Redactioneel Gedeelte PAARDENFOKKERIJ. 1 4 AKKERBOUW. J mj WM VEEHOUDERIJ. UIERONTSTEKING DOOR STREPTOCOCCEN. Blijkens het verslag- van het Rijksiproefstation voor veevoeder onderzoek te Wageningen, werden in het tijdvak 1 Juni 19361 Juni 1937 van de zijde van> den Landbouw 1946 monsters voederstoffen meer ingezonden dan in de overeenkomstige periode van het vorige verslagjaar. De iwaarde van bietenrassen is niet alleen afhanke lijk van de landibouwizijide van het vraagstuk, maar tevtens van de waadde van de biet als grondstof voor de suikerfabriek. De sorteering van goedgekeurd pootgoed kan in vele gevallen nog belangrijk verbeterd worden. Een goede sorteerinlg bevordert een beteren afzet. Ver schillende sort eermachines beantwoorden niet aan redelijk te stellen eischen. Rolgige is een kruigbestuivend gewas; een perceel, dat voor de keuring is aangegeven, kan' slechts worden goedgekeurd, wanneer het minstens 200 meter van een ander ras verwijderd ligt. Lucht geregeld uw bakken met planten. Potten met crocustoolletjes mogen niet te warm staan, daar zij dan niet zullen bloeien. De bekende Gentsche Floraliën zullen niet op 16 April, zooals ook in ons blad is gemeld, doch reeds op 14 April 1938 worden geopend. In samenstelling komt roode klaver veel met lucerne overeen; zij is echter iets minder rijk aan eiwit, maar staat in dat opzicht boven gras. Vroeg gerooide aardappelen zijn zonder goede bewaarplaats moeilijk te bewaren. Bakken kunnen nu met sla worden beplant. (Bloembollen, welke voldoende zijn ontwikkeld, kunnen thans uit het donker in het licht worden gebracht. Blijkens de statistiek der motorrijtuigen hier te lande, is het aantal gestegen van 190.061 op 1 Augustus 1936, tot 197,920 op 1 Augustus 1937. Van deze 197.920 waren 48.974 motorrijwielen, 5110 motordriewielers, 90.893 personenauto's, 3841 autobussen en 49.156 vrachtauto's. Bij' aanwezigheid van veel kalk in den grond wordt het optreden van schurf ta ant ashing in de hand gewerkt. De schade door het mond- en klauwzeer aan gericht, is zeer groot. Op 1 Januari 1938 waren in Nederland aan mond- en klauwtzeer gestorven 2725 runderen», 3050 kalveren, 2511 varkens en biggen, 188 schapen en 46 geiten. Aan werkpaarden kan men naast haver 1 kg lijnkoek per dag toedienen. Legt Uw dahliaknollen thans op een vochtige plaats, daar de kans in het voorjaar groot is, dat zij anders verdrogen. Het is nu de beste tijd om lathyrus erwt ente zaaien. Doe het in kistjes, doch denk om de muizen. Geplet lijnzaad, vooral ook geplet en gebroeid lijnzaad, is uitstekend verteerbaar. Op perceelen, dde met aaltjes zijn besmet, passé men een ruime vruchtwisseling toe. Roode Ster is zoo goed als onvatbaar voor aaltjesaantasting. Het departement van land- en boschbouw van de Zuid-Afrikaansche Unie heeft besloten tot den invoer van de Amerikaansche schildluis ter bestrij ding van de cactus, die belangrijke schade toe brengt aan'de planten. DE HENGSTENHANDEL IN ZEELAND. Sinds de Najaarskeuringen werden ons de volgende transacties gemeld: R. Schelling te Zuid-Beijerland verkocht zijn voor 5 jaar goedgekeurden hengst Bourgeois van Luntershoek K. 1431 aan P. David te Sluiskil. Bourgeois is een hengst met flinke maat, veel gewicht en fraaie lijnen, waarvan wij in Zeeland reeds eerder meerdere goedgelijnde veulens hebben gezien. Moge hij, bij zijn terugkeer in Zeeland, zijn afgebroken werk op dezelfde, bevredigende wijze voortzetten. De heer C. van Oeveren te Capelle bij Zierikzee verkocht zijn voor dekking goecgekeurden hengst Tmain van de Spaansohe Zee 78275 aan Arie Visser, die hem direct overdeed aan G. H. Meurs 4e Gendt! De heer Cyr. Steijaert te Graauw verkocht zijn hengst César du Mélo K. 1788 aan .de H. V. „Oude- lande' te Oudelande, in welken aankoop wij vcor de bétrokken streek een flinke verbetering zien. De heer