INGEZONDEN. VRAGENRUBRIEK. BOEKAANKONDIGING. Ben struik, veredeld op een sterken onderstam, verankert zich voldoende, om den wind te trotsee- ren, doch dit geldt niet voor fboomen, veredeld op een zwakken onderstam. Wij hebben dan speciaal het oog op de appelboomen, veredeld op de zwakke doucins. De No. IV is algemeen bekend om zyn slechte verankering in de jeugd, doch ook vooral de boomen op No. IX kunnen in de jeugd niet op eigen beenen staan. Bij de No. IV wordt het scheefwaaien veroorzaakt door de eenzijdige beworteling; de No. IX heeft een zeer bros wortelgestel, dat niet veel weerstand kan bieden. Op lateren leeftijd is be veiliging niet meer noodzakelijk, vooral ook, omdat de beplanting dan vol geworden is en de eene boom den anderen beschermt. Het verdient dan ook aanbeveling, deze boomen vanaf het planten van een steunstok te voorzien. Dit voorkomt veel schade. Niet enkel, dat men de boomen totaal kan verliezen, door afknappen bij den wortelhals, doch het is logisch, dat een boom, die scheef gewaaid is, beschadigde of gebroken wortels heeft gekregen. Dergelijke boomen worden zeer belemmerd in hun groei, om nog maar te zwijgen van de kans op wortelrot. De steunstok kan bestaan uit een stevig houten paaltje, waarvan men vermoeden kan, dat de levens duur 6 a 8 jaar zal toedragen. Beter lyikt ons echter het gebruik van gebruikte vlamibuizen, met een doorsnede van 3 a 4 cm, die toy de suikerfabrieken of andere industrieën tegen billijken prijs te koop zijn. (De hooge ijzerprijs van thans zal ook hierbij merktoaar zijn.) De lengte kan ongeveer 1.40 meter zijn, waanby dan 60 cm diep ingeslagen kan worden. In de buurt der onderste gesteltakken wondt de boem dan aan den paal bevestigd. Dit bevestigen moet zoodanig gebeuren, dat de stam niet in directe aanraking komt met den paal, omdat dan schuurwonden zouden ontstaan, maar toch ook weer zoo stevig, dat de stam zich hij wind zoo weinig mogelijk beweegt, omdat ook dat schuur wonden zou geven. Het bmdmateriaal wordt beves tigd in den vorim van een 8, dit geeft stevigheid, zonder schuurwonden. Van verschillende materialen ziet men gebruik maken; van speciaal voor dit'doel gemaakte touw, tot oude fietsbanden toe. Verder het <zgn. sinaas- appeitouw, in cartoolineum gedrenkt, en de gewone bindteenen. Fietsband is een goedkoop materiaal, doch moet vlug vernieuwd worden. De eerste jaren, als nog met minder stevig materiaal kan worden volstaan, kan men ook zeer goed gebruik maken van toindwisschen, deze houden het ook wel een jaar uit en moeten dus el'k jaar vernieuwd worden. De keuze zal men laten afhangen van de omstandig heden. By het tegengaan van windschade toy dergelijke jonge boomen geldt het spreekwoord: „voorkomen is beter dan genezen". A. de J. Hebt TJ zich al opgegeven voor het regionaal grondonderzoekDoe het vandaag nog! Zooira het weer het toe laat worden de monsters gestoken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) EEN KORTE OMSCHRIJVING VAN DE PEER JOS. DE MALINES. Deze peersoort van Belgische afkomst, die al jaren in ons land bekend is, heeft ondanks zijn fijne kwa liteit, in onze groote fruitaanplantingen nooit veel opgang gemaakt. Het waarom vindt mijns inziens zijn oorzaak wellicht hierin, dat ze wellicnt te kiem van stuk blijft, en de boom nooit zoo beladen is als b.v. Zwijndr. Wijnpeer, en dan ten tweede bij vele fruitkweekers onbekend, en in de beschreven Ras- senlijst voor fruit gegroepeerd