UIT DE KRINGEN EN AFDEELINGEN. vaji h«t mobiel maken van andere plantenvoedende stoffen. De natrium uit Chili kan btyv. wat kali vrfl maken. Evenwel is het ook mogelijk dat zulks geschiedt door calciutm, zooals dit bijv. voorkomt in kalksalpetc r. In ieder geval is er geen voldoende aanleiding om vanwege de z.g. „drijvende" werking aan Chili de voorkeur te geven. Dr. Vraag 123. VOE1DER WAARDE MERGKOOL. Wat is de voederwaarde van IbJV. een ha mergkool vergeleken met een ha voederbieten? M. te B. Antwoord. Volgens het NaCoVo jaarhoekje kan als opbrengst van een ha mergkool, in MeiJuni gezaaid en ter plaatse geteeld, worden gerekend op ca. 50.000 kg versch materiaal; in Juli-Augustus als stojppelgewas gepoot op c.a. 40.000 kg. Ben normaal gewas voederbieten levert per ha c.a. 80.000 kg bieten. De gehalten aan verteerbaar zuiver eiwit en zetimeelwaarde zijn resp. van mergkool 0.9 en 9.2 «n van voederbieten 0.4 en 8.2 Stellen we de waarde van 1000 kg voederbieten op 5 dan is 1 ha ƒ400 waard. Daar mergkool meer eiwit bevat dan voederbieten, vergeleken wij de waarde van mergkool met die van voederbieten plus grondnotenschilfers. kg V.Z.E. kg Z.W. 1 ha mergkool (50.000 kg) bevat 450 4600 50.000 kg voederbieten bevatten 200 4100 600 kg grondnotenschilfers 255 462 455 4562 Een ha mergkool (hoofdgewas) kómt dus in voederwaarde practisch overeen met 50.000 kg voederbieten i 5 en 600 kg 'grondnotenschilfers ƒ8,25. .Ben ha mergkool is dus waard 250 49,50 299,50. De voederwaarde van 1 ha mergkool (stoppel gewas) is bij een opbrengst van 40.000 kg versch materiaal dus 4/o van 299,50 is 240. Verbouw van mergkool als hoofdgewas kan dus niet worden aanbevolen. d. E. Vraag 124. STERKE BOTER. Ik karn de melk van de melkimalen Zaterdag avond tot en met Maandagmorgen, ongeveer 30 1. Deze melik wordt ©enige malen afgeroomd, dus de room van de 4 melkmalen gaat bij elkaar. De room komt vanuit den kelder ongeveer 1 dag vóór het karnen in een verwarmd vertrek en wordt dan Woensdagmiddag gekarnd. Nu gebeurt het wel eens, dat de boter een „sterke" smaak heeft, of schoon iedere week eender wordt gehandeld. Het is melk van dezelfde koeien, die reeds vanaf het begin van den staltijd eender voer krijgen (voederbieten en weihooi). Wat kan de oorzaak van de sterke 'boter zijn? F. te S. Antwoord: Omdat U geen' ontroem er hebt, kunt U moeilijk veel vroeger karnen, omdat dan de melk van Maandagmorgen nog niet voldoende afgeroomd zou kunnen zijn. Goed afkoelen van de mel'k direct na het melken en voor het oproómen teilen te gebruiken, waarvan het glazuur niet beschadigd is, is in dit geval zeer aan te bevelen. Als de hoeveelheid dan niet te groot wordt, zoudt U de Maandagmorgenmelk zóó, dus nog warm bij den room kunnen doen, maar in dat geval moet U Dinsdagmiddag karnen en dan zou de room van de laatste Zondagavondmelk er uiterlijk Maandag avond bij moeten. Als deze Zondagavondmelk dan naar Uw meening voldoende afgeroomd is, zou dit wel een verbetering geven. W. S. Vraag 125. HUUR OF PACHT. Wanneer ik mijn huis verhuur met tuin, hoe groot mag dan die tuin zijn om niet onder de nieuwe pachtwet te vallen? Ik verhuur een huis met schuur 2,50 per week. De huurder wil er nog 400 roeden bou^vland bij pachten of hij huren voor den prijs van 60 per jaar. Zou dat dan onder de nieuwe pachtwet vallen? V. te G. Antwoord: Artikel 1 der nieuwe pachtwet bepaalt, dat pacht is een ov£reenkomst, waarbij de verpachter zich verbindt tegen een pachtprijs eene hoeve of los land aan den pachter te verstrekken om te gebruiken en daarvan vruchten te trekken. •Onder hoeve wordt verstaan land met de daarbij behoorende gebouwen en het roerend toebehooren, onverschillig of op dit land veeteelt, akkerbouw, tuinbouw of cenige andere vorm van bodem-cultuur wordt uitgeoefend. Aldus -bepaalt artikel 1. Vroeger stond pacht in het Burgerlek Wetboek onder den titel „Huur en Verhuur"; de pachtover eenkomst is er nu uitgelicht en de definitie van artik:l 1 wijst er op, dat wij van pachtovereenkom sten moeten spreken, als de bodemopbrengst voor den pachter hoofdzaak is en dus de bodem, de grond, het meest belangrijke object van de over eenkomst is; is een huis het