KORTE BERICHTEN. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. Kampioenhengst 1938. Centrale Hengstenkeuring te Goes. ACRON VAN AVENIR K. 1684, (Gelb. 11 April 1933). V., Avenir K. 1468; M., Caline K. 6784. Fokker: C. Bruggeman te Boschkapelle. Eige naard Corn. de Feijter te Bosch- kapelle Vogelwaarde) (Foto Schrier.) (In ons volgend nummer zal een artikel van de hand van den heer A. J. Lako te Zuidzande betreffende de Centrale Hengstenkeuring te Goes worden opgenomen.) slecht zijn. blijkt uit onderstaand overzicht, dat wij in het laatste nummer van het Overijsselsch Land bouwblad aantroffen. Hierin wordt, gespecificeerd naar den aard der ondernemingen, de dividenden in 1937 vermeld van 220 vennootschappen, wier aan- deelen officieel ter beurse worden genoteerd. Deze keerden gemiddeld 9.76 pet. dividend uit in 1937 tegen 7.04 pet. in 1936. Hieronder volgt bedoeld overzicht: Dividend gemiddeld over 1936 1937 4.24 5.15 5.91 8.01 8.20 9.05 5.40 6.14 11.05 14.58 10.59 16.53 3.22 6.50 1.39 3.57 7.88 15.38 6.85 10.39 8.01 9.87 4.59 7.95 4.95 5.35 4.— 4.07 2.81 3.42 Gemidd. over alle ondernemingen 7.04 9.76 Men ziet hieruit, dat het kapitaal dat in den landbouw gestoken is, heel wat minder rente afwerpt dan het industrieele- en handelskapitaal. Duidelijk wordt hierdoor in het licht gesteld wat trustvorming en prijsafspraken vermogen. Red. Bij het opmaken van het bouwplan houde men er rekening mede, dat aardappelen, welke voor de keuring worden aangegeven, worden uitgepoot op perceelen, waar geen zieke aardappelen in de om geving staan. De bedoeling van de keuring van gewassen te velde en op partij is, den koopers van zaaizaad en pootgoed waarborgen te geven omtrent de raszui verheid, de afwezigheid van plantenziekten en andere factoren van deugdelijkheid. De 1 andibouwveref niging C. et C. te Burtgh, afdee- ling der Z. L. M., besloot aan alle leden de be schrijvende rassenlijst 1938 van het Instituut voor Plantenveredeling te doen toekomen. Een voorbeeld dat navolging verdient! Het Bestuur van den Gezondheidsdienst in Drente besloot op Woensdag 27 April a.s. in Assen een marktdag te organiseeren, speciaal voor reactievrij vee, afkomstig van reactievrije stallen, aldus lezen wij in het Fr. Landbouwblad. In Nederland is het boterveribruik per hoofd van de bevolking 5% kg, in Engeland 11.3 kg, in België 11 kg. Oostenrijk is voornemens dit jaar Argentijnsche uien te importeeren voordat het Egyptische seizoen begint. De beste methode van bemesten en de rationeel ste bestrijding van plantenziekten zijn zonder ruime vruchtwisseling niet in staat de vruchtbaarheid van onze gronden te bewaren. felijkens mededeeling van den persdienst van het Int. Landlboüw Instituut, breidt de ernstige mond en klauwzeerepidemie zich steeds verder over West- Europa uit. De ziekte werd naar Europa over gebracht door uit Noord-Afrika geïmporteerde schapen en varkens. Het verdient aanbeveling den stalmest na het uit rijden zoo spoedig mogelijk te spreiden. Een fout, die veel gemaakt wordt, is om de mest te lang in hoopjes op het veld te laten liggen. Cactussen, die in knop staan, moeten steeds met dezelfden kant naar het licht gekeerd blijven staan. Draagt men hiervoor geen zorg, dan bestaat groote kans, dat de knoppen afvallen. De kwaliteit der uien van het seizoen 1936/37 was over het geheel genomen beter dan die van de cam pagne 1937/38. Volgens, de rassenlijst is de voorloopige indruk te velde van de Isaria-zomergerst tamelijk gunstig. De korrel is klein, goed gevuld, met zeer fijne bast. Kalk kan zeer nuttig werken, doch deze meststof is gevaarlijk, wanneer ze verkeerd wordt gebruikt, vooral wanneer men te veel aanwendt op gronden, die een sterke bekalkinig niet kunnen verdragen. 