KORTE BERICHTEN. Moet de berijder van een paard 'savonds voorzien zijn van lichten? oord, Fynaart, Klundert en Zevenbergen, met totaal 60 deelnemers. Verder werden met medewerking der Maatschappij georganiseerd twee cursussen in paardenkennis te Almkerk en Zevenbergen .en een cursus in hoef beslag te Breda. Een cursus in landbouwhuishoudondervvijs, welke dit jaar door onze Maatschappij, kon worden •gehouden door de loyale medewerking onzer zuster- vereeniging de Z. L. M., zal Zaterdag 18 December worden beëindigd. Aan dezen cursus hebben 22 leer lingen deelgenomen, wel een bewijs, dat behoefte bestaat aan dergelijke cursussen. In 1938 hopen wij twee dergelijke cursussen te zullen geven en wel in het Land .van Altena -en te Lage-Zwaluwe, doch alles is hier nog niet voor elkaar. Klachten over de vergelingsziekte der suikerbieten werden ontvangen uit onze Afdeelingen en besproken in Uw Dagelijksch Bestuur. Hoewel ook in ver schillende andere velden deze ziekte werd geconsta teerd, werd ze vooral aangetroffen in de omgeving van velden waar suikerbietenzaad werd geteeld en worden deze velden beschouwd als de besmettings haarden van waaruit deze ziekte wordt verspreid. Besloten werd het initiatief te nemen voor een bespreking over te nemen maatregelen voor 1938 om de nadeelen dezer ziekte zooveel mogelijk te voorkomen, waarop zouden worden uitgenoodigd de firma welke suiikerbietenzaad heeft gecontracteerd in West-Brabant, de desbetreffende contractanten, suikerbietentelers wier velden zijn gelegen nabij met zaadbieten te betelen velden, de Landbouwkundige Voorlichtingsdienst en de Plantenziektenkundige Dienst. Aan dit besluit werd geen uitvoering gegeven daar intusschen door Ir. Huizenga, Inspecteur van den Landbouw en het Landbouwonderwijs, een vergade ring werd belegd, welke door hem zelf werd gepresi deerd en waarop aanwezig waren de vertegen woordigers van het Instituut van Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom, van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, de Rijkslandbouwconsulenten in West-Brabant, de Rentmeester van het Rentambt Niervaart, de vertegenwoordigers van den N. C. B. en den Voorzitter dier Noord-Brab. Mij van Land bouw. f Definitieve besluiten of voorstellen zijn nog met geformuleerd, doch maatregelen worden overwogen om het nadeel der vergelingsziekte te ontgaan, zoo mogelijk met behoud der suikerbietenzaadteelt. De veeteeltdag te Zevenbergen, welke wij volgens een U vroeger gedane mededeeling besloten waren te houden in September j.l. hebben wij niet laten doorgaan, omdat ons intusschen was gevraagd door den Bond van Rundveefokvereenigingen in West- Brabant om gezamelijk met de N. C. B. en de Noord- Brab. Mij van Landbouw een veeteeltdag te organi- seeren te Breda. Deze zal worden gehouden op 18 Januari a.s. en wij geven onze leden in overweging die ongetwijfeld leerzame bijeenkomst in grooten getale te bezoeken. Pachtkamers. Door den Minister was tot 1 October gelegenheid gegeven om te solliciteeren voor het lidmaatschap der in te stellen Pachtkamers. Uw Dagelijksch Bestuur vreesde, dat de daarvoor in de eerste plaiats in aanmerking komende personen misschien niet uit zich zelf zouden solliciteeren en daarom hebben wij verschillende personen, die voor deze functie volgens onze meening zeer geschikt zijn, uitgenoodigd om te solliciteeren. Boven.dién hebben wij deze via het K. N. L. C. ook nog bizondér aanbevolen bij den Minister. Ook heb ben wij medegedeeld, dat het ten zeerste gewenscht is het kanton Gorinchem te splitsen, opdat voor het Land van Altena en Den Biesbosch een afzonderlijke Pachtkamer zal worden ingesteld. Pachtbureau x. Nadat hierover overleg was gepleegd tusschen de 3 C. L. O.'s en wij van het K. N. L. <3. een schema hadden ontvangen ter ver deeling der zetels in de op te richten Pachtbureaux, heeft eei^st een vergadering plaats gehad van afge vaardigden van den N. C. B., de N.