NOORD-BRABANTSGHE MIJ VAN LANDBOUW EEN INTERESSANTE FILMAVOND TE ZEVENBERGEN. EEN NUTTIG BOEKJE OVER VOEDERNORMEN. CENTRALE HENGSTENKEURING TE 's-HERTOGENBOSCH. Deze keuring zal worden gehouden op Vrijdag 4 Maart a.s. Aangifte hiervoor moet schriftelijk geschieden bij: Ir. A. Th. Ariëns, Rijksveeteeltcon sulent te Ginneken vóór 11 Februari; alleen heng sten van 2 tot 13 jaar kunnen mededingen. Opgegeven moet worden: Naam, Stamboek No., geboortejaar, Vader en Moeder van den hengst, alsmede fokker en eigenaar. Behalve de gebruikelijke premies van de Provin ciale Regelings-Commissie stelt ook de Afdeeling Noord-Brabant van het Stamboek voor het Nederl. Trekpaard, alleen voor de Trekpaarden, premies beschikbaar en geeft zij reisvergoeding aan alle Trekpaardhengsten, welke geen premie ontvingen. Dë dekboeiken voor het seizoen 1938 zullen op deze Centrale Hengstenkeuring worden uitgereikt. De hengstenhouders worden daarom beleefd verzocht, zich 4 Maart hiervoor bij het Secretariaat op de Veemarkt te 's-Hertogenbosch aan te melden. Tevens bestaat er nog gelegenheid zich te abon- neeren op de drukwerken van bovengenoemde Com missie 1,50 per jaar. Dit bedrag kan gestort worden op Giro 20220 van de Prov. Reg. Cie Paardenfokkerij in Noord-Brabant of per postwissel. Alle voorkomende drukwerken worden U dan steeds vóór de keuringen toege zonden. De Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Brabant, Secr. Ir. A. TH. ARIËNS, Rijksveeteeltconsulent, Ginneken. ALG. VERGADERING VEREENIGINGEN VAN JONGE LANDBOUWERS IN WEST-BRABANT. Op Maandag 21 Februari a.s. zal een algemeene vergadering worden gehouden van de Vereenigingen van Jonge Landbouwers in West-Brabant. Deze vergadering zal worden gehouden te Fijnaart, 's namiddags om 3 uur. De plaats zullen wij nog nader in een volgende aankondiging bekend maken. Wij. zouden van deze vergadering misschien geen melding hebben gemaakt in ons blad, ware het niet, dat op die vergadering als spreker zal optreden een der meest vooraanstaande figuren van de landbouw organisatie, n.'l. de heer H. D. Louwes, Voorzitter der Groninger Maatschappij van Landbouw. De inleiding, welke de heer Louwes zal houden, handelt over 'n onderwerp, dat zeker iederen jongen boer zal interesseeren. De titel van zijn inleiding is n.l.: ,,De boeren en boerinnen van morgen". Zooals uit deze titel reeds blijkt, richt de heer Louwes zich in zijn rede niet alleen tot de jonge boeren; doch evenzeer tot de jonge boerinnen. De jonge boeren èn de jonge boerinnen zullen toch in de toekomst tezamen de boerenbevolking van ons West-Brabant vormen. Het is zeer zeker een goede gedachte van den heer Louwes, om deze beide groe pen van ons platteland tezamen een richtlijn te geven voor de toekomst. Het is de bedoeling, dat zoowel de jonge boeren, als de jonge boerinnen uit ons werkgebied, deze vergadering bijwonen. Zij zullen daar zeker geen spijt van hebben. De persoon van den heer Louwes is er borg voor, dat iets geboden wordt, dat voor een ieder diepere waarde heeft dan een oppervlakkige beschouwing. Wij zijn van dezen spreker gewend, dat hij, wanneer hij het woord tot een bijeenkomst richt, ooik iets belangrijks heeft mede te deelen. Jonge boeren en boerinnen, wij zullen het ten zeerste op prijs stellen, U op deze vergadering tegen woordig te zien. De spreker en zijn onderwerp geven U de zekerheid, dat U van deze bijeenkomst iets mee zult nemen, dat van blijvende waarde is voor Uw leven. Houdt dus thans reeds Maandag, 21 Februari vrij voor deze vergadering. Nader mededeelingen zullen wij in het blad van Zaterdag