Redactioneel Gedeelte WEEKOVERZICHT. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. ECONOMIE. De veehouder, die de beschikking heeft over een zeker aantal voedermiddelen uit eigen bedrijf, zal dienen na te gaan, hoeveel van de eigen voeder- middelen hij kan geven, of de prijs zoodanig is, dat voederen ervan voorde el ig is, of dat het misschien meer aanlbevel'ing verdient, het eigen product te verknopen oim daarvoor wat anders terug te koopen. Zoo is dan de lang verheide gebeurtenis werke lijkheid geworden. Prinses Beatrix Wilheknina ArmJgard is geboren. Met ontroering werden Maandagmorgen het gebeier der kerkklokken en hi t geloei der sirenes vernomen, door middel waar van de heugelijke tijding werd verkondigd. De spanning was verbroken en maakte plaats voor eén ongekend enthousiasme. Allerwegen hebben wappe rende vlaggen en vreugdebetoon de gevoelens van blijdschap, die aller harten vervulde, vertolkt. Op nieuw is op ondubbelzinnige wijize gebleken, hoe hecht de band ds, d.ie ons met het Oranjehuis ver bindt. Wij willen niet nalaten, ook in dit overzicht uit drukking te geven aan onze groote vreugde over de geboorte van ons Prinsesje, waardoor tevens onze hoop op bestendiging van on® Vorstenhuis in ver vulling is gegaan. Eén van de merkwaardigste beschikkingen, welke op grond van de Landibouwcrisiswet 1933 zijn ge nomen, is wel de Crisis-Organisatiebesohikking 1934 H. Hierin wordt o.m. bepaald, dat de Minis ter de bij de L. C. O.'s gèorganisieerden kan ver plichten, omtrent de arbeidsvoorwaarden overleg t" plegen met één of meer organisaties van werk nemers, die met name 'in de beschikking worden genoemd. Nog belangrijker en tevens van veel wijdere strekking is de bepaling, dat de ge organiseerden ^ehouden ziin bij die arbeidsgeschillen, waarbij de Minister dit wensichelijk acht, arbitrage te aanvaarden. ^it kan geschieden, wanneer het verplichte over ig" geen resultaat oplevert. In dat geval kan de Mirr'ster e'n arbiter aanwijzen, die bindend voor- «"•Ibrfift. welke arbeidsvoorwaarden gedurende een ti-'drvak tiusscihen partijen zullen gelden. De rvic-iigtu'chtre'chtspraak zorgt voor de naleving van deze uitspraak, door oplegging van vrij hooge boeten, ingeval van overtreding. Zij, die in een d°reelrke aangelegenheid reeds een veer hebben «1/No.ti n laten, kunnen hiervan meepraten. Bij deze gedwongen of verplichte arbitrage wor den dus de arbeidsvoorwaarden niet vrijwillig door oartren aanvaard, maar worden door den betrok ken Minister vastgesteld'. Opmerkelijk is, dat, voor -"^ver ons bekend, in ons land het beginsel van ■"ondichte arbitrage alleen in den landbouw toepas- heeft gevonden. Van landlbouwzijde is reeds herhaald el" k gewezen op de vele bezwaren, die aan o°n dererelrke vaststelling van de arbeidsloonen ~''n verbonden. (Hierop is nog onlangs de aandacht gevestigd door Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, die in een ert'kel in de N. R. Crt. van 18 Januari j.l. enkele bedenkingen tegen verplichte arbitrage in arbeids geschillen vermeldt. Erop gewezen wordt, dat een dergelijk stelsel ge schillen uitlokt, inplaats van ze te verminderen, omdat degenen, die daarvan misbruik maken, het risico van de gevolgen niet dragen. Een ander be zwaar is, dat de partijen, die aan verplichte arbi trage zijn onderworpen, niet meer verantwoordelijk zijn voor de arbeidsvoorwaarden, zooals wel het geval is, indien deze in onderling overleg of door vrijwillige arbitrage worden vastgesteld. Bij ver plichte arbitrage wordt die verantwoordelijkheid gelegd op den arbiter, die deze niet kan dragen. De ervaringen, die men met