TUINBOUW. VRAGENRUBR1EK. UIT DE KRINGEN EN AFDEELINGEN. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. Na opening en lezing notulen hield 'de heer Meyers, chef van het Boekhoudbureau der Z. L. M., een inlei ding. Zeer aandachtig gehoor waardeert sprekers kundigheid. Wij kunnen deze lezing: „Wat moet de boer van de belasting weten?" een ieder aan bevelen. Na rekening en verantwoording werd het jaar verslag vastgesteld. De Voorzitter werd bij acclamatie herkozen. Wederom werd een subsidie verleend voor de vee markt, en moreelen en financieelen steun toegezegd voor een te houden zaai- en pootgoedtentoonstelling. Verslag werd uitgebracht over den gehouden zaai- wedstrijd door den heer H. Brakman. Besloten werd een excursie naar de Wieringermeer te houden. Na de pauze verkreeg de heer Smidt het woord, die een lezing hield over het onderwerp: „De bac teriën en hunne beteekenis voor den mensch". Spreker wist de vergadering een flink uur te boeien. Inleider werd hartelijk dank gebracht voor zijn interessante lezing. Bij de rondvraag werden nog enkele punten naar voren gebracht, waarna sluiting. De Secretaris, I. RISSEEUW. NESTKASTJES VOOR NUTTIGE VOGELS. Vele nuttige vogelsoorten, waaronder de bij uit stek nuttige meezen, kan men vermeerderen, door ze veilige broed- en rustplaatsen te geven in den vorm van nestkastjes. Om hetzelfde jaar nog als broedplaats te worden gebruikt, moeten de kastjes voor Maart worden opgehangen en het is het beste daar thans zoo spoedig mogelijk toe over te gaan. Een volledige handleiding voor het vervaardigen van nestkasten en de behandeling ervan, vindt men in de pas verschenen achtste druk van Mededeeling No. 17 van den Plantenzdektenkundigen 'Dienst te Wageningen: „Bescherming van nuttige vogels", welke bij dien Dienst verkrijgbaar is a 0,25. Deze mededeeling bevat o.a. raadgevingen over de soor ten van nestkasten, het aantal en de plaats, waar deze onder verschillende omstandigheden moeten worden aangebracht. Vraag 93. UITZAAI VAN GEDENATUREERDE ERWTEN. Mag men gedenatureerde boonen en erwten voor den zaai gebruiken? Levert het voor de ontwikkeling geen bezwaar op als men gedenatureerd zaaigraan gebruikt heeft? Boonen, die zwart geworden zijn, 't zij door welke oorzaak ook, doch enkel de buitenste pel, levert dat bezwaar op voor de ontwikkeling? D. te K. Antwoord. Men mag gedenatureerde erwten en boonen voor den zaai gebruiken. De kwaliteit van zaaigraan schijnt door denaturatie niet benadeeld te worden. Of zwart geworden boonen minder geschikt zijn voor zaaizaad hangt van de oorzaak af. Zijn ze oud en slecht bewaard dan kan de kiemkracht minder geworden zijn. Zijn ze zwart door ongunstige weers omstandigheden dan kunnen schimmels een rol spelen. Deze kunnen schadelijk voor de kieming of voor de jonge kiemplantjes zijn. In ieder geval is het wenschelijk om door een kiemproef na te gaan, hoe het met de kiemkracht gesteld is. Dr. Vraag 94. TEELT VAN DILLE. Ik wil dit jiaar dille zaaien om te gebruiken bij inmaak van augurken. Hoeveel zaad is noodig per are? Wanneer te zaaien en hoe wijd de rijen te zaaien? Mbeten ze bij opkomst in de rij gedund worden? Wanneer te oogsten voor dit doel? Mag er kunstmest op gezaaid worden? L. te M. Antwoord. Dille wordt eind Maart op rijen ge zaaid. De rijenafstand is 25 cm, op de rij kan men met 20 cm volstaan. Per are kunt U volstaan met 1 ons zaad. Staan ze te dik:, dan worden ze uit gedund. De oogst valt eind September. Het zaad valt gemakkelijk af; daardoor krijgt men een volgend jaar vry veel opslag. U kunt zeker wat kunstmest geven, b.v. 2S kg zwavelzure ammoniak, 5 kg super en 7 kg patent- kali. Ir. B. B. Vraag 95. BESPROEIING PEREBOOMEN MET KOPERVITRIOOL. In fruitkweekerijen heb ik wel eens gezien, dat er pereboomen besproeid werden met kopervitriool en met goed resultaat. Is dat nu ook goed voor Gieser Wildeman en Pondspeer? Misschien hebben ze wel gebrek aan bestuiving, daar de vrucht spoe dig na den bloei afvalt. B. te S. Antwoord. Het bespuiten van peren met koper vitriool en kalk (Bordeauxsche pap) is zeker