NOORD-BRABANTSCHE MIJ VAN LANDBOUW NOTULEN VERSLAG van den 3en praatavond der Afdeeling Werkendam der Noord-Brab. Mij van Landbouw, gehouden op 13 Dec. 1937, 's nam. 6.30 uur. Opening geschiedde door den Voorzitter, den heer W. G. de Waard. De notulen werden aangehouden. Bij de mede- deelingen komen de kalverschetsen en biggen- merken weer ter sprake en wordt er vooral op gewezen te zorgen, dat er geen toegewezen merken voor het district verloren gaan. Het Hoofdbestuurslid, de heer De Waard, die aan de beurt van aftreding is, wordt by acclamatie her kozen, eveneens zijn plaatsvervanger de heer Janse. Als landbouwkundig adviseur in den zin der Vogelwet 1936 wordt aangewezen de heer A. v. d. Heuvel Bzn. Betreffende indijking Biesbosch zegt de Voor zitter, dat van den Minister het besluit afgekomen is dit werk niet uit te voeren. Door de Maatschappij is een request ingediend vooral ook al, omdat in Zuid-Holland maar steeds doorgewerkt wordt aan de verhooging der dijken, wat een opstuwing van het water naar den Biesbosch tengevolge heeft. By de bespreking van de agenda der Hoofd bestuursvergadering, te houden te Breda, wenschte de heer H. Groeneveld, die voorgedragen werd als lid van de financieele commissie niet voor deze benoeming in aanmerking te komen. Nadat eerst nog de bestelde Staring's Almanak ken uitgereikt waren, kregen we een lezing te hooren van den heer Kistemaker over de voorloopige indruk ken over de Wieringermeerkolonisatie. Op prettige wijze werd in vogelvlucht van het begin der inpoldering af tot heden een overzicht gegeven van hetgeen daar tot stand gekomen is. Gewezen werd vooral op de economische wijze van inrichting der bedrijven. Alles werd nog verduide lijkt door eenige kaarten van den Wieringermeer- -polder. Na de lezing, die met aandacht gevolgd werd, werden nog verschillende vragen gesteld over pacht, methode van bewerken, e.a. welke op duidelijke wijze werden beantwoord. De Voorzitter dankte den heer Kistemaker voor zijn schitterende voordracht en deed hem al vast de belofte, dat de heele vergadering hem nog wel eens een bezoek zal brengen in de Wieringermeer. Ook op deze vergadering traden weer 5 nieuwe leden toe. ais aUraccie werden er nog 4 boterletters verloot, waarvan er twee aan de nieuwe leden kwamen, voorwaar een mooie aanmoediging. Bij de sluiting wenschte de Voorzitter allen een gezellig Kerstfeest toe en een goed begin van 1938. De Secretaris der Afdeeling Werkendam, H. P. v. D. EINDLES LANDBOU WHUISHOUDCURSUS TE WILLEMSTAD. Op Zaterdag 18 December j.l. had te Willemstad de eindles plaats van de Landbouwhuishoudcursus, welke aldaar dit jaar is gegeven. Een zeer- groot aantal belangstellenden woonden deze eindles bij. In de lokalen van de openbare lagereschool te Willemstad, waar de cursus is gegeven, waren ruim 100 dames en heeren bijeen, nr- .net recht kan dan ook worden gezegd, dat deze cvisus, welke vanwege de Noord-Brab. Mij van Landbouw is gehouden, groote belangstelling heeft getrokken. Door de leerlingen was een groot aantal gerechten gereed gemaakt welke tentoongesteld waren. De aardig en fleurig versierde tafels, waarop de diverse schotels waren uitgestald, boden een mooie aanblik. Uit de gesprekken, welke men hoorde, bleek dan Ook, dat de aanwezigen het werk zeer op prijs stelden. Na de tentoonstelling begon de eigenlijke eindles. Onder de aan- '^en waren de Commissie voor het Landbouwhu hderwijs van de Noord-Brabant- sche Mij -a. iouw, de Commissie van Toezicht voor den cui. Wilelmstad, de