'Het gebruik van raszuiver, onkruidvrij, kiem- krachtig, grof zaad en gezond pootgoed is van zeer groot belang voor het bedrijf. Gevolgen van slecht drinkwater kunnen zijn: ver magering, verwerpen van drachtige dieren en on voldoende productie bij melkdieren. Bieten mogen in het algemeen niet vaker dan eens in de vier jaren op hetzelfde land verbouwd worden, beter is het, nog langer te wachten. Op zwaren grond staat de tarwe na den winter soms eenigszins los door het opvriezen van den grond. Zoodra mogelijk moeten de planten dan wor den aangedrukt met de rol, waardoor tevens de uit- stoeling wordt bevorderd. De veehouder dient te str^en naar de laagst mogelijke productiekosten pe^^Fïïoter. Op Dinsdag 8 Maart a.s. zal de Werktuigencom missie voor Noord-Holland, met medewerking van de afd. Haarlemmermeer der Holl. Mij. van Land bouw, een demonstratie met eggen achter rupstrac toren organiseeren op het bedrijf van den heer Nanninga te Vijfhuizen in de Haarlemmermeer, om 13 uur. KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMITÉ. Onder Voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te De Wijk, werd op Woensdag 16 en Donderdag 17 Februari 1938, de maandelijksche vergadering der Eerste Afdee'ing te 's-Gravenhage gehoudenT Om trent de in deze vergadering gedane mededeelingen of genomen besluiten valt het navolgende te ver meiden. Geboorte van Prinses Beatrix. Bij den aanvang der vergadering maakte de Voorzitter melding van de groote blijdschap welke in den kring onzer orga nisaties heerschte ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Medegedeeld werd dat het Kon. Ned. Landbouw-Comité schriftelijk zijn geluk- wenschen heeft gericht aan de leden van het Koninklijk Huis, naar aanleiding waarvan een schrij ven van dank is ontvangen. Commissie-voorontwerp werkloosheidsverzeke ring. Aangezien de drie Centrale Landbouw Orga nisaties waren uitgenoodigd een tweetal vertegen woordigers aan te wijzen in de commissie-vooront werp werkloosheidsverzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid, kon niet elke organisatie daarin vertegenwoordigd zijn. In verband met het groote belang, dat de land bouw heeft bij het onderhavige voorontwerp, werd besloten aan de andere Centrale Landbouw Organi saties voor te stellen te bevoegder plaatse op uit breiding van het aantal vertegenwoordigers tot drie aan te dringen. Richtprijs rogge. Van een der aangesloten orga nisaties was ontvangen een schrijven, waarin deze zijn teleurstelling uitdrukt over de opvatting van den Minister van Economische Zaken omtrent de toezegging der regeering inzake den richtprijs der rogge. Genoemde bewindsman neemt het standpunt in. dat de richtprijs der rogge varieert van 7,25 tot 8,25 per 100 kg en dat de regeering dus pa^ in gebreke is te stellen, wanneer de roggeprijs tot beneden 7,25 per 100 kg is gedaald. Aan de hand van het regeeringscommuniqué van 23 December 1936 kan echter worden aangetoond, dat de richtprijs der rogge zal worden bepaald op een gemiddelde van ƒ7,75 per 100 kg, terwijl om een regelmatige afdorsching en inlevering te bevor deren, vermoedelijk een met het seizoen oploopende prijs van 7,25 tot 8,25 zal worden vastgesteld. De vergadering achtte het in verband met den uitleg, door den Minister aan bedoeld perscommuni qué gegeven, nutteloos ter zake opnieuw stappen te doen. Een verhooging van den binnenlandschen roggeprgs zoude kunnen worden tot stand gebracht door het wederinstellen van een denaturatieregeling. De kosten van uitvoering van een zoodanige regeling zijn echter niet gering, terwijl bovendien het seizoen te ver is gevorderd. Het doel zou ook kunnen worden bereikt door het bevorderen van den rogge-uitvoer, door middel van het verleenen van een hoogere uitvoerpremie. De inlandsche roggemarkt zoude dan worden ontlast, waardoor de prijs zou stijgen. Echter is het niet gemakkelijk vóór onze rogge in het buitenland afzet te vinden. Verhooging van de monopolieheffing over de geheele linie, heeft het bezwaar, dat de gebruikers van voedergranen, de veehouders, daarvoor, 'n hooge- ren prijs zullen moetien betalen. Men wees er echter