goed. U neemt hiervoor iy2 kg kopervitriool en lost dit in 50 Liter water op, vervolgens lost U 1 kg fijne poe- derkalk op in 50 Later water en tenslotte voegt de eerste oplossing bij de tweede, onder voortdurend omroeren. Slechte vruchtzetting kan vele oorzaken hebben, maar het is moeilijk aan te nemen, dat de bestui ving hier dc oorzaak is, omdat deze twee variëteiten ongeveer tegelijk bloeien. Staan de boomen vol doende ruim, krijgen ze een flinke bemesting (vooral kali en stikstof) en is de grond in goede conditie b.iv. niet te nat. Ir. B. B. Vraag 96. .AANWENDING KALKSTISKSTOF. In het laatst verschenen landbouwblad' staat ver meld, dat op vuil weiland in Januari kalkstikstof moet worden aangewend. Nu is mijn vraag, welke weersomstandigheden zijn hiervoor het gunstigst? W. te G. Antwoord. Kalkstikstof voor onkruidibestrijding wordt aangewend, als de blaren vochtig zijn en een zonnige dag verwacht wordt. Het gewas lijdt ook onder de behandeling, doch herstelt zich wel weer. Dr. Vraag 97. LAAG- OF HOGGPROCENTIGE SUPER. Op het oogenblik is superfosfaat 20 per pro cent fosforzuur goedkooper dan b.v. superfosfaat 14 Verdient superfosfaat met een laag gehalte aan fosforzuur ook eenige voorkeur boven superfosfaat met een hoog gehalte? Is superfosfaat 20 op grasland, met het oog op verbranden van het gras, even goed te gebruiken als super 14 A. te K. Antwoord. Super met een hoog gehalte ver dient de voorkeur boven die met een laag gehalte. De kans op verbranden bij super van 20 zal zeiker niet grooter zijn, aangezien men hiervan een kleinere hoeveelheid strooit per ha. Dr. Vraag 98. HOOGTE AFRASTERING. Ik wil een groote weide in 4 perceelen verdeelen en een kant hiervan, waarachter een smal slootje is, voldoende heinbaar maken. Hoe hoog moet dé afrastering zijn en welk materiaal moet ik gebruiken om een groote veiligheid en een lagen kostprijs per jaar te verkrijgen z. te N. Antw. Vrager mag met zijn eigendom doen wat hij wil, voorzoover hem dat niet belet wordt door wettelijke voorschriften. Is die weide zijn eigen dom, dan mag hij die gerust splitsen in 4 perceelen; nu loopt aan een kant een slootje en ik neem nu aan, dat dat slootje de grens vormt tussdhen de weide, die hij wil splitsen en den aanliggenden eige naar. Is dat het geval, dan loopt, zooals bekend, de grens op de helft van de sloot. Wil vrager nu op zijn weiland een afrastering- plaatsen om b.v. te voorkomen, dat vee over die sloot in zijn weiland komt, dan is hij daartoe vol komen bevoegd. Men zet in deze en dergelijke gevallen wel eens prikkeldraad langs of in het mid den van de sloot gespannen; doch dit zou ik willen afraden, daar het vee van een buurman zich daar aan kan verwonden en dat zou tot allerlei minder aangename gevolgen kunnen leiden. Mr. Z. Vraag 99. NOODSLAOHTING. Mag volgens de wet aan opkoopers verkocht wor den een varken, dat een z.g. noodslachting moet ondergaan m. Antwoord. Deze vraag is vrij zonderling. Een varken, dat een noodslachting moet ondergaan, ver keert in een dergelijiken toestand, dat het öf in het belang van het beest is, dat het onmiddellijk gedood wordt óf in het belang van den eigenaar is, omdat bij niet snel ingrijpen het vleesch zal bederven b.v. door een of andere ziekte. Ofschoon nergens in de Wet bepaald is, dat een beest, dat een noodslachting moet ondergaan, niet verkocht mag worden, blijkt toch uit de definitie van de Wet, wat betreft het dooden in nood, dat onder in nood 'dooden verstaan wordt het dooden van èen dier, dat door een ongeval ernstig is getroffen, dat door ziekte in ernstig levensgevaar verkeert of dat onmiddellijk gevaar oplevert voor personen of goederen. De bedoeling van de Wet is, dat een dier in dergelijke omstandigheden onmiddellijk wordt afge maakt en dus niet verkocht. In de twee laatste gevallen lijkt mij verkoop practisch uitgesloten, in het eerste geval komt ver koop neer op dierenmishandeling. Waar volgens de Wet de Gemeente bevoegd is verordeningen te maken op het gebied der Vleesch- keuringsiwet, daar zal vrager de Gemeenteverorde ning van zijn