dit stelsel in de ver schillende landen, o.a. Noorwegen en Engeland, heeft opgedaan, zijn weinig bevredigend geweest. In ons land is dan ook nimmer op de invoering van verplichte arbitrage aangedrongen, ook niet bij de parlementaire behandeling van de Arbeidsgeschil- lenwet 1923. Het is daarom opvallend, dat ondanks alle be zwaren en de elders opgedane slechtte ervaringen, toch een dergelijke regeling voor den landbouw is getroffen. Onwillekeurig rijst de vraag, waarom men aan den steun aan de verschillende takken van 'ndustrie ook niet de mogelij,kheid heeft verbonden door toepassing van verplichte arbitrage te Vo*nen tot vaststelling van de arbeidsloonen. Ver- mrdimg van loon conflict en is immers voor de indus trie van even groot belang als voor den landbouw. En wanneer het de bedoeling mocht zijn, het af- °'v:ten van collectieve arbeidscontracten in den 1andbouw te bevorderen, dan behoeft dit o.i. nog niet fe geschieden door middel van een regeling, die onder de landbouwers niet anders dan ontstemming v.an wekken. Wij voorzien dan ook, dat wanneer de landbouw, wat de bedrr'fsuitikomisten betreft, niet meer van de Regeering afhankelijk zal zijn in die mate als thans het geval is, het stelsel van verplichte arbi trage bezwaarlijk meer zal kunnen worden ge handhaafd. Enkele weken geleden heeft de heer Ir. F. P. Mesu op den Ontwikkelingsdag van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij een belangwekkende inlei ding gehouden over de verruiming' van vestigingsinogelijkheden in den landbouw. Hierin wordt de aandacht gevestigd op het I groote belang van ontginning van woeste gronden, grondverbetering, verbetering der afwatering, droogmaking, inpoldering en ruilverkaveling, voor het verkrijgen van meerdere bestaansmogelijkheden. Aan de hand van cijfers komt spreker tot de con clusie, dat door deze cultuur-technische maatrege len gedurende 25 jaar bestaansruimte kan worden geschapen voor rond 20.000 zielen per jaar. Met groote voldoening hebben wij van dit ver rassende resultaat kennis genomen. Maar al te dik wijls wordt de voorstelling gewekt alsof slechts industrialisatie, vestiging dus van meer industrie, aan de toenemende bevolking van ons land een bestaan zou kunnen verschaffen. Dat dit wel eens ten koste van onzen lanidbouwexport zou kunnen geschieden, acht men blijkbaar van minder belang. Vaak verliest men uit het oog, dat uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar de meeste landen slechts dan mogelijk is, indien invoer in ons land van industrieproducten daartegenover staat. Het verheugt ons daarom, dat thans de heer Mesu op duidelijke wijze heeft aangetoond, dat de landbouw nog groote vestigingsinogelijkheden biedt, mits op de krachtige medewerking van de Regee ring, benevens van de landbouwers en hun organi saties, kan worden gerekend. In de Nieuwjaarsrede, welke de heer C. J. P. Zaalberg, in zijn functie van voorzitter van den NijverhiEidsraad, op 21 Januari j.l. heeft gehouden, wordt aan het vraagstuk van de ordening een uitvoerige beschouwing gewijld. Heftig trekt de heer Zaalberg hierin van leer tegen het ingrijpen van de overheid in het bedrijfsleven en onderwerpt de wijize, waarop tegenwoordig wordt geordend, aan een felle critiek. Het is 'n waan, zegt hij, te gelooven, dat de over heid beschikt over de wetiEnschap en de krachten, die in een gebonden economie de taak kunnen over nemen van wat in een vrij bedrijfsleven de onder nemer tot stand brengt, danlk koopmanschap en ondernemingsgeest, vrije prijsvorming, vrijheid van productie en vrij handelsverkeer. Blijkbaar wenscht de heer Zaalberg dus herstel