NOORD-BRABANTSCHE M,J VAN LANDBOUW BRABANTSOHE ZUIVELBOND. WEEKOVERZICHT. BOERINNENBOND. Vergadering te Werkendam. Zooals iwij reeds in het vorig nummer publiceer den, zullen in het Land van Altena en de Langstraat plaatselijke vergaderingen worden gehouden, om de vorming van plaatselijke afdeelingen in dat gebied te bevorderen. Door omstandigheden, kon in de afgeloopen week van het houden van die vergaderingen niets komen. Thans wordt daarmede echter een begin gemaakt. Te Werkendam zal een vergadering worden gehouden op Dinsdag 16 November a.s., 's middags om 2/2 uur, in het Nutsgebouw te Werkendam. Daar zal getracht worden een plaatselijke afdee- ling Werkendam en een plaatselijke afdeeling Nieuwendijk, op te richten. Alle dames, die zich op de vergadering te Nieu- wendijk van 28 October hebben opgegeven als lid, en die in de omgeving van Werkendam en Nieuwen- dijk wonen, worden natuurlijk in de eerste plaats verwacht. Voorts zijn alle belangstellenden, die iets meer van het werk en het doel van den Bond willen hooren, van harte welkom. Wij rekenen erop, dat het leden tal in Werkendam en Nieuwendijk door deze ver gaderingen sterk zal worden vergroot. Er zijn zoovele dames, die vóór het lidmaatschap in aan merking komen, dat het niet moeilijk moet zijn het aantal leden in het Land van Altena te verdubbelen. Zooals wij reeds schreven, ieder is welkom, en wie eenmaal gehoord heeft, wat de vereeniging zich ten doel stelt en eens een vergadering heeft bezocht, is zeker overtuigd van het feit, dat de oprichting vaii een boerinnenbond reeds veel eerder had moeten geschieden. Laat dus alle vrouwen en meisjes uit het Land van Altena, Dinsdag a.s. te Werkendam bijeen komen. Zij zullen er een onderwerp hooren behan delen, dat ook voor hen van belang is. Langstraat. Ook in de Langstraat zal binnenkort een vergade ring worden gehouden. Wij behoeven hier niet in herhalingen te treden, doch willen er nog wel even de aandacht op vestigen, dat ook die vergadering voor ieder toegankelijk zal zijn. Aangezien de datum van die vergadering nog niet is vastgesteld, zullen in de Langstraat een groot aantal personen schriftelijk worden uitgenoodigd om die bespreking bij te wonen. Mocht U echter geen uitnoodiging hebben ontvangen, dan bent U toch van harte wel kom. Het is ons niet mogelijk een ieder een uit noodiging te zenden. Informeert dus eens bij Uw kennissen, wanneer de vergadering plaats vindt en komt U dan ook eens luisteren. Afdeelingen in West-Brabant. In den Westhoek zijn thans de volgende afdeelin gen opgericht: Afd. Fijnaart en Willemstad, secr. Mej. C. J. Bom Pd., Oudemolen. Afd. Steenbergen, secr. Mej. S. Timmers Jd., Kruis- poort, Steenbergen. Afd. Lage Zwaluwe, secr. Mej. D. Spuijbroek, Haven straat 13, Hooge Zwaluwe. Afd. Zevenbergen, secr. Mevr. G. MaasEijbers, Azelmastraat 7, Zevenbergen. Afd. Dinteloord, voorzitster Mej. T. Vogelaar Jd., Mariapolder, Dinteloord. Het aantal leden in West-Brabant bedraagt momenteel 134, zoodat het aantal, waarmede begon nen is, ruimschoots is verdubbeld. Hieruit blijkt wel de groote belangstelling voor den Boerinnenbond Ieder, die nog geen lid is, spreekt toch wel eens een lid. Laat U eens inlichten, bezoekt eens een ver gadering van een plaatselijke afdeeling, en wordt lid. De plaatselijke afdeelingen nemen gaarne leden aan, terwijl tevens het Bureau der Maatschappij te Zevenbergen, nieuwe aanmeldingen in ontvangst neemt. Iedere