is onder letter D, dus bij de lijst der onbruikbare rassen. Toch komt de Jos. de Malines de laatste jaren wel iets meer naar voren. In verschillende fruit- plantages merkte ik ze op, ook bij de Gebrs v. d. Berge, Tholen, staan er eenige rijen van. Het succes van deze peersoort wordt vooral beheerscht door 2 vragen n.l., die van de onder stam en die van de bespuiting. Wanneer deze variëteit met tusschenstam van Curé of Hardy op kwee veredeld is, verkrijgt men op onze Zeeuwsche kleigronden, een mooi gezonde struik met matigen groei, die zich meer in de breedte dan in de hoogte ontplooit, en vroeg vruchtbaar is. De peer die nooit voor eind October geplukt mag worden (anders bestaat er kans van niet ryp wor den) is rijp Jan.-Febr., en is dan mooi geel gekleurd. Het vruchtvleesch is dan rose, zeer saprijk en fijn van smaak. Zonder tusschenstam, dus rechtstreeks op kwee veredeld, blijft de boom te klein, en geeft na enkele jaren geen voldoenden groei meer. Ook op zaailing is deze variëteit door ons uitgeplant, doch dan laat zijn vruchtbaarheid veel te wenschen over, en de peer is dan te klein van stuk. De plant- afstand op eerstgenoemde onderstam bedraagt 4 m en is dan meer dan voldoende. Omtrent de snoei- wyze zij nog meegedeeld, dat ze de korte snoei niet verdraagt. Het allernoodigste hout uitdunnen, en veel vruchttwijgen laten zitten, dan geven ze de meeste vruchten. Nu rest ons nog de bespuiting, waarmee we by deze variëteit meermalen proeven hebben genomen, en hebben dan in de eerste plaats geconstateerd, dat na de carbolineum-beepuiting van 5 a 6 die vroeg toegepast dient te worden (Jan. tot uiterlijk 2e helft Febr.), wij het meest succes hadden met een koperbe spui ting op het naakte hout van 3 (ongeveer half Maart). Voor de volgende bespui tingen na den bloei is ze zeer gevoelig met koper, zoodat dit in toepassing gebracht, we er jaren by hadden, prachtig gebloeid en direct na den bloei met koper bespoten, er alles afging. We zyn toen overgegaan, om na de bloei te bespuiten met Calif, pap, doch eerst nadat de boom 2 3 weken was uitgebloeid en daar hadden we resultaten mee. Ook afgeloopen zomer mooi bezet en prachtig blank. Mijns inziens een peer, die met zijn soortgenooten, wat zijn fyne smaak aangaat, niet is te evenaren. En juist daar we in ons land gebrek hebben aan winter-tafelperen, en deze altijd goed betaald wor den, gezien de prijzen op de groote veilingen, is het mijns inziens wel de moeite waard, deze peersoort eens meer van nabij te beschouwen. VAN DEN BERGE, Tholen. Wie van onze abonné's wil zijn ervaringen met bovengenoemde peren-variëteit ook eens door middel van ons blad mededeelen? Red. Vraag 1. KOPER BAYER. Ik ben van plan dit voorjaar te spuiten voor den bloei met Koper Bayer, appels, peren, pruimen, morellen, kersen. Hoe zwaar mag de oplossing daarvan zijn? H. J. te W. Antwoord. Bayer Cone, en Koper Bayer kunnen gebruikt worden zooals door de ,,Defa" wordt voor geschreven. Wij beschikken echter tot nu toe nog over te weinig ervaring om U zonder meer te adviseeren, alle bovengenoemde boomen hiermede te behan delen. Mogelijk zijn de resultaten zeer goed, maar voldoende ervaring hebben wy nog niet. U kunt het dus proefsgewijs eens probeeren. Ph. Vraag 2. KOPER BAYER EN LOODARSENAAT. Kan Koper Bayer ook gemengd worden met lood arsenaat? Ik spuit altijd voor den bloei met lood- arsenaat. Ik heb een warm tuintje en heb anders veel last van de