van de vrije concurrentie en vrije prijsvorming op de wereldmarkt. Erg consequent is spreker overi gens niet, wanneer hij met •voldoening constateert, dat de ondernemersvrijheid geleid1 heeft tot tallooze ordeningen van onder op van allerlei aard. Waar schijnlijk worden met deze ordeningen de prijs afspraken en productieregelingen bedoeld, welke in vele niet-agrarische bedrijven bestaan, alsmede de vaststelling van de prijzen der producten op een hoog niveau, als gevolg van trust en kartelvorming. De heer Zaalberg ziet hierin geen inbreuk op de vrije prijsvorming; integendeel worden deize orde ningen als een hoogere ontwikkeling in het bedrijfs leven gekenschetst. Voorts wordt geen enkel woord vernomen over de invoerrechten en contingenteeringen, waarmee de industrie wordt gesteund en welke tengevolge hebben, dat de prijzen van verscheidene indus- trieele artikelen, en dientengevolge de kosten van levensonderhoud, kunstmatig hoog worden gehou den. Van een zoo vurig voorstander van het vrije bedrijfsleven, als de heer Zaalberg, hadden we niet verwacht, dat hieraan stilzwijgend zou worden voorbijgegaan. Wij krijgen dan ook den indruk, dat het telkens weer op den voorgrond stellen van de vrijhandels- gedachte en de vrije prijsvorming vaak geschiedt met het doel, hierdoor te bereiken, dat het ver schil in belooning van den agrarischen en den niet- agrarischen arbeid wordt bestendigd, zoodat ver hooging van de prijzen der levensmiddelen wordt voorkomen. (Het behoeft geen betoog, dat het voeren van een dergelijke politiek groote onbillijkheden ten op zichte van den land- en tuinbouw tengevolge heeft. Immers beoogen de prijsregelend'e maatregelen ten behoeve van den land- en tuinbouw slechts de on misbare productiekosten te dékken. Voor het ove rige zijn deze bedrijfstakken geheel afhankelijk van de prijzen op de wereldtmankt. Daarentegen worden noch de loonen der land arbeiders, noch de prijzen en loonen in vele takken van industrie, noch de tarieven der banken en de vrachten der meeste scheepvaartmaatschappijen door de vrije concurrentie bepaald. Tegen deze ongelijke behandeling, welke van weinig inzicht in de Ibeteekenis van onzen land- en tuinbouw getuigt, is o.i. een krachtig protest op zijn plaats. Een bericht in de N. R. Crt. van 29 Januari j.l. meldt, dat in den laatsten tijd een Nederlander in Zuid-Slavië groots belangstelling heeft weten te weklken voor den invoer en het verbouwen van Nederlandsche pootaardappelen. Hij heeft hiervoor in het Zuid-Slavische kustgebied een bijzonder goede bodemgesteldheid gevonden. Dank zij het optreden en de activiteit van bedoel den Nederlander, besloot de ZuidjSlavische regee ring het totale op de begrooting uitgetrokken be drag voor den invoer van pootaardappelen te be stemmen voor den invoer van Nederlandsche poot- aardappelen. Uit het bovenstaande blijkt opnieuw, dat voor kwaliteitsproducten nog steeds afzetgebieden braak liggen. Voor onze provincie is de uitvoer van poot- aardappelen van groot belang. Wij hopen, dat ook de Zeeuwsche aardappeltelers van deze vergroote mogelijkheid tot afzet van pootaardappelen zullen kunnen profiteeren. Red. KORT VERSLAG van de vergadering van de Dagelijksche Besturen der drie Centrale Landbouworganisaties, gehouden te 's-Gravenhage, op 26 Januari 1938. Aa rdappelv raagstuk. Besloten de opmerkingen, welke naar aanleiding van het rapport der Aardappelcommissie der 3 C. L. O. door de aangesloten organisaties zijn gemaakt, in handen te stellen van deze Commissie en haar te verzoeken zich dienaangaande nader te beraden. Voorts wordt besloten aan de Regeering mede