vrouw en ieder meisje op het platteland zal zich in een afdeeling van den Nederiandschen Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen thuis- voelen. DEMONSTRATIE MET AUTO-TREKKERS. Reeds verscheidene malen zal men hebben gelezen over den auto-trekker van Prof. Visser. Op meerdere plaatsen is door het Instituut van Land bouwwerktuigen en Gebouwen te Wageningen een demonstratie met dit werktuig gehouden. Zooals bekend zal zijn, wordt een omgebouwde auto als motortrekker gebezigd. De belangstelling voor deze demonstraties in andere deelen van het land is zoo groot gebleken, dat het zeer gewenscht scheen, dat ook in het Zuidelijk deel van het land, een dergelijke demon stratie werd gehouden. De plannen daarvoor zijn thans in een verge vorderd stadium. De Zeeuwsche, Hollandsche en Noord-Brabantsche Maatschappijen van Landbouw, 'zullen in samenwerking met de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in het Rentambt Niervaart te Klundert, en mot den zeer gewaardeer- den steun van Prof. Visser, een demonstratie organi- seeren met den auto-trekker. Deze demonstratie zal worden gehouden op Vrijdag 26 November a.s. op een terrein in de gemeente Klundert. De juiste plaats zal in het nummer van volgende week nog nader worden bekend gemaakt, terwijl dan ook het aanvangsuur zal worden vermeld. De demonstratie belooft zeer belangwekkend te worden, aangezien naast don auto-trekker van het Instituut voor Landbouwwerktuigen, tevens de auto-trekker van den heer Majoor te Stadskanaal zal worden gedemonstreerd. Een ieder, die belang stelt in machines en werk tuigen voor den landbouw, moet deze demonstratie gaan bijwonen. Het bezoek aan deze demonstratie zal wel toonen, dat de auto-trekker ook in Noord-Brabant groote belangstelling heeft weten te wekken. Let U op het volgende nummer van het Landbouw blad. Dan publiceeren wij plaats en tijd van de demonstratie met eventueele nadere bizonderheden. Bijeenkomsten. 'Het Bestuur v'-an den Brabantschen Zuivelbond besloot in dit najaar weder bijeenkomsten te hou den, waarover het volgende kan worden mede gedeeld 1. Woensdag 17 November, 's middags half drie te Breda, in ,,De Poort van Kleef", Markt, voor de fabrieken te Bavel, Beek bij Breda, Chaam, Dorst, Made, Oosteind, Oosterhout, Princenihage, Rijsber- gen, Teteringen, Ulvenhout, Wagenberg en Zeven- bergschen Hoek. Voorzitter: de heer H. P. de Jong te Dongen. 2. Vrijdag 19 November, 's middags half drie, te Roosendaal, in Hotel „Neerlandia", Stationsstraat, voor de fabrieken te Etten, Hoeven, Huijbergen, Roosendaal, Sprundel en Wouw. Voorzitter: de heer Joh. M. Vos te Roosendaal. 3. Woensdag 24 November, 's middags half drie te Tilburg, in „De Looiersbeurs" (Remmers), Heu vel, voor de fabrieken te Baarle-Nassau, Capelle, Castelré, Dongen, Gilze, Raamsdonk, Riel, Rijen, Tilburg en Ulicoten. Voorzitter: de heer G. J. van Poppel te Gilze. 4. Vrijdag 26 November, 's middags half drie, te Boxtel, in Hotel Riche, voor de fabrieken te Beek en Donk, Bergedjik, Boxtel, Erp, Gemonde, Haaren, Mill en Oisterwijk. Voorzitter: de heer P. J. G. Aarts te Bergeijk. 