Burgemeester van Willemstad, w-eïnouder C. Danes en de Raad van de gemeente Willemstad. Voorts de voorzitter van de Mij van Landbouw, de heer P. M. Sneep, en ver scheidene bestuursleden van de afdeeling Willem- - stad en van naburige af deelingen der Maatschappij. De heer P. M. Sneep opende de bijeenkomst. Spr. releveerde het streven der Maatschappij, om in alle opzichten in het belang van de landbouwende bevol king werkzaam te zijn, en deze cursus is een uit vloeisel van dit streven. Voorts bracht hy dank aan den Burgemeester, de wethouders en den Gemeen teraad van Willemstad, voor de medewerking, welke zy aan het totstandkomen van den cursus hebben gegeven. Ook de medewerking van de Z. L. M., waardoor het mogelijk is gemaakt, dat ook in de toekomst cursussen op dit gebied zullen kunnen worden gegeven, wordt dankbaar gereleveerd. Spr. betuigt zijn leedwezen met het feit, dat Mevr. V; d. Veen, de echtgenoote van den Burgemeester, welke ook lid is van de Commissie van Toezicht, niet aanwezig kan zyn, in verband met een ongeval, dat haar is overkomen. Spr. hoopt, dat een spoedige algeheele genezing, haar voor nadeelige gevolgen van dit ongeval zal mogen behoeden. Met den wensch, dat ook deze cursus weer zal mogen bijdragen tot verbetering van de levensom standigheden ten plattelande, opent spr. de bijeen komst. De voorzitter van de Commissie voor het Land- bouwhuishoudonderwijs, de heer M. P. van Nieuwerf- huijzen, neemt dan de leiding der vergadering op zich, en geeft aan de leerares, mej. Dekker en den leeraar, den heer v. d. Slikke gelegenheid, tot het stellen van vragen aan de leerlingen. Hierbij blijkt, dat allen van het genoten onderwijs, heel wat heb ben geleerd. Op verzoek van den heer Van Nieuwenhuijzen, reikt vervolgens de Burgemeester van Willemstad, aan de leerlingen, welke allen zijn geslaagd, het diploma met de puntenlijst uit. De Burgemeester brengt dan dank aan de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, voor het initiatief, dat door haar is gé- nomen, en deelt mede, dat het Gemeentebestuur van Willemstad in principe gaarne bereid is, ook in het vervolg steun te verleenen aan het totstandkomen van dergelijke cursussen. De Voorzitter der Maatschappij richt dan het woord tot de leerlingen en wenscht hen geluk met het behaalde diploma. Hij legt er den nadruk op, dat deze cursus het begin kan zijn, van verdere bekwaming op het gebied der huishouding en spoort aan tot het organiseeren van meer gespecialiseerde cursussen. Hiervoor is een vereenigïngsverband zeer gewenscht. Spr. vestigt daarom de aandacht op de Afdeelingen van de Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen in de omgeving, en adviseert tot aansluiting. Ook mej. Dekker, de leerares, wènscht de leerlin gen geluk en hoopt, dat zij het bij deze cursus niet zullen laten, doch zullen trachten zich verder te bekwamen voor de taak, die hen later in het leven wacht. De heer v. d. Slikke sluit zich daarbij aan, en wijst ook ,op het nut van organisatie, in het midden latend, bij welke organisatie men aansluiting kan zoeken. Nadat een der leerlingen aan leerares en leeraar dank heeft gebracht, voor het genoten onderwijs en de goede omgang, breekt de heer G. N. de Lint nog een lans voor het organiseeren van een nieuwe cur sus te Willemstad voor het komende jaar. Hiermede is het officieele gedeelte van deze mid dag beëindigd. Velen der aanwezigen genoten daarna nog van de thee en versnaperingen, welk.e door de leerlingen werden rondgediend, en bleven nog een tijd