LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. zijn uit alle deelen der provincie ingekomen, waar- i uit blijkt, dat voor de bestrijding van deze ziekte i onder het vee in Zeeland groote 'belangstelling bestaat. Ben dezer dagen zal een vergadering worden ge houden met afgevaardigden der medewerkende organisaties, waarin het bestuur zal worden ge ïnstalleerd en zijn: werkzaamheden zal aanvangen. Aardappelteeltregeling 1938. Naar aanleiding van het rapport van de commis sie „consumptie-aardappelen" uit de 3 centrale landbouworganisaties, was het Dagelijksch Bestuur van meaning, dat het overweging verdient de be staande aar'dappelteeltregeling ook voor het jaar 1938 te handhaven. Indien de Regeering niet bereid mocht worden gevonden, deze regeling voor het jaar 1938 te laten voortbestaan, staat het Dagelijksch Bestuur op het standpunt, dat de landbouworganisaties deze dient over te nemen, echter onder voorwaarde, dat een bedrag uit het Land'bouwcrisisfonds wordt beschik baar gestelld. Het Dagelijksch Bestuur sprak zich opnieuw uit tegen een verhooging van de teeltheffing van 30 op 50 per ha. Getracht zal worden, enkele ver beteringen in de voorschriften voor de denaturatie der aardappelen te verkrijgen. Vlassteun regeling. Opgemerkt werd, dat in een recent persbericht over het teeltplan 1938, waarin was vermeld, dat de steunregeling voor het vlas in verband met de huidige marktprijzen is vervallen, niet was mede gedeeld, dat een regeling opnieuw zal worden in gevoerd, wanneer de vlasprijzen 'beneden een zeker minimum dalen. Besloten werd de aandacht van het Landbouw- Coimité hierop te vestigen en pogingen in het werk te stellen om deze toezegging alsnog van den Minister te verkrijgen. Steun bruine boonen. De prijs der bruine boonen is tot een zoodanig niveau gedaald, dat de productiekosten niet worden goedgemaakt. Het Dagelijksch Bestuur acht het gewenscht, dat hiervoor een steunregeling wordt ingevoerd en heeft zich te dien zake tot het Koninklijk Neder- landsch Lanidlbouiw-Cbmi té gewend. Vervroegde opening- der eendenjacht. Een der aangesloten zusterorganisaties heeft bij het Landbouw-Comité aangedrongen op een ver vroegde openstelling van de eendenjacht met een maand, in verband met de schade, welke aan de landbouwgewassen wordt toegebracht. De eenden jacht is dit seizoen in Zeeland geopend van 26 Juli 19-37 tot 5 Februari 1938. Besloten werd het verzoek te steunen. Voorts werd medegedeeld, dat bij voorkomende schade aan landbouwgewassen, ingevolge art. 60 der Jachtwet aan jagers vergunning kan worden verleend om buiten den jachttijd eenden te schieten. Deze vergunningen moeten worden aangevraagd bij den Voorzitter der Wildschadecommiissie te Goes. Proefnemingen op zuivelgebied. 'Heft Dagelijksch Bestuur heeft zijn instemming betuigd met een schrijven, dat de 3 centrale land bouworganisaties en de F. N. Z. hebben gezonden aan den Minister van Economische Zaken om eeri gedeelte va.n den op de melk uit te betalen toe slag uit het Landbouwcrisisfonds te reserveeren, teneinde hieruit de kosten van proefnemingen en onderzoekingen voor het verkrijgen van betere melk- en zuivelproducten en de propaganda voor den afzet van deze producten, te bestrijden. Tuinbouwteeltverguiuiingen. De Mini-ster van Economische Zaken heeft aan het Landbouw-Comité bericht gezonden, dat het intrekken van1 tuinbouwteeltvergunningen, welke zijn uitgereikt aan landbouwers, wier 'bedrijf groo- ter is dan 15 ha, niet in overweging -zal worden genomen, mede in verband met de bezwaren van allerlei aard, welke aan de uitvoering van dezen maatregel verbonden zijn. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. -heeft eer tijds tegen het invoeren Van een dergelijken maat regel, welke groote onbillijkheden zou teweeg brengen, krachtig stelling genomen. Mer riekeuringen Een voorstel van de Provinciale Regelingscom- missi: vc-or de Paardenfokkerij tot uitbreiding van het aantal prijzen en medailles voor de 2jarige merries en van het aantal medailles voor de 310- jari.ge merries, werd goedgekeurd. Volkshoogeschool Bakkeveen. Besloten werd als lid toe te treden van de Volks hogeschool te Bakkeveen (Fr.). Onderzoek kalk toestand van den grond. In de vorige vergadering is 'besloten, een com missi in te stellen voor het onderzoek naar den ka toestand van den grond. In deze commissie zullen 7 personen zitting