5. Dinsdag 7 December, 's mid'dags half drie, te 's 'Hertogenbosch, in Hotel „Noord-Brabant", Markt, voor de fabrieken te Den Dungen, Drunen, Helvoirt, Herpt, 's Hertogenbosch, Lith, Megen, Oss, Vlijmen. Voorzitter: de heer H. P. de Jong te Dongen. Op deze bijeenkomsten zal Ir. A. Th. Ariëns, Rijksveeteeltconsulent te Ginneken, spreken over: „Wat kan de zuivelfabriek doen, om een doelmatige en voordeelige veevoeding te bevorderen?" De bijeenkomsten kunnen worden bijgewoond door de bestuursleden, commissarissen, adviseurs en directeuren der aangesloten fabrieken, alsmede door de buitengewone leden van den Brabantschen Zui velbond. Ook andere personen hebben toegang, mits ze door den voorzitter of den directeur van een aan gesloten fabriek worden geïntroduceerd en de namen tevoren mondeling of schriftelijk aan den voorzitter der bijeenkomst of aan den Brabantschen Zuivelbond zijn medegedeeld. Is iemand op den voor hem bepaalden dag ver hinderd, dan kan hij desgewenscht in een andere plaats de bijeenkomst bijwonen. Het zijn besloten bijeenkomsten, zoodat vertegenwoordigers van de pers niet kunnen worden toegelaten. Het Bestuur van den Brabantschen Zuivelbond vertrouwt, dat allen, voor wie deze bijeenkomsten worden georganiseerd, tot de deelnemers mogen worden gerekend. Wijl velen weder bijtijds moeten vertrekken, zal op den aangegeven tijd begonnen worden. In een gedeelte van de oplaag van ons vorig blad konden wij nog juist vermelden, dat de maat, waarin aardappelen ter denaturatie kunnen worden aangeboden, is verlaagd van 40 tot 35 mm. De Minister van Economische Zaken heeft dit besluit op herhaald aandringen van de landbouw organisaties genomen, aangezien de aardappelen van oogst 1937 klein van stuk -zijn. Dit besluit is vooral van belang voor de verbou wers van Zeeuwsche Blauwe en Zeeuwsche Bonte, daar deze aardappelsoorten in het algemeen, en dit jaar in het bijzonder, klein van stuk zijn. Alhoewel wij betreuren, dat de andere denaturatie- tvoorschriften voor oogst 1937 ongewijzigd blijven, is door bovenbedoeld besluit toch eenigermate aan onze bezwaren tegen de bestaande voorschriften der denaturatieregeling t egemoetgekom en De drie centrale landbouworganisaties hebben den Minister van Economische Zaken verzocht, maat regelen te willen nemen in het belang van den boteraf/.ot, o.m. het invoeren van een menggebod van boter en margarine. Tot nog toe zijn van Overheidswege geen maat regelen genomen, waardoor het mengen van boter en margarine onmogelijk wordt gemaakt. Dit heeft tot gevolg, dat verschillende bedrijven thans weer bezig zijn, vrijwillig een zeker percen tage boter door de margarine te mengen, hetgeen een bedreiging van den reëelen boterhandel vormt, daar hierdoor een product in den hanldel wordt ge bracht, dat grootendeels uit margarine bestaat, doch dat niettemin kan worden aangeduid als een product, dat beter is dan margarine, omdat het een zeker percentage boter bevat. Dit mengproduct kan een plaats tusschen de boter en de margarine innemen, welke beide producten schaadt in den verkoop en vooral nadeelig is voor den boterverkoop, daar het vaak onder fantasie namen en als keukenboter bij de consumenten aan huis wordt aangeprezen, zonder dat deze voldoende kunnen weten, wat ze koopen. Dit is ook het geval met margarine, welke een lager percentage boter bevat en derhalve officieel uitsluitend als margarine moet worden verkocht, doch als „betere" margarine in den handel wordt gebracht. Het eene zoomin als het andere is in het belang van den reëelen handel, die zich dan ook niet met dit soort producten inlaat. Ook het belang van den consument is er niet mede gediend, daar hem elke prijscontrole op deze meng sels ontgaat en het is dan ook veel beter, dat