-Br. Mij v. L., en den C. B. T. B., later een waarbij behalve de land bouworganisaties ook drie Vereenigingen, welke het Grondbezit in Noord^Brabant vertegenwoordigen, aanwezig waren. Besloten werd gezamelijk eén pachtbureau in te stellen, dat de Provincie Noord- Brabant als werkgebied zal hebben. In dit Pacht bureau zullen zitting hebben voor N. C. B. 8 leden, N.-Br. Mij tv. L. 2 leden, C. B. T. B. 1 lid, R. K. Vereeniging van Grondeigenaren 1 lid en de Vereem- ging ,,He Grondbezit" 1 lid. De Vereeniging „Het Grondbezit" in de Langstraat heeft de behartiging harer belangen opgedragen aan „Het Grondbezit". De Voorzitter en Secretaris zullen worden aangewezen door den N. C. B. Het is de bedoeling, dat meerdere commissies van deskundigen zullen worden ingesteld, welke het bestuur zullen adviseeren omtrent de goedkeuring van pachtovereenkomsten in het gebied waar zij goed met de toestanden bekend zijn. Postbestelling ten plattelande. Naar aanleiding eener bespreking in het K. N. L. C. werd hierover door ons een onderzoek ingesteld bij onze afdeelm- geVerschillende gegevens werden ons verstrekt, waaruit blijkt, dat op vele plaatsen de postbestel ling in de buitenwijken nog verre van ideaal is. wy hebben hiervan een resumé opgesteld en doorgezon den aan het K. N. L. C. waar dit onderwerp nog in behandeling is. (Wordt vervolgd.) De jaarlijksche internationale tentoonstelling van landbouwmachines, meststoffen, zaaizaden enz., in de twee groote Eeuwfeestpaleizen te Brussel Heysel), zal van 13 tot 20 Februari 1938 worden gehouden. Het sexen van kuikens, d.w.z. 'het scheiden van deze nog 'zeer joruge dienm naar de geslachten, vindt in verschillende landen op vrij groote schaal plaats. Er izijn met name Japaneezen, die in dezen een zeer groote routine hebben en er in slagen met een zeker heid van 80 en meer de hennetjes te scheiden van de haantjes. Zoo nu en dan hoort men, idat gekochte kuikens bijna geheel haantjes *zijn, tot 'zeer groote schade van den kooper. Zijn dit soms kuikens, die bij het z.g. sexen zijn uitgeselecteerd Men koope ook daarom kuikens slechts bij een betrouwbaar adres. Ongeveer 80 van alle aardappelen, die in de kleibouwstreek van Friesland worden Verbouwd, worden voor Ide 'keuring aangegeven. De coöperatieve aankoop van bedrijfsbenoodigd- heden is in de zandstreken over het algemem meer verbreid dan in de kleistreken. De naar verhouding kleine bedrijven, die men in de 'zandstreken aantreft, zijn 'hiervan een van de groote oorzaken, terwijl de veelal arme grond de landbouwers noodzaakte om den aankoop zoo voordeelig mogelijk te doen ge schieden. 'Het is tegenwoordig, vooral in niet-lahdbouwkrin- gen, gebruikelijk om op de coöperatie de noodige kritiek te leveren, doch voor ons staat het vast, dat vooral voor den kleinen zandboer de coöperatie een zegen is geweest en diit nog is. De uitvoer uit ons land van Eerstelingen naar Duitsehland zal het volgend jaar, door de bepaling van de Duitsche regeering, dat de Eersteling als een voor de wratziekte vatbaar ras niet meer ver bouwd mag Worden, onmogelijk worden. Voor de Nederland'sche telers van Eerstelingen, dit zijn met name de tuinders in Noord-Holland, is dit een zware slag. Hieruit blijkt wel het groote belang, dat het kweeken van voor wratziekte onvatbare