woonplaats maar eens moeten naslaan en zien, wat daarin staat over slachtdieren, die onmiddellijk afgemaakt moeten worden. Mr. Z. Vraag 100. BESCHRIJVING EIGENDOM. Ik heb e;n bedrijf tezamen met mijn zoon, die ook 'n gedeelte van den inventaris, zooals vee en het een en ander er aan toegevoegd heeft, hetwelk zijn eigendom is. Moet ik nu op gezegeld papier doen beschrijven wat zijn eigendom is, teneinde bewijs te kunnen toonen tegenover zijn andere broers, dat die op zijn eigendom nooit geen rechten kunnen doen gelden, of moet dit nog geregistreerd worden? G. te P. Antwoord. Vader en zoon oefenen tezamen èen bedrijf uit. Bij de maatschap brengen beide par tijen b.v. goederen of arbeid in de gemeenschap in, om het daaruit ontstane voordeel samen te deelen. Zonder verdere bepalingen worden de goederen als dan gemeen. Wil men dus alleen het gebruik van een bepaald voorwerp inbrengen, doch zelf daarvan eigenaar blijven, dan zal dit uit een of andere acte, schriftelijk stuk, moeten blijken. Waar vader en zoon hier blijkbaar de goederen, die zij voor deze gemeenschappelijke bedrijfsvoering ingebracht hebben, niet als gemeenschappelijk eigendom willen beschouwen, daar zal een schrifte lijk stuk opgemaakt moeten worden, inhoudende, dat ieder der partijen slechts het genot van die bepaalde hem in eigendom toebehoorende goederen heeft in gebracht en om die schriftelijke stukken tegenover derden te gebruiken, is het zeer zeker gewenscht ze te laten registreeren, want dan staat vast, dat op dien dag de overeenkomst is gesloten en niet later. Is niets overeengekomen, dan worden alle goede ren, die ingebracht zijn, geacht te zijn gemeen schappelijk eigendom en bij het eindigen der maat schap moet scheiding en deeling plaats hebben. Mr. Z. AFD. ZAAMSLAG DER Z. L. M. Algemeene Vergadering te houden op Donderdag 27 Januari e.k., des namiddags half twee uur, in hotel „De Appel", van de Wed. C. de Regt te Zaamslag. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag van den secretaris. 4. Ingekomen stukken. 5. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 6. Verslag van de Commissie van Onderzoek. 7. Verkiezing van twee Afdeelings-bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren Abr. Haak en P. Dees Gzn. 8. Verkiezing van twee afgevaardigden voor den Kring wegens periodieke aftreding van de heeren P. Dees Gzn en J. van Hoev^^Dekker. 9. Bespreking ..Doterbewgafflfeats". 10. Omvraag. 11. Lezing, te houden door den heer Ir J. D. Dorst, over „De huidige positie van den landbouw, vergeleken met andere bedrijven". 12. Gelegenheid tot het stellen van vragen aangaande de lezing. 13. Sluiting. De lezing kan ook door huisgenooten van leden worden bijgewoond. Namens het bestuur, ABR. HAAK, Voorzitter. P. DEES Gzn, Secretaris. KRING AXEL DER Z. L. M. Algemeene Ledenvergadering op Dinsdag 1 Februari, des nam. l'/2 uur, bij de Wed. Gilijamse te Axel. Agenda Openen. Presentielijst. Notulen. Jaarverslag. Ingekomen stukken. Rekening van den penningmeester over 1937. Verkiezing van een kring-secretaris, wegens periodieke aftreding van den heer J. K. de Putter. Omvraag. Sluiten. Hierna spreekt de heer Ir. J. D. Dorst, algemeen secretaris, overLandbouwvraagstul ken van dezen tijd. Namens het bestuur, A. HAAK, Voorzitter. J. K. DE PUTTER, Secretaris. 26 Jan. Algemeene Ledenvergadering van de Coöpv Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen in de „De Katholieke Kring" te Roosendaal. 28 Januari. Publieke Verkooping van de Hofstede „Veld zicht" in het Hotel „De Zwaan" te Kapelle. Notaris J. C. Kram. 31 Jan. Algemeene Ledenvergadering van de Coöp.. Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord" in de „Katholieke Kring" te Roosendaal. 2 Febr. Publieke verkooping van een landbouwinspan ten verzoeke van mej. P. van Gorsel, op de hof stede Zuidpolder, R 19, te Ossendrecht. Notaris Van Aalst. 9 en 10 Februari. Voorjaarshengstenkeuringen voor dekhengsten (type trekpaard), vanwege de Prov. Reg. Cie v. d. Paardenfokkerij in Noord-Brabant.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 6