nemen, benevens de Rijksland'oouwconsulenten en den Rij k-stuinb-ouwconsulent als adviseerende leden. Het onderzoek naar den kalk toestand van den bodem is vooral van beteekenis voor de oudere gronden in Zee-land. De commissie zal een rapport samenstellen, waarin de gebieden zullen worden opgenomen, welke voor bedoeld- grondonderzoek in aanmerking komen. Landbouwdagen Z. L. M. De lanldbouiwdagen der Z. L. M. zullen worden georganiseerd op 14, 15 en 16 Juni. De tentoon stelling van den Kring West-Zuid-Beveland der Z. L. M. zal worden gehouden op 16 Juni 1938 te Goes. Algemeene vergadering Keuringsdienst Zeeland. Besloten werd naar de algemeene vergadering van den Keuringsdienst Zeeland, welke op 18 Febr. a.s. te Goes wordt gehouden', af te vaardigen den heer P. Scheelede Putter te Biezelinge. Postbestelling ten plattelande. (Met den heer Inspecteur van de Posterijen te Middelburg heeft een onderhoud plaats gehad over mogelijke verbetering van de postbestelling op het platteland van Zeeland. Toegezegd werd, dat opnieuw een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid, om de bebouwde kom waarbinnen de tweede bestelling wordt bezorgd, uit te breiden en andere verbete ringen aan te brengen, opdat de bezorging van de poststukken op het platteland zoo snel en zoo rationeel mogelijk kan geschieden. TOEWIJZING VAN BIGGENMERKEN AAN KLEINE BOEREN EN LANDARBEIDERS. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland deelt inzake bovenvermelde toekenning van biggen merken nog het volgende mede: Zooals bekend, zijn voor 1938 aan Zeeland t.b.v. bovengenoemde personen in totaal toegekend 6400 biggenmerken. Voor deze toekenning, welke per persoon hoog stens 2 merken kan bedragen, komen uitsluitend in aanmerking: le. Kleine boeren, a. die een bedrijf hebben van minder dan 5 ha cultuurgrond; b. aan wie niet meer dan 3 mestvarkens zijn toegewezen, en c. aan wie nog geen biggenmerken zijn toegekend. 2e. Landarbeiders, 'aan wie a. niet meer dan 3 mestvarkens zijn toegewe zen, en 1). nog geen biggenmerken zijn toegekend. Bovendien zal een toekenning uitsluitend worden verleend aan. personen, van wie tevens vaststaat, dat zij de te koopen biggen later voor eigen huis slachting zullen bestemmen. Personen die, in ver band met bovenstaande bepalingen, voor een toe kenning van 1 of 2 biggenmerken in aanmerking wensohen te komen, moeten vóór Zaterdag 29 Janu ari a.s., een verzoek hebben ingediend bij de Land bouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland, Afdeeling Veehouderij te Goes. Voor hen, die niet aan de bovengenoemde bepalin gen voldoen, is het onnoodig een verzoek in te dienen. TOEWIJZINGEN VAN KALVEREN EN OSSEN EN TOEKENNINGEN VAN BIGGENMERKEN VOOR HET SEIZOEN 1938. In verband met het feit, dat de toewijzingen van kalveren en ossen, alsmede de toekenningen van bilggenmerken voor het seizoen 1938 aan de geor- ganiseerdun bekend gemaakt zijn, vestigen wij d'e aandacht op enkele punten, welke op de boven bedoelde toewijizingen, resp. toekenningen betrek king helbben. A. Indienen van bezwaarschriften. Zooals op de achterzijde van elke toewijzings- kaart is vermeld, kunnen de georganiseerden binnen 14 dagen nadat de toewij-zirigslkaart in hun beizrit is gekomen, tegen de toewijzing reclameeren door middel van het indienen van een bezwaar schrift bij het Bestuur der L. C. O. v. Zeeland te Goes. In dit bezwaarschrift moet nauwkeurig zijn aan gegeven om welke redenen men zich- bezwaard acht, terwijl bij het indienen van het bezwaar schrift dfoor exploitanten van een bedrijf met 5 of meer dan 5 ha cultuurgrond, een bedrag van 5, en door exploitanten van een bedrijf met minder dan 5 ha cultuurgrond een bedrag van 2,50 gestort meet worden op girorekening 239230 der L. C. O. v. Zeeland te Goes. Kan storting niet plaats vinden, dan moet bij het bezwaarschrift een bewijs van onvermogen worden overgelegd. Alvorens een bezwaarschrift in te dienen, kunnen belanghebbenden op het districtskantoor de vol ledige toewijizingslij stenzoowel van kalveren en ossen als van biggenmerken, ter inzage krijgen, zoOdat zij zich kunnen overtuigen, of hun bezwaren, in aanmerking genomen de andere in hiun district gedane toewijizingen, inderdaad gegrond te achten zijn. In verband hiermede zullen alle toewijzingslijsten tot Zaterdag 29 Januari a.s. op de districtskantoren ter inzage zijn. Tot dezen datum kunnen ook