NOORD-BRABANTSCHE M,J VAN LANDBOUW NAJAARSKEURINGEN VOOR DEKHENGSTEN (TYPE TREKPAARD). De Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Brabant maakt bekend, dat de Najaarskeuringen voor Dekhengsten (type Trekpaard), gehouden zullen worden te: 's Hertogenbosch op Donderdag 21 October te 9.30 uur. Zevenbergen op Vrijdag 22 October te 9.30 uur. Aangiften moeten schriftelijk geschieden vóór 30 September bij den Rijksveeteeltconsulent, Ir. A. Th. Ariëns te Ginneken. Bij de aangiften moeten de volgende gegevens wor den vermeld: Naam v. h. paard. 'Stamboek No. of Veulenb. No. Jaar van geboorte. Kleur. Kenmerken. Hoogte. Vader. (Moeder. Eigenaar. Vorige keuring. Het Nederlandsche Trekp. Stamboek Afd. N.-Br. stelt per keuringsplaats beschikbaar: bij de 2 y2 j. hengsten twee premies elk van ƒ20; bij de oudere hengsten zes premies elk van 20. De Seer. v. d. Prov. Reg. Cie Pf. in N.-Brabant, Ir. A. TH. ARIËNS, Ginneken. DEMONSTRATIE MET AARDAPPEL SORTEERMACHINES. De Commissie voor Landbouwwerktuigen der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw is voor nemens binnenkort een demonstratie te organiseeren met aardappelsorteermachines. Het ligt in de bedoeling te demonstreeren met een viertal machines, nl. met de machines van Krebbekx te Dinteloord, A. van Leeuwen te Brielle, Machinefabriek Brabant" te Zevenbergen en Firma de Vries te Leeuwarden. Al deze machines hebben een eenigszins verschillende bouw; de machines van Krebbekx en Van Leeuwen hebben boven-elkaar- liggende zeeften, terwijl bij de machines van de firma De Vries en de machinefabriek „Brabant" (D. v. Opstal) de zeeften achter elkaar liggen. Alle machines zullen gedurende een bepaalden tijd werken, zoodat belangstellenden een goeden indruk zullen kunnen krijgen van het werk, dat er mede verricht kaan wordien. Speciaal zal worden gelet op een juiste sorteering van de aardappelen, aangezien vooral voor de aardappelselectiebedrijven de sorteer- machines van belang zijn. Het sorteeren zal dan ook geschieden onder toezicht van een controleur van den Keuringsdienst Noord-Brabant. Tijd en plaats van de demonstratie zullen nog nader op deze plaats worden bekend gemaakt. Wij kunnen echter thans reeds meedeelen, dat deze demonstratie aller belangstelling ten volle iwaard is. Leest dus volgende week de nadere (berichten en verzuimt niet, deze gelegenheid om U op de hoogte te stellen van wat er op het gebied van sorteermachiines aan de markt is, te benutten. DE COMMISSIE VOOR LANDBOUWWERKTUIGEN. CURSUSSEN IN DEN A.S. WINTER. De aandacht der Afdeelingen, die in den a.s. win ter een cursus willen organiseeren, wordt er op ge vestigd, dat thans de tijd is aangebroken om hier voor maatregelen te nemen. Voor het organiseeren van een landbouwcursus wende men zich tot den Rijkslandbouwconsulent in zijn gebied. Voor cursussen in paarden- en veekennis, vee- verloskunde of pluimveeteelt kan men zich in ver binding stellen met het Secretariaat der Noord-Brab. Mij van Landbouw te Almkerk. Wij wekken alle Afdeelingen, die in deze richting iets willen 'doen, op, om zoo spoedig mogelijk hiervan werk te maken. Vóór 1 Oct. a.s. moeten de noodige subsidies worden aangevraagd. Stelt dus niet meer uit! CURSUS IN HOEFBESLAG. Bij genoegzame deelneming zal in den a.s. winter te Breda het eerste gedeelte worden gegeven van een tweejaarlijkschen cursus in Hoefbeslag als op leiding voor het examen ter verkrijging van het Rijksdiploma als hoefsmid. Het lesgeld bedraagt ƒ15,per winterhalfjaar. Onvermogenden moeten hiervan bewijs overleggen en kunnen worden vrijgesteld van betaling. Zij, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, moeten zich met opgaaf van ouderdom en woon plaats vóór 22 September a.s. opgeven aan den heer C. G. de Jong, Secretaris der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te Alrnkerk of het kan toor der Noord-Brab. Mij van Landbouw te Zeven bergen. KORT VERSLAG van de vergadering 'van het Dagelijksch Bestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw, gehouden op Vrijdag 10 September te Breda. De vergadering stond onder de leiding van den Voorzitter der Maatschappij, den 'heer P. M. Sneep te Dinteloord. 'O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Strijkgeld. Dit punt, hetwelk door de Z. L. M. bij het Kon. Ned. Landbouw-Oomité aanhangig is gemaakt, werd uitvoerig besproken. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat het geven 'van strijkgeld bezwaren met (zich meebrengt, omdat er so'ms menschen .zijn, die hoog inzetten, om daardoor de iwzetpeniningen, het z.g. strijkgeld, te ontvangen. In sommige gevallen neemt dit kwaad ernstige vormen aan, b.v. wanneer, zooals wel eens voor komt, een persoon, die in geenerlei oplzicht plan tot koopen heeft, en ook niet koopen kan, 'bij den inzet het hoogste bod doet. Dit zijn uitwassen,, welke zeker vermeden dienen te worden. Overigens meende het Dagelijksch Bestuur, dat het strijkgeld toch ook zeer zeker voordeelen biedt, doordat do:or den inzet het goed op 'n zekere waarde wordt vast gesteld, wat voor kooper en voor verkooper van gewicht kan zijn. Vooral wanneer tusschen inzet en definiitieven verkoop een week of 14 dagen ver loopt, zooals dat in onze provincie gebruikelijk is, kan een eventueele gegadigde soms in dien tijd de noodige maatregelen nemen, om tot definitieven aankoop te geraken. En waar in dezen tijd vaak een landbouwer verkooper is uit noodzaak, is het voor hem toch zeer zeker van belang, dat het goed op de hoogst mogelijke waarde wordt verkocht. De eindconclusie van het Dagelijksch Bestuur was dan ,ook, dat het systeem van het geven van strijkgeld zekere voordeelen heeft, welke niet moeten Worden onderschat en het daarom niet gewenscht is, het strijkgeld geheel af te schaffen. Wel zal getracht moeten wonden, zooveel mogelijk de nadeelen 'van dit systeem te verminderen,. In het K. N. ,L- C. zal getracht worden, afdoende maatregelen daartoe te verkrijgen. Paohtburoaux. Het Dagelijksch pestuur is van meening, dat het hoog tijd is, voorloopige stappen te doen, om te komen tot de oprichting van pachtfoureaux, om zoodoende, wanneer de Pachtwet in volle werking zal treden, geheel klaar te zijn om de pachters en verpachters van advies te dienen en goede pacht- toestanden te bevorderen. Teneinde een goeden opzet te verkrijgen, zal .met de .andere landbouw organisaties overleg worden gepleegd. Bodrijfscontróle. Inlichtingen werden gevraagd over de resultaten van het z.g. tijdschrijven, een werk, waar zeer veel aan vastzit, en waarvan totnogtoe geen resultaten zijn bekend gemaakt. Meegedeeld kan worden, dat met de verwerking Van het verkregen cijfer materiaal zeer veel tijd gemoeid is, izoodat het niet gemakkelijk is, directe resultaten te vermelden. Binnen .enkele maanden izal echter de uitwerking •der 'gegövens beëindigd 'zijn ,en .zullen de uitkomsten bekend gemaakt worden. Het iis nu al wel met zekerheid te zeggen, dat daarbij zeer opmerkelijke ervaringen kunnen worden gemeld. Het tijdschrij ven heeft 'groot nut en het is gewenscht, dat met ide verkregen gegevens rekening zal worden gehouden. Aangezien, door het opheffen van den dienst der bedrijfsvoorlichting, de voorlichting door middel van assistenten niet zoo uitgebreid zal kunnen zijn, als oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen, meende het (Dagelijksch Bestuur, dat het ge wenscht is, te overwegen, of niet dient te worden voortgegaan met de oprichting van vereenigingen voor bedrijfscontröleindertijd is daarmede een •begin, gemaakt, doch door de aanstelling van assis tenten van rijkswege, is daarmede toen niet door gegaan. Teelt suikerbietenzaad. De laatste jaren fis de teelt van suikerbieten/zaad in het werkgebied der Maatschappij in tamelijk belangrijke mate toegenomen. Als gevolg daarvan valt echter een .uitbreiding van de vergelings- ziekte van de bieten te constateeren. D'it is een virusziekte, -welke zich sterk kan uitbreiden en welke zoo sterk kan voorkomen, dat het niet moge lijk is, in de buurt van een perceel suikerbieten- zaad, gewone suikerbieten te telen. Met recht mag dus worden gesproken van een gevaar voor de suikerbietenteelt. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat deze kwestie grondig moet worden onderzocht en zal izich terzake in verbinding stellen met des kundigen. Connlmiissie landbouwwerktuigen. iHet Dagelijksch Bestuur hechtte zijn goedkeu ring aan de plannen tot het houden van een demonstratie met aardappelsorteermachines, welke door de commissie waren opgesteld. In1 het Land bouwblad zal ;een en ,ander betreffende de demon stratie nader Worden, .bekend gemaakt. Veedag. (Plannen worden beraamd tot het organiseeren van eein veedag, waar verschillende sprekers een inleiding zuilen houden over belangrijke onderwer pen den veeteelt en veefokkerij betreffendle. Ten einde een goeld geslaagden opzet te