. Wanneer wij terugzien op deze bijeenkomst, welke Maandag j.l. te Fijnaart in „De Schakel" werd gehouden, dan mogen wij gerust constateeren, dat deze middag volkomen is geslaagd. Van alle kanten waren de belangstellenden naar Fjjnaart gekomen. De leden van de vereenigingen van Jonge Boeren, waren nagenoeg alle aanwezig, voorts waren zeer veel jongere en oudere leden van den Boerinnenbond opgekomen, terwijl een respec tabel aantal leden van de afdeelingen der Maat schappij van hgn belangstelling deden blijken. De groote zaal van „De Schakel" was dan ook tot in de verste hoeken gevuld, toen om even over drieën, de voorzitter der vergadering, de heer G. Maas, ass.-secr. der Maatschappij, de bijeenkomst opende. Na alle aanwezigen welkom te hebben geheeten, in het bizonder den heer H. D. Louwes, voorzitter der Groninger Maatschappij van Landbouw, den heer P. M. Sneep, voorzitter der N.-Br. Mij van Land bouw en het Dagelijksch Bestuur der Maatschappij, alsmede mevr. G. de WaardBaggerman, presidente van de afdeeling Noord-Brabant van den Ned. Bond van Boerinnen e. a. Plattelandsvrouwen en het Provinciaal Bestuur van dien Bond, gaf spr. een korte uiteenzetting van het belang van de organi satie van de jongeren in den boerenstand. De jonge ren moeten b$ den strijd voor behoud van een wel varenden landbouw, hun aandeel bijdragen. De landbouworganisatie strijdt voor het bestaan van haar leden. De jongeren moeten strijden voor hun recht op een menschwaardig bestaan in de toe komst. Een nieuwe frissche geest zal meer kracht bij kunnen zetten aan de actie, die reeds met toe wijding door de landbouworganisaties wordt gevoerd. Die nieuwe, verjongende geest moet komen van de jongerenorganisaties. Na dit openingswoord, verleende de voorzitter het woord aan den heer Louwes, voor het houden van zijn rede: „de Boer en Boerin van morgen". Op een andere plaats in dit blad, onder het Zeeuwsch gedeelte, kan men een uitvoerig verslag van deze lezing vinden. Met groote aandacht volgden de aanwezigen het rustige en heldere betoog van den heer Louwes. Het applaus na afloop liet wel merken, dat sprekers uiteenzettingen waardeering vonden. Na de lezing volgde nog de behandeling van een gestelde vraag over de werking van de nieuwe Pachtwet op den eigengeërfden boerenstand. Op duidelijke wijze zette de heer Louwes zijn meening dienaangaande uiteen. Vervolgens kreeg de heer Sneep het woord, die zijn instemming betuigde met de lezing van den heer Louwes. Daarna richtte dé heer Sneep zich tot den Boerinnenbond. Hij hoopt, dat de jonge afdeeling veel goed werk zal mogen verrichten en de samenwerking met de Maatschappij steeds van den aangenaamsten aard zal zijn. Spr. dankt voor zijn benoeming tot eerelid van den Bond. Zich rich tend tot de vereenigingen van jonge landbouwers, hoopte spreker, dat zij hun werk met enthousiasme zullen voortzetten. Hij spoorde aan tot uitbouw der bestaande organisatie. Tenslotte memoreert spreker, wat de voorzitter der vergadering, den heer Maas, reeds heeft gedaan voor de oprichting der vereeni gingen van jonge landbouwers en de afdeelingen van den Boerinnenbond. Hij hoopt, dat de heer Maas ook in de toekomst zal blijven de verbindende schakel tusschen de Maatschappij en de organisaties van jonge landbouwers en boerinnen. In een kort slotwoord bracht de heer Maas ten slotte dank aan den heer Louwes voor zijn belang wekkende rede, aan den Boerinnenbond en de Maat schappij en de jongeren-vereenigingen voor hun medewerking. Hij constateerde, dat deze vergade ring goed geslaagd is, en er reden is, in de toekomst nog eens een dergelijke bijeenkomst te organiseeren. Zoo roept hij allen een „tot weerziens" toe. Een succesvolle middag was ten einde. BOERINNENBOND AFD. WERKENDAM. De Afd'. Werkendam en Omstreken van den Ned. Bond van Boerinnen e. a. Plattelandsvrouwen, hield op Donderdag 17 Februari, in de Openbare school te den Biesbosch, een propaganda-avond. De vice-presidente mevr. VermeulenCornet heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bizonder den Weled. heer W. G. de Waard, spreker van dien avond. De inleider hield op aangename wijze een causerie over het „Oranje Huis". Verder zette spreker voor de belangstellende dames, nogmaals op duidelijke wijze uiteen, het doel en streven van den Boerinnen bond. Deze uiteenzetting had direct succes, daar zich verschillende nieuwe leden opgaven. Hierna werden door enkele jonge dames aardige stukjes ten beste gegeven, o.a. het Wiegelied, de Gediplomeerde Dienstbode, hetwelk ten doel had opwekking tot deelname aan den huishoudcursus. Verder nog een tableau. Het geheel viel buiten gewoon in den smaak van alle aanwezigen. De Boerinnenbond kan met waar genoegen op dezen welgeslaagden avond terugzien. PRAATAVOND TE FIJNAART. De Vereeniging van Jonge Landbouwers te Fijnaart organiseert a.s. Donderdag een praatavond. Als spreker zal optreden de heer G. Maas, ass.