aardappel- rassen ook in Nederland op groote schaal ter hand wordt genomen. Volgens een bericht in de dagbladen, wordt in Duitsehland door het huidige regime de melkcon- trö'a bij het rundvee het laatste jaar zeer sterk be vorderd. Wij hébben den indruk, dat het roodbonte Maas-, Rijn en IJsselvee door vele mesters dn on'ze provincie wordt verkozen boven de zwartbonte. Het aantal roodbonten is in Zeeland bij de mesters volgens onze meening de laatste jaren toegenomen. De strijd van de boter tegen het surrogaat de margarine, wordt ook in het naburige België met groote hevigheid gevoerd. Ongeveer de helft van allen kunstmest dien de Nederlanidsche boer noodi'g heeft, wordt langs coöpe ratieven weg aangekocht. De oppervlakte Bintjes in Nederland werd dn 1937, zeer waarschijnlijk onder invloed van de naar Ver houding hooge prijzen, die voor deze aardappelen het vorige jaar bedongen konlden worden, belangrijk uitgebreid. Het z.g. de markt achterna bouwen, lijkt ons niet verstandig. De uien van oogst 1937 brachten een goeden prijs op, doch dit imcet o.i. geen aanleiding zijn om de met uien beteelde oppervlakte in 1938 uit te breiden. De ervaring mat de uienteelt maant o.i. tot voor zichtigheid. Tot afschaffing van landbouwcrisismaatregele dient eerst te worden overgegaan, wanneer vol doende vaststaat, dat dit voor den boer en den tuin der zonder bezwaar kan geschieden. Van ide afschaf fing van land'bouwcri'sdiamaatregelen hebben wij tot nu toe neg geen enkel voordeel voor den Nederland- schen boer kunnen opmerken. Een rationeele bedrijfsvoering is voor den land bouw onder de huidige omstandigheden nog meer een noodzaak dan in z.g. normale jaren. Wjj meenen te mogen verwachten, dat het vast stellen van arbeidscontracten voor het volgende seizoen a.s. Voorjaar tot moeilijkheden aanleiding zal geven. De financieele uitkomsten van de fruitteelt in 1937 zijn, in het bijzonder voor degenen, die weinig gangbare soorten konden aanbieden, niet gunstig. In 1936 werden niet minder dan 135.000 ton goed gekeurd: pootaardappelen uitgevoerd. Het vervoerVerbod van aardappelen, o.a. in Z. Vlaanderen, werd o.m. ingesteld om aan )de groote knoeierijen met pootgoed zooveel mogelijk een einde te maken. In de laatste IbegrooUng voor het Landbouwcri sisfonds werd een teeltheffing op aardappelen aan gekondigd van 50 per ha. Dit is echter slechts een voorstel, het staat dus nog geenszins vast, dat deze hooge teeltheffing er zal komen. Ook uit Zeeland zijn dit jaar groote hoeveelheden aardappelen bestemd voor de ze tmeel fabricage naar Duitsehland, n.l. voor em fabriek te Etmlichheim, verkocht." Er worden thans zeer veel partijen tarwe aange troffen, die in ernstige mate beschadigd zijn door de tarwegalmug. De pacht- en koopprijzen van den grond staan vooral thans in geen verhouding tot de gebruiks waarde. De nieuwe 'Pachtwet schijnt hieraan niet vreemd te zijn. Er zijn enkele, overigens weinig bekende kippen- rassen, bekend, waar de hennen en de haantjes reeds bij de geboorte van het kuiken Van elkaar zijn te onderscheiden De Kring We's.t-Zuid-Beveland van de Z. L. M. hoopt 'in 1938 een tentoonstelling te Goes te houden. In een ingezonden stuk in de N. R. Crt. schrijft J. Versnel over bovenstaand onderwerp o.m.: In het Binnenaanvaringsreglement kent men de bepaling, dat roeivaartuigen, indien gevaar voor aanvaring dreigt, een licht moeten toonen. Zij be hoeven het niet als top- of boordlicht te voeren, maar moeten het gereed hebben voor het geval het noodig is. Zou een dergelijke bepaling ook by het vervoer van paarden (en vee!) bij duisternis niet een rede lijke oplossing