verkrijgen, is contact gezocht met den Bond (van Fokvereenigin gen ,in Noord-Brabant. Vereertigingen van Jonge Landbouwers. Het Dagelijksch Bestuur besloot Voort te gaan met de oplichting van vereenigingen van Jonge Landbouwers en te trachten tusschen de bestaande vereenigingen onderling een hechteren band te leggen. Algem.flerte toestand i/n het lahdbbuwbefdrijf. (Het Dagelijksch Bestuur is van meendng, dat de toestanden in het landbouwbedrijf nog steeds zeer veel ite wenschen overlaten, zoodat .de crisismaat regelen nog in het geheel niet kunnen worden gemist. Een verontrustend (feit .is echter, dat den laatsten tijd verscheidene maatregelen werden genomen, welke .erop wijzen, dat ,op> afbraak der crisismaatregelen wordt aangestuurd. Hoezeer ook het Dagelijksch Bestuur de verdwijning der crisis maatregelen /zou toejuichen., indien dat mogelijk was, thans acht 'zij een dergelijk streven funest en een niet te onderschattien gevaar voor de positie van den landbouw. Met alle kracht dient daartegen protest te worden aangeteekend ,en met klem zal aandrang op het K. N. L. C. worden uitgeoefend, om deze 'meeming van den landbouw toch zoo sterk mogelijk te doen doordringen bij de bevoegde instanties. Gelukkig kan worden geconstateerd, dat het K. N. L. iC. 'ten dezen steeds diligent Is. Sterken druk uitoefenen is echter allernoodzakelijkst, .om te behouden wat is. Met de beslissingen van den Minister inzake de richtprijzen voor diverse pro ducten. kon het Dagelijksch Bestuur zich niet "ver- eeniigen en alsnog zal. worden getracht, verhooging der prijZen te verkrijgen. Denatiaratietoeslag aardappelen. Het Dagelijksch Bestuur was van meening, dat het de hoogste tijd 'i.s, dat bekend wordt gemaakt, wanneer de mogelijkheid tot denaturatie van aard appelen zal worden opengesteld, en de toeslag bekend wordt (gemaakt. Er zal op worden aan gedrongen, dat deze denaturatie zoo spbedig moge lijk worde opengesteld; hiervan is dan een stimu lans voor ,de aardappelprijzen te verwachten, ter wijl, naar de meening van het Dagelijksch Bestuur, van denaturatie nog niet zooveel gebruik zal behoeven te worden gemaakt. De mogelijkheid moet echter tijdig opengesteld zijn, opdat een preventieve werking daarvan kan uitgaan. Gezinsloonen in den landbouw. In een collectief contract betreffende de aribeids- loonen in ons gewest ds een 'regeling getroffen voor het verleenen ,van kindertoeslag voor groote gezinnen. Het isi bekend, dat getracht wordt dit beginsel in meerdere streken in te voeren. Totnog toe is 'dit echter niet gelukt. Het Dagelijksch Bestuur was Van oordeel, dat kindertoeslag in het geheel niét door den werkgever behoort te worden betaald, terwijl het vastleggen van dergelijke over eenkomsten in .een collectief contract, de exploita tie-kosten van het landbouwbedrijf wederom niet onaanzienlijk verhoogt. In het K. N. ,L. C. zal tegen dit streven stelling (worden genomen. FOKVEEDAG 1 OCTOBER BREDA, op het Voemarktterrein. Zoo is ongeveer het opschrift der reclamebiljet ten, die ge zoo straks in Uw omgeving, links en rechts, zult zien opgehangen. Neemt van dat oranje blaadje eens goed nota. Het wordt er een, 'dat voortaan elk jaar zal gaan verschijnen. De circu laire, welke wij er bijvoegden, wijst nog eens op het wijze besluit, thans door den Pronvincialen Bond van RundveefoWvereenigingen (Zwartbond Hollandsch Veeslag) in Noord-Brabant genomen. We 'hebben grondigen hoop, dat het goed komt, als de fokkers uit alle stréken van dien bonld maar tenvolle aan hun eigen zaak meewerken. De direc teur der Veemarkt en de geheele uitvoerende com missie zullen er zich 'voorspannen, maar zonder tie fokker» gaat het niet. We willen niet te ver in tie geschiedenis terug gaan, alleen 'doet het ons nog steeds onaangenaam aan, dat 'de bond van 'Cuyk zijn e en- en- fc'wi n tigs te fokveedag aankondigt en 'gij de achtste. Cuyk was altijd te Cuyk. De zwartbonten noteerden nog: 1935 Teteringen (weet ge nog, van dien storm?). 1936 Oosterhout (schitterend geslaagd in alle opzichten). En wat «zal nu Breda Zijn, in 1937 Ten deele hebben de inzenders het antwoord reeds gegeven. Tete ringen is nu binnen ien We wachten 14 September a.s. GiPze nog. ('Een volgfend jaar Thoudt ieder der bij den 'bond aangesloten foWvereenigingen zijn vóórkeurling tijdig, in1 verband met den datum van de centrale fokveedag.) We kunnen alVast wel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 3