m AKKERBOUW. DE NIEUWE POOT AARD APPELBEW AAKPLAATS VAN DE Z. L. M. TE AXEU. Het bewaren van pootgoed in moderne glazen poterbewaarplaatsen heeft, vooral in die streken waar de aardappelcultuur speciaal is ingesteld op de pootgoed winning, meer en meer ingang gevonden. Aan een dergelijke bewaring zijn dan ook belang rijke voordeelen verboriden, daar men in de gelegen heid is gedurende den winter het pootgoed op geregelde tijden na te zien, terwijl het zetgoed mooi voorgekiemd met korte stevige spruit kan worden uitgepoot. Bij de bewaring aan het licht wordt n.l. de ontwikkeling van de kiem geremd, waardoor een niet te lange, krachtige spruit wordt verkregen, wat zeer gewenscht is voor het verkrijgen van een regel matig gewas. Door het voorkiemen is men tevens in staat het gewas vroeger te rooien dan anders het geval kan zijn, waardoor de winning van een gezonde nateelt onder overigens gelijke omstandig heden wordt bevorderd. Reeds geruimen tijd werd onder de landbouwers uit Axel e.o. de behoefte gevoeld aan een centraal gelegen poterbewaarplaats in deze gemeente. Na eenige inleidende besprekingen werd dezen zomer door een aantal landbouwers, leden der Z. L. M., te Axel besloten een poterbewaarplaats te stichten. Een perceel grond, even buiten de ge meente Axel, gelegen aan de Kanaalkade in de on middellijke nabijheid van den weg Axel—Hulst werd aangekocht, waarna met de bouw kon worden begonnen. De bouw van de bewaarplaats heeft een zoodanig vlot verloop gehad, dat deze nog voor den winter in gebruik kon worden genomen. EEN FRIESCHE NAJAARSEXCURSIE. (Een praatje over aardappelsorteering.) (Vervolg. In het Landbouwblad van 4 December j.l. behan delde ik de Friesche methode van inkuilen en, in aansluiting daarop, zou ik nog Uw aandacht willen vestigen op het transport van aardappelen en het sorteeren daarvan, speciaal van het pootgoed. Reist men in October en November door onze provincie, dan is het algemeen bekend, dat het bie- tenvervoer den weg beheerscht. In Friesland zijn het in dien tijd de aardappels. Overal, zoowel op de havenplaatsen als aan de stations, ziet men ze bezig met het inladen van keurig geplombeerde zakken, welke allen zijn voorzien van een handelsmerk. Paardentractie ziet men op de wegen opvallend weinig. De auto beheerscht daar, nog meer dan hier, het wegvervoer. Wagens op luchtbanden, die men daar ook al vrij veel ziet, zijn van lichtere construc tie dan in Zeeland. Dit laatste vindt zeer waar schijnlijk zijn oorzaak in het lichtere paardentype. Het sorteeren van de aardappelen geschiedt op het veld, maar ook zeer veel in speciaal daarvoor gebouwde sorteerinrichtingen. Velen, die hun con sumptie nog niet willen of kunnen verkoopen, sor teeren hun veldgewas in 3 maten, kriel, poters en consumptie. Het pootgoed gaat dan vaak weer verder naar de sorteerinrichting voor hersorteering, om daarna af te leveren. Het allergrootste sorteerbedrijf is wel dat van de Z. P. C. te Harlingen. Hoewel het den leden vrij staat zelf hun product te sorteeren, sturen toch zeer velen hun aardappelen naar de sorteerinrichtingen, wat begrijpelijk is, ge zien de hooge eischen die de keuringsdienst stelt. Het zijn niet alleen de kleine maar ook veel groote verbouwers, die hun pootgoed naar de sorteer inrichtingen sturen. Dij ons bezoek was het Z. P. C.-bedrijf in vollen De bewaarplaats is geplaatst in de richting Noord- Zuid en voorzien van bovenbelichting en centrale verwarming, zoodat aan alle eischen, welke een möderen bewaring stelt, is voldaan. In verband met de wenschelykheid dat in de bewaarplaats slechts één model poterbak wordt ge bruikt om een ongelijkmatige belichting der bak ken te voorkomen is een aantal poterba.kken aan gekocht. Het beheer van de poterbewaarplaats berust bij het Bestuur, dat is samengesteld uit de heeren J. den Hamer—Jansen, Voorzitter, Adr. Scheele, Vice- Voorzitter, Iz. de Feijter Wzn. Secretaris-Penning meester, P. Koster Mzn. en Corn. Hamelink. Voorzitter en Secretaris hebben het dagelyksch toezicht en dragen er zorg voor, dat het inbrengen, omzetten, etc. der bakken een vlot verloop heeft. Tevens heeft men bakken voor ontsmetting der poters aangeschaft, zoodat desgewenscht tegen bil lijk tarief het pootgoed kan worden ontsmet