rups van den wintervlinder. Gestoken peren heb ik niet één meer sinds ik dat doe, gevolgd door de verdere spuitingen, heel den zomer door. H. J. te W. .Antwoord, Koper Bayer en Bayer Cone, kunnen beide met loodarsenaat gemengd wörden. Het is U waarschijnlijk bekend, dat Bayer ook noaprasit fabriceert, een bestrijdingsmiddel dat zoowel koper als loodarsenaat bevat. Ph. Vraag 3. CARPOCAPSA. Appels behandel ik net als myn peren en daar is nog een enkele bij met prikje in als van een roestige breinaald. Rijpt nog een 14. dagen vroeger af. Een insect is er in den appel niet te vinden, welk insect zou dat zijn? Ik leg ook altijd vangbandën om den stam van mijn appels; peren niet, dat is bij my niet noodig. H. J. te W. Antwoord, Waarschijnlijk hebt U hier te doen met het rupsje van Carpocapsa, dat meer in appels Voorkomt dan in peren. Bestrijding Carpocapsa bestaat in het spuiten met loodarsenaat en het aan leggen van vangbandën. Deze banden moeten in het najaar of in den winter nagezien worden en de aan wezige Carpocapsarupsen gedood. Ph. Vraag 4. BLOEDLUIS. Ik maak altyd veel jacht op bloedluis op mijn appelboomen. Als ze op het dikke hout zitten met petroleum insmeren met een échilderskwast, als ze op het dunne hout zitten spuiten met nicotine, en als ze aan de bladeren zitten evenzoo. Nu zijn myn appelboomen, ik kan haast zeggen, zuiver van bloedluis. H. J. te W. woord. Het insmeren van bloedluiskolonies met petroleum, kan soms verbranding tengevolge hebben. Beter is dus ook die kolonies met nicotine te behandelen, liefst met een krachtige straal en zoo noodig herhalen. Waarschijnlijk zal het sluip- wespje Aphelinus Mali U, evenals in alle boomgaar den, wel goed geholpen hebben by de opruiming der bloedluis. Ph. Vraag 5. WOLLUIS. Nu bemerkte ik in October net als bloedluis vlok ken aan mijn Oomskinderenperen. Zouden die bloed- luizen nu soms verhuisd zyn van myn appels naar myn peren? omdat ze daar rustig zitten. Als ik die witte vlokken tusschen mijn vingers kapot wryf komt er helder vocht uit, als water. H. J. te W. Antwoord. Het komt wel meer voor, dat men eens eenige bloedluis op peren aantreft, maar de luizen die U hier bedoelt zyn misschien wolluizen geweest, in geen geval bloedluis, want dan zou U by het dooddrukken der luizen een bloedrood vocht hebben waargenomen. Mocht U deze het komende seizoen weer aan Uw peren waarnemen, dan moet U eens enkele takken met deze luizen aan ons opzenden, misschien kunnen wij U dan met zekerheid mededeelen, met welke insecten U te doen hebt. Ph. Vraag 6. MONJUL1A IN WtUIM. Ik heb een witte wijnpruim die zeer waarschijnlijk aan moniliaziekte lijdt, zooals ik dezen zomer geschreven heb. U schreef toen, dat ik eens vruch ten moest opzenden. Dat kon ik niet meer, ik had z-e juist al verbrand. Hoe moet ik nu handelen om dien boom gezond te krijgen? Het 'is een forsche boom en zit weer vol bloemknoppen, zooals leder jaar het geval is. Ik spuit ook volgens het sproei- schema p.z.k.d. H. J. te W. Antwoord. Ter bestrijding van Monilia moeten de aangetaste vruchten verzameld en vernietigd wor- dën. Bij het zwellen der knoppen wordt gespoten met 11V2 Bord. pap. Hebben de boomen veel van deze schimmel te lijden dan wordt deze bespui ting na 14 dagen nog eens herhaald maar dan met 1 Bord. pap. Ph. Vraag 7. KRULZIEKTE IN PERZIK. Ik heb mijn druiven en perziken bespoten met vruohtboomcarbolineum. Kon ik.die ook met Koper Bayer spuiten voor den bloei of is Calif, pap daar beter voor geschikt? Alles buiten cultuur. H. J. te W. Antwoord. Deze vraag is zoo zonder meer niet te beantwoorden. Moeten dë druiven gespoten worden tegen meeldauw, dan kan beter gebruik gemaakt worden van een sterke Calf, pap-oplossing. Tegen krulziekte by perzik wordt ook met Calif, pap gespoten. Wat is de bedoeling van een koperbespui- ting op perzik voor den bloei. Ph. Vraag. 