de deelen, dat de 3 C. L. O. niet ongenegen zijn de aardappelregeling over te nemen onder bepaalde voorwaarden, die ter kennis van de regeering zullen worden gebracht. Betreffende het vraagstuk: fabricage van aardappelvlokken wordt besloten dat aan te houden tot over de vraag van het al dan niet overnemen van de consumptie-aardappelregeling door de 3 C. L. O. is beslist. Uitvoering Vogelwet onbeschermde vogels. Besloten aan den Directeur-Generaal van den Landbouw mede te deelen, dat het geen aanbeveling verdient over te gaan tot het oprichten van plaatse lijke contactorganen, event, „afweerdiensten" in verband met de uitvoering van de Vogelwet. De door den Minister van Economische Zaken aan gewezen deskundigen kunnen de burgemeesters omtrent vogelschade voorlichten op grond van de door deze laatsten aan de Commissarissen der Koningin te geven adviezen, betrekking hebbende op het verleenen van vergunningen tot het dooden van vogels. Fondsgeld voor schapen en nuchtere kalveren. In 1935 is, nadat een overleg had plaats gevonden tusschen de 3 C. L. O. en den Bond van Vleesch- exporteurs, het fondsgeld voor schapen en nuchtere kalveren afgeschaft. Naar verluidt is het de bedoeling het heffen van fondsgeld weder in te voeren. In Friesland en Groningen zou het fondsgeld voor schapen reeds weder zijn ingesteld. Besloten hieromtrent bij genoemden Bond inlich tingen dn te winnen. Steunregeling kleine boeren. Bij de uitvoering der steunregeling voor de kleine boerenbedrijfjes, blijkt het dat kleine bedrijfjes, die uit hoofde van de uitkomsten in groep B zouden vallen, niet kunnen wopden gesteund, indien de ondernemer de leeftijdsgrens van 66 jaar is gepas seerd. Om aan dit bezwaar eenigszins tegemoet te komen is bepaald, dat zoons of dochters als plaats vervangers voor den ondernemer mogen optreden, indien zij naar het oordeel van de gemeentelijke commissie van advies in staat zijn het bedrijf naar behooren te leiden en te bewerken. Deze laatste bepaling brengt in het meerendeel der gevallen uitkomst doch daardoor wordt tevens de onbillijkheid ten opzichte van de enkele bedrijfjes, waar geen plaatsvervanger 'aanwezig is, nog ver groot. Besloten wordt aan den Minister van Economische Zaken te verzoeken het daarheen te leiden, dat de enkelen, die door bovengenoemde bepaling worden gedupeerd, rechtstreeks vanwege hiet Departement van Economische Zaken worden geholpen. DE VOORUITZICHTEN VAN DEN AMERIKAANSCHEN LANDBOUW. Onder bovenstaanden titel is van de band van den Rijkslandbouwconsulent te Washington in „Econo mische Voorlichting" een artikel opgenomen, waarin met betrekking tot de tarweverbouw in Amerika het volgende wordt opgemerkt: De met tarwe bezette oppervlakte bedroeg in de Vereenigde Staten in 1937 ongeveer 81 millioen acres (1 acre 0,4047 ha). Wanneer de telers op dezelfde wijze op de betrekkelijk hooge prijzen reageeren als voorheen, dan verwacht men weinig verandering in de beteelde oppervlakte voor 1938. In 1937 is een betrekkelijk groot gedeelte der bezaaide oppervlakte uitgevallen; er bleef een oogst van 887 millioen busbeis over. Het binnenlandsch verbruik bedraagt ongeveer 660 millioen bushels per jaar; bij normale opbrengst zou deze hoeveel heid kunnen worden verkregen van ongeveer 56 millioen acres. Tenzij de wereldproductie in 1938 wederom gering is, of de invoerbehoefte grooter dan op bet oogen- blik verwacht wordt, zullen de prijzen van tarwe en het inkomen der tarweverbouwers in de Ver eenigde Staten voor den oogst van 1938 aanzienlijk lager zijn dan in het seizoen 1937'38,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2