tegen Rhizoctonia. In de bewaarplaats wordt uitsluitend goedgekeurd pootgoed bewaard, hoofdzakelijk van de rassen Bintje", Industrie en Roode Ster. Voor de bewaring van pootgoed in deze nieuwe modern gebouwde bewaarplaats bestaat reeds het eerste jaar zooveel belangstelling, dat aan alle aan vragen niet kon worden voldaan en verschillende perso'nen moesten worden teleurgesteld. Naar wij vernemen zal Ter Neuzen het goede voorbeeld van Axel volgen en is men voornemens dezen zomer aldaar eveneens een dergelijke bewaar plaats te bouwen. 'Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats aan degenen die het initiatief hebben genomen om in Axel deze bewaarplaats te doen bouwen en aan de aannemers de heeren P. A. van Hoeve en Zoon te Axel, die een bewaarplaats hebben opge leverd, welke aan de meest moderne eischen voldoet en uitmunt door een practische en degelijke bouw. gang. Twee groote sorteerders, elk voorzien van de noodige leesbanden, waren in werking. Eén van deze machines, de grootste, had 5 zeeften onder elkaar, kon dus in 6 partijen sorteeren, waar voor dan 3 leesbanden noodig waren. Onder alle zeeften bevond zich een beweegbare installatie, waaraan een rubberband was verbonden, die tegen de onderzijde van de zeeften liep en daardoor de aardappelen, die in de zeeften bleven hangen, keurig omhoog drukte. Op deze wijze konden ze de zeeften goed schoon houden en het schudtempo kon iets vertraagd worden, wat ook de sorteering weer ten goede kwam. Deze nieuwigheid lijkt ons beslist een groote ver betering. Momenteel loopen er 2 van dergelijke machines in Friesland welke zijn gemaakt door den heer Dijkstra, smid te Sint Jacobi Parochie. Het Z. P. C.-bedrijf is gelegen aan groot vaarwater, maar ook een spoorlijn loopt langs de loods. In 't volle seizoen werken er circa 75 menschen. Het zijn vooral de leesbanden die veel personeel vragen. Het geheel maakt op den bezoeker een grootschen indruk. Een praohtbedryf Toch zouden we anderen te kort doen, als we niet aanstonds hieraan toevoegden, dat ook vele handelaren over een prachtige sorteerinrichting be schikken. Zooals reeds eerder aangehaald, geschiedt de aanvoer van de telers hoofdzakelijk per auto. Nu zou een dergelijke aanvoer ten onzent geschieden in ongesloten 70 kg-zakken, ma-"-" daar zag ik veel aanvoer in 50 kg-zakken en, aangezien ze ook on gebonden waren, per zak dus 40 hoogstens 45 kg. Toen ik hierover een opmerking maakte, vertelde men mij, dat velen de kleinere zakken prefereeren om gemakkelijker, zoo noodig met minder personeel, te kunnen laden. Persoonlijk ben ik van het nut van het gebruik van kleine zakken, voor den aanvoer althans, nog niet overtuigd, maar mogelijk kan dit liggen aan het onvoldoende kennen van de plaatse lijke omstandigheden Verder is het mij opgevallen, dat bij het gebruik van de smallere zakken, 12-tandsch rieken worden gebruikt. De 9-tander, zooals die hier algemeen in gebruik is, schijnt in Friesland te hebben afgedaan. De 12-tander heeft by het opscheppen ongetwijfeld voordeelen, maar ik kan me voorstellen, dat alleen by omzetten de 9-tander ook weer voordeelen geeft. We hebben nu twee 12-tandsch rieken aangeschaft en hopen er dezen winter verschillende werkzaam heden mte te laten verrichten. Dat het personeel er al aanstonds sceptisch tegenover stond, zult u wel willen aannemen. Wat verder in enkele sorteerinrichtingen ook nog opviel, was het lage percentage geschonden aard appelen. Mogelijk dat het juist prachtpartijen waren, die ik zag sorteeren, maar men maakte mij er opmerkzaam op, dat de aardappellichter zeer goed werk levert. Algemeen was men over dit werktuig tevreden, iets wat wy, Zeeuwen, niet kunnen na zeggen. Door het percentage gestoken of gesneden knollen omlaag te drukken, heeft men niet alleen het voor deel van meer aardappels over te houden, maar men kan ook vlugger sorteeren. Men legt zich in Friesland vooral toe op ondiep poten, bij een ryenaf stand van 68 cm. Onder deze omstandigheden levert de „aardappellichter" b.st werk. Onze hoofdfout zit in het te diep planten. Of we in de toekomst nu ook maar ondiep moeten gaan poten, om gemakkelijk te kunnen rooien, zou ik voorloopig nog niet graag durven adviseeren. De grondsoort speelt hier natuurlijk