H. Bonte te Koewacht verkocht Urbain van Frederica K. 1794 aan Jac. Huijssen en L. den Exter te Axel. Wij wenschen den heer Bonte van harte geluk met zijn succes, terwijl wij het toe juichen, dat deze hengst voor zijn omgeving behou den blijft. Kind. Hyp. Daelman te Westdorpe verkochten Herman K. 1747 aan W. v. d. Bosch te Nuland, die hiermede in het bezit is gekomen van een goed- gelijnden, correcten hengst der kleine maat. De heeren M. en W. G. van Fraaijenhove te Axel verkochten hun hengst Quaregnon van Coegors K. 1798 aan Jac. v. d. Eijk te Benthuizen. Daar deze hengst zich het laatste jaar enorm heeft verbeterd, mag hier, zijn afstamming mede in aanmerking nemende, van een welgeslaagden aankoop worden gesproken. i i Paul van Luntershoek K. 1716. M. van Fraaijenhove voornoemd en A. Haak Czn. te Zaamslag, verkochten hun hengst Mom K. 1712 aan A. Kranenburg te Abbenes-Haarlemmermeer. De heer C. de Putter te Axel verkocht Frederik K. 1638 aan L. Wisse te Aagtekerke (thans Gebrs Wisse) die hierdoor eigenaar werden van een broe den, stevig gebouwden hengst. De combinatie Daelman te Westdorpe en Kerck- haert De Maat te Stoppeldijk verkochten den nationalen kampioen Vainqeur van Herseur K. 1688 aan H.V. „Zevenbergschen Hoek", die hiermede beslag wist te leggen op een der allerbeste Neder landsche vaderpaarden. Stallen Aernaudts te Sluis verkochten Gascon d'Ahea K. 1435 aan M. Ques te Leijenbroek-Sittard, terwijl zij Priméra de Petit-Enghien K. 1509 hebben verkocht aan L. Vrolijk te Fijnaart, die met Priméra niet alleen een behoorlijk fokpaard, doch ook een concourspaard in zijn bezit heeft gekregen. De heer A. Luijk te Kapelle verkocht Udo K. 1597 naar Groningen, en Robert K. 1300 naar Noord- Brabant, terwijl de heer J. Maljaars te Oostkapelle zijn hengst Cambrinus van Veldzicht K. 1528 even eens naar Groningen verkocht. De heer J. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk verkocht Elfridus II 79099, goedgekeurd voor dekking, en Max van Buitenzorg 79101, eveneens goedgekeurd ONDERZOEIK VAN DE STANDA ARDMONSTERS, BI J DEN HANDEL IN NEDERLANDSCHE TARWE IN GEBRUIK. In het tweede gedeelte van het derde verslag van de Technische Tarwe Commissie behandelt Dr. Feekes het onderzoek van de standaardmonsters, bij den handel in Nederlandsche tarwe in gebruik. Hij komt hierbij tot de conclusie, dat zoowel uit het onderzoek der standaardmonsters, als uit dat dier monsters ivan de rassenproeven, bemestings- proeven, enz. blijkt, dat in den regel slechts weinig of geen samenhang bestaat tusschen de baikwaarde en de handelsgradeermg. Het is waarschijnlijk, dat er weinig of slechts onregelmatig verschil bestaat tusschen de handels- gradeering en de uitmalimg. Hoog gegradeerde monsters bleken b.v. in 1935 slecht uit te malen. 'Hierbij mag echter de invloed van het ras niet over het hoofd worden gezien. Een zachte tarwe moet b.v. anders worden uitgemalen dan een hardie. Bij. de handelsgradeering der tarwe wordt meestal het eerst gelet op de gevuldheid van die korrei, daarnaast ook op bijmengsel en, afwijkend korrel- tyipe, tweekleurigheid, blauwpuntigheid, schot, mufbeid, schimjmel e.d. Bij toenemende gevuldheid van de korrel althans binnen een bepaald ras neemt de glazig heid af. De samenhang van de bakwaards met het gluten- gehalte bleek bij de onderzoekingen, verricht op het laboratorium der N.V. Internationale Oxygenium Maatschappij Novadel te Deventer, zoodanig, dat bij tarwe met booger glutengehalte de natuur lijke bakwaarde achteruitging. Bij de onder zoekingen der standaardmonsters door het Station vcor Maalderij en Bakkerij te Wageningen bleek deize samenhang niet of slechts zwak aanwezig te zijn. De onderzoekingen bij Novadel zouden er dus cp wijzen, dat de kwaliteit van de gluten minder wordt naarmate er meer van in de tarwe aanwezig is. In de