4 Rondom de Boerderij. VRAGENRUBRIEK. NAAM EN STAMBOEKNUMMER EIGENAAR WOONPLAATS PRIJS VAN DEN HENGST 126 125 128 131 129 Categorie VIII. Hengsten geboren in 1931 of vroeger, groote maat. Aardenburg Mignon du Fosteaju K. 1767 Bloc des Six Sinces K. 1698 César K. 1543 Bayard de Hoves K. 1583 Brin'd'Or II de Rhisnes K. 1731 G. L. Lannoöe Coöp. H.V. „De Verwachting" (Secr. Iz. de Fejjter) F. D'hoore A. J. E. Temmerman Jos. F. de Waal Axel Sluis IJzendijke Ossenisse Categorie IX. Kampioenhengst 1938. 101 Acron van Avenir K. 1684 Corn, de Fester Boschkap.-Vogelw. Categorie X. Getoonde kampioenhengsten van vorige jaren. Certain v. Lamswaarde K. 1429 133 134 135 136 137 Clairon de la Lys K. 1488 Solon van Certain K. 1567 Karei van Hengstdijk K. 1517 Dragon d'Hondzocht K. 1637 H.V. „Zuid-Beveland" (Secr. C. Mol) H.V. „St. Philiprland" (Voorz. J. A. Stols) Wed. Ed. Verschueren Rosseel Mr. M. C. van der Minne H. Kerckhaert en H. de Maat Waarde Sint Philipsland Hengstdijk Middelburg Stoppeldijk 75 en z. m. ƒ60 en z. m. ƒ50 en br. m. ƒ50 en br. m. 40 en br. m. verg. z. med. ƒ50 ƒ50 50 50 ƒ50 VRIJEN TIJD BENUTTEN. Onder vrijen tijd wordt verstaan den tijd, die niet aan de dagtaak besteed hoeft te worden. Het is zeer zeker interessant eens na te gaan, hoe verschillende vrouwen haar vrijen tijd besteden. Daar is dan eerst mevrouw B., een aardig vrouwtje met opgewekt gezicht. Haar huishoudelijke bezig heden doet zij met animo, maar als dit afgeloopen is, wordt het leven haar eigenlijk een probleem. Ze gaat eens een dagje naar de stad om te winkelen, besteedt zoo nu en dan een dagje aan naaiwerk, en verder gaat ze op visite of ontvangt visite. De nieuwtjes van den dag worden besproken, de niet aanwezige kennissen beeritiseerd, de mode, eten koken en de diverse kapsels zijn ook nog geliefkoos de onderwerpen van gesprek. Zoo gaan tallooze middagen en avonden voorbij. Haar gezin vindt moeder vaak niet thuis of een kamer vol met vreem den als ze thuiskomen. Gevolg daarvan, dat de kinderen ook uithuizig worden, daar ze thuis geen gezelligheid' vinden of de zoogenaamde gezelligheid van visite, waar ze niets aan hebben. Mevrouw B. heeft het (op haar manier) te druk om het op te merken. Zoo leeft zij jaar uit jaar in 't zelfde leventje, pratend en denkend over onbenul lige dingen en niets belangrijker vindend. Zoo zal zjj blijven doorgaan, als ze niet op tijd tot het inzicht komt, dat er hoogere waarden te veroveren zijn, en zij tot nu toe haar tijd onnut heeft besteed. Mevrouw C. pakt het anders aan. Is het weer geschikt, dan gaat zij, na haar dagtaak volbracht te hebben, geregeld een poosje in den tuin werken. De groei van bloemen en planten boeit haar en het verzorgen daarvan, doet haar steeds meer oog krggen voor het mooie in de natuur. Zij merkt al die kleine wonderen op, waar een ander achteloos langs loopt. Haar kinderen helpen met plezier mee, want moeders enthousiasme werkt aanstekelijk. Op him vrije middagen trekt moeder vaak met hen naar buiten en ontdekken zij samen allerlei moois, zoo maar langs den weg en thuisgekomen krijgt vader opgetogen verhalen. Mevr. C. leest graag en de goede boeken geven haar kijk op 't leven van anderen en zichzelf, op 't maatschappelijk en wereldgebeuren en brengt haar tot denken over allerlei levensvragen. Lezingen of films over interessante onderwerpen, woont zij zooveel mogelijk bij en vermeerdert daar door haar kennis. Naast de zorg voor eigen gezin, vindt zij ook altijd nog tijd om anderen te helpen en voor anderen haar huis tot een prettig thuis te maken. De Amerikaansche opvattingen over 't besteden van vrijen tijd zijn ook interessant. In Indianapolis wordt aan de Butler Universiteit een cursus gegeven in het meest doeltreffende gebruik Van vrijen tijd. Werkende mannen en Vrouwen leeren hier hun vrijen tijd besteden aan cultureele en nuttige doeleinden. Zoo'n cursus wordt in ons land niet gegeven, maar zelf kunt U toch nagaan waaraan Uw vrije tijd wordt besteed, en in hoeverre die besteding meer inhoud aan Uw leven geeft. Alle mogelijke pretjes naloopen, op visite's gaan en kennissen over den hekel halen, kan op den duur geen bevrediging geven. Ontspanning zoekt de één in beweging, de ander in rustig werk, maar laat het altijd zoo zijn, dat het Uw leven voller en rijker maakt. Vindt U het zelf moeilik om iets te vinden, dat U voldoening schenkt, dan raakt U soms ineens op den goeden weg, door lid te worden van een ver- eeniging met cultureele doelstelling, b.v. Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen. Voor de leden worden lezingen gegeven; er zijn geregeld vergaderingen waar diverse onderwerpen besproken worden als: opvoeding, woninginrichting, bloemen verzorgen, lectuur, enz. Iets dat de moeite waard is, komt niet vanzelf naar U toe, maar moet veroverd worden. Maar zelf iets veroveren geeft al vreugde. Maatschappij en gezin hebben vrouwen noodig, die de werkelijke waarde van het leven kennen en het voor zichzelf en anderen vol en rijk weten te maken. Uit de gezinnen groeit de maatschappij, de toekomst! Voor de vrou'wen ligt de verantwoordelijke taak de gezinnen hecht en sterk te bewaren. Sla de hand aan den ploeg en binnen niet al te langen tijd zult U een rijken oogst binnen halen. C. M. V. HAGEN. In aansluiting aan mijn vorig artikel over „Het Windscherm, thans iets over hagen. Dit lijkt mij wel gewenscht, daar men nog lang niet altijd het verschil tusschen deze twee (Haag- en Windscherm) voldoende in het oog houdt. Om dit goed te doen uitkomen moeten we uitgaan van de gedachte, dat het windscherm in goede con ditie verkeert, en dat dit ook met de haag het geval is. Beiden dus voldoen aan redelijke eischen. En dan in de tweede plaats het doel, waarvoor een van beide wordt aangewend. In 't algemeen kan wel gezegd worden, dat het windscherm dient om groote terreinen, boomgaarden enz., tegen den wind te beschermen, en dat een haag in hoofdzaak wordt aangewend tot afscheiding van bepaalde tuinen e.d. onderling. Denk hierbij b.v. aan een blok woningen, vooral nieuwbouw; men zou soms bijna den indruk krijgen, dat men ter afscheiding van de meestal kleine achtertuintjes, nu eens niets anders, of beters wist, dan een haag en dan bijna als regel van groen- blijvende Ligustrum. Vooral hiervan is de laatste jaren een massa-product gemaakt. En nu is het niet mijn bedoeling de goede eigenschappen van deze voorbij te zien, maar wel diene men toch niet te vergeten, dat kleine tuintjes van doorgaans niet meer dan 8 10 meter breedte, aan beide zijden afgescheiden door een groene Ligustrumhaag, daar door toch voor 'n goed deel van haar voedingsstoffen worden beroofd. De Ligustrum toch is een ware dief voor den bodem. M.i. doet men beter dergelijke kleine tuinen af te scheiden met gaas, of draad en daarlangs eenige leirozen te planten, vooral komen hiervoor in aan merking de grootbloemige Climbing's als Mme E. Hariot, Mme C. Testout, General Mac. Arthur, Ophelia e.a. Deze groeien zoo hoog als de trosrozen. Hierdoor zal' t geheel aan sierlijkheid heel wat winnen en den grond zal hoegenaamd niet worden uitgezogen. In ieder geval zal men daarvan bij andere cultures maar weinig last ondervinden. Nog een paar mooie heesters, die we voor dit doel met succes kunnen aanwenden en die zich gemakkelijk laten leiden, zijn de thans bloeiende Winterjasmijn (jas- minum-nudiflorum) en de wat later bloeiende Cijdonia japonica, in soorten. Ook de Berberis Stenophijlla e.a. Wil men echter toch een mooie groenblrjvende haag neem dan ook eens de Taxus baccata, deze laat zich gemakkelijk in verschillende vormen opkweek en en vormt een zeer dichte haag. Vooral voor grootere terreinen is deze zeer aan te be/velen. Ook z\jn hiervoor wel aan te bevelen een paar Thrijasoorten, als Thrija Occidentalis, Thrija hobbis, vormen ook een beste haag. Maar hoe nu een goede haag te verkrijgen? We moeten hierbij steeds in het oog houden, dat het in bepaal de vormen kweeken van een bepaald gewas, steeds iets gedwongens is. Uit den aard der zaak wil een Ligustrumstruik, of een Taxus baccata, en ja noem maar wat, naar boven zich uitgroeien, en nu komt de mensch en grijpt in. Vandaar dat als we onoor deelkundig te werk gaan, we spoedig den boel bederven. Het lijkt zoo mooi om in korten tijd een terrein door een hooge haag afgescheiden te hebben. Vooral in onzen tijd nu alles „vlug" moet gaan. Wil men echter een goede dichte haag kweeken dan kan dat niet zoo vlug. Daartoe _is wat tyd. noodig. Daar is b.v. de reeds génoemde Ligustrum. Om hiervan wat goed» te kweeken, beginnen we bij den aanplant met het nemen van jonge bossige struik jes. Liever ln aantal wat meer dan