geven? De voerder kan de lantaarn in de hand houden en deze bij nadering van auto of motorrijwiel duidelijk aan den naderende toonen, zoodat deze weet, dat er een obstakel is. Het lijkt mij eenvoudig en doeltreffend. J. R. te S., lezer van ons blad, schrijft: „Mij lykt de beste oplossing, door boven links aan de brug van het gareel een ijzeren ring of dito huls te plaat sen, daarin kan men zetten een lantaarn in de vorm van de ouderwetsche koetslantaarn, met aan voor zijde gewone verlichting en aan achterzijde rood ver licht. Aan de linkerzijde van het paard kan men een gewone stallantaarn hangen aan de rugriem. Men zal dan genoodzaakt zijn, van een staartriem voor dat te verlichten paard gebruik te maken, omdat door ce beweging Van het paard de rugriem altijd werkt en de zich daar bevindende lantaarn in ver keerde stelling zou komen. Ook zou er zich tusschen paard en lantaarn een stuk leder of iets dergelijks moeten bevinden om schenden van het paard te voorkomen. Of dit leder aan het paard (de rugriem) zal moeten bevestigd zijn of aan de lantaarn,, dit zal afhangen van de Nederlandsche wet, de mogelijk heid in deze bestaat ook, om dezelfde lantaarns voor verlichting van voertuigen te gebruiken, met als voorbeeld: de lantaarn van de gareelbrug met het roode achterlicht, links van achter aan het voer tuig en de stallantaarn voor aan het voertuig. Mocht het de bedoeling zijn, dat verlichting van een voor werp alleen rood achterwaarts mag schijnen, dan zal het beter zrjn, *het zooeven besproken stuk leder of zooiets van dien aard, aan de lantaarn te bevesti gen. Men kan er dan ook aan het voertuig goed ge bruik van maken. Wlat de lampensterkte betreft, lykt het mij beter, dezs niet te sterk te nemen, het paard zal dan, denk ik, beter zien en. in alle geval rustiger zijn. 'Het gaat er trouwens meer om, aan te toonen, dat daar rechts op den weg zich wat be vindt of beweegt. De meening, een lantaarn mede te nemen, kan ik niet deelen. Veronderstel, dat een chauffeur zoo'n licht ziet en denkt, dat het een tegemoetkomend voorwerp is en rechts door rrjdt enz., bij mistig weder, wat dan? Men zal dan de grootste ongelukken kunnen krijgen. Ik hoop, dat het schrijven nuttig zal zijn om het goede doel te bereiken." Mr. Z. teekent hierbij aan: De voorschriften voor het licht voeren van sche pen, waarbij bepaald zou worden, dat roeivaartui gen, zoo noodig, licht moeten kunnen toonen, lijkt mij voor 't wegverkeer niet uitvoerbaar, omdat een auto veel sneller gaat dan een roeiboot en de aan rijding reeds plaats gehad zou hebbe l, voordat de knecht de kans gehad had om de lantaarn of wat dan oak te ontsteken. .:y - Het zou misschien gaan, als "<^e lantaarn elec- trisch was, maar dan moet de ontsteking ook zeer snel kunnen plaats hebben en de lantaarn reeds goed geplaatst zyn. Moet de knecht de lantaarn toch mededragen, dan kon de lantaarn evengoed gedurende den tfid dat over den weg gereden of geloopen wordt, branden. Het andere stuk zoekt naar een oplossing, even als wij allen. Over deze oplossingen zou ik gaarne de meeningen van de menschen uit de practyk willen hooren. Ik voor my voel 't meest voor een oplossing in de richting van een voortdurend brandende lantaarn, voor de helft met wit en de andere helft met rood glas, zoodat de lantaarn naar achteren rood en naar voren licht wit geeft. Waar echter het meeste gevaar van achteren komt, zou ik ook de meening wel eens willen hooren over een geheel roode lantaarn. Een tegenikomer ziet dan links op den weg een rood licht en is op zijn hoede.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 10