a.s. doen. In dezen tijd van jaarvergaderingen en praat- avonden is het niet te verwonderen, dat ook Zeven bergen niet achter wil blijven. Door de samen werking van de Afdeeling Zevenbergen der Maat schappij en de Vereeniging van Jonge Landbouwers te Zevenbergen, is een filmavond georganiseerd, welke ieders belangstelling ten volle waard is. Het Inilichtingsfbureau voor Chdlisalpeter werd n.l. bereid gevonden een lezing met filmvertooning te houden voor deze beide vereenigingen. Nadat de jaarvergadering van de Afdeeling Zeven bergen zal zijn gehouden, begint om 7 uur 's avonds het algemeen gedeelte. Deze bijeenkomst is niet alleen toegankelijk voor de leden der beide boven genoemde vereenigingen, doch voor ieder, die ih het gebodene belang stelt. Lid of niet-lid, ieder kan van de geboden gelegenheid profiteeren, en onder vinden, wat door samenwerking kan worden ver kregen. De filmavond wordt gehouden op Donderdag 10 Februari a.s., 's avonds om 7 uur, in hotel Thole- naar te Zevenbergen. Zorgt ervoor, dat de zaal van Hotel Tholenaar geheel gevuld is. De interessante, prachtig uitge voerde, nieuwe films van het Inlichtingsbureau voor Ohilisalpeter zijn er borg voor, dat U een prettige en leerrijke avond zult hebben. Ieder lid brenge zooveel mogelijk niet-leden mee. Wij vestigen de aandacht óp een dezer dagen ontvangen uitgave van het Centraal Veevoeder- bureau in Nederland, welke alleszins onze waar deering verdient. Het gaat hier om een boekje, waarin de samen stelling en voederwaarde der verschillende voeder middelen is vermeld. Op overzichtelijke wijze wor den van de meest voorkomende voerartikelen opge geven het gehalte aan droge stof, verteerbare eiwit achtige stoffen, verteerbaar werkelijk eiwit en de zetmeel waarde. De voedermiddelen zijn daartoe ingedeeld in ver schillende rubrieken, zooals groenvoeders, inge kuilde voedermiddelen, wortels en knollen, hooi, stroo. kaf, graanvruchten en zaden, afval van bijproducten van fabrieken (diverse koeksoorten, zemelen, meelsoorten, pulp, enz.) en voedermiddelen van dierlijken oorsprong. Tevens worden in het boekje gegeven voedernormen voor melkvee, jongvee, mestvee, arbeidspaarden, mestvarkens, fokzeugen. Het geheel vormt een zeer practische handleiding voor den boer, waaruit hij veel zal kunnen halen, wat voor de voedering van zijn dieren van belang is. Het is toch een bekend feit, dat het voeren op vele bedrijven nog niet op de juiste wijze geschiedt. In veel gevallen wordt te duur gevoerd, terwijl vaak ook een rantsoen wordt vefstrekt, dat aan een of ander belangrijk bestanddeel een tekort aanwijst. Het is in het belang van de gezondheid en productie van het vee, dat zoo goed mogelijk wordt gevoerd, terwijl dit ook voor den boer een groot financieel belang is. Wij bevelen dit boekje dan ook in de aandacht van al onze leden aan. Voor de kosten behoeft men de aanschaffing niet achterwege te laten. Het boekje kost slechts 5 cent franco per post thuis gestuurd. Wie dit boekje in zijn bezit wenscht te hebben, zende zijn besïelling onder bijvoeging van 5 cent per exemplaar aan ons Bureau te Zevenbergen, onder vermelding van: voor Voedernormen. Betaling door bijsluiting van 5 cents;-postzegel. EERSTE N.