-secre- taris der Noord-Brab. Mij' van Landbouw, met het onderwerp: „Stad en Platteland". De bijeenkomst is ook toegankelijk voor de leden der Maatschappij van de afdeelingen Fijnaart, Wil lemstad en Heiningen. De vereeniging van Jonge Landbouwers te Fijnaart heeft deze afdeelingen der Maatschappij uitgenoodigd. Ook jonge landbouwers, die geen lid zijn der vereeniging, zijn welkom. Het doel van dezen praat avond is, meer bekendheid te geven aan het werk der vereenigingen van Jonge Landbouwers. De bijeenkomst heeft plaats op: Donderdag 3 Maart a.s., 's avonds 7 uur, in Hotel Punt. Het onderwerp is actueel; het is wel eens goed, dat ten aanzien van dit vraagstuk een meening wordt gevestigd. Zooals op iederen praatavond is er gelegenheid tot bespreking van het behandelde onderwerp. Zorgt voor een goed gevulde zaal. TOEKENNING BIGGENMERKEN AAN LAND ARBEIDERS EN KLEINE BOEREN. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord- Brabant deelt belanghebbende georganiseerden mede, dat aan de daarvoor in aanmerking komende land arbeiders en kleine boeren de toekenningskaarten voor 1 of 2 biggenmerken zijn verzonden. De toekenningslijsten liggen ter inzage bij de districtssecretarissen van 22 Februari tot 5 Maart 1938. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat deze toeken ning uitsluitend betrekking heeft op landarbeiders en kleine boeren, dus niet te verwisselen is met de reeds gedane algemeene toekenning van biggen merken en fokzeugen. Tenslotte zij hierbij opgemerkt: le. Voor de districten 5, 32, 39 en 72 heeft de toe kenning nog niet plaats gehad. Wij zullen deze alsnog bekend maken. 2e. Voor wat inzage van de toekenningen in de districten 52, 55 en 69 betreft, dient rekening te worden gehouden met het volgende: District 52: ten huize van den districtssecre taris op Maandag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag, des voormiddags van 9—12 uur. District 55: ten kantore van den districts secretaris (Landbouwwinterschool) te Roosen daal van 912 uur en van 2i uur. District 69: ten huize van den districts-secre- taris des namiddags van 26 uur. AFLEVERING BROUWGERST. Er bestaat nog gelegenheid door bemiddeling van de Z. L. M., partijen Kenia-gerst van goede kwaliteit en goed geschoond af te leveren aan Ned'erlandsche brouwerijen. Zij, die nog een partij Kenia-gerst voorradig hebben en deze wenschen aan te bieden, worden verzocht zoo spoedig mogelijk een monster^ groot ca. 1 kg, in te zenden aan het Landbouwhuis te Goes. Men blijft vrij de partij al dan niet tegen het gedane bod af te leveren. Men verzuime niet bij het monster te vermelden: naam verbouwer, ras, grootte der partij en plaats van aflevering. In mrjn vorig bericht heb ik enkele opmerkingen gemaakt over zomergranen. Ik hoop deze in een volgend artikel nog eenigszins aan te vullen, maar wensch nu eerst enkele opmerkingen te plaatsen bjj enkele andere zomergewassen. Over de erwten en boonen valt niet veel nieuws te vertellen; men zij verwezen naar de Rassenlijst zelf. Ook op het gebied van vlas is niet veel nieuws, alleen zou men kunnen constateeren, dat de belang stelling naar blauwbloeiende rassen, nog geenszins verdwenen is. ja. eerder opleving vertoont. Naast Blenda en Hercules verdient Postma's Blauwe Ster verdere beproeving, bovendien word'en thans door de firma B. C. Algra te Stiens een drietal rassen uit Ierland geïmporteerd, die wij in het klein hopen te beproeven. Verwacht wordt, dat alle blauwbloeien de rassen in opbrengst bij Concurrent ten achter zullen staan, maar wanneer de vlasmarkt- in het algemeen opleeft, wordt verwacht, dat de blauw bloeiende rassen meer in priis naar boven zullen komen dan Concurrent, zoodat er een punt kan komen waarop de cultuur van blauwbloei voor- deeliger wordt. Als steeds biedt het aardappelsortiment het meest gelegenheid tot beschouwingen. Van de beproevens- waardige, voor ons nog betrekkelijk nieuwe rassen, ziin er twee die nogal verwachting wekken: Frühmölle en Voran, beide van Duitschen oorsprong en beide natuurlijk vrij van wratziekte. Frühmölle hoort thuis bij de vroege a ard ampels. Hij maakt in Duitschland veel naam. omdat htj b«na zoo vroeg als de Eersteling is. ongeveer even pro ductief en niet zeer vatbaar voor degeneratie. De knol vorm is niet zoo mooi als die van Eersteling, maar ter wille van de wratziekteresistentie moet men wat weten te geven. In elk geval verdient dit ras intensieve observatie. Voran is een fabrieksaardappel, ook geschikt voor export en mogelijk zelfs bruikbaar voor men«cbel«ke consumptie. In productiviteit steekt hij de Thorbecke naar de kroon. Hij ls niet enkel de beproeving waard

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 3