8. BUITENDRUIF. Verleden voorjaar zaten er zooveel witte spikkels op mijn buitendruif, heelemaal beweegloos voor het bloote oog en mijn druif stond met de bloeiknoppen en gingen niet open, toen ben ik begonnen met nicotine te spuiten 1 500 en toen ging ze aan het bloeien, 'k Heb nog veel druiven gehad. Is dat dopluis of wolluis geweest? Ik weet daar geen verschil tusschen. H. J. te W. Antwoord. Het' is mogelijk, dat U met schildluis te maken hebt gehad, maar het is thans niet meer mogelijk om dat met zekerheid te zeggen. Ook hier van moet U maar eens materiaal opzenden als U het weer waarneemt. Ph. TENTOONSTELLING TE KAPELLE. Vanwege de Vereeniging van Oud-Leerlingen van Tuinbouw-wintercursussen te Kapelle zal medio Sep tember een Tuinbouw-tentoonstelling worden geor ganiseerd. Gezien het succes van vorige tentoonstellingen mogen wij verwachten, dat ook deze expositie weer actueel en leerzaam zal zijn. De organiseerende vereeniging die binnenkort haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken, is steeds zeer actief. Haar arbeid zal ongetwijfeld ook nu weer op prijs worden gesteld. Red. VERSLAG VERGADERING DER TUINROUW- VEREENIGING TE OOSTKAPELLE. Woensdagavond 16 Febr. hield de Tuinbouw- Vereeniging Walcheren-Noord haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer P. Brand. De voorzitter sprak 'zijn voldoening uit, dat de leden voor by'na 100 aanwezig waren en deelde mede, dat het ledental nog steeds vooruit gaat. Het doet spreker tevens genoegen, dat thans vrijwel alle Tuin- bouw-vereenigingen in Zeeland zyn aangesloten bij de Afd. Tuinbouw der Z. L. M. en is van meening, dat de bijeenkomsten, die namens deze instelling in Goes plaats hebben, het karakter dragen van een ernstig streven om de Zeeuwsche tuinbouw op hooger peil te brengen. Spr. hoopt dan ook, nu er een flinke organisatie is tot stand gekomen, dit in de naaste toekomst goede resultaten zal afwerpen. Herkozen werden de aftr. bestuursleden: L. Joziasse te Serooskerke en P. de Kam en C. W. Bommeljé te Oostkapelle. Nadat de agenda was afgewerkt, kwam de heer Wattel, secretaris van de Afd. Tuinbouw der Z.L.M. aan het- woord, die sprak over den invloed der Crisis in den Zeeuwschen Tuinbouw. P. DE KAM, Secretaris. Van de N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek ontvingen wij een keurig boekje met enkele prach tige kleurenfoto's getiteld: „Teelt grootere oogst en betere kwaliteit fruit door verbetering der cultuur zorgen en bemesting van A.S.F.-korrels". Van de cultuurzorgen is aan de bemesting de grootste aandacht besteed. Dit boekje dat vele wetenswaardigheden bevat is by genoemde firma verkrijgbaar voor den prijs van ƒ0,30. REDACTIE. Van den heer F. Wisse,.Zaadhandel Krommeweele te Middelburg ontvingen wy ter aankondiging zijn prijscourant 1938 voor land-, tuin- en bloemzaden en verdere tuinbouwbenoodigdheden. Zijn prijscourant vermeld vele variëteiten, die speciaal op Walcheren gevraagd worden. REDAOITE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 19