-BRARANTSCHE VEETEELTDAG in het Casino te Breda op Dinsdag 18 Januari j.l. Eenige nabeschouwingen. Jammer genoeg konden we niet eerder tijd vinden onze gedachten over het verloop van dezen dag weer te geven. Reeds op meerdere plaatsen heeft U er over kunnen lezen, maar er moet nog méér over loskomen en toen we dezer dagen het program lazen voor de van 12 tot 16 Februari a.s. te Roer mond te houden Limburgsche Veeteeltdagen, welke uitgangspunt waren voor deze eerste proefneming in Noord-Brabant, meenden we niet langer meer te mogen wachten. Bij ons kwam het initiatief tot het organiseeren van iets dergelijks uit het Land van Zevenbergen. D 2 uitvoering werd, in overleg met de diverse land bouworganisaties, practisoh geheel bewerkt en óók financieel gedragen door den Bond van Fokvereeni-' gingen voor het Zwartbonte Veeslag. Al werd het dan ook feitelijk een Zwartbonte Rundveeteeltdag, toch past hier een woord van hulde voor den Bond met de heeren A. Bax Gzn. en C. JanssenKerstens, resp. als Voorzitter en Secretaris, die deze eerste proefneming aandurfde en zijn streven zoo schit terend bekroond zag. Wie had het kunnen denken, dat de groote Casino zaal, tot boven toe, gevuld zou zijn met veehouders, fokkers, voorlichters en afgevaardigden van het Nederlandsche Rundveestamboek? We zouden haast namen gaan noemen, maar we schrikken er van terug, waar we zoodoende personen zouden overslaan, die er wel waren en misschien ook namen zouden noemen, van hen, die er niet waren. Alleen durven we zeggen, dat wie er niet geweest is en tóch belang heeft bij dit streven, toch wel een ern stige reden van verhindering moet hebben gehad. Dit uitgebreide bezoek heeft vrijwel ongestoord een uur of zes met aandacht gevolgd, wat geboden werd. Een leerrijke voordracht over bloedlijnen van Prof. Dr. D. L. Bakker, Wageningen een verkorte aanvulling, meer Brabant betreffend door den Rijks veeteeltconsulent Ir. A. Th. Ariëns de schitte rende Marofilm „Wat Nederland biedt op Veeteelt- gebied" (samengesteld met medewerking van Ir. Verhoeven Rijksveeteeltconsulent voor Zuid- Holland), ew tenslotte een causerie van den Direc teur van het Bredasche Slachthuis over het „Mond en Klauwzeer''. Op al deze punten in te gaan zou ons te ver voeren. We wilden slechts enkele nabe schouwingen geven, met hier en daar een wenk voor de toekomst, want: zooiets moet terugkeeren en dan liefst uitgebreid met de andere takken van fokkerij, desnoods verdeeld over meerdere dagen. Hier is dus een taak weggelegd voor den Voorlichtingsdienst, in samenwerking met de fokkers- en landbouworgani saties. De weg is nu open. Zaak is het maar voort te bouwen. Zéér gewaardeerd werd óók de vertegen woordiging van het Bredasche gemeentebestuur, dat ook zoo vlot de wenschen van den Bond van Rund- veefokvereenigingen tegemoet kwam door de finan- cieele lasten, welke het niet doorgaan van den Fok- veedag, door het heerschend mond- en klauwzeer, voor deze organisatie meebracht, zooveel mogelijk te verlichten. Alles was nieuw. We lieten de leerlingen onzer Landbouwwinterscholen nog in de klasse, maar een volgende maal zouden zij er heen moeten. Gelukkig waren er tal van oud-leerlingen. Al volgden we indertijd de colleges bij den thans overleden Próf. Dr. L. Broekema en nadien die van Prof. Dr. D. L. Bakker, zélf kregen we een vernieuwd beeld van de vorming en het ontstaan der bloedlijnen, waarvan we bij onze verdere lessen een dankbaar gebruik zullen maken. Nog eens, er waren er velen, waaronder uit den aard der zaak, naast belangstellenden óók tal van nieuwsgierigen. Een filmvertooning, geheel koste loos en daarnaast nog eenige lezingen, dat wordt niet iederen dag aangeboden. Zij zijn naar huis gegaan. De een vol enthousiasme, de andere was het méégevallen, weer een andere groep viel het tegen. Kan dit laatste komen door een tekort aan eigen ontwikkeling? We mogen toch niet veronder stellen, dat hun eenige reden, de wat minder goed verstaanbare woorden