bijeen. Door de leerlingen werden nog enkele zangnum mertjes en voordrachten ten beste gegeven, welke bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen. Met deze goed geslaagde eindles, waarop allen een beeld konden krijgen van het goede onderwijs, dat op een dergelijke cursus wordt gegeven, behoort deze cursus weer tot het verleden. Mogen nog vele cur sussen in te toekomst volgen. VEETEELTDAG IN NOORD-BRABANT. De eerste veeteeltdag, welke in onze provincie zal worden gehouden, belooft een groot succes te worden. Het programma, dat daarvoor is opgesteld, is er dan ook wel voor geschikt, de belangstelling van de veehouders in onze provincie te trekken. De lezing van Prof. Bakker te Wageningen over de voornaamste bloedlijnen in het Friesch-Hol- landsch Veeslag behandelt ongetwijfeld een onder werp, waarnaar alle aanwezigen met groote aan dacht zullen luisteren. De gelegenheid tot gedachtenwisseling na die lezing geeft aan toehoorders de gelegenheid, nog eens nadere vragen en opmerkingen te maken. En last not least de film: „Wat Nederland biedt op Rundveegebied", een film, welke door haar goede opname en door hetgeen zij op het terrein van de veefokkerij laat zien, ten volle de belangstelling van een ieder, al of niet veefokker, waard is. Werkelijk, van een bezoek aan deze veeteeltdag op Dinsdag 18 Januari, 's namiddags om 1 uur, in het Casino te Breda, is de moeite waard. Komt eens een dag uit de dagelijksche sleur van het leven op de boerderij. Verruimt Uw kennis. Houdt Dinsdag 18 Januari a-s. vrij voor den Vee teeltdag. N.V. DESTRUCTOR N. C. B. Het thans heerschende mond- en klauwzeer maakt ook in Noord-Brabant en Limburg zeer veel slacht offers. Om dit ten overvloede duidelijk te maken, willen wij eenige cijfers hierover geven: In de maanden September, October en Nov em bei- van het jaar 1936 werden door ons verwerkt 3693 stuks cadavers, terwijl in deze zelfde maanden van dit jaar zijn verwerkt 6010 stuks. Als gestorven aan mond- en klauwzeer werden hiervan aangegeven 1906 stuks, terwijl in de afgeloopen dagen van 1 December tot en met 8 December nog werden opgehaald 329 stuks als gestorven aan mond- en klauwzeer. Het is -vrij zeker, dat ook nog vele slachtoffers van mond- en klauwzeer zich bevinden onder het niet als zoodanig opgegeven vee, uit stallen, waaruit de ziekte zelf reeds is geweken. Van het totale aantal mond- en klauwzeer- cadavers waren 450 koeien en vaarzen en 1150 kalveren. Het is te vreezen, dat de ziekte nog lang niet is uitgewoed en bovendien van het meeste vee in den loop der maanden nog vele stuks als gevolg der doorstane ziekte zullen worden opgeruimd. In het algemeen hebben wy kunnen constateeren, dat de ziekte streeksgewijze zich uitbreidt, terwyl enkele plaatsen veel sterker worden getroffen dan andere, terwijl tegelijkertijd byna in geheel Noord-Brabant en Limburg hier en daar enkele sterfgevallen op treden. In het begin der ziekteperiode waren de sterf gevallen het meest in hot land van Heusden en Altena en in het zuideilykste gedeelte van Limburg. Vanuit deze streken schynt de ziekte zich voort te planten voornamelijk naar Waalwijk en omgeving en verder naai- Zevenbergen en het Westen, waarbij het hoogtepunt bereikt werd in de gemeente Wouw, waar zeer veel sterfgevallen zich hebben voor gedaan. De laatste weken wordt de ziekte erger in de streek van Wouw naar Alphen. In de laatste dagen zijn er weer meer sterf gevallen in de Acht-Zaligheden. Intusschen was ook in Maas en Waal bezuiden de Maas., in de streek