meest belangrijke object, en de tuin van ondergeschikt belang, dan hebben we te doen met huur en verhuur en niet met pacht. Dit is in 't algemeen het criterim, doch er zullen in de practijk nog vele vragen opgelost moeten worden, of we in een bepaaM geval met huur of pacht te doen hebben, Vrager verhuurt een puis met schuur 2,30 per week. Dit is dus huur, daar het huis met schuur is. Nu wil de huurder van verhuurder nog huren ongeveer 55.50 aren of 400 roeden voor ƒ60 per jaar. Blijkbaar ligt dit huis met schuur niet op of tegen die 55.50 aren aan; is dat het geval, dan hebben we te doen met een huur- en met een pacht-overeen- komst, die onder de nieuwe pachtwet zal vallen. Vormen het huisje met de schuur en de 400 roeden of 55.50 are een geheel en liggen ze naast elkaar, dan hangt het van den aard der gebouwen af of dat huis met schuur als bedrijfsgebouwen geschikt zijn en in dat geval zou één pachtcontract gemaakt kunnen worden, dat onder de pachtwet komt te vallen. Is dat niet het geval, dan kan men voor huis en schuur het bestaande huurcontract laten bestaan en een afzonderlijk contract, dus pachtcontract, maken voor de 400 roeden, zoodat in ieder geval de pacht der 400 roeden onder de pachtwet komt te vallen. Mr. Z. KRING WALCHEREN DER Z. L. M. Algemeen© Vergadering op Maandag 21 Februari 1938, des namiddags 1.30 uur, in de bovenzaal van „De Eendracht" te Middelburg. Agenda: Opening. Notulen. Presentielijst. Ingekomen stukken en mededeelingen. Jaarverslag Secretaris-Penningmeester. Verslag der Financiëele-commissie. Rekening van den Penningmeester over 1937. Jaarverslag van den Marktzetter. Rondvraag en Sluiting. De Algemeene Secretaris Ir. J. D. Dors, zal deze ver- gatlering bijwonen. Namens het Bestuur, Mr. M. C. v. d. MINNE, Voorzitter. M. KLEINEPIER. Secretaris. KRING OOSTBURG DER Z. L. M. Algemeen© Vergadering te houden op Maandag 21 Februari 1938, des namiddags 2 uur, bij den heer M. A. Mabesoone te Oostburg. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. Mededeelingen, 3. Rekening en verantwoording over 1937. 4. Vaststellen van de begrooting voor 1938. 5. Jaarverslag uit te brengen door den secretaris. 6. Lezing door den heer B. Meijers, hoofdambtenaar van de Z.L.M., over het onderwerp Groot- en Kleinbedrijf in den landbouw. 7. Uiteenzetting van doel en werking van arbeidsbe middeling in den Landbouw door den heer F. Brevet te Oostburg. 8. Rondvraag. Sluiting. Namens het bestuur, A. I. LEENHOUTS. Voorzitter. I. B. BECU-DE HULLU, Secretaris. AFDEELJNG AXEL DER Z. L. M. Ledenvergadering op Dinsdag 22 Februari, des nam, V/2 uur, bij den heer G. Mattheeuws, op de Markt te Axel. Agenda Openen. Presentielijst, Notulen. Ingekomen stukken. Verslag der financiëele commissie. Rekening van den penningmeester. Verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding der heeren J. K. de Putter en I. de Feijter- de Putter. Verkiezing van twee afgevaardigden, wegens periodieke aftreding van den heer I. de Feijterde Putter en in de vacature van den heer Jac. de Feijter—de Feijter. Omvraag. Sluiten. Spreker de heer Versteegh, assistent-secretaris, over Behandeling en bewaring van pootgoed, met smalfilm. Namens het bestuur, J. DEN HAMER, Voorzitter. J. K. DE PUTTER, Secretaris. KRING NOORD-BEVELAND DER Z. L. M. Algemeene Ledenvergadering op Woensdag 23 Februari a.s., des namiddags 2 uur, ia „de Stadswijnkelder" te Kortgene. Agenda 1Presentielijst. 2. Openen vergadering. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Jaarverslag van den secretaris over 1937. 6. Rekening van den penningmeester over 1937. 7. Verkiezing van 2 bestuursleden (aftr. de heeren M. v W. v. Arenthals en J. J. v. d. Maas). 8. Verkiezing van 2 bestuursleden vöor de Onderlinge Slachtveeverzekering (aftr. de heeren Jac. van Maldegem en L. M. de Vos), de heer de Vos stelt zich niet herkiesbaar. 9. Financiëel verslag van de commissie tot nazien der boeken van de Onderlinge Slachtverzekering 1936/'37, 10. Aanwijzen 2 leden financiëele commissie Onderlinge Slachtveeverzekering voor 1937/'38. 