op, dat het lage prijspeil der voedergranen ook de prijzen van gerst en haver zijn op onlponend peil tenslotte ook tot lagere prijzen voor de melk en het varkensvleesch zal leiden. Worden de graanprijzen niet op loonend peil gehouden, waar door aan de landbouwcrisispolitiek het fundament ontvalt, dan kan zulks gemakkelijk tot een ontijdige afbraak der landbouwcrisismaatregelen leiden. De boerenstand zal dan opnieuw in een zeer ongunstige positie zijn gekomen. Besloten werd de aangesloten organisaties te verzoeken zich te beraden op de vraag of tot een actie ten gunste van de verhooging der monopolie heffingen moet worden overgegaan. Consumptie-aardappelregeling. Medegedeeld werd dat ingevolge het besluit van de vorige E.A.verg^^^ ring- door het Kon. Ned. Landbouw-Comité een'idS is gericht aan den Minister van Economische waarin wordt opgekomen tegen de verhoogir.^^^B de teeltheffing van 30 op 50 per ha en op van den vroegeren toestand wordt aangedro^^^^f Voorts werd besloten de aangesloten orgd|^^K op de hoogte te stellen van de corresj||^^^B welke de.drie Centrale Landbouw Organisa^^H^P- ben gevoerd me^ den Minister van Economische Zaken omtrent de overneming van de consumptie aardappelregeling. Het door de commissie consumptie-aardappelrege ling thans definitief vastgestelde rapport zal aan het oordeel van de aangesloten organisaties worden onderworpen, alvorens dienaangaande een stand punt in te nemen. Pachtbureau in Zeeland. Ontvangen was een schrijven van den Minister van Economische Zaken, waarbij aan de drie Centrale Landbouw Organisaties werd verzocht de van verschillende zijden gedane aanvragen tot erkenning van een pachtbureau in Zeeland met elkaar in overeenstemming te brengen. Besloten werd het standpunt in te nemen, dat de pachtbureaux, die in samenwerking met de drie Centrale Landbouw Organisaties tot stand zullen worden gebracht, als verantwoordelijke lichamen hun eigen voorzitter en secretaris dienen aan te wijzen. Deze opvatting is met de ontwerp-statu ten der pachtbureaux, welke vanwege den Directeur- Generaal werden toegezonden, geheel in overeen stemming. Mond- en klauwzeer. Mededeeling werd gedaan van het antwoord-schrijven van den Veeartsenrjkun- digen Dienst op de vraag van de drie Centrale Land bouworganisaties en den F.N.Z., aangaande den om vang van .de nadeelige gevolgen van het mond- en klauwzeer voor den veestapel. Daarin werd er op gewezen, dat de officieele sterftecijfers slechts het aantal acute sterfgevallen, dat ter kennis van den Veeartsenijkundigen Dienst komt weergeven. Sterfgevallen, die later nog als gevolg van het mond- en klauwzeer, veelal als nood- slachtingen optreden, zijn daaronder niet begrepen. Intusschen is de Dienst reeds bezig een onderzoek in te stellen naar nadeelige gevolgen van het mond en klauwzeer, hetgeen echter door de nauwkeurig heid waarmede wordt gewerkt veel tijd zal vor deren. De vergadering kon geheel instemmen met de wenschelijkheid van een nauwkeurig onderzoek. Echter meende men dat om redenen van prac- tischen aard een onderzoek naar de schade van het mond- en klauwzeer spoedig zou moeten verloopen met het oog op een eventueele aanvullende kalver- toewijzing. Uiterlijk 1 April zouden de resultaten bekend moeten zijn, daar nadien practisch weinig kalveren meer geboren worden. Besloten werd daarom aan de confessioneele cen trale landbouworganisaties en aan den F.N.Z. voor te stellen gezamenlijk stappen te doen ten gunste van een meer globaal onderzoek, in te stellen door den Crisis Controle Dienst en de Ned. Veehouderij Centrale. Bank- en Cred.instellingen Industrieele ondernemingen Elec., Gas en Waterl. Mij Handelsondernemingen Mijnbouwondernemingen Petroleumonderneminigen Rubberm aatschappij en Scheepvaartmaatschappijen Suikerondernemingen Tabaksondernemingen Thee-ondernemingen Div. cultuurondernemingen Diversen Spoorwegen Tramwegen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2