tusschen Oss en Cuyk, het aan tal sterfgevallen zeer toegenomen en is ook thans daar nog een groote sterfte. In Zuid-Limburg is het aantal sterfgevallen regel matig hoog gebleven, hoewel het in de laatste weken wel iets minder schijnt te worden. Tot nog toe is in Midden-Brabant de sterfte slechts hier en daar opgetreden en is het te hopen, dat de ziekte zich daar niet meer zal uitbreiden. Wij stellen ons voor, om, nadat de ziekte hoofd zakelijk is geweken, een uitgebreide lij^t te publi- ceeren, waarin het aantal sterfgevallen per ge meente wordt vermeld. De opbrengst der huiden is de laatste .maanden steeds lager geworden, zoodat wij thans ppg kunnen betalen voor: paarden 6 per stuk; veulens ƒ4,30 per stuk; koeien 12 cent per pond; graskélveren 13 cent per pond; nuchtere kalveren 16 cent per pond. gib van de Algemeene Vergadering der Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw, •gehouden op Dinsdag 14 December 1937, te Breda. (2. Vervolg.) Zooals gebruikelijk, doet de Voorzitter vervolgens de hierna volgende mededeelingen Behalve de onderwerpen, welke ik reeds in mijn openingswoord behandelde, wil ik U nog mede- deeling doen van eenige feiten, welke hebben plaats gehad en van de voornaamste punten van behande ling en genomen besluiten door Uw Dagelijksch Bestuur, sinds de te Willemstad gehouden algemeene vergadering op 20 Juli j.l. Strykgeld. Naar aanleiding van een "'desbetref fend schrijven van de Z. L. M. aan het K. N. L. C. werd besloten ons niet voor geheele afsdbaffing van strijkgeld bij publieke verkoopingen te11 verklaren, omdat het inzetsysteem 'zekere voordeelefi bezit zoo wel voor kooper als verkooper, daar een goede inzet een waardebepaling van het goed inhoudt. Het Zeeuwsche systeem waar inzet en definitieve verkoop op denzelfden dag plaats vinden, geeft echter die voordeelen in veel mindere mate. De wenschelijkheid is uitgesproken om aan die uitwassen van het systeem paal en perk te stellen, b.v. door het eischen van solide borgen voor den inzetter. Waaneer de nadeelen van het systeem kunnen worden weg genomen, is het gewenscht, dit systeem te,behouden. Groote bezorgdheid over de toekomst voor den NederlandfSehen landbouw), werd geuit in een schrij- van van een der zusterorganisaties aan het K. N. L. C. Volgens haar dreigt dat gevaar mede uit den landbouw zelf, omdat zeer veel boeren de crisismaat regelen beu zijn en zulks ook uiten, waardoor zy. medewerken aan de afbraak van den landbouwsteun, daarop door niet-landbouwkringen wordt aange stuurd. Uw Dagelijksch Bestuur heeft zich accoord ver klaard met het voorstel om zooveel mogelijk actie te voeren om den nog steeds noodigen landbouw steun te behouden. Een demonstratie met aardappelsorteermachines, welke door onze Werktuigencommissie werd georga niseerd en gehouden te Steenbergen op 5 October j.l. kan als zeer geslaagd worden beschouwd. Eveneens de demonstratie met den auto-trekker van Prof. Visser, gehouden op 26 November 1937 te Klundert, voorafgegaan door eene door dezen gegeven uiteenzetting, waardoor de veelzijdige en goedkoope gebruiksmogelijkheden van dergelijke trekkers is aangetoond, kan als geslaagd worden beschouwd. Dergelijke demonstraties dragen ongetwijfeld bij aan de technische verbetering van ons bedrijf waar door de rentabiliteitskansen worden verbeterd. Ter bevordering van datzelfde doel werden cur sussen in kennis van landbouwwerktuigen georga niseerd. Deze zullen worden gehouden te Dintel-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 9