dat we een klein aantal gTOotere nemen. Dit komt trouwens ook niet duurder uit, daar men de Ligustrum steeds betaalt naar lengte. Die groote lengte geeft niets, omdat we ze kort na het planten toch geheel terug snoeien. Een mooi aantal is 5 per strekkende meter. Bjj goeden groei zal het gedurende den eerstkomen- den zomer reeds noodig zgn de jonge haag te knippen. By groote droogte zal het in 't eerste jaar wel goed, soms zelfs noodig zyn, zoo nu en dan wat water te geven. Het tweede jaar zal dit wel niet meer noodig zy'n. Wat nu het verder opkweeken betreft, diene men er steeds voor te zorgen, dat het geheel niet te breed wordt. Ook het toenemen in hoogte moet niet te vlug gaan, zoo een 15 k 20 cm per jaar is voldoende. Op deze wijze wordt een dichten groei verkregen en niet zooals men zoo dik- wyis ziet, een haag van boven dicht en breed en van onderen kaal en vol gaten, waar een hond doorheen kan kruipen. Zooiets kan men toch eigenlijk geen haag noemen. Ik zou hier liever maar spreken van mishandelde struiken. Eenigszins anders is het met de behandeling van de Taxus baccata en de Thryasoorten. Ook hier moet begonnen worden met het nemen van korte stevige planten, zoo ter hoogte van 40 50 cm. Deze worden vrg dicht geplant pl.m. 4 per strekkende meter en niet zooals de Ligustrum, kort ingesnoeid. Alleen wat by'geknipt. De groei van deze is heel wat langzamer dan van de Ligustrum. Eén keer per jaar knippen zoo ongeveer half Juli zal in den regel wel voldoende zijn. Voor een niet-groenblijvende haag kan ook met succes worden gebruik gemaakt van de haagdoorn. Deze heeft de laatste jaren wel wat aan populariteit verloren; wat men er thans meestal nog van ziet zijn oude verwaarloosde hagen. Bij een goede behan deling is echter met de haagdoorn ook iets goeds te bereiken. Langzaam opkweeken is ook hier eisch. Ook kan een goede haag worden gekweekt van de z.g. botanische rozen. Een paar goede soorten voor dit doel zyn de Roza Rugosa, Roza Rubingiriosa, Roza Laxa, en ook wel de meer bekende Roza Canina. Bij regelmatige korte snoei vormen deze een ondoordringbare haag en geven pok nog wel wat bloemen en vruchten. Een proef hiermede is wel' aan te bevelen. Wilt U langs een pad of kleine laan een mooi dicht haagje van b.v. niet meer dan 60 k 70 cm hoogte kweeken, neem daarvoor dan eens de Buxus .Seruperoireus, meer bekend onder den naam palm. Ook deze moet bij aanplant niet kort worden ingesneden. De behandeling is als ten aan zien van de Taxus baccata is vermeld. De haag blijft mooi groen, ook gedurende den winter. Ook de haagbeuk wordt in sommige streken wel aange wend, doch is niet groenblijvend; wel behoudt hy echter lang zyn bladeren. In onze omgeving wordt deze soort niet veel aan getroffen. En zoo zou het ïystje nog heel wat uit gebreid kunnen worden. Thans wil ik het hierby laten. In 't algemeen houde men er rekening mede, dat het voor het kweeken van een goede haag steeds noodig is, deze langzaam op te kweeken, zoowel in hoogte als in de breedte. Men neme jonge, bossige planten, en zorge dat ook de toestand van den grond in orde is. Alleen dan kan een goed resultaat worden verwacht. LABRUIJèRE. Middelburg, Febr. 1938. Ordelijk en systematisch werk alleen geeft bevrediging. Dit geldt voor den arbeid op het landbouwbedrijf, maar ook voor de LANDBOUW BOEKHOUDING. Het is wel opvallend, dat er zeer veel landbouwers zjjn, die het eerste trouw in acht nemen en het laatste „trouw" vergeten. BOEKHOUDBUREAU Z. L. M. Vraag 121. NAWERKING FOSFORZUUR. Is de nawerking in het volgend jaar van het fosforzuur van slakken-meel grooter dan van super? L. te N. Antwoord,: Het fosforzuur van slakken-meel werkt langzamer dan dat van super. Wanneer men deze stoffen dus gelijktydig aanwendt, zal in het eerste jaar het fosforzuur van slakkenmeel voor een kleiner deel werkzaam zijn, zoodat een grooter deel voor het volgend jaar beschikbaar biyft. Dr. Vraag 122. DRIJVENDE WERKING VAN CHILI Vroeger stond chilisalpeter bekend als een dryver, die voedingsstoffen mobiel maakte. Zyn er in de nieuwere meststoffen ook by, die deze eigenschap pen bezitten? L. te N. Antwoord. Van de drijvende werking van Chili moet men zich geen overdreven voorstelling maken. Slechts voor een deel is deze werking een gevolg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 13