de bezwaarschrif ten Worden ingediend. Nadrukkelijk wijzen wij er op, dat bezwaarschriften waarop de vereischte storting niet is geschied, of waarbij geen 'bewijs van onvermogen is overgelegd, alsmede bezwaar schriften welke na 29 Januari a.s. bij de L. C. O. iniddenen van -bezwaarschriften naar de Belang rijke mededeeiingen", zooal-s deze op de achterzijde van elke toewijteingskaart zijn afgedrukt. [Voor het overige verwijzen wij, betreffende het binnenkomen, -als regel niet meer voor behandeling in aanmerking komen. B. Ter schetsing aanbieden van kalveren. Wanneer de veehouders kalveren willen doen schetsen, dienen -zij de aan de toewijzingskaar t ge hechte aangiftekaart in te vullen en bij hun dis- tric'tssecretaris in te zenden. Deze aangiftekaart dient gefrankeerd te worden met li/2 cent. Niet gefrankeerde kaarten worden aan afzender geretourneerd. Volledigheidshalve wijzen wij er nogmaals op, dat de voor 1937 toegewezen reserve kalveren op de toewijzing 1938 geschetst ktinnen worden. Voor het overige dienen de vaars- en stier- kalveren ter schetsing te zijn aangeboden vóór zij de onderste gewiohtsigrens hebben bereikt. Deze gewich'tsgrens is tot 1 Febr. a.s. vastgesteld op 160 klg, doch zal na dezen datum zeer waarschijnlijk belangrijk worden verlaagd. C. Ter schetsing aanbieden van ossen. De veehouders, aan wie een toewijzing van ossen is verleend, kunnen vanaf heden het toegewezen aantal ossen ter schetsing aanbieden. Het is echter ook geoorloofd, op d'eze toewijzing stierkalveren met een gewicht beneden de 250 kg aan te houden en wel tot een aantal, gelijk aan het toegewezen aantal ossen. Zoodra deze kalveren een gewicht van 250 kg 'hebben bereikt, moeten ze gecastreerd en geschetst zijn op een ossenschets. Tevens is het toegestaan, oim ib.v. eerst het toegewezen aantal ossen te doen schetsen en daarna voor de rest van de periode nog eenzelfde aantal stierkalveren met een gewicht beneden de 250 kg tegelijkertijd aan te houden. D. Het aanhouden van reservekalveren voor 1938. De aantallen reservekalveren, alsmede de tijd vakken, waarin deze (re®ervekalveren -aangehouden mogen worden, zijn op de toewijzingskaart kalveren 1938 vermeld. Volledigheidshalve deelen wij hieromtrent nog mede, dat de reservekalveren zoowel vaars- als stierkalveren mogen zijn en dat deze tot het toe gewezen aantal ongeschetst aangehouden mogen worden. E. Inwisselen van identiteitsbewijzen 1937. Wij deelen nogmaals mede, dat het inwisselen van identiteitsbewijzen 1937 alsnog toegestaan is tot 1 Maart 1938. Dit wil dus zeggen, dat in de plaats van kalveren, welke gedekt zijn dóór identi teitsbewijzen 1937 en welke sterven of geslacht worden, andere kalveren geschetst kunnen worden, mits de identiteitsbewijzen vóór 1 Maart 1938 ter inwisseling zijn aangeboden. W|anneer bovenbedoelde kalveren -na 1 Maart a.s. sterven of geslacht worden, kunnen in de plaats hiervan geen -andere kalveren meer geschetst worden. Bovendien zijn niet inwisselbaar: le. de identiteitsbewijzen van geregistreerde stierkalveren, dus van stamboek- of fokvereeni- gings-stieikalveren en '2e. de identiteitsbewijzen van ossen. F. Toekenning van biggenftierken 1938. Voor wat betreft het indienen van bezwaarschrif ten tegen deze toekenning, verwijlzen wij naar het geen hieromtrent onder punt A is medegedeeld. Verder maken wij d'e fokkers, aan wie een toe kenning van 1 zeug en 7 merken is verleend, er op attent, dat zij verplicht zijn van de geboorte van biggen binnen 4 X 24 uur kennis te geven aan hun dis trie tss ecre tar is Voor het overige dienen thans de -biggen, in ver band met de gewijzigde gewdchtsgrens, van blik- merken te zijn voorzien, zoodra zij een gewicht van 15 kg 'hebben bereikt. Voorde aangifte van geboorte van biggen, dient gebruik gemaakt te word'en van de aangiftekaart, welke aan de toe wijzingskaart is gehecht. Deze aangiftekaart dient gefrankeerd te worden. Met nadruk wijzen wij er op, dat de fokkers ver plicht -zijn, den opzichter, die met het merken dei- biggen is belast, zooveel mogelijk behulpzaam te zij-n. Indien -door schuld of nalatigheid van den fokker, de biggen bij het eerste bezoek van den opzichter niet gemerkt kunnen worden, is bij h-et tweede bezoek van den -opzichter ,een bedrag van ƒ1,— per big verschuldigd, boven het geiwone merkgelid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1938 | | pagina 2