11. Rondvraag en Sluiten. Hierna hoopt de heer Ir C. J. Droogendijk, Rijksland- bouw-consulent te Goes, een lezing te houden. Onderwerp „Reisindrukken van een landbouwkundige reis door Rus land in 1932" (zoo mogelijk met lichtbeelden). De heer Ir J. D. Dorst, algemeen secretaris der Z.L.M. hoopt op de vergadering tegenwoordig te zijn om even- tueele vragen op landbouwkundig terrein te beantwoorden en voorlichting te geven. Het bestuur rekent op aller tegenwoordigheid. Namens het bestuur, J. S. DE REGT, Voorzitter. J. J. v. d. MAAS, Secretaris. JAARVERGADERING LANDBOUWVEREENIGING „MIDDELBURG". Bovengenoemde vereeniqing zal op Vrijdag 25 Februari 1938, des avonds om 6,30 uur, in café „de Eendracht", hare Jaarvergadering houden. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag secretaris. 5. Jaarverslag penningmeester. 6. Verkiezing bestuurslid, aftredend de heerC. Cornelisse. 7. Bespreking Vogelwet. 8. Lezing door den heer Spinnaaij. Onderwerp„Kalkonderzoek". 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Trouwe opkomst gewenscht. J. GOEDBLOED Jz., Secretaris. AFDEELING HOEK DER Z. L. M. Op 25 Januari j.l. hield de afd. Hoek der Z.L.M. haar Jaarlijksche algemeene vergadering te Hoek bij Mej. de Wed. W. Nieuwelink. Aanwezig waren 24 leden. Na het gebruikelijke openings woord, herdacht de voorzitter de heer A. Wolfert in passende en welgekozen woorden het overleden bestuurslid, wijlen den heer L. W. Tollenaar. Hij bracht deschoone hoedanigheden van den overledene naar voren, die steeds een oprecht en ijverig bestuurslid is geweest, met wien altijd in de beste harmonie is samengewerkt. Hij drukte den wensch uit dat zijn nagedachtenis bij allen in eere zal blijven voortleven. Hierna verklaarde hij de vergadering voor geopend, na allen een hartelijk welkom toegeroepen te hebben, in 't bijzonder Ir Ovinge voor zijn tegenwoordigheid. De notulen der vorige algemeene vergadering werden onveranderd vastgesteld. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek dat was ontvangen 360,91 en uitgegeven 303,22, aldus een goed slot van ƒ57,69. De commissie tot nazien der rekening, bestaande uit de heeren P. Dieleman en D. Haak, adviseerde tot goedkeuring der rekening en verantwoording, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. In zijn jaarverslag herdacht de secretaris, eveneens in passende woorden, het overleden bestuurslid, wijlen den heer L. W. Tollenaar. Hij wees er op, dat het afgeloopen jaar in 't algemeen allerminst gunstig genoemd kan worden voor den landbouw, zulks aantoonende met cijfers, aldus een overzicht gevende der uitkomsten van landbouw en veeteelt, over het afgeloopen jaar. Met genoegen kon hij mededeelen, dat de afd. Hoek nu 65 leden telt. Spr. wees er op, dat het plicht is van ieder landbouwer lid te zijn van zijn organisatie, want daardoor steunt hij zijn eigen zaak. Vervolgens had de verkiezing plaats van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren J. D. Haak en F. W. Dekker en een vacature wegens overlijden van den heer L. W. Tollenaar. De heeren J. D. Haak en F. W. Dekker werden bij acclamatie herkozen verklaard. In de vacature L. W. Tollenaar werd gekozen de heer F. C. Tollenaar. Genoemde heeren verklaarden hun benoeming, onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen, te aanvaarden. Daarna hield de heer Ir A. Ovinge een rede over de pachtwet. De inleider hield een zeer interessante lezing, welke een aandachtig gehoor had, alleen reeds, omdat het hier een onderwerp betrof, hetwelk allerminst door den landbouw wordt bewonderd, evenmin door pachters als verpachters. Afgezien van een enkelen goeden kant, is een ieder overtuigd, dat er te diep in de vrijheid van beide groepen ingegrepen wordt. Na de duidelijke lezing van den heer Ir Ovinge, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De gestelde vragen werden alle tot genoegen door den inleider beantwoord. Hierna werd door den voorzitter de heer Ir Ovinge hartelijk dank gezegd voor het houden van zijn mooie rede. Niets meer te behandelen zijnde, en niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering door den voor zitter gesloten, nadat hij de aanwezige leden dank had gezegd vppr hun opkomst. J. D. HAAK, sesretarls-penntngmtejter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 14