waren? (Weet ge wat het zeggen wil, uren lang in een zaal als Casino, het woord te moeten voeren?) Toch óók niet de, inder daad bijna niet zichtbare, geprojecteerde Stam tafels? Ieder geïnteresseerde moest toch lijnen als Jan 3265 iS., of wel Jan Barradeel-Albert 1303 H., en President 1213 R., kennen, anders wist hij, by voorbaat, dat een en ander langs hem heen zou gaan? Neen, laten we het eerlijk bekennen, de dag is schitterend geslaagd. Kleine tekortkomingen zijn overal en we moeten deze, met zijn allen, ver beteren. Is U niet een licht opgegaan, toen ge hoordet van het doelbewuste selecteeren van het fokmateriaal Leerdert ge niet héél wat, wat betreft het waar- deeren en het als het ware „uitbuiten" van de het meest op den voorgrond tredende fokdieren? Wist ge, om maar een enkel voorbeeld te noemen, dat Bra bant in eigen streek een stier fokte als de preferente Henk 8239 S., die op zijn beurt terugvoert op Albert 1306 H. Laat dan deze lijn in Friesland meer verdrongen zijn door de Jan 3265 lijn, ook déérmee heeft Brabant gefokt. We wezen er reeds op in de Stamtafels, voorkomend in den catalogus van de tweede Centrale Stierenkeuring van 1931 (Den Bosch.) Ir. Ariëns sprak van een invasie van Groninger stieren in Noord-Brabant. Laten we hopen, dat het met meer vreedzame bedoelingen gepaard ging dan het woord letterlijk zeggen wil. Geen vijandigheid tusschen Friezen en Groningers, maar trachten tot nog beter succes te komen, met waardeering van wat de eigen streek biedt. Reeds bij de bespreking van onze premiekeuringen van 1934 in de R. K. Boeren- en Tuindersstand van 14 Juni van dat jaar wezen we op deze inmenging van Groninger bloed in de Brabantsche Zwartbontfokkerij. In 1931 had dit bloed hier nog niet veel te beteekenen, maar in 1934 behoorden van de 45 gepr. stieren reeds niet minder dan 15 tot de Presidentlijn. Evenwel behoor den er toen óók niet minder dan 18 tot de Ceres 4497 F. R. S.-lijn, die over Jan 3540 terugvoert naar Albert 1306 H. De fokkers zien dus wel in, dat wij nog over voldoende Friesch bloed beschikken om nu zender méér alles te willen verwachten van Import uit Groningen. Beide typen hebben hun uitblinkende eigenschappen, maar de eerste Brabantsche Vee teeltdag moge U hebben geleerd, dat vasthouden en aansluiten aan telkens hetzèlfde bloed op de langen duur (Jan 3265 werd geboren 19 Januari 1905, Albert 1306 H. 14 Maart 1902 en President 1213 R. in 1911) die overweldigende fokresultaten geeft. Laten we daarom besluiten met den wensch, dat het met onze Zwartbontfokkerij, met de noodzakelijke medewerking van alle fokkers, die de strenge selectie in de groote kudde, die stamboek heet, moet toepassen, den Rijksvoorlichtingsdienst en de fokkers en landbouworganisaties, steeds vóóruit moge gaan. Wat hebben we immers al een resultaten: Onze Verplichte Stierenkeuringen werden aangevuld met een waardeeren van de fokwaarde we besloten tot het houden van één Centralen Fokdag, jaarlijks te Breda we staan aan den vooravond van een Centrale Stierenkeuring te Den Bosch, waardoor het groote aantal premiekeuringen zal komen te vervallen en we méér zullen kunnen werken in de bovenaangegeven richting. Laten we nu óók komen tot leerzame, drukbezochte, regelmatig weerkeeren- de veeteeltdagen, waar theorie en praktijk elkaar ontmoeten, zoodat, om ons maar te bepalen tot de Zwartbontfokkerij, wij allen samenwerken om West-Noord-Brabant te maken tot een fokdistrict van zwartbonten, dat met de besten in de.n lande kan wedijveren! Breda, 31 Januari 1938. TROMP.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 3