practijd wordt deze conclusie wel beves tigd, daar bij oriënteerende analyse van de T.T.C. is gebleken, dat Juliana-tarwe in die gebieden, waar voor dekking, beide aan G. H. Meurs te Gendt. De heer A. H. de Milliano te Waterlandkerkje verkocht zijn voor dekking goedgekeurden hengst Leopold van Dierkensteen 74196 aan Corn, de Feijter te Boschkapelle, terwijl deze laatste zijn vele malen met eersten prijs bekroonden hengt, Paul van LunterShoek K. 1716, voor zeer hoogen prijs naar Zweden heeft verkocht. Is dit laatste voor onze fokkerij een gevoelig verlies, aan den anderen kant is het wel goed, dat, met het oog op onze toe nemende handelsrelaties met het buitenland, ook eens een hengst van zeer hooge klasse zijn kunnen in Zweden gaat beproeven. Moge Paul aldaar een weg bereider worden voor een geregelden afzet van onze trekpaardhengsten naar dit land. Moge dit mooie en welverdiende succes ook vele fokkers de oogen openen, dat er met eagengefokte hengsten, minstens zulke goede resultaten zijn te bereiken, als met welke ingevoerde ook. Wil de Nederlandsche hengstenfokkerij oprecht loonend worden, dan dienen wij ons overcompleet aan goedgekeurde dekhengsten voor een deel ook naar het buitenland te kunnen uitvoeren, doch hier voor is allereerst noodig, dat wij onze afnemers daadwerkelijk aantoonen, uit ons eigen materiaal kop- paarden te kunnen fokken als 'n Paul, Acron, Bijou en zoovele andere. Knapen als deze zullen onze buitenlandsche afnemers meer respect voor het werk onzer fokkers afdwingen, dan het tot Sint Juttemis invoeren van Belgen of Belgjes, die tegenover deze paarden geen been aan den grond krijgen, een enkele goede natuurlijk niet te na gesproken. Mogen onze fokkers dit ernstig overdenken, en... er naar handelen. A. J. LAKO. de tarwe het mieligst uitgroeit, dus het laagste glutengehalte heeft, verreweg het beste is. Dit is echter voor alle rassen niet gelijk. Het blijkt, dat nog geen gradeering der tarwe, berustend op uiterlijke kenmerken, te geven is, welke een goeden indruk van de bakkwaliteit geeft. Over de uitmalimg kan men zich wel oriënteeren. Een vrij goed gevulde, glazige, vrij harde en droge tarwe zial het meest gewenscht zijn. Hectoliter- gewicht en soortgelijk gewicht geven hier een aanvullenden indruk. De beoordeeling van de bak waarde zal dus steeds een kwestie van onderzoek moeten zijn, hetzij' door middel van een dure bak- proef of van een goedkoopere oriënteerende methode. Het is het vermelden waard, dat schot (geringe percentages), bij het onderzoek der standaardmon- sters van 1936, bij de witte tarwes vaker optrad dan bij de roode. O'oik is het goed nota te nemen van de veronder stelling van den Amerikaanschen graanspecialist Shollenlberger, dat ook na het eventueel opheffen van de Tarwewet de Nederlandsche meel industrie, als gevolg van het feit, dat de Nederlandsche tarwe in het gebruik zoo meegevallen is, voort zal gaan :en goed gedeelte van de benoodigde tarwe uit Nederland zelf te betrekken. Er zullen echter nog e enige natte oogstjaren moeten komen, voordat deze veronderstelling voldoende kracht van waar- S'Cihijnlijkhie id krijgt. Zo-olang in ons land de tarwe niet naar de bak waarde wordt betaald, behoeft de tarweteler zich hieromtrent nog weinig te bekommeren. Wel zal hij moeten trachten door het toepassen van doel matige cultuurmethoden zoowel een hooge opbrengst als een goede kwaliteit van de tarwe te bevorderen. II. Het is. een bekend feit en vele veehouders zullen dit ook wel eens zelf opgemerkt hebben, dat een door streptoooccen veroorzaakte uierontsteking tijdens het droogstaan van de koe lijkt te genezen. Wij zeggen hier expres „lijkt", want echt genezen doet zij niet en wanneer de nieuwe melkgift weer begint, blijkt zij inderdaad niet genezen te zijn en

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 4