een woordje mee. Proeven in deze richting zyn echter alleszins aan te bevelen. Velen maken in de maand Juni of Juli een trip naar het Noorden, maar wat ik dit najaar op myn tocht door Friesland zag, is m.i. voldoende om Uw belangstelling daarvoor te vragen. Zij, die interesse hebben voor de werkwyze van rooien, sorteeren enz., kan ik een najaarsexcursie ten zeerste aanbevelen. Het komt me voor, dat het coöperatief bewaren van het pootgoed in Zeeland verder is doorgevoerd dan in Friesland. Gezien reeds dit resultaat, wil ik de vraag stellen, of het geen aanbeveling zou ver dienen om de mogelijkheid van coöperatief sortee ren, zooals dit hier en daar al geschiedt met de granen, eens nader onder de oogen te zien. We heb ben reeds kunnen waarnemen, dat verschillende handelaren op Zuid-Beveland althans dit jaar tot aankoop van groote sorteerders zijn overgegaan. De georganiseerde landbouw zal zich eens ernstig moeten afvragen wat in deze richting gedaan moet worden. In het gecentraliseerd sorteeren zit ongetwijfeld perspectief. g DE VERBOUW VAN SUIKERBIETENZAAD. Op 4 November j.l. werd door den Inspecteur van den Landbouw en het Landbouwonderwijs, den heer Ir. D. S. Huizinga, te Breda een vergadering belegd van deskundigen, om de moeilijkheden te bespreken, welke in West-Noord-Brabant gerezen waren by den verbouw van suikerbietenzaad. Deze moeilijk heden bleken daarin te bestaan, dat het in 1937 te velde staande suikerbietenizaad voor een zeer hoog percentage was aangetast door de vergelingsziekte. Deze ziekte werd door het veelvuldig optreden van de bietenluis verspreid naar naburige bietenvelden, welke vaak in ernstige mate door de vergelingsziekte werden aangetast. Uit proefnemingen van het Instituut voor Suiker bietenteelt is gebleken, dat de schade van deze ziekte zeer beduidend is. Ook de practiéche erva ring leerde den landbouwers reeds op overtuigende wijze de schadelykheid van deze ziekte. Verschil lende verbouwers van suikerbieten verzetten zich dan ook tegen den verbouw van suikerbietenzaad in de nabijheid van hun bedrijven. Op de bovengenoemde vergadering kwam men tot de conclusie, dat het zeer te betreuren zou zijn, indien de suikerbietenzaadteelt in West-Brabant om deze redenen niet zou kunnen worden voortgezet. Het geldt hier immers een teelt, die belangrijk voor deel kan opbrengen. Anderzijds moet worden toegegeven, dat de boven- aangegeven bezwaren aanwezig zijn. Men moet deze bezwaren echter niet overdrijven. Immers het is moeilijk aan te nemen, dat de algemeen optredende vergelingsziekte in het Zuiden van ons land uit sluitend een gevolg zou zijn geweest van de enkele hectares zaadbieten hier en daar over West-Brabant verspreid. Slechts in de naaste omgeving van deze suikerbietenzaadvelden constateerde men een belang rijk sterke aantasting. Echter 'kan anderzijds weer met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat de in 1937 verbouwde steklingen in sterke mate met het virus van de vergelingsziekte zullen zijn geïnfecteerd, zoodat hieruit weer een ziek gewas zaadbieten in 1938 is te verwachten en er dus op deze wyze, door de uitbreiding van de zaadteelt, weer een groot aantal infectiehaarden zullen ont staan. Om nu de schadelijke gevolgen zooveel mogelijk te beperken en toch een poging te doen, om deze lucratieve teelt Voor West-Brabant te behouden, meende men de volgende maatregelen in overweging te moeten geven: 1. De steklingen voor den verbouw van suiker bietenzaad moeten zooveel mogelijk uit het Noorden van ons land komen, wijl de daar gegroeide stek lingen, door het geringe optreden van de vergelings ziekte aldaar, belangrijk minder sterk zijn geïnfec teerd. In de toekomst zou een dergelijke maatregel zeer zeker ten zeerste zijn aan te bevelen. Tevens Pootaardappelbewaarplaats te Axel. De nieuwe poterbewaarplaats (zie bovenstaande Voor inlichtingen betreffende de bewaring of voor afbeelding) is 16 Meter lang en 7 Meter breed en bezichtiging wende men zich tot den Secretaris van biedt plaats voor 6500 7000 poterbakken, zoodat de pootaardappelbewaarplaats, den heer Iz. de Feij- circa 75.000 kg pootgoed er in kan worden bewaard. ter Wzn. Prins Hendrikstraat 13 te Axel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 11