degene, die niet uitsluitend boter kan of wil koopen, daarnaast zuivere margarine koopt, zoodat hij pre cies weet, wat hij krijgt voor zijn geld. Op grond van bovengenoemde overwegingen heb ben de organisaties dan ook ten sterkste bij den Minister er op aangedrongen, het mengen van boter en margarine onmogelijk te maken. In ons vorig overzicht deelden wij mede, dat met ingang van 1 November j.l. de crisisheffing op het rundvleesch geheel is afgeschaft. De Minister heeft er in een desbetreffend pers bericht op gewezen, dat hij dezen maatregel heeft genomen met de bedoeling, de afschaffing van heffing ten goede te doen komen aan den consument, in den vorm van een verlaging der vleeschprijzen. Wlij hebben dan ook de verwachting uitgesproken, dat aan de bedoeling van den Minister zou worden voldaan, d'och zijn hierin zeer teleurgesteld door de mededeeling van den Ned. Slagersbond in de groote bladen, dat momenteel dë marktpositie zoo is, dat de consument geen algemeene verlaging der rund- en kalfsvleeschprijzen mag verwachten. Men zou nu denken, dat een storm van protesten in de bladen zou opgaan, daar door de slagers steeds is beweerd, dat het vleesch niet goedkooper aan het publiek kon worden verkocht, omdat er een crisis heffing bestond en deze het vleesch duurder maakte. Wij hebben van protesten echter niets vernomen. Hieruit blijkt weer zonneklaar, dat een maatregel van Overheidswege, om een prijsregeling der land bouwproducten tot stand te brengen waardoor de boer slechts zijn productiekosten en som's nog minder krijgt vergoed allerwege tegenkanting ondervindt, omdat deze de kosten van levensonder houd iets zou verhoogen, terwijl tegen de hooge kosten van distributie, welke o.i. als oorzaak der te hooge vleeschprijzen moet worden aangemerkt, geen protest wordt vernomen. Wij blijven dan ook van meening, en zijn daarin door het bovenstaande opnieuw gesterkt, dat de hooge kosten der distributie en niet de prijs, welken de boer voor zijn producten ontvangt, de kosten van levensonderhoud hoog houden. Hierop kan van landbouwzijde niet voldoende de aandacht worden gevestigd. Na Ingewonnen advies van de drie centrale land bouworganisaties en de F. N. Z., heeft de Minister van Economische Zaken besloten, voor het iaar 1938 de kalvertoewijzing te verruimen. De toewijzing van vaarskalveren zal verhoogd worden met 25.000 stuks en mitsdien van ca. 350.000 gebracht worden op ca 375.000. In de bestaande ossentoewijzing zal geen wijziging worden gebracht. Hierbij werd in zooverre van het bedoelde advies afgeweken, dat in plaats van een verruiming van 10 een verhooging van ruim 7 voldoende werd geacht. Bij het nemen van deze beslissing is rekening gehouden met de vleeschpositie, de zuiVelpositie en de moeilijkheden, gerezen bij de uitvoering van de huidige teelt regeling. Aangezien de verhoudingen van de rundvleesch- en zuivelmarkt voor een verdere toekomst dan 1938 geenszins voorspeld kunnen worden, zal de regeling betreffende de toewijzing voor ossen en vaarskalve ren voor 1939 te zijner tijd opnieuw onder de oogen moeten worden gezien. In de Memorie van Antwoord inzake de begroo ting van financiën voor 1938, wordt onder het hoofdstuk „dienst der domeinen'1' medegedeeld, dat een onderzoek naar de rijpheid voor inpoldering van gronden in het Sloe